12193700_543956809088928_6743634866166077964_nPrawda jest taka, że co sesja, to następuje kolejna wpadka radnych Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej. Ostatnio nawet mojemu wpisowi na blogu poświęconemu sesji Rady Miejskiej nadałem tytuł „Wielka wsypa”. Tyczyło się to we wrześniu opłaty adiacenckiej. Co do wczorajszej sesji to brakuje już wręcz określenia. Doszło bowiem do kolejnego zlekceważenia Mieszkańców naszego miasta, którzy znowu bardzo licznie stawili się, aby wspomóc radnego ze Strzemieszyc kol. Jerzego Reszkę. Albowiem zdjęty kiedyś z obrad sesji projekt uchwały o skasowaniu jego mandatu radnego powrócił via wojewoda i via członkowie klubu radnych SLD znowu na obrady.

10984257_543956552422287_4460484912862118970_nNiestety dla Przewodniczącego Rady Miejskiej, czyli Pani A. Pasternak (SLD Zjednoczona Lewica (tak zwani czy inaczej),  to po prostu ci, którym Pan Bóg pokazał, gdzie ląduje ktoś kto domaga się zdjęcia krzyża z Sejmu, tu piszę o niejakim wojującym ateiście J. Palikocie), zbiegło się kilka niekorzystnych faktów. Zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Prawa i Sprawiedliwości, spowodowało wyraźny optymizm u przeciwników lewicowej koalicji SLD-PO-TPDG w mieście (lewaki nagle mają tylko jednego parlamentarzystę, czyli Panią B. Małecką-Liberę), a PIS w Dąbrowie Górniczej ma znowu posła (ostatnim był J. Kościelniak) w osobie kol. Roberta Warwasa).

20151028_105124Na dodatek liczenie głosów (kolejny niekorzystny fakt) w tajnych głosowaniach dotyczących wyborów ławników do sądów: rejonowego w Dąbrowie Górniczej i okręgowego w Katowicach przedłużyło się do kilku godzin! Przedłużane przerwy wyprowadziły z równowagi mieszkańców i zupełnie się im nie dziwię, ostatecznie czekali dobre 6 godzin!!!, a punkt dot. radnego J. Reszke był 28 w części merytorycznej (druk 201). Pretensje skrupiły się na kol. A. Pasternak, która układała ten porządek obrad. Wg mnie Mieszkańcy i tak nie przesadzili.

20151028_171603Co do meritum, wynik głosowania, to kolejna kompromitacja radnych klubu SLD. Mianowicie tylko 5 radnych było za projektem uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, 13 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Biorąc pod uwagę, że 6 radnych klubu SLD podpisało się pod projektem uchwały, w tym pod uzasadnieniem do projektu to… A wyłączony z głosowania był radny J. Reszke, poseł elekt R. Warwas ze względów prawnych nie brał już udziału w sesji.

12047009_543956665755609_5143225251086610234_nRadny J. Reszke przedłożył Radzie wyjaśnienia, w których moim zdaniem spokojnie obalił zarzuty i insynuacje zawarte w uzasadnieniu radnych lewicowych. Uważam, że nieźle się skompromitowali. Zresztą podobne zdanie wyartykułowali w trakcie dyskusji radni: K. Zagajska, E. Bober, M. Stępień. W imieniu Klubu Radnych PIS radny Zb. Piątek poprosił wszystkich radnych o zagłosowanie przeciwko temu projektowi uchwały.

dybich-kNiektóre stwierdzenia głównego mentora lewicowych wnioskodawców, tj. radnego K. Dybicha (klub SLD, kiedyś Palikot, czyli w sumie Zjednoczona Lewica 🙂 )  trafiały jak kulą w płot. Że oni mają czas na posługiwanie się taką rozwlekłą nowomową? Żeby nie być gołosłownym, wygaśnięciu mandatu radnego z powodu nieposiadania prawa wybieralności w dniu wyborów (czyli 16.11.2014 r.) ma dowodzić zarejestrowanie samochodu w Sosnowcu a nie w Dąbrowie Górniczej w maju 2015 r. Trzeba być bardzo przekonanym (zmotywowanym) do takiego stwierdzenia, oczywiście moim zdaniem.

Ale to i tak szczegóły (drobiazgi) w stosunku do działań Komendanta Straży Miejskiej Pana R. Romanka i samej Straży Miejskiej. W związki z nimi, tuż-tuż po części merytorycznej zająłem się tym problemem w interpelacji do Pana prezydenta Zb. Podrazy (SLD Zjednoczona lewica). 🙂

INTERPELACJA:

int.2015.10.28W związku z drukiem 201 (z dzisiejszej sesji Rady Miejskiej) projektu uchwały dot. wygaśnięcia mandatu radnego kol. Jerzego Reszke proszę o informację dot. ujawnionych działań dąbrowskiej Straży Miejskiej:

podania podstawy prawnej dającej Straży Miejskiej uprawnienia do działań operacyjno-rozpoznawczych (przeprowadzenie wywiadu środowiskowego) – brak takich uprawnień w katalogu zadań wymienionych w § 7 – § 10 Ustawy o Strażach gminnych

czy tego typu praktyki nie mają formy niedozwolonej inwigilacji opozycji w walce politycznej na forum miasta?

– czy tego typu działania wymierzone przeciwko radnemu kol. J. Reszce mają związek z aktywnością społeczno-polityczną radnego na terenie Miasta, i na terenie dzielnicy Strzemieszyce, w szczególności w związku ze sprzeciwem radnego i większości mieszkańców Strzemieszyc wobec budowy kompostowni odpadów przez firmę Remondis?

czy praktyki związane ze zbieraniem informacji w formie wywiadu środowiskowego są stosowane w stosunku do innych mieszkańców naszego miasta, w jakich przypadkach, oraz jak wygląda zabezpieczenie takich danych przed dostępem osób nieuprawnionych?

podania podstawy prawnej do ujawnienia – w uzasadnieniu do projektu uchwały – pełnych danych adresowych radnego Jerzego Reszke i jego żony (danych adresowych), w szczególności gdy tego typu dane nie są podawane do wiadomości publicznej w przedkładanych zeznaniach majątkowych (kwestia ochrony danych osobowych radnego).

Grzegorz Jaszczura

Komentarze

15 komentarzy do “kompromitacji c.d. – sesja 28.10.2015 r. (odsłona 75)”

 1. Mieszkaniec, 29 Paź 2015 o 14:34

  Kompromitacja to mało powiedziane, Rada do WYMIANY!!!

 2. kot, 29 Paź 2015 o 17:32
 3. KL, 29 Paź 2015 o 17:59
 4. zyndram, 29 Paź 2015 o 18:24
 5. Tadeusz Jędrzejec, 29 Paź 2015 o 20:36

  Należy rozpoznać podstawy prawne do oskarżania wyjątkowego radnego ze Strzemieszyc Pana J. Reszke przez towarzysza, pełnomocnika J. Palikota a na potrzeby zdobycia mandatu radnego przeflancował się do spadkobierców PZPR pod uaktualnioną nazwą SLD. Czy towarzysz K. Dybich dopuścił się przekroczenia prawa a jeżeli się dopuścił to należy złożyć wniosek i podjąć uchwałę o unieważnieniu jego mandatu radnego. Podobnie sprawa dotyczy pani Pasternak jako przewodniczącej Rady Miejskiej. Nie wolno pozostawić tej sprawy bez analizy prawnej i dalszego działania.

 6. podroznik, 29 Paź 2015 o 22:44

  Panie Grzegorzu -tylko patrzec jak PANA zaczna KONTROLOWAC !!! Przeciez musza cos robic !!!
  POZDRAWIAM i ZYCZE dalszych DZIALAN… Milo sie czyta PANA spostrzeżenia i uwagi …komentarze z Sesji RM

 7. Kazimierz Jasionek, 29 Paź 2015 o 23:33

  Komuchy w obecnych wyborach dostali zasłużonego soczystego kopa od obywateli RP !!! Teraz kolei na porządne kopy w ich kolebce
  czyli w Czerwonym Zagłębiu czyli wywaleniu tej zgrai na zbity pysk z RM. Mądrzy mieszkańcy już do obecnej kadencji nie wybraliby Zarazy ani Lodówy i innych czerwonych, żeby zasiadali w RM w DG !!! Co się tyczy tych Ormowców ze SM, to nie ma się co dziwić ich zachowaniu, skoro sam Romanek ich komendant jest mało kumaty i nie zna prawa ani konstytucji. Przykładem niech będzie usunięcie naszego plakatu na sesji RM przez niego i jego żołnierzy, do czego nie mieli najmniejszego prawa.!!!! Lodówa mu kazała, a on posłusznie złamał prawo !!!! Tacy ludzie zasiadają w RM i tacy zakładają mundury !!! Już mundur listonoszy ma większe poszanowanie od takich miernot !!!!

 8. jola, 30 Paź 2015 o 6:19

  fajnie pan pisze, weselej mi z rana:)

 9. iti, 30 Paź 2015 o 7:57

  Interpelacja bardzo dobra Panie Grzegorzu, tak trzymać. Bezprawie jak za poprzedniej komuny, dokładnie tak jak Pan to nazywa!

 10. iti, 30 Paź 2015 o 7:58
 11. iti, 30 Paź 2015 o 8:08

  Pytanie warte odpowiedzi w kontekście wywodzenia się postkomunistów z PZPR:
  czy praktyki związane ze zbieraniem informacji w formie wywiadu środowiskowego są stosowane w stosunku do innych mieszkańców naszego miasta, w jakich przypadkach, oraz jak wygląda zabezpieczenie takich danych przed dostępem osób nieuprawnionych?

 12. Tadeusz Jędrzejec, 30 Paź 2015 o 9:20

  Wpisy bezimienne, ciężko wystraszonych, są bezwartościowe, można potraktować jako pomówienia lub napuszczenia. Piszesz, przedstaw się ! Odwagi cywilnej !

 13. try, 30 Paź 2015 o 19:26

  Tylko pracownik socjalny moze przeprowadzac wywiad srodowiskowy, klasyczne przekroczenie uprawnien – takimi rzeczami powinien zajac sie sąd.

 14. Mędrzec, 30 Paź 2015 o 19:45

  Tak samo za ujawnienie danych osobowych adresowych, można podać do sądu Przewodniczącą Rady Miasta czy osoby które podpisały się pod projektem uchwały!
  Co z ochroną danych osobowych w Urzędzie w Dąbrowie Górniczej, za to odpowiada Prezydent!!!
  Potrzebna kontrola bezpieczeństwa baz danych Mieszkańców Dąbrowy Górniczej!!

 15. Sympatia, 1 Lis 2015 o 8:51

  Wspaniale Panie Grzegorzu.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie