DSCF0013Na sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w dniu 18.03.2015 r. doszło jeszcze do interpelacji radnych PiS i KNP do Pana Prezydenta Zb. Podrazy (Lewica SLD) w sprawie pomników sowieckich znajdujących się na terenie naszego Miasta. Dzisiaj ostatni dzień Miesiąca Żołnierzy Wyklętych w Zagłębiu Dąbrowskim, to dobry moment na przedstawienie pełnego tekstu interpelacji pod którą podpisali się Radni Rady Miejskiej (w kolejności alfabetycznej): Grzegorz Jaszczura (KNP), Zbigniew Piątek (PiS), Jerzy Reszke (bezpartyjny), Mateusz Stępień (PiS), Robert Warwas (PiS).

inter.2015.03.18-1„Szanowny Panie Prezydencie! Zwracamy się do Pana Prezydenta z następującymi pytaniami w sprawie utrzymywania pomników wdzięczności Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej (siły zbrojne Związku Sowieckiego) w Dąbrowie Górniczej, tj. następujących obiektów:

inter.2015.03.18-21. Jakie są autentyczne dokumenty historyczne, np. ze zbiorów IPN  poświadczające  pochowanie w miejscu wymienionych obiektów w czasach II wojny światowej  żołnierzy lub innych osób?

2. Jakie są dane osobowe tych osób?

3. Kto personalnie wydał pozwolenie na odbudowę pomnika w Ząbkowicach Stowarzyszeniu Kursk związanemu ze stowarzyszeniem Komunistyczna Młodzież Polski propagującemu na swojej stronie internetowej treści niezgodne z Konstytucją RP i polską racją stanu?

CAM04048Cytat ze strony internetowej  http://komsomol.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1943:stowarzyszenie-kursk-nabor&catid=1:latest-news&Itemid=53:

Nie jesteś jeszcze w 100% przekonany do działalności w KMP? Nic nie szkodzi – możesz pomóc naszym przyjaciołom ze Stowarzyszenia KURSK troszczyć się o pamięć poległych za Wolną Polskę!

OGŁOSZENIE Ogłaszamy nabór nowych członków do stowarzyszenia KURSK, których zadaniem będzie wykonywanie zadań stojących przed stowarzyszeniem i tworzenie struktur w kraju i za granicą. Główne założenia programowe stowarzyszenia:

 • Pokój największą wartością człowieka.
 • Pokój zagrożony jest działalnością NATO i wszechobecną rusofobią.
 • Środowiskami szerzącymi nienawiść do Rosji w Polsce są politycy a w tym: prezydent, rząd i wszyscy parlamentarzyści oraz większość polskich mediów i funkcjonariuszy kościoła katolickiego.

Główne zadania:

 • Przeciwdziałanie zjawisku rusofobii wszelkimi sposobami dozwolonymi przez prawo.
 • Opieka nad miejscami pamięci Armii Czerwonej i LWP.
 • Organizowanie pomocy humanitarnej dla ludności pokrzywdzonej przez armię ukraińską na południowym wschodzie Ukrainy.

Ofertę kieruję do ludzi odważnych, którzy w swoim słowniku nie mają zwrotu „niemożliwe”. Zapraszam Rosjan mieszkających w Polsce i innych krajach.

4. Jakie będą decyzje Pana Prezydenta w przypadku stwierdzenia braku podstaw do dalszego utrzymywania wspomnianych pomników w myśl postanowień UMOWY między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, sporządzona w Krakowie dnia 22 lutego 1994 r.? Ich dalsze utrzymywanie będzie naruszeniem Art. 13 Konstytucji RP, który zakazuje propagowania idei i symboli komunistycznych.

Należy dodać, że likwidacja pomników wdzięczności i chwały Armii Czerwonej jest przedmiotem wystąpień partii prawicowych w Dąbrowie Górniczej. W załączeniu pisma Kongresu Nowej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości.

inter.2015.03.18-3inter.2015.03.18-5Załączniki:

1. Pismo oddziału dąbrowskiego Kongresu Nowej Prawicy (wniosek do Rady Miejskiej z dn. 17.09.2014 r.)

2. Pismo dąbrowskiego Prawa i Sprawiedliwości.”

Tyle interpelacji. Dalsze działania będą uzależnione oczywiście od odpowiedzi Pana Prezydenta Zb. Podrazy (SLD). Odsyłam jeszcze do wcześniejszych moich opisów dotyczących pomników poświęconych Sowieckiej Armii, która wprowadzała komunistyczny system totalitarny na Polskich Ziemiach:

dąbrowskie pomniki hańby

Pomniki sowieckie out

17 września.

CAM03613Ps Mam prywatnie nadzieję, że powiatowy dąbrowski Zarząd PiS-u nie zmieni zdania w sprawie likwidacji pomników sowieckich w naszym mieście, np. pod wpływem członka zarządu powiatowego PiS-u E. Jasińskiego (podobno wspieranego w zarządzie przez lokalnych Zagłębiowskich posłów PiS-u, tj. W. Andzela i E. Malik). Szanowni Posłowie czy to prawda?

Komentarze

19 komentarzy do “Pomniki sowieckie – interpelacja”

 1. jpsi, 31 Mar 2015 o 8:17

  Brawo.

 2. Patriota, 31 Mar 2015 o 11:24
 3. Kazimierz Jasionek, 31 Mar 2015 o 18:54

  Te pytania zadane Dyzmie nic nie dadzą !!! Wiadomo że SLD jest partią komuszą i przedstawiciel tej partii (Dyzma)jest gotowy nie spać tylko pilnować tych pomników bo właśnie one przypominają mu wątpliwą wielkość swojej g…. wartej partii !!!!

 4. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 9:15

  „Ps Mam prywatnie nadzieję, że powiatowy dąbrowski Zarząd PiS-u nie zmieni zdania w sprawie likwidacji pomników sowieckich w naszym mieście, np. pod wpływem członka zarządu powiatowego PiS-u E. Jasińskiego (podobno wspieranego w zarządzie przez lokalnych Zagłębiowskich posłów PiS-u, tj. W. Andzela i E. Malik). Szanowni Posłowie czy to prawda?”
  Panie Grzegorzu – insynuacje mało eleganckie jak na Pana. – Może tak mieć pretensje np. do Rady Seniorów Dąbrowy Górniczej, której Pan E. Jasiński jest członkiem i do Zarządu Wspólnoty w której pracuje itd.itp…. Panie Grzegorzu jest Pan w klubie PIS i z tej partii Pan startował i dzięki tej partii sprawuje Pan mandat i jeszcze walczy z PiS (em). Prywatne opinie Pana E.J. niech rozlicza Pan prywatnie. A tak naprawdę to był Pan w mniejszości podpisujących ww. interpelację 1:4. Wcale a wcale (nie kocham tej większości), ale trzeba być sprawiedliwym. Mam rację, czy nie? Trochę skromności, w ten czas Wielkiego Postu. I proszę o optymizm. Wszak dziś rozpoczyna się TRIDUUM PASCHALNE i jeszcze jedno rocznica śmierci św. JPII. A ON zawsze mówil tylko PRAWDĘ, bez MANIPULACJI !!!!! Mam nadzieję, że te piękne Święta Zmartwychwstania Pańskiego wzbudzą w Panu MIŁOŚĆ, czego bardzo a bardzo życzę. Dobro i Pokój niech Zwycięża!!!!

 5. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 9:29

  I jeszcze jedno, zapomniałam dodać: „nie jestem posłem, radną, pracownikiem biur PIS, klubów radnych PIS itd itp. Nikt mnie nie upoważnił do wypowiedzi w imieniu ww. i PIS-u, ale w dobie kampanii wyborczej 2015, manipulacje i pomówienia w kierunki PIS-u wydają mi się daleko nieeleganckie, nieetyczne i niestosowne, dlatego zabrałam głos w tej sprawie”. I jeszcze jedno apeluję do Pana: PROSZĘ NIE DZIELIĆ PRAWEJ STRONY SCENY POLITYCZNEJ !!!!!!!!!!!!

 6. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 9:51

  Nie zgadzam się z wypowiedzią pana Kazimierza Jasionka, 31 mar 2015 o 18:54 cytowaną wyżej. Pytanie – interpelacja jest bardzo ważna. Otwiera furtkę do robienia porządku w tym temacie. Ważne też aby ten temat nagłośnić poza Dąbrową Górniczą i rozpocząć działanie legislacyjne aby Parlament RP zmienił przepisy…. Temat jest bardzo ważny,gdyż: „w Polsce się śmieją z tej sytuacji i mieszkańcy DG i Zagłębia ogólnie utożsamiani są z budowniczymi w XXI wieku ww. pomników…. Trzeba o tym informować też IPN, aby prowadziło w tym temacie badania i działania, za odgórnym przyzwoleniem (prywatnie żaden pracownik IPN nie może nic zrobić i też się z nas śmieje).

 7. Grzegorz Jaszczura, 2 Kwi 2015 o 9:51

  Szanowna Pani zawiedziona i zniesmaczona. Dobrze, że Pani dopisała wyjaśnienie, bo już wiem skąd wynika Pani niedoinformowanie. Stanowisko tego pana nie jest prywatne, lecz wyrażał je na zarządzie PISu, którego jest członkiem! Czyli to są fakty a nie insynuacje. Czy jak PIs poprze komunistów i wystąpi za pozostawieniem tych sowieckich pomników w Polsce, to ja mam popierać PIS? Absurd! Ponadto jestem członkiem KNP, a nie PISu.
  Ja przyzwyczaiłem się, że mnie popiera mniejszość, nawet jestem z tego dumny, krzywa Gaussa coś jednak potwierdza, ponadto nie jestem zwolennikiem demokracji, to chyba jasno wyrażałem zawsze.
  Nie chcę wchodzić w szczegóły właśnie dlatego, że staram się nie walczyć (szczególnie lokalnie) z PIs, lecz go wzmacniać, co niestety Pani nie zauważa. Proszę zobaczyć kto wypowiedział się przeciwko budżetowi postkomunisty pana Podrazy, przeciwko polityce finansowej prowadzonej przez niego: ja czy PIS?
  Nie drążmy tego tematu.
  Co do prawej strony to najpierw trzeba nią być, ale przed świętami rzeczywiście nie drążmy tego.

 8. Grzegorz Jaszczura, 2 Kwi 2015 o 10:02

  Co do ostatniego Pani wpisu, to jak najbardziej tak, dlatego bardzo nacierałem na PIs aby doszło do tej interpelacji. Ale po co to opisywać, znowu Pani nie znając faktów wyciągnie błędne wnioski. Proszę tylko porównać daty, kiedy ja interpelowałem i jaką miałem pomoc ze strony PIS i kiedy działał KNP: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=29977#more-29977.

 9. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 11:48

  Moją intencją było wyjaśnienie a nie podżeganie do nienawiści. Proszę jeszcze raz zastanowić się, czy te słowa nie są sprzeczne: Pan Grzegorz pisze: „Stanowisko tego pana nie jest prywatne, lecz
  wyrażał je na zarządzie PISu, którego jest członkiem! Czyli to są fakty a nie insynuacje.” – mój komentarz (Zawiedziona): słowa wypowiedziane na zarządzie, były prywatne, czy nie, a może to jedna osoba według pana Grzegorza podejmuje już samodzielnie uchwały całego zarządu? I jeszcze jedno: pan Grzegorz pisze: „Dobrze, że Pani dopisała wyjaśnienie, bo już wiem skąd wynika Pani niedoinformowanie.” – mój komentarz: widzę,że niedoinformowanie, a nawet dalej dezinoformacja i nadinterpretacja to zaczyna być pana Grzegorza specjalnością, obym się myliła, więc przepraszam bo mam nadzieję,że jest to przedświąteczne zmęczenie materiału. Kolejny cytat pana Grzegorza: „Proszę zobaczyć kto wypowiedział się przeciwko budżetowi postkomunisty pana Podrazy, przeciwko polityce finansowej prowadzonej przez niego: ja czy PIS? (…) Co do prawej strony to najpierw trzeba nią być (…)”. Pozostanę tylko dalej z najlepszymi życzeniami zrozumienia tych Świąt, aby wypłynęła z nich Wielka Miłość, bo my Chrześcijanie mówimy o jedności chrześcijan, prawicy a doceniamy własne EGO. I właśnie własne EGO jest tej naszej strony jest powodem sukcesów i komunistów i ateistów i ideologii liberalnej etc. EGO dzieli nie łączy. Walczyć i Zwyciężać można wspólnie nie osobno. Osobno można punktować, a i tak będzie z tego większe zło niż pożytek – tylko kabaret. Życzę jeszcze raz aby Zmartchwychwstały Chrystus obdarzył nas RAZEM tą najwyższą MIŁOŚCIĄ, i żebyśmy się nawzajem nie oczerniali i po trupach nie dążyli do pseudo sukcesu, bo możemy się mylić, jedynie wielką MIŁOŚCIĄ jest JEZUS. Dobrego przeżycia tych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH 2015.

 10. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 11:55

  Polecam film: „BÓG NIE UMARŁ”. Szczególnie ciekawie go można oglądać z lektorem: kino Światowid – Katowice, w Dąbrowie i Sosnowcu – HELIOS, ale tylko z napisami (można szlifować angielski, też pożytek). TO TYLE i AŻ TYLE. WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!

 11. Grzegorz Jaszczura, 2 Kwi 2015 o 11:57

  Szanowna Pani zawiedziona i zniesmaczona. Czyli intencje mamy te same. Gdzie po moim opisie faktów widzi Pani podżeganie do nienawiści? Jakiś absurd. Nie widzę sprzeczności, a Pani usilnie chce wyciągnąć dalsze, negatywne moje zdanie o PIS. Niech Pani sobie wyjaśni u źródeł, być może Posłowie odpowiedzą na moje wątpliwości. Pani naprawdę myśli że ja wyssałem z palca takie wątpliwości? Zdecydowanie jest Pani trochę wyalienowana z dąbrowskiej rzeczywistości.
  Co do EGO, to nie jestem filozofem, ale zdecydowanie jestem przeciwny komunie w każdej postaci. Nawet uważam, że to najwięksi egoiści przyczyniają się do rozwoju ludzkości i np. wynalazczości. Pozostanę przy swoich konserwatywno-wolnościowych poglądach w mojej wersji.
  Dziękuję za życzenia.

 12. Grzegorz Jaszczura, 2 Kwi 2015 o 12:06

  O, widzę znowu dopisek. Ja nie mam problemu z Bogiem, dla Pani wiedzy. To, że Bóg nie umarł jest dla mnie oczywiste. Ale PIS wspierając przystąpienie Polski do UE, podpisanie Traktatu Lizbońskiego właśnie działał przeciwko Bogu, co widać obecnie i słychać w mediach a nawet i w kościołach. O i wspierał liberalizm unioeuropejski, chyba się Pani z tym zgodzi?
  Dzięki za życzenia jeszcze raz.

 13. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 12:25

  Jeszcze raz gorąco i czule polecam film i to nie dlatego, że mam niejasności w stosunku do Właściciela tej strony lub miał jakieś wątpliwości nt. wiary pana Grzegorza, bądź czytelników i uczestników tej STRONY, ale dlatego, że powinien obejrzeć go KAŻDY NORMALNY CZŁOWIEK, a przy okazji i ten, który ma wątpliwości nt. religii chrześcijańskiej: „BÓG NIE UMARŁ”. Szczególnie ciekawie go można oglądać z lektorem: kino Światowid – Katowice, w Dąbrowie i Sosnowcu – HELIOS, ale tylko z napisami (można szlifować angielski, też pożytek). TO TYLE i AŻ TYLE. WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!

 14. wkurzony, 2 Kwi 2015 o 13:24

  Pani zawiedziona. Pani jest nawiedzona. Była pani na ostatnich sesjach, widziała pani tego człowieka ze zdjęcia? To niech pani przestanie się czepiać pana Grzegorza. To wy się sami z głupoty dzielicie w PISIE, a nie pan Grzegorz. Trzeba być chyba ślepym i głuchym, żeby tak pisać.

 15. zawiedziona i zniesmaczona, 2 Kwi 2015 o 15:01

  Nie mogę tego pominąć, ale już nikt nie wyprowadzi mnie z równowagi. Muszę szykować święta, bo mnie synowie i mąż prześwięci. Ostatni raz, przed Świętami: Nie wiem kto obdarza ludzi taką nienawiścią, jak np. cytuję o nicku „wkurzony”, „2 kwi 2015 o 13:24” moje wpisy wywołały dziwną reakcję (ja w PISIE ?), a chciałam pochwalić pana Grzegorza i wyprowadzić z błędu w temacie pana E.J. (działał i działa samodzielnie, a tak naprawdę to robi sobie dalej reklamę…tymi plakatami….i tylko tyle)a oberwałam: „Pani zawiedziona. Pani jest nawiedzona. Była pani na ostatnich sesjach, widziała pani tego człowieka ze zdjęcia? To niech pani przestanie się czepiać pana Grzegorza. To wy się sami z głupoty dzielicie w PISIE, a nie pan Grzegorz. Trzeba być chyba ślepym i głuchym, żeby tak pisać” – na sesje chodzę i je oglądam, w zależności od zajęć. Święta już, więc wyciszmy się. Wiele MIŁOŚCI!!!!WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!

 16. Kazimierz Jasionek, 2 Kwi 2015 o 15:47

  Do „zawiedziona i zniesmaczona”
  Ja jestem bardzo zawiedziony i zniesmaczony obecnymi włodarzami miasta i ich rządami oraz układami z organami ścigania. Dzisiaj w internecie wyczytałem bulwersującą wiadomość że prokuratura katowicka umorzyła śledztwo w sprawie przekrętów przy budowie ZCO) Jednak uczepiła się Pani P. Grzegorza jak rzep psiego ogona (według mnie} mając bardzo blade pojęcie o sytuacji w dąbrowskim samorządzie !!!! Trzeba poznać tych wszystkich pawi którzy zasiadają przy korycie, by na ich temat wyrobić sobie odpowiednie zdanie !!! Ciekawe że wcześniej nie udzielała się Pani na tym blogu, chociaż istnieje już wiele lat !!. Czyżby wróciła Pani ze zmywaka w Anglii lub Irlandii ??? Tym rządzącym w naszym mieście Dyzmom takie wygnanie za chlebem nie grozi, oni tutaj doszywają sobie coraz głębsze kieszenie w imię zasady „bogatemu wszystko wolno „

 17. Jakub Łukasik, 2 Kwi 2015 o 17:16

  Szanowna Pani, atakuje Pani Pana Grzegorza za rzekome manipulacje, podczas gdy, w każdym komentarzu zasłania sie Pani Bogiem. Wydźwięk Pani komentarzy jest jednoznaczny – kto się z Panią nie zgadza, nie zgadza sie z Bogiem. Nie dość że jest to manipulacja, to do tego bardzo nieładna manipulacja i nawet jeśli nie jest ona celowa, to jest to bardzo niestosowne. Zaś co do kwestii rozbijania prawicy, to o tym, czemu pis nie jest prawicą można by pisać a pisać. Zamiast tego zostawię Panią z jednym tylko zdaniem do przemyślenia – Hitler też mówił że wierzy w Boga.

 18. iti, 3 Kwi 2015 o 8:20

  Działania ludzi tego typu to próba rozmycia meritum problemu. Proszę zauważyć, że nikt nie zastanowił się w dyskusji jakim sprzętem usunąć te pomniki czy np. zrobić to kilofem? Natomiast Pisowcy zajmują się skłócaniem i eliminowaniem ludzi, którzy im pomagają. Kto na tym najlepiej wychodzi? Postkomuniści!!!! i ci dla których te pomniki to symbol zwycięstwa.

 19. Paweł, 6 Kwi 2015 o 12:16

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie