20150909_091341Opis wczorajszej sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej (09.09.2015 r.) zacznę od końca. Albowiem w jednym z ostatnich punktów porządku obrad Oświadczenia wygłosiłem swoje oświadczenie, m.in. podsumowujące sesję i całą władzę lewicową w Dąbrowie Górniczej w temacie opłat i podatków. Przecież dobre 4 godziny trwało zmniejszanie opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej z astronomicznej wartości 50% na 3%. Opiszę to oddzielnie. Zacznę od tego, bo nawet w takim punkcie jak oświadczenia robiono wszystko, aby mi przerywać i nie pozwolić przedstawić w miarę płynnie mojego stanowiska. Naprawdę poziom radnych (niektórych) mnie poraża. Zwracałem się głównie do Mieszkańców i Radnych, ale wyjście w trakcie mojej w końcu niedługiej przemowy Z-cy prezydenta Pana P. Gocyły (Lewica), którego jak zrozumiałem wcześniej Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD) pozostawił w zastępstwie opuszczając posiedzenie, nie świadczy dobrze o jego kulturze. Stara się osiągnąć wysoki poziom Z-cy Prezydenta Pana H. Zaguły (PZPR, UW, KLD, PO, SIO, PO). 🙂 Zresztą nie tylko wobec mnie, bo mnie musi nie lubić i jestem z tego dumny, ale przecież sesja Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej trwała jeszcze kilkanaście dobrych minut. Niestety folwark w Dąbrowie Górniczej, co stwierdzam na podstawie obserwacji już dziewięcioletnich się betonuje. Z tego powodu uważam, że moje Oświadczenie jest jak najbardziej na czasie.

Szanowni Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Szanowni Radni,

CAM04815na początku chciałbym podkreślić, w kontekście dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, że już w 2008 roku apelowałem o nieuchwalanie tych opłat lokalnych, tj. opłat adiacenckich i to obydwu. Wtedy po kilku miesiącach udało się zmniejszyć opłatę wynikającą z podziału (ew. scalenia) działek z 25% na 5%.

Niestety mimo zdecydowanego mojego sprzeciwu i kilku radnych ówczesnej opozycji, uchwalono opłatę adiacencką związaną z budową infrastruktury przez Gminę (nota bene przecież także z podatków tych samych Mieszkańców) i to w maksymalnej wartości 50% wzrostu wartości nieruchomości w wyniku budowy tejże infrastruktury. Dopiero dzisiaj udało się zmniejszyć ją do 3 punktów procentowych.

Co najdziwniejsze Mieszkańcy Miasta w tzw. demokratycznych wyborach wciąż wybierają tę samą skrajnie lewicową władzę, co mnie prywatnie bardzo dziwi. Dlatego apeluję do Mieszkańców o zastanowienie się w przyszłości nad tym czy chcą być, moim zdaniem, wyzyskiwani przez władzę poprzez maksymalizowanie danin, które płacą do Gminy czy wiedzą lepiej jak wydać swoje pieniądze?

Szanowni Mieszkańcy, proszę zauważyć, że tak „wspaniałe” inwestycje Gminy i lewicowej władzy, jak częściowa prywatyzacja wodociągów i ich sprzedaż Niemcom (2002 r.), uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście czy dzisiaj omawiane opłaty adiacenckie (2008 r.) odbijają się po latach na Waszych kieszeniach (portfelach), tzn.:

ceny wody i odprowadzenia ścieków wciąż idą w górę (mimo, że są jednymi z wyższych w naszym regionie i aż takie pieniądze przeznaczono na te inwestycje),

próbuje się Was obciążać opłatami dwukrotnie na ten sam cel, a jednocześnie zadłużenie Naszej Gminy rośnie, szczególnie w liczbach bezwzględnych. Od stycznia do lipca tego roku zadłużenie w budżecie wzrosło z circa 300 na 310,6 milionów złotych. A wciąż nie wiem, mimo interpelacji w tej sprawie, z czego zapłacimy 220 milionów zł czy może 71 milionów zł za onkologię (ZCO).

Przykłady tych inwestycji mogę oczywiście mnożyć.

Chciałbym przypomnieć, że byłem zawsze przeciwko zadłużaniu naszej Gminy. Nikt za Was tych długów powiększonych o odsetki i koszty tych kredytów nie zapłaci!

Będą one przez lata odbijały się na właśnie tego typu opłatach lokalnych, podatkach czy cenach za wodę i odprowadzenie ścieków, także np. w cenach za bilety do Aquaparku, którego 100-procentowym właścicielem jesteście właśnie Wy!

Szanowni Mieszkańcy, w kolejce czekają następne podatki, np. podatek katastralny, opłata lokalna od umieszczania reklam, opłata antysmogowa czy opłata od powierzchni dachu czy deszczu. Zresztą, gdybym był biurwopolitykiem, to sam potrafiłbym wymyślić dziesiątki nowych opłat drenujących Wasze kieszenie. Szczęśliwie nie jestem od nich zależny, dlatego także sugeruję abyście mnie dokładniej słuchali. Niestety wszystkie te podatki, parapodatki i opłaty powodują Wasze zubożenie.

Dlatego właśnie dzisiaj apeluję do Was Szanowni Mieszkańcy o wykazywanie większej krytyki, szczególnie wobec lewicowej władzy, a także zwracanie uwagi na słowa, które artykułuje niewielka opozycja tutaj na tej Sali, albowiem za kilka czy kilkanaście lat przeżyjecie znowu zdziwienie. A boję się, że młodzież, która się temu przygląda, będzie to robiła już ze sporej odległości od Dąbrowy Górniczej.

Dziękuję.

Grzegorz Jaszczura

Komentarze

9 komentarzy do “Oświadczenie w sprawie opłat adiacenckich i nie tylko”

 1. Aldona, 10 Wrz 2015 o 12:14

  To co proponuje Pan w zamian to utopia i czysta demagogia

 2. Grzegorz Jaszczura, 10 Wrz 2015 o 12:44

  Nie rozumiem. Utopią to jest komunizm, nieważne sowiecki czy unioeuropejski.

 3. iti, 10 Wrz 2015 o 12:47

  Panie Grzegorzu współczuję panu tego kontaktu z lewakami.

 4. gibon, 10 Wrz 2015 o 14:50
 5. mędrzec, 10 Wrz 2015 o 21:22

  Dobry lewak to wiadomo jaki lewak.

 6. Kazimierz Jasionek, 10 Wrz 2015 o 21:27

  Nad mieszkańcami DG to nawet szkoda się litować i wylewać chociażby jedną łzę. Ta miejska aglomeracja powiększona o tysiące napływowej ludności z całej Polski nie potrafi się zbuntować i przeciwstawić tej rządzącej od lat wielu sitwie kolesi i popaprańców !!!! Taka ludność stała się pośmiewiskiem dla tych przy korytach i tylko ślepiec nie widzi, że ta władza urządza sobie z nich kpiny i na każdym kroku strzyże jak baca swe owieczki !!!! Należy tym ludziom zadać pytanie, czy może czują się oni w tej roli znakomicie i takie ich traktowanie im odpowiada, czy ogarnęła ich ogólna znieczulica i wszechobecny tumiwisizm ?????
  Albo się obudzicie i pogonicie tą szarańczę z miasta, albo za chwilę stracicie swoje ostatnie gacie. Wybór należy do Was !!!!!!!

 7. uczciwy, 11 Wrz 2015 o 14:24

  co racja to racja

 8. Vito, 11 Wrz 2015 o 20:51

  Panie Grzegorzu proszę dalej tak 3mać.

 9. Marek, 20 Lis 2015 o 9:12

  Takie informacje przypominające warto zastosować przy kolejnych wyborach w postaci plakatów w miejsce tych co prezentują facjaty

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie