CAM04677Kolejne pięć lat minęło (od poprzedniego jubileuszu), a poprawy na niwie samorządowej nic a nic! Raczej następuje pogorszenie. Aczkolwiek elyty polityczne są zdecydowanie odmiennego zdania niż ja. Na XX-lecie Samorządu w Dąbrowie Górniczej także przygotowano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Zobacz. Tam także jest opis i treść mojego wystąpienia, w trakcie którego postkomuniści z Dąbrowy Górniczej nawet raczyli mnie wygwizdać (konkretnie, gdy mówiłem o ich idolu, komuniście tow. E. Gierku). Pozwoliłem sobie być dumny wtedy z tego.

Na XXV-lecie Samorządności fetę przygotowano w świeżo wyremontowanym, socrealistycznym budynku, tzw. Pałacu Kultury Zagłębia. I tu odbyła się Sesja Uroczysta Rady Miejskiej. Nie Nadzwyczajna tylko Uroczysta? Aż muszę zobaczyć czy coś takiego przewiduje regulamin Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Kończąc formalności: sesja odbyła się 29 maja 2015 r. o godz. 13.00.

Zaproszeni zostali wszyscy samorządowcy, którzy przewinęli się przez te 25 lat istnienia Samorządu terytorialnego w Polsce po tzw. transformacji ustrojowej (oczywiście z Dąbrowy Górniczej). Swoją drogą to raczej była quasitransformacja, bo dziwnie wciąż u władzy są komuniści, tyle że teraz wspierający lewacką Unię Europejską, a nie Związek Sowiecki.

CAM04692Okolicznościowe wystąpienie zatytułowane „25-lecie samorządu gminnego. Doświadczenia i perspektywy” wygłosił prof. dr hab. Czesław Martysz. Było takie sobie. Mnie nie poruszyły drobne machlojki, które robili samorządowcy, aby kiwnąć ustawodawcę i obywateli, czyli właściwie samych siebie, wykorzystując jakąś pseudolukę w ustawie, którą nota bene już około 70 razy modyfikowano. Tak swoją drogą, gdy urzędnikopolitycy naginają utworzone przez siebie prawo do swoich partykularnych interesów to wg nich jest wszystko w porządku, gdy przykładowo robi to przedsiębiorca pod siebie, interpretując horrendalnie skomplikowane prawo podatkowe czy skarbowe to od razu jest wg biurw przestępcą.

CAM04697Referat w temacie: „Początki samorządu terytorialnego w gminie Dąbrowa Górnicza”, połączony z prezentacją multimedialną samorządu dąbrowskiego (także w historycznym ujęciu), wygłosił dyrektor Muzeum Miejskiego kol. Arkadiusz Rybak. Nie będę wdawał się w ocenę, bo nie jestem historykiem.

Doszło jeszcze do wręczenia nagród laureatom konkursu na plakat o 25-leciu samorządności, ale co dziwne nagrody otrzymali tylko nie Dąbrowianie. A gdzie nasi z Liceum Plastycznego z Gołonoga, czyżby poziom tam spadł już tak znacznie? To dopiero kilka lat, gdy zmieniono dyrektora J. Wartaka na dyrektorkę z Zabrza (podobno żonę działacza PO, ale przecież to przypadek). Inna sprawa, że wygrywały prace graficzne w technice komputerowej, czyli super trendy. Gdzie tam pastel, olej czy tp.

Co do tych 25 lat samorządności, to gdybym znowu wygłaszał oświadczenie do Mieszkańców i samorządowców (w tym obecnych radnych Rady Miejskiej) Dąbrowy Górniczej, to niewiele bym zmienił w stosunku do tego przemówienia sprzed 5 lat, wspomnianego na początku tego wpisu. Jeszcze raz podaję link.

11329011_888296991255773_962654345_nAle jako komentarz, do zakłamanych moim zdaniem samorządowców z Dąbrowy Górniczej, zacytuję oświadczenie z ostatniej sesji Rady Miejskiej (20.05.2015 r.), które wygłosiłem w imieniu 5 członków Klubu Radnych PiS (dotyczy to akurat rad dzielnic i osiedli, ale to nic nie szkodzi):

„Dąbrowa Górnicza, dn. 20.05.2015 r.

Jerzy Reszke                                                    

Grzegorz Jaszczura (KNP)                                         

Zbigniew Piątek (PiS)

Mateusz Stępień (PiS)

Robert Warwas (PiS)

Radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Oświadczenie Klubu Radnych PiS w sprawie wyborów samorządowych do Rad Osiedli i Dzielnic

Klub Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej wyraża głębokie zaniepokojenie sposobem potraktowania wyborów samorządowych do jednostek pomocniczych, które mają odbyć się w 2015 roku. Przyjęcie zasady utrzymania dotychczasowych statutów i ordynacji wyborczej jest utrzymaniem niewielkiej roli Rad Osiedli i Dzielnic, jaką dotychczas odgrywały w systemie samorządowym naszego miasta. Jest to sprzeczne ze zgłaszanymi przez Mieszkańców postulatami podczas konsultacji statutów rad i podczas kampanii wyborczej.

W Programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości jest napisane: 

Odrodzenie samorządności – danie praw mieszkańcom i odbiurokratyzowanie urzędów i instytucji miejskich.

Wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania miasta i przybliżenia urzędów do mieszkańców wymaga wprowadzenia nowych reguł działania niektórych instytucji. Przykładem są Statuty Rad Dzielnic, które nie gwarantują praw mieszkańcom i są organami fasadowymi, zresztą nazwanymi jako pomocnicze, a powinny być podstawowymi organami władzy samorządowej decydującymi o lokalnych sprawach. Mieszkańcy wszystkich dzielnic, nawet najbardziej odległych muszą się poczuć pełnoprawnymi obywatelami miasta.

Ten program powstał po wielu rozmowach z Mieszkańcami, którzy chcą rad, ale na innych zasadach. Przeprowadzenie wyborów według  dotychczasowych statutów spowoduje zatrzymanie procesu rozwoju samorządności o kolejne 4 lata. Uważamy, że lepiej zaczekać dwa miesiące i przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, które pozwolą na stworzenie takich rad, jakich chcą obywatele, bo ich zdanie jest tutaj najważniejsze. O przyjęcie takiej procedury wyborczej apelujemy do Wysokiej Rady. Nie jest najważniejszy termin wyborów, lecz zasady działania jednostek samorządowych, które uważamy za bardzo ważny podmiot samorządności naszego miasta.

za Klub Radnych Grzegorz Jaszczura

CAM04698Wracając do uroczystości XXV-lecia Samorządności, to bardzo przyjemnym elementem było to, że wszyscy ci samorządowcy (akurat w Dąbrowie Górniczej wywodzący się w większości ze stricte komunistycznej PZPR) czczą tą samorządność, napisaną czcionką, powstałą z napisu NSZZ „Solidarność”, która to doprowadziła do klęski komunistów sowieckich, reprezentowanych w Polsce przez członków PZPR. Mała rzecz a cieszy. 🙂

CAM04690CAM04678

Komentarze

7 komentarzy do “XXV-lecie Samorządu – sesja 29.05.2015 r. (odsłona 71)”

 1. myślący, 1 Cze 2015 o 10:13

  Ja już pytałem o prawny aspekt plagiatu napisu ,,Samorządność”. Solidarność to 10 milionowy ruch prawdziwych Polaków przeciwko koryciarzom z PZPR i ich następcom. Teraz koryciarze wodzą za nos bezkrytyczne społeczeństwo Dąbrowy Górniczej. SLD ma 3% poparcie Polaków a w chorej Dąbrowie Górniczej 58%. Gdyby odliczyć Czerwone Zagłębie to poparcie SLD w Polsce zmalałoby do 2%. Skandal na całą Polskę… Wśród radnych mamy sprzedawczyków, skandalistów i chyba bezmózgowców, dlatego jest jak jest… Współmieszkańcy DG dlaczego nie czytacie i nie popieracie Pana Radnego Grzegorza Jaszczury. On pokazuje niegospodarność, kolesiostwo, sprzedawczyków, podejrzane transakcje i układy, ale jest osamotniony, brak komisji do rozliczenia towarzyszy a Statuty Rad Osiedli i Dzielnic to oszukiwanie mieszkańców. To my mieszkańcy wiemy co nam przeszkadza, czego chcemy. W Gołonogu zaległe i bardzo ważne sprawy czekają nawet 70 lat (słownie; siedemdziesiąt lat. Droga wyjazdowa (bezpieczeństwa mieszkańców) z getta cedlerowskiego 10 lat, remont parkingu na 64 samochody od 1988, czyli 27 lat. Pomimo wołania o ratunek nie podjęto nawet rozmów, aż wreszcie runęła latarnia ze starości, lecz nikogo nie zmiażdżyła, ani dwóch zaparkowanych samochodów. Na al. Zagłębia Dąbrowskiego zlikwidowano przejście przy skręcie w ul. Wybickiego, Łukasik i Gocyła znają temat od ponad 10 lat i nic w tej sprawie nie zrobili, kłamią jak z nut… Znak drogowy B-36 ponad pięć lat stawiali a gdy go postawili to złośliwie albo z głupoty, tyłem do jezdni. Obrócenie znaku trwało JEDEN rok. Radny Łukasik z okręgu IV jest najbardziej bezczelnym i szkodliwym radnym, jakiego znam z zarzutami godnymi prokuratury, prezydenci nie lepsi. Ludzie obudźcie się ! To nie paszkwil, ja nie ukrywam się pod nickiem. Napisał Tadeusz Jędrzejec z Gołonoga.

 2. Kazimierz Jasionek, 1 Cze 2015 o 10:36

  Mogę tylko jedno stwierdzić, że poza niewielką ilością osób w tych samorządach, olbrzymia większość to byli i są koryciarze i szkodniki, którzy niejednokrotnie przyczynili się w szkodzeniu mieszkańcom i dbających tylko o własne 4 litery !!!! Takimi samorządami żeby się jeszcze chwalić, to trzeba nie mieć za grosz trzeźwego spojrzenia do tyłu i realnego popatrzenia w tą obecną sitwę kpiarzy !!!!
  Słyszałem że w pierwszych rzędach przy scenie zasiadali obecni radni, a powyżej w pierwszym rzędzie zasiadali ci co oddali mieszkańcom tzw. „niedźwiedzią przysługę” tzn. burak Zaguła,obok przeklinany za drogą wodę cwaniaczek Lipczyk i jego koleś (czy też jak niektórzy mówią) szwagroszczak Koćma. Takich osób okrytych złą sławą przewinęło się bardzo wielu w tym nic nie wartym samorządzie i zamiast wstydu obchodzą jeszcze hucznie ćwierćwiecze swojej szkodliwej działalności !!! Na samą myśl o tych niegodziwcach normalnym mieszkańcem znającym tych wszystkich szkodników targają mdłości i obrzydzenie !!!! Można jedynie mieć żal do mieszkańców, że przez tyle lat nie zrobili porządku w mieście i przy urnach wyborczych głosowali zawsze na jakieś pijawki i karierowiczów – d….lizów !!!!!

 3. myślący, 1 Cze 2015 o 10:51

  Od wyborów samorządowych w połowie listopada 2014r minęło ponad 6 miesięcy. Zapytajmy każdego z 25 radnych co dobrego zrobił dla swojego okręgu wyborczego i miasta. Które sprawy są w toku realizacji a które już są zrealizowane. To że zdążyli pobrać 18.000 zł do 25.000 zł jako diety, z naszych podatków, to wiemy. Poza Radnym Grzegorzem Jaszczurą nie widzę i nie słyszę, aby któryś kiwnął palcem w bucie… Pytam co z budową dworca kolejowego, co z wiaduktem nad PKP, co 8,5 milionami złotych czynszu za UM, przelewanego z prawej do lewej kieszeni, co z kolesiostwem Z. Górskiego, co z 5 mln zł dla Aqua Parku, co z kupionymi radnymi za stanowiska, co z grabieżą łupów powyborczych w Radzie Miejskiej, co z tragedią ekologiczną w Strzemieszycach, itd ze stu innymi sprawami zgłaszanymi przez wyborców i obecnych radnych. My mieszkańcy nie mamy zamiaru utrzymywać zawodowych NIEROBÓW. Czekamy na indywidualne oświadczenia, albo należy powołać Komitet Likwidacji Bezradnych !!!

 4. iti, 1 Cze 2015 o 11:05

  Obok wspomnianych przez pana Jasionka osób, w tym samym rzędzie siedzieli posłowie upadającej Platformy antyobywatelskiej, tej samej co nam podniosła wiek emerytalny do 67 lat!!!!
  Dumni z tego co zrobili?????
  Ale to już koniec! Oby nie udało się im znowu przebarwić jak to z UD, KLD i UW było!!!

 5. antysympatyk PO, 1 Cze 2015 o 12:49

  Słyszałem że depresja w PO bardzo się pogłębia. 🙂 🙂 🙂

 6. info-2, 1 Cze 2015 o 15:48
 7. Kazimierz Jasionek, 2 Cze 2015 o 14:04

  Do „myślący” Zgadzam się z Tobą Tadeusz !!!
  Tylko dziwić się należy mieszkańcom tego ciemnogrodu, że siedzą cicho na d…. a ta sitwa nas strzyże jak baca owieczki !!! Na jakie cele idą nasze podatki ??? Na diety tych g….. wartych w większości radnych i zarząd miasta !!!! Nie warci są nawet złamanego grosza i wolałbym oddać te podatki do najbliższego zoo niż na takie miernoty !!!! Przypominam tym wszystkim bezradnym – to wy macie czuwać nad gminnymi wydatkami i kretyńskimi podwyżkami, a nie zarząd czyli sitwa Zarazy !!! Tylko żeby postępować w twardy i sprawiedliwy sposób należy mieć charakter i nie być d….lizem !!!!!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie