20151028_140020Mimo mało merytorycznej (w wielu punktach) dyskusji, także ze strony prezydenckiej, na sesji Rady Miejskiej w dniu 28.10.2015 r. muszę jednak Szanownym Czytelnikom przedstawić kilka poruszonych wątków. Doszło m.in. do anonsowanej przeze mnie już wcześniej zmiany nazwy Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Nowa nazwa naszego szpitala to:

„Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej”. ???!!!

Wstrzymałem się od głosu w głosowaniu (były 4 głosy wstrzymujące się i 19 za), ale prawdę pisząc, tylko dlatego, żebym nie został posądzony przez stronnictwo lewicowe SLD-PO-TPDG (w tym Pana Zb. Podrazę) o jakieś złe intencje w stosunku do tego, co przecież i mnie, i moich Wyborców dotyczy, czyli stosunek do opieki zdrowotnej w naszym mieście. Niestety samo uzasadnienie Pana Prezydenta do projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza nie pozostawia złudzeń co do pociągnięć (czy raczej bezsilności) p.o. Dyrektora szpitala, Rady Społecznej i Pana Prezydenta, a na koniec wciągnięci do tego zostają radni Rady Miejskiej. Bo jeżeli ktoś pisze w uzasadnieniu półprawdy, to rodzi się pytanie o prawdziwe powody i sens projektu.

1506754_543957175755558_6111725380318106408_nJa akurat swoje wątpliwości i obawy o sytuację (i przyszłość) w naszym szpitalu (jak potocznie się mówi o Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza) przedstawiałem od dłuższego czasu, choćby na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Insynuacje Pana Prezydenta Zb. Podrazy (SLD Zjednoczona Lewica), w stosunku do mojej skromnej osoby były ewidentnie nie na miejscu i lepiej gdyby Pan Prezydent, i jego Z-ca P. Gocyła (podpisany pod pięciozdaniowym uzasadnieniem do projektu uchwały) lepiej przykładali się do pracy.

Podniosłem następujące nieścisłości zapisane w uzasadnieniu:

1. „Nowa nazwa podyktowana jest faktem, iż dąbrowski Szpital jest jedynym na terenie Zagłębia Dąbrowskiego ośrodkiem oferującym opiekę onkologiczną.” – to nieprawda, ponieważ:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia św. Barbary w Sosnowcu – posiada wyremontowany oddział chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej na 46 łóżek

http://katowice.tvp.pl/20613982/wojewodzki-szpital-specjalistyczny-w-sosnowcu-juz-po-modernizacji

i wartość kontraktu z NFZ w 2014 r. wynosiła 70.000.000 zł

Szpital Miejski w Sosnowcu – posiada nowy tomograf umożliwiający wysokiej jakości badania onkologiczne, kardiologiczne, ortopedyczne, neurologiczne czy naczyniowe (3,5 mln zł, dot. Ministerstwa Zdrowia)  http://www.fakt.pl/katowice/w-sosnowieckim-szpitalu-jest-nowy-tomograf-,artykuly,535797.html

2. „W województwie śląskim istnieje konsorcyjna sieć szpitali onkologicznych i dąbrowska placówka winna w niej zaistnieć jako ośrodek onkologiczny.” – w kwestii tej sieci konsorcyjnej, to również nieprawda, bowiem nie istnieje formalna Konsorcyjna Sieć Onkologii Śląskiej, która skupiałaby ośrodki z Gliwic, Bielska-Białej, Katowic i Częstochowy (ZAŁOŻENIA z 2011 ROKU NIE SPRAWDZIŁY SIĘ).

3. „Dokonanie powyższego (zmiany nazwy – przyp. mój), oprócz podniesienia prestiżu Szpitala może być dodatkowo pozytywnie postrzegane w trakcie kontraktowania usług z Narodowym Funduszem Zdrowia.” – to dyskusyjne, ale zwróciłem uwagę, że najlepiej prestiż szpitala podnieślibyśmy poprzez poprawę wyniku finansowego szpitala, likwidację zadłużenia szpitala, zapłatę za wykonane usługi budowlane i sprzęt medyczny, likwidację możliwości utraty szpitala poprzez niepłacenie rat wykonawcy czy zakończenie spraw sądowych z wykonawcą!

4. Tak swoja drogą, jeżeli do szpitala dokładają się, poprzez budżet Gminy, jednak w większości Dąbrowianie, to może powinno to być Dąbrowskie Centrum Onkologii…,! Ale rozumiem, że chodzi tu o promowanie regionu (a właściwie subregionu), tylko czy my nie jesteśmy za bardzo altruistami w tej Dąbrowie Górniczej? 🙂

climatic-sp.z-o.o..2015.10.125. O kosztach dodatkowych, wiążących się z biurokracją, stronami internetowymi, etc., a także chyba koniecznością spisania i podpisania aneksów do umów, etc., nic nie było nawet w uzasadnieniu podpisanym przez Z-cę Prezydenta P. Gocyłę i Naczelnik Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej Panią J. Mizerę. Z tym, że niewątpliwie są one nieduże w stosunku do inwestycji ZCO, której koszt ja szacuję między 200.000.000,00 a 313.000.000,00 złotych.

6. Wciąż nie odpowiedziano mi na zapytania dotyczące zyskowności ewentualnych kontraktów, bo z powodu przed chwilą wymienionych przeze mnie liczb dziewięciocyfrowych jest to także istotne. Przypominam, że zadłużenie naszego miasta na półrocze 2015 r. wynosiło prawie 311.000.000,00 zł.

Jak z powyższego widać „Uzasadnienie” projektu uchwały było nagie!

W sytuacji tak znacznego wydłużenia się wpisu, następne uwagi dot. sesji z dnia 28.10.2015 r., będą w innym wpisie na blogu.

Ps Problemy szpitala opisywałem przykładowo także:

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=35133#more-35133,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=34385#more-34385,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=34256#more-34256,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=33969#more-33969,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=33624#more-33624,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=33566#more-33566.

Komentarze

8 komentarzy do “ZCO – sesja R. M. 28.10.2015 r. (odsłona 75) c.d.”

  1. podroznik, 30 paź 2015 o 21:31

    Dziekuje !! GDYZ to POWAZNY PROBLEM DABROWY … I co Pan Prezydent na to ??? Zasypane gruszki w popiele !!!!

  2. opinia, 31 paź 2015 o 2:01

    zmiana nazwy – fasady, a co wewnątrz ?, szczególnie na „wewnętrznym”. Co kryje nazwa samodzielny, zagłębiowski tzn. sam sobie, pojedynczy, czy skoro zagłębiowski, to finansowany przez wszystkie miasta regionu. Samodzielny – samo stanowiący /wyłącznie w mieście i przez władze miasta/ , bo w konsorcjum wielu zarządzających i trudniej powrócić do miejskiego samostanowienia. W czym zmiana nazwy /statutu, proszę przypomnieć/ wpływa na poprawę ochrony zdrowia tzw. publicznego ?. Nazwę już ma, lecz placówki jeszcze nie. Od kiedy w nieposiadanym budynku zaistnieje samo stanowiąca dyrekcja. Czy przeprowadzono audyt porównawczy, potwierdzający korzyści z wyboru samodzielności nad współdziałaniem z innymi ? 220 mln, skąd wzięła się kwota o 100 mln wyższa, a może od razu uznajmy cenę każdą, albo za wszelką cenę /ze zdrowiem nie łączyć/ będziemy tu mieć CO. Szpital, nasz szpital jest zadłużony, czy w związku z brakiem środków – pieniędzy, najlepsza wiedza medyczna, diagnostyka i ozdrowienia to zwykła codzienność tej placówki, a pacjent nie musi czytać lekarzowi na głos: karty praw pacjenta, konstytucji RP, narodowego programu zdrowia, kolejki nfz., przysięgi Hipokratesa, zasad medycznej empatii i innych. Czy powyższe zmiany są czysto biurokratyczne, czy też częścią planu, jakiego ? ZCO przed rozpoczęciem działania jest już ogromnie zadłużone, a wynik sądowych potyczek nieznany. Czy kiedykolwiek w historii miasta sporządzono raport na podstawie sondy ulicznej wśród mieszkańców miasta, wśród pacjentów o naszej satysfakcji z działania służb medycznych w szpitalu. Pomińmy informacje od wszelkich, miejskich komisji zdrowia i kilkunastu ludzi głosujących inaczej, dział statystyki szpitala również posiada do raportu informacje Czy kiedykolwiek, jakikolwiek radny DG wizytował nasz szpital – jest on /szpital/ majątkiem, środkiem trwałym miasta, czas najwyższy na raport o stanie faktycznym, ocenę mieszkańców miasta i statystyczne dane /umieralność w rozbiciu na oddziały w rozbiciu na czas pobytu i wiek pacjentów, średnia wieku pacjentów, ogólną ilość pacjentów w dniu w rozbiciu na oddziały, liczbę zatrudnionego personelu medycznego i rodzaje umów o pracę w rozbiciu na ilość przepracowanych godzin w dniu, powierzchnia m2 oddziałów dla chorych, powierzchnia m2 przeznaczona dla służb medycznych, ilość sal -miejsc monitorowanych w rozbiciu na oddziały/. Jest wiele więcej problemów do dyskusji i działań w naszym mieście, tym bardziej cenne są Pana sprawozdania i dokumentowanie dąbrowskiej rzeczywistości. Dziękuję i pozdrawiam.

  3. Kazimierz Jasionek, 31 paź 2015 o 14:59

    Wygarnąć prawdę tym naszym nic nie wartym włodarzom to to samo jak się pluje świni w oczy, a ona twierdzi że deszcz pada !!!!! Na niewygodne pytania z reguły oni nie odpowiadają tylko można przeczytać jakiś bełkot o niczym istotnym nie mówiący. Jedyny sposób jaki uprawiają ci pożal się Boże politycy to chowanie łbów w piasek i ta metoda strusia jest u nich wszechobecna !!!! Te wszystkie machloje wołają o pomstę do nieba, lecz czerwona pajęczyna nieba się nie boi i metodą Twardowskiego panoszy się w naszym mieście. „Hulaj dusza, hulaj” woła Zaraza !!!!!

  4. bajkopisarz, 3 lis 2015 o 8:43
  5. info, 3 lis 2015 o 9:54
  6. infortmator, 4 lis 2015 o 7:54
  7. info, 24 lis 2015 o 7:41
  8. rolowana dąbrowa, 26 gru 2015 o 15:20

    CENTRUM USŁUG MEDYCZNYCH – czyli jak ze Szpitala zrobić BIUROWIEC

    Zbigniew Grzywnowicz, wyróżniony jako Menadżer Roku w Konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2011, przyjął bardzo ciekawą receptę na sukces Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.
    Otóż pozbył się wszystkich PRZYNOSZĄCYCH ZYSK oddziałów, tj.:
    – Nefrologii ze stacją dializ
    – Kardiologii
    (realizujących procedury NIELIMITOWANE – tj. PŁACONE PRZEZ NFZ w takiej ilości, w jakiej były zrealizowane JAKO RATUJĄCE ŻYCIE)
    – Laboratorium
    oraz stara(ł) się pozbyć:
    – Oddziału Ginekologiczno-Położniczego
    – SORu
    – Oddziału Wewnętrznego
    ze STRUKTUR Szpitala, aby realizować POLITYKĘ ZDROWOTNĄ akceptowaną przez Prezydenta Miasta DG, tj. zapewnienie dostępności do wszelakich usług zdrowotnych (tzw. KOMPLEKSOWOŚCI) przez… INNE PODMIOTY!!!
    Reasumując – ZMIENIĆ SZPITAL W BUDYNEK USŁUG MEDYCZNYCH !!!

    Skomplikowane? Nie dla umysłów dąbrowskich lekarzy-dyrektorów trzech (do w/w należałoby dodać pewną POsłankę) – i gdyby nie:
    1. Heca z położnictwem
    2. Faktu, że SOR-u bez zaplecza innych oddziałów nikt o zdrowych zmysłach nie chce przyjąć
    3. Faktycznej likwidacji Interny (zwolnienie się 4 lekarzy)
    4. ZCO – który jako twór onkologiczny ZEŻARŁ Szpital (ZCO SS – tak się teraz zowie nasza lecznica)
    to pewnie by się udało przekuć w SUKCES przy światłach reflektorów i oklaskach od (prawie) wszystkich Radnych!!

    A tak – jak wygląda sytuacja BIUROWCA?
    1. GENEROWANIE STRAT pomimo sprzedaży oddziałów
    2011 -4.600.848,61 zł,
    2012 -178.112,96 zł.,
    2013 +2.374.477,47 (rozpoczęto już budowę ZCO)
    2014 -3.843.834,61,
    2015 (prognoza) -8.000.000 mln
    2. Brak remontów i inwestycji w Szpital (nie mylić z ZCO)
    3. ZADŁUŻENIE SZPITALA (oprócz bieżącego) na 220 MLN ZŁ za ZCO!!!

    GRATULACJE – i za chwilę antrakt CO BY TU JESZCZE….
    https://www.youtube.com/watch?v=GIt8oXcluxw

Zostaw komentarz




Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie