Zdjęcie0631Wciąż nawiązując do ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej (18.03.2015 r.), nota bene na liczne prośby moich Wyborców, przedstawię moją interpelację dotyczącą sytuacji Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM. PL S.A. Przedsiębiorstwo to będące w 100% własnością Gminy jest takim zwornikiem pomiędzy Gminą Dąbrowa Górnicza a sytuacją związaną z wybudowaniem budynku Centrum Administracji (przez spółkę córkę Mitex S.A.), na nie swoim gruncie i nie przez firmę, która wygrała przetarg na projekt, budowę i eksploatację tegoż budynku.

CAM03616Szanowny Panie Prezydencie! Z odpowiedzi jakie otrzymałem od Pana Prezydenta (WA-I.0003.32.2014 i WA-I.0003.45.2015), w nawiązaniu do moich interpelacji (zobacz moją interpelację wraz z odpowiedzią Pana Prezydenta – przyp. mój), dotyczących ogólnie to ujmując własności budynku Centrum Administracji, własności akcji PM MZUM.PL S.A. w Dąbrowie Górniczej wynika, że tym właścicielem jest Gmina Dąbrowa Górnicza. Zresztą od początku to sugerowałem. Bowiem właścicielem budynku Centrum Administracji jest PM MZUM.PL S.A., a właścicielem akcji PM MZUM.PL S.A. jest Gmina Dąbrowa Górnicza.

Niestety w związku z powyższym mam problemy z wytłumaczeniem mieszkańcom-podatnikom naszego miasta dlaczego Gmina Dąbrowa Górnicza płaci 8,5 miliona złotych rocznie PM MZUM.PL S.A. za czynsz za budynek (Centrum Administracji), którego właścicielem jest PM MZUM.PL S.A., którego stuprocentowym właścicielem akcji jest Gmina Dąbrowa Górnicza, czyli mieszkańcy-podatnicy naszego miasta. Bo mają na to prosty i logiczny kontrargument, że sami sobie płacimy ten horrendalny czynsz.

W związku z powyższym Panie Prezydencie czy służby prawne nie mogłyby w ramach swojego czteroletniego kontraktu z Gminą przeprowadzić analizy i określić linii postępowania, która doprowadziłaby do likwidacji PM MZUM.PL S.A., a w szczególności przekazania własności budynku Centrum Administracji Gminie bez ponoszenia horrendalnej opłaty za czynsz?

Osobiście uważam także, że wprowadzenie outsourcingowej obsługi miasta w zakresie działań PM MZUM.PL S.A. mogłoby jedynie obniżyć te koszty. Mógłby nad tym czuwać kilkuosobowy Referat w Urzędzie Miejskim w wydziale np. Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej czy Komunikacji i Drogownictwa.

Zresztą, należy podkreślić, że w większości przypadków PM MZUM.PL S.A. korzysta przecież z podwykonawców. Zmniejszyłoby to koszty utrzymania tej firmy, jakie ponosimy jako podatnicy i byłoby promykiem do zmniejszenia podatków i opłat lokalnych. Przecież aparat urzędniczy w PM MZUM.PL S.A., tj. Zarząd wraz z Radą Nadzorczą, jest moim zdaniem niepotrzebną nadbudową kosztów ponoszonych przez Gminę (która jest stuprocentowym właścicielem akcji PM MZUM.PL S.A.).

Korelowałoby to także, a właściwie to dopiero rozpoczęłoby proces oszczędnościowy i zmniejszający olbrzymie koszty utrzymania naszego Urzędu Miejskiego.

CAM04021Wyjątkowo dobrze się złożyło, ponieważ na początku sesji w trakcie burzliwej dyskusji dotyczącej „utopienia” kolejnych 5 milionów zł w Aquaparku w Dąbrowie Górniczej (zobacz także),  Pan Wiceprezydent H. Zaguła prosił mnie o zajęcie męskiego stanowiska, np. w sprawie ogłoszenia upadłości „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. i zgłoszenia takiegoż wniosku. Chwilowo byłem przygotowany ( 🙂 ) tylko na sugerowanie postępowania dotyczącego innej 100-procentowej własności Gminy, czyli PM MZUM.PL S.A. Nie wiem czy to usatysfakcjonuje Pana Wiceprezydenta, ale przypomnę przy okazji, że moje negatywne stanowisko dotyczące funkcjonowania Nemo-Wodny Świat (Aquaparku), artykułowałem publicznie jeszcze w przedostatniej kadencji Rady Miejskiej (2006 r.).

Co do PM MZUM.PL S.A. to poczekajmy na odpowiedź Panów Prezydentów: Zb. Podrazy, H. Zaguły i P. Gocyły – mężczyzn. Jedyna kobieta Wiceprezydent Pani I. Krupa zajmuje się pionami oświatowymi, zdrowia i opieki społecznej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Komentarze

9 komentarzy do “PM MZUM.PL S.A. do likwidacji”

 1. z internetu, 24 Mar 2015 o 8:12

  „Ja jestem prosty gość i nie rozumiem – od kogo Urząd Miejski wynajmuje Urząd Miejski za 8,5 bańki?”

 2. Kazimierz Jasionek, 24 Mar 2015 o 12:44

  Ciekawić chyba musi każdego mieszkańca DG jaką głupotę może jeszcze wymyślić twardogłowy zarząd naszego miasta, bo w swych jakże durnych kombinacjach to już chyba sam się potracił ????
  Rzeczywiście należałoby przyznać Nobla takim włodarzom, którzy płacą miesięcznie po 8.5 mln zł z kasy miejskiej swojej spółce czyli sobie i gdzie te pieniądze znikają ????? Można się wielokrotnie spotkać z różnymi durnymi pomysłami takiej nic nie wartej władzy, ale niektóre z nich należy wpisać do księgi Guinnessa, gdyż i tak nikt na świecie nie jest w stanie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi !!!!! A sąd i prokuratura za wynajmowanie pomieszczeń w CA płacą preferencyjne niskie ceny za m2, dlaczego tych pomieszczeń nie wykupią ????? To są właśnie te układy i układziki, a potem ręka rękę myje i szemrane interesy można robić bez skrupułów !!!!!

 3. realista, 24 Mar 2015 o 13:03

  Święta Wielkanocne idą, jaja się przydadzą 🙂 🙂

 4. myślący, 24 Mar 2015 o 13:44

  Aby podjąć decyzję o likwidacji PM MZUM S.A należy się przyjrzeć do jakich celów zostało ono powołane i których obowiązków nie realizuje we własnym zakresie a które podzleca. Godnym zajęciem dla fachowców byłaby analiza kosztów obsługi Urzędu Miejskiego i kosztów wynajmu. Z analizy wyciągnąć wnioski, celem urealnienia ich konieczności. Przy tak wielkich kosztach może znajdzie się dziura w wydatkach, dla ,,biednych” milionerów. MZUM wraz z Wydz. Komunalnym to grupa kłamców i nierobów. Postawienie znaku drogowego B36 trwało PIĘĆ lat a gdy już postawiono to złośliwie tyłem do jezdni. Obrócenie znaku wymagało 60 sekund a z ustabilizowaniem 1 godzinę oni potrzebowali na usztywnienie 12 miesięcy pomimo interwencji, odpisując że znak obrócono i usztywniono. Na alei Zagłębia Dąbrowskiego 220m bliżej dworca PKP Gołonóg zlikwidowano bardzo ważne przejście przez dwie jezdnie i zamiast natychmiast wykonać nowe to sprawa toczy się około 10 lat bez rezultatu, dzięki „pomocy” radnego Łukasika. Koszt przejścia to 10.000 zł. Drogę wyjazdową z getta cedlerowskiego nie potrafią wykonać od 9 lat, remontu parkingu na 64 samochody przez 27 lat. Kiedyś MZUM remontowało i wykonywało jezdnie i chodniki, dzisiaj wszystko zlecają, bo tak łatwiej o przekręty pod stołem.
  Niestety ludzie logicznie myślący nie są w stanie przeszkodzić milionerom z nad Przemszy.

 5. grzechotnik252, 25 Mar 2015 o 8:21

  Ręce opadają. Czuje w tym czynszu przekręt, czym większe pieniądze tym więcej ich można uszczknąć dla siebie i nikt nie zauważy. To dlatego że ludzie idą na wybory nie doinformowani (łagodnie mówiąc).

 6. z internetu, 25 Mar 2015 o 15:27

  „Miejskie Przedsiębiorstwo Ulic i Mostów (od 2009 r. nosi nazwę Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL Spółka z o.o.), zmieni w tym roku swoją siedzibę. Przenosiny do budynku byłego Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Piłsudskiego 74, który stoi pusty od września ubiegłego roku, budzą jednak w mieście spore emocje. Dlaczego? Bo miasto mogłoby zarobić na jego sprzedaży 5 mln zł (na tyle został wyceniony), a tymczasem nowe lokum znajdzie tam 79 pracowników spółki. Z czego aż 39 to pracownicy administracyjno-biurowi, a pozostała 40 to pracownicy fizyczni.”

 7. z internetu, 25 Mar 2015 o 15:27

  Panie Grzegorzu tak trzymać!

 8. z internetu, 25 Mar 2015 o 15:33
 9. Dąbrowiak, 26 Mar 2015 o 21:48

  Ja mam pytanie czy MZUIM coś robi w mieście jakieś remonty ulic itp bo nie widać ich wcale czym oni się zajmują.I aż 39 pracowników biurowych to skandal i wszystko z podatków mieszkańców.Czemu MZUIM te prace zleca obcym firmą.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie