CAM04024Zgodnie z moją obietnicą 🙂 , złożoną Szanownym Czytelnikom (we wpisie w przeddzień sesji Rady Miejskiej), lewicowi radni dofinansowali „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. o kolejne 5 milionów złotych. Projekt uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki o wspomnianą kwotę, przeszedł stosunkiem głosów 16 za, 5 przeciw, przy 4 wstrzymujących się. Przeciwko zagłosowali radni PiS-u i Kongresu Nowej Prawicy (czyli konkretnie ja). Zanim doszło do tego głosowania, próbowałem usunąć ten punkt z porządku obrad sesji Rady Miejskiej – tu 9 radnych było za moim wnioskiem, 12 przeciw, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Niestety radnym lewicowym zabrakło odwagi, żeby o tym projekcie uchwały porozmawiać  mając pełną informację o spółce, a nie kilkuzdaniowe uzasadnienie (konkretnie pięciozdaniowe!!!, policzyłem – przyp. mój), sporządzone przez Naczelnika Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej p. P. Kuziora, będącego jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej Spółki.

Jeszcze w przededniu tej sesji na Komisji Budżetowej (17.03.2015 r.) prosiłem Pana Prezydenta (konkretnie I Wiceprezydenta H. Zagułę), o podanie podstawowych informacji o stanie finansowym Spółki. Niestety nie otrzymaliśmy jako radni takowych.

SKMBT_C20314021812430Pan Prezydent Zbigniew Podraza miał akurat imieniny (17.03.2015 r.) i zjawił się na komisji tylko w celu odebrania życzeń imieninowych i bukietu kwiatów (nie wiedziałem, że była składka na kwiaty!) od członków komisji; przy okazji przyłączam się do życzeń Panie Prezydencie, Wszystkiego Najlepszego!, także znalezienia czasu na przeczytanie książki – prezentu, który panu wręczyłem na poprzedniej sesji Rady Miejskiej (28.01.2015 r.), tj. „Wolnego wyboru” Miltona Friedmana. Książki wydanej nota bene przez Wydawnictwo Aspekt z Sosnowca, byłego wieloletniego członka UPR, a obecnie Wiceprezydenta Sosnowca kol. K. Haładusa.

Motto z tej książki niech będzie dedykacją dla Pana Prezydenta Zb. Podrazy:

„Doświadczenie powinno nas nauczyć najwyższej czujności w obronie swobód, gdy cele rządu zakładają korzyści. Ludzie zrodzeni do wolności są z natury gotowi odeprzeć każdy zamach na swe swobody ze strony niecnych władców. Większe zagrożenia dla wolności czają się w pochopnych posunięciach ludzi żarliwych i mających jak najlepsze intencje, lecz niczego nie rozumiejących”.

– Sędzia Louis Brandeis, Olmstead przeciw Stanom Zjednoczonym, 277 U.S. 479 (1928)

CAM04019Wracając do tematu. Moim zdaniem radnym brakowało do prawidłowego procedowania w temacie projektu uchwały:

– informacji o wartości księgowej i rynkowej Spółki (np. wycen niezależnych rzeczoznawców)

– biznes planu (mimo, że podobno jest jakiś w miarę nowy opracowany w Spółce)

– programu restrukturyzacji do wglądu radnych, zarówno finansów jaki i ewentualnej zmiany czy rozszerzenia profilu działalności Spółki

– uzasadnienie było kompletnie nie podparte rachunkiem ekonomicznym uzasadniającym wydatek ze strony mieszkańców Dąbrowy Górniczej, a niestety doświadczenie i historia (której lewicowa władza tak nie lubi słuchać), uczy, że Spółka ta nigdy nie przyniosła dochodów, mam wątpliwości czy jest w stanie zbliżyć się do zbilansowania wydatków, …

Niestety dyskusja z lewicą w naszej Radzie Miejskiej to trochę bicie głową w socjalistyczny, utopijny mur. I tak było tym razem.

Na moje zapytania o wartość księgową i rynkową Spółki otrzymywałem:

– od Pana Wiceprezydenta H. Zaguły obiecanki, że dostanę takowe wartości, ale jak się dobrze przygotuje;

– od Pana Doradcy Prezydenta R. Koćmy sugestię, że wartość księgowa to circa 60 milionów złotych, w jakimś sensie to racja bo samych udziałów Gmina ma 61.264.500,00 złotych, co do wartości rynkowej nie potrafił się wypowiedzieć;

– od Pana Prezydenta Zb. Podrazy, że za 50 milionów zł teraz by takiego Aquaparku nie dało się wybudować (z czym ja osobiście się nie zgadzam!, uważam, że w takim stanie technicznym jakim jest obecnie ten obiekt i z takich materiałów jaki był wybudowany dałoby się);

– Pani Prezes Spółki K. Sobstyl nie dopuszczono na Komisji Budżetowej do odpowiedzi na moje pytania (konkretnie wspomniany Wiceprezydent H. Zaguła).

To wszystko było wpisane w ich argumenty za uchwałą! I jeszcze jeden koronny argument: wiara, że będzie dobrze.

CAM04060Z tych 5-ciu milionów zł (wkładu pieniężnego Gminy), mają podobno jeszcze pozostać środki finansowe na przeprowadzenie zmian i zwiększenie zakresu działalności Spółki „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. – jej atrakcyjności – jak zrozumiałem nową Panią Prezes Spółki K. Sobstyl („transfer” z Ruchu Chorzów, szczęśliwie nie jestem kibicem Niebieskich). Z tym że, wg wyjaśnień Naczelnika P. Kuziora na sesji: 4.300.000,00 zł wynosi zadłużenie w postaci kredytu w BOŚ S.A., pożyczki w ARL S.A. i PM MZUM.PL S.A. (nie jestem pewny co z odsetkami), circa 200.000,00 zł to zaległości podatkowe wobec Gminy (nie wiem co z odsetkami), co z płatnościami wobec ZUS-u, Urzędu Skarbowego? (prawdopodobnie pracownicy – urzędnicy dbają, żeby te akurat miały miejsce), …

Pani Prezes K. Sobstyl sugerowała także, że ostatnio zmniejszyło się zatrudnienie w Spółce (do 49 etatów, bez ratowników). To ciekawe, bo ja tuż przed ostatnimi wyborami samorządowymi dowiedziałem się, że ówczesny lewicowy radny J. Juroff (SLD – Lewica razem) objął w Nemo-Wodny Świat zaszczytne i podejrzewam, że niezbędnie potrzebne stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. Współpracy z JST (Jednostkami Samorządu Terytorialnego – rozwinę, bo podejrzewam, ze nawet inteligentni ludzie mogą nie rozszyfrować nazwy tego stanowiska).

Jak sami Czytelnicy widzą, nasuwają się same wątpliwości i uzasadnienie jest (jak to w Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej bywa) po łebkach. Radnym koalicji lewicowej (SLD, PO, TPDG), taki stan kompletnie nie przeszkadza uchwalać takich projektów uchwał. Wykazują w tym względzie prawdziwie ułańską fantazję, co przyznacie Szanowni Czytelnicy jest komplementem ze strony Polaka w stosunku do postkomunistów. Ostatnio najbardziej propodrazowski stał się zresztą wiceprzewodniczący Rady Miejskiej radny Zb. Łukasik (TPDG), którego wiara w Pana Prezydenta Zb. Podrazę (SLD) mnie zadziwia! Co na to jego ksiądz proboszcz? 🙂

CAM04071Kończąc moje uwagi dotyczące 1 punktu części merytorycznej sesji, ponieważ w trakcie mojej wypowiedzi zachęcałem Słuchaczy i Oglądaczy do czytania mojego bloga: www.grzegorzjaszczura.pl, gdzie historia powstawania i ciągłe problemy z funkcjonowaniem „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. wielokrotnie były poruszane i dokładnie opisywane przeze mnie, zachęcam do przejrzenia następujących linków:

Czy Gmina utopi 30 mln w aquaparku?

Cuda i grzech zaniechania – konsekwencje

Apel do pana prezydenta Zb. Podrazy

Kto utopił Gminę w Aquaparku?

Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy …

Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy c.d.

Interpelacja Nemo-Wodny Świat!!!

Nemo-Wodny Świat – topi Gminę?

Jak to z Aquaparkiem było i będzie.

Komentarze

11 komentarzy do “Aquapark – sesja 18.03.2015 r. (odsłona 69) cz. 2”

 1. Mieszkaniec, 21 Mar 2015 o 7:36

  Przy takiej cenie za wstęp potrzebne jest dofinansowanie? Ktoś przejada te pieniądze Panie radny!

 2. Mieszkaniec, 21 Mar 2015 o 7:36

  Dziękuję za Pana postawę.

 3. Obserwator Rady, 21 Mar 2015 o 9:50

  Bardzo dobrze że jesteście. Może mało możecie, ale działajcie razem jako opozycja.

 4. Sympatia, 21 Mar 2015 o 11:08

  Panie Grzegorzu przejrzałam linki i znalazłam Pana słowa sprzed kilku lat:
  „W kontekście tego, że od zawsze byłem przeciwny inżynierii finansowej stosowanej przez lewicowe „rządy” w Dąbrowie Górniczej jestem dumny z siebie, że potrafiłem przewidzieć ich złe konsekwencje. Aczkolwiek w związku z kosztami, jakie ponoszę jako mieszkaniec tego miasta, to „pyrrusowe uczucie”.”
  Jest Pan Wielki.

 5. ana, 21 Mar 2015 o 11:10

  Zamiast inwestować w aqua park który służy jedynie bogatszej części społeczności Dąbrowy powinno się zainwestować w tereny zielone które będą służyły wszystkim! Zielona- proszę zobaczyć duży teren a tak zaniedbany i brudny!!! Ale i tak tu przychodzą ludzie chcący choć troszkę odetchnąć od wybetonowanych osiedli i ciężkiej pracy. Niestety zbyt dużego wyboru w sprawach wypoczynku u nas nie ma! Proszę zauważyć, iż od jakiegoś czasu wycina się drzewa likwiduje zieleń … Dlaczego?
  Przebudowa alei Majakowskiego – owszem z okien samochodu bardzo ładnie to wygląda ale jest jedno ale czy osoby spacerujące tam po otwarciu drogi będą równie zadowolone jak przejeżdżający? Wg. mnie— nie, hałas samochodów, wąska dróżka dla spacerujących brak zieleni to znów betonowa uliczka … Wolałam już stare aleje po których można było pospacerować w cieniu drzew , wybrać się na wieczorny spacer z psiakiem…

 6. Kazimierz Jasionek, 21 Mar 2015 o 12:52

  W DG za rządów komuchów, radnych traktuje się tylko jako maszynkę do głosowania nawet nad najgłupszymi i szkodliwymi dla mieszkańców uchwałami, ale zgodnymi z tym, co w swych łbach uknują takie Dyzmy i buraki jak Zaraza, Ciućma, Buła Zaguła i kilku może innych jeszcze twardogłowych !!!! Bezradni z tych znienawidzonych partii i klubów jak SLD, TPDG, PO pomimo tego,że nie dostają żadnych wyliczeń, głosują jak stado bezmyślnych istot które dopiero co z drzewa zeszły za tym, co im nakazują te wcześniej wymienione osoby. Co się zaś dotyczy tego […] Juroffa to w momencie gdy nareszcie dostał kopa od wyborców (przewidziałem)pisałem, że Dyzma z całą pewnością mu poszuka jakiegoś stanowiska i wymyślił jakąś fuchę !!!! Mogę podpowiedzieć Dyzmie Podrazie, że takich różnych stanowisk może wymyślać jeszcze wiele, jak chociażby doradca sprzątaczek pouczający je, jak należy wykręcać z wody szmatę i w którym kierunku, stanowisko prezentera który byłby odpowiedzialny za prezenty, które mogą spływać dla tych pawi za podjęcie jakiejś intratnej uchwały itd można by wyliczać różne fuchy których jeszcze w UM brakuje.!!!!
  Jak widzimy te nierządy w mieście i tych nic nie wartych radnych bezradnych zasiadających na swych miejscach jak kury na grzędzie, to musimy się zastanowić kto i po co wymyślił te g…. warte samorządy ?????

 7. Grzegorz Jaszczura, 21 Mar 2015 o 13:06

  do any: utrafiła Pani w sedno, pominąłem ten wątek, aby nie rozbudowywać wpisu, ale zdecydowanie ma Pani rację. To kolejne dofinansowanie Nemo, to nie tylko prezent dla bogatszych mieszkańców miasta, ale także najlepszy prezent dla budowanego hotelu (3 gwiazdkowego co prawda, ale zawsze). Ma być wybudowana przewiązka do Aquaparku (podziemna?) i po wyjściu z bieżących długów i pożyczek można będzie rozpocząć remont Nemo! Sugerowałem, że za rok Rada znowu sięgnie do kieszeni mieszkańców. Zobaczymy.

 8. Bywalec, 21 Mar 2015 o 15:31

  Dlaczego przy tak wysokich cenach biletów są ciągłe straty? Może Komisja rewizyjna powinna to zbadać lub Prokuratura?

 9. Kazimierz Jasionek, 21 Mar 2015 o 16:02

  Do „Bywalec” Komisja rewizyjna to są przecież ludzie Dyzmy, a prokuratura ???? Nawet szkoda o tym pisać, przecież to kolesie „władzy”

 10. iti, 22 Mar 2015 o 9:22

  Warto podkreślić, że lewicowi radni zagłosowali tak na wniosek prezydenta całej lewicy Podrazy.

 11. prkod, 24 Mar 2015 o 8:10

  Tak swoją drogą to po co to stanowisko dla Juroffa? Hotel Holiday In nie jest jst!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie