CAM03578Sytuacja w naszym Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej nie wygląda dobrze, co przedstawiłem króciutko w moim wystąpieniu na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Moje (m.in.) wystąpienia i zapytania spowodowały, że coś drgnęło wśród radnych i podjęli oni także działania zmierzające m.in. do wyjaśnienia sprawy konkursu ofert na usługi, które ma świadczyć Zagłębiowskie Centrum Onkologii (będące częścią tegoż Szpitala Specjalistycznego). Poszła m.in. petycja do NFZ-u i Ministerstwa Zdrowia, pod którą podpisali się wszyscy radni. Radni zostali zaproszeni przez wiceprzewodniczącego NFZ na rozmowę do Warszawy; w szpitalu w Dąbrowie Górniczej była „półtajna” wizyta ministra zdrowia Pana prof. M. Zembali i wiceministra Pani dr B. Małeckiej-Libery (piszę „półtajna”, albowiem nawet członkowie komisji zdrowia nie byli powiadomieni o niej! (np. ja); co więcej Pani Poseł (sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia) B. Małecka-Libera (UD, UW, PO) zaszczyciła kilkunastominutowym pobytem naszą komisję zdrowia (15.10.2015 r.).

W krótkim wystąpieniu Pani Poseł B. Małecka-Libera podkreśliła, że była przy podpisywaniu (podpisywała) wspólnego porozumienia z prof. B. Maciejewskim (onkologia Gliwice), dyrektorem Zb. Grzywnowiczem (właściwie p.o. dyrektora), Prezydentem Miasta Zb. Podrazą o poparciu dla powstania Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w strukturach Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej (jeszcze chyba w 2011 r.), że interweniowała u nowego ministra zdrowia (czyli po 06.2015 r.) Pana M. Zembali wielokrotnie, że nikt przecież nie podważy konieczności powstania takiego ZCO w Zagłębiu (w domyśle chyba Dąbrowskim), że usługi będą kompleksowe (co wyróżnia dąbrowskie ZCO), że jest tworzona mapa kardiologiczna i onkologiczna Polski (cieszy mnie, że ministerstwo coś robi), etc.

Muszę tutaj wtrącić swoją uwagę, że cieszy mnie także, że to już prawdopodobnie ostatnie „podrygi” tego beznadziejnego dla Polaków rządu PO-PSL.

Po czym Pani Wiceminister musiała nas opuścić, mówiąc, że zmieniliśmy termin komisji (o dwa dni) i niestety już dzisiaj w swoim grafiku nie dysponuje czasem. Tak swoją drogą to dziwne, bo pomyślałem (przez moment oczywiście 🙂 ), że termin komisji (z 13 na 15 października) został zmieniony przez Przewodniczącą Komisji, Panią K. Stepień (klub Lewica SLD, kiedyś UW) właśnie po to, żeby mogła w nim uczestniczyć Pani Minister B. Małecka-Libera 🙂 . Bowiem nie było wcześniej takiej informacji, ani nie była zaproszona. Okazało się jednak, że to wina prawdopodobnie Przewodniczącej Komisji, że zmieniła termin komisji, co nota bene rzadko się zdarza.

20151014_104522Próbowałem mimo tego zadać pytanie Pani Minister B. Małeckiej-Liberze i nawet udało mi się 🙂 . Konkretnie prosiłem o podanie z czego zapłacimy (kto zapłaci) za wybudowanie ZCO i sprzęt w sytuacji, gdy kontraktu nie ma (jakieś circa 200.000.000,00 zł), w końcu zadłużenie Gminy Dąbrowa Górnicza osiągnęło już 310.000.000,00 zł, jaka jest zyskowność takiego kontraktu, to też ciekawy problem etc., jednakże Pani Poseł (i kandydat na posła nowej kadencji) zasłoniła się tym, że ona reprezentuje ministerstwo i to sprawa dyrektora szpitala, i samorządu lokalnego (czyli Rady Miejskiej). Próbowałem wyjaśniać, że skoro była dyrektorem szpitala, później urlopowanym etc., to…, jednak poza stwierdzeniem, że nie jest już dyrektorem (także urlopowanym) w temacie mojego zapytania nic więcej nie padło z ust Pani Poseł-Wiceminister. Niestety. Podziękowałem za częściową odpowiedź. Nie bardzo zrozumiałem do końca, jaki był cel uczestniczenia Pani Poseł-Wiceminister w tej komisji zdrowia.

climatic-sp.z-o.o..2015.10.12Dużo bardziej merytorycznie przebiegała dyskusja nad dalszym porządkiem obrad tej komisji nadzwyczajnej. Udało mi się uzupełnić punkt porządku obrad:

„Analiza mocnych stron świadczeń medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej w aspekcie konkursu ofert (warunki lokalowe, wyposażenie w aparaty i sprzęt medyczny, posiadanie personelu z uprawnieniami do wykonywania świadczeń zdrowotnych)”

o drobny szczegół: 🙂 , mianowicie analizę także słabych stron ZCO, jako części Szpitala Specjalistycznego!!!

Aby już nie przedłużać (opis dyskusji z Panią Wiceminister Zdrowia trwał w tym wpisie chyba dłużej niż w rzeczywistości 🙂 ), podam jeszcze te silne i słabe strony szpitala. Potraktujmy to, jako część analizy SWOT.

MOCNE strony szpitala (w tym jego części, czyli ZCO):

– warunki lokalowe

– wyposażenie w aparaty i sprzęt medyczny

– posiadanie personelu z uprawnieniami do wykonywania świadczeń zdrowotnych

– lokalizacja, położenie terytorialne

– możliwość rozwoju naukowego

SŁABE strony szpitala (w tym jego części, czyli ZCO):

– wynik finansowy (zadłużenie szpitala, brak zapłaty za wykonane usługi budowlane i sprzęt medyczny, możliwość utraty szpitala przy niepłaceniu rat, sprawy sądowe z wykonawcą)

– brak kontraktów, brak stabilności finansowania świadczeń

– możliwości zarządzania tak dużym szpitalem przerastają zarządcę usług medycznych, potrzeba nowej kadry zarządczej

– skąd KNOW-HOW? (czyli sposób na zarządzanie onkologią)

– pracownicy  (skąd, przy ograniczonych zasobach kadry onkologicznej weźmie ich ZCO?}

– wzrost kosztów finansowania (klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja,…)

– konieczność podpisania umów serwisowych, po okresie gwarancji, ich wielkość będzie obciążeniem.

Ps Muszę jeszcze na koniec jednak podkreślić, że nadal nie otrzymałem odpowiedzi, kto i w jaki sposób zapłaci te circa 200.000.000,00300.000.000,00  zł za te wszystkie inwestycje naszego szpitala! A starałem się pytać już wszystkich, nie pominąłem Pani Wiceminister B. Małeckiej-Libery, żałuję, że nie mogłem spytać o to Pana Ministra M. Zembali. Radni z komisji zdrowia byli raczej zdziwieni moim przejmowaniem się kto za to zapłaci, mam wrażenie, że oglądają dużo polskojęzycznej telewizji! A wychodzi, że gros tych kosztów spadnie na Mieszkańców naszego Miasta.

Ps ps Zobacz także: https://www.facebook.com/RolowanieDabrowyZCO.

Komentarze

10 komentarzy do “Komisja Ochrony Zdrowia i Pom. Społ.”

 1. informator, 16 Paź 2015 o 9:01

  z RolowanejDąbrowyZCO:
  „BEATA MAŁECKA-LIBERA
  ZCO, czyli JAK SWOJĄ CHWAŁĘ BUDOWAĆ ZA CUDZE PIENIĄDZE

  Pani Minister chwali się, że „Między innymi z mojej inicjatywy, jako ówczesnej wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia, podjęto się realizacji projektu Zagłębiowskiego Centrum Onkologii”. Chwalebne.
  „Z inicjatywy Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej Zbigniewa Grzywnowicza, Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza oraz przy zaangażowaniu Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazy, Dyrektora Instytutu Onkologii w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Bogusława Maciejewskiego i Wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libera podjęto się realizacji projektu Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. W czerwcu (2011 r.) podpisane zostało Porozumienie uznające za celowe utworzenie ośrodka przy Dąbrowskim Szpitalu”. Super!
  „Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako ośrodek satelitarny dla Instytutu Onkologii w Gliwicach wypełni lukę w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń, a także będzie stanowił część istniejącej już Konsorcyjnej Sieci Onkologii Śląskiej.” Wow!
  Ale jak to w życiu PO bywa, po Public Relations zaczyna się życie, a rzeczywistość mówi że:
  1) żadnej Konsorcyjnej Sieci Onkologii Śląskiej NIE MA!! Nazwa pojawiła się ostatni raz przy okazji w/w POROZUMIENIA!
  MOŻE FAKT, ŻE W TYMŻE 2011 ROKU BYŁY WYBORY COŚ WYJAŚNIA?!
  2) POROZUMIENIE, którego nikt nigdy nie widział (majątek za egzemplarz!) nie przyniosło ŻADNEJ KORZYŚCI ZCO!! Nikt NIGDY poza Dąbrową nie dał ANI ZŁOTÓWKI do budowy ZCO!
  bo
  3) CAŁA INWESTYCJA w ZAGŁĘBIOWSKIE CENTRUM ONKOLOGII (Pani Minister) finansowana jest WYŁĄCZNIE Z BUDŻETU MIASTA DĄBROWY GÓRNICZEJ!!!
  Wg danych firmy budującej (nw. posty) 313.000.000 ZŁOTYCH!!! Drugie tyle ile wynosi CAŁE ZADŁUŻENIE MIASTA!!!

  DZIĘKUJEMY
  PANI POSEŁ / MINISTER BEACIE MAŁECKIEJ-LIBERA
  za realizację deklarowanego na początku VII kadencji Sejmu PRIORYTETU, tj. otwarcia ZCO!!!
  313 milionów z budżetu NASZEGO MIASTA było Pani priorytetem? A jakieś dofinansowanie? dotacja? wsparcie?”

 2. Michał, 16 Paź 2015 o 9:55

  Panie Grzegorzu zdjęcie Pani Poseł z tow. Szarawarskim bardzo udane 🙂

 3. iti, 16 Paź 2015 o 10:16
 4. Majster, 16 Paź 2015 o 12:36

  Pani posłanka B. Małecka-Libera (PO) jest odpowiedzialna w ministerstwie za problematykę związaną ze zdrowiem publicznym, czyli mówiąc najogólniej za to, abyśmy My wszyscy mieli równy i łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych.

 5. służba, 16 Paź 2015 o 13:16

  Kto płaci za ten bilbord? Pani Poseł czy Pan były Poseł?

 6. KNP, 17 Paź 2015 o 8:00

  Podatnicy płacą – PODATNICY!

 7. Kazimierz Jasionek, 17 Paź 2015 o 14:54

  Jak można wystawić tą Małecką – Liberę z pierwszego jeszcze miejsca u Platfusów, to chyba tylko Kopaczka wie najlepiej. Przecież […] nie nadaje się do reprezentowania nawet […], a co dopiero mieszkańców !!!!! Tylko szaleniec albo kompletny idiota, może oddać swój głos na podobne […]!!!!!

 8. info, 18 Paź 2015 o 2:58
 9. dociekliwy, 19 Paź 2015 o 8:31

  Sytuacja przypomina nieważny kontrakt podpisany przez lewaków z Mitexem na budowę Pentagonu. Teraz też chcą się wykręcić od odpowiedzialności. To wszystko.

 10. KL, 29 Paź 2015 o 18:03

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie