201103041127Piłka nożna, tak bliska mi, stała się w dniu 16.12.2015 r. pierwszy raz tematem interpelacji do Pana Prezydenta Miasta. Stało się tak w wyniku podpisania przez niego Zarządzenia 660.2015. Pan Prezydent, jak i jego współpracownicy, którymi się otoczył bezpośrednio po zaprzysiężeniu na prezydenta 9 lat temu preferują bowiem inne sporty niż piłka nożna – to warto wiedzieć.

Nie twierdzę, że dlatego, np. obiektu Zagłębianki (podpalany kilkakrotnie przez nie wykrytych sprawców – za mało widocznie mieszkańcy dokładają na dąbrowską Policję!) już nie ma, ale niesmak pozostaje. Przecież to jedyny mistrz Polski (na szczeblu seniorskim drużynowym) – dziewczyny i to dwukrotnie (1988 i 1990)!

CAM04234Na sercu pozostaje mi także LZS Promień Strzemieszyce Małe, zobacz; w Małych się urodziłem.

Zobacz także:

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6205#more-6205,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15669#more-15669.

Dlatego nie mogłem odmówić kilku dąbrowskim klubom piłkarskim podjęcia próby ratowania piłki nożnej seniorskiej w naszym mieście – męskiej, bowiem ta kobieca już upadła.

Treść interpelacji z dnia 16.12.2015 r.:

INTERPELACJA  DO PANA PREZYDENTA

W związku z także Zarządzeniem Pana Prezydenta Nr 660.2015 z dnia 25.11.2015 r., na prośbę przedstawicieli kilku dąbrowskich klubów sportowych, zwracam się z prośbą do Pana Prezydenta o ponowne przemyślenie tematu związanego z dotowaniem klubów seniorskich w naszym mieście.

Niestety proponowany sposób dofinansowania klubów spowoduje upadek sportu, jakim jest piłka nożna w naszym mieście.

Jest właściwym pomysł dotowania i rozwijania sportowych umiejętności dzieci i młodzieży, jednak brak dotacji na podstawowe wydatki związane z funkcjonowaniem drużyn seniorskich spowoduje, iż ta wykształcona sportowo młodzież po ukończeniu 18 lat nie będzie miała możliwości dalszego rozwoju.

Właściwe wydaje się dofinansowanie podstawowych wydatków, jakie ponoszą kluby biorąc udział w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Do nich należy opłata na sędziów wg sztywnych cenników obowiązujących w różnych klasach rozgrywkowych.

Kolejnym regulaminowym wymogiem jest, by drużynę prowadził licencjonowany trener. Musi on mieć umowę z klubem i za to również musi pobierać honorarium. To jak wysoko wykwalifikowani muszą być trenerzy, również wynika z przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej, w różnych klasach rozgrywkowych trener musi posiadać odpowiednią ku temu licencję.

CAM04242Kolejnym niezrozumiałym punktem jest brak dotacji na gospodarza obiektu.

Klub sportowy, każdy niezależnie od dyscypliny, musi posiadać sprzęt sportowy, w piłce nożnej nie jest możliwe zakupienie raz do roku kilku piłek i zaoszczędzenie na tym, ponieważ zawodnicy trenują po 3 czasem 4 razy w tygodniu z piłkami, rozgrywane są mecze. Piłki w złym stanie nie są dopuszczane przez sędziów do gry na meczu ligowym.

Panie Prezydencie przedstawiciele klubów narzekają także na brak dialogu między nimi a urzędem Miasta. W kontekście, że tyle mówi się teraz o konsultacjach, tzw. społecznych jest to zastanawiające, ale opisuje sytuację.

Czy aby na pewno w tym temacie został Pan prawidłowo poinformowany i czy prawidłowo podjął Pan decyzję o podpisaniu wspomnianego na początku Zarządzenia?

Dlaczego do takiej sytuacji doszło w trakcie rozgrywek, które w naszym klimacie odbywają się wg systemu jesień-wiosna?

Panie Prezydencie ludzie, którzy kończą 18 lat też mają prawo uprawiać sport i nie rozumiem skąd nagle takie rewolucyjne zmiany w piłce nożnej w naszym mieście. Działacze piłkarscy starają się przyciągać ludzi do sportu, w tym społeczeństwo tzw. terenów zielonych. Włożyli w to, często przez wiele lat, ogrom pracy, zaangażowania i co teraz? Mają po prostu to zostawić? Odejść?

Panie Prezydencie proszę o nie niszczenie piłki nożnej w mieście.

Jeśli 18-latek czy 23-latek w potocznym języku piłki nożnej został nazwany „seniorem” to czy to znaczy, że jemu już sport, zainteresowanie, możliwość rozwoju, aktywne spędzenie życia już się nie należy? Przecież powstałe potencjalnie patologie społeczne również są kosztowne dla budżetu naszego Miasta.

Zwracam się jeszcze raz z prośbą do Pana Prezydenta, o możliwość wprowadzenia zmian we wniosku dotacyjnym ze wspomnianego Zarządzenia Pana Prezydenta.     

Przecież chyba z budżetem naszego miasta nie jest tak źle Panie Prezydencie, że akurat na tej formie dotowania z budżetu musimy oszczędzać?

Grzegorz Jaszczura

Trzeba przyznać, że reakcja Pana Prezydenta Zb. Podrazy (SLD w ZL) nie była skrajnie negatywna, jak to często bywa, gdy poruszam tematy dla jego ego drażliwe, np. temat ZCO SS im. Starkiewicza czy temat Centrum Administracji i dziwne nie trzymanie się wyroku sądu, że jeszcze wspomnę temat Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o., aby znacząco nie przedłużać tego wpisu. 🙂

 

Komentarze

22 komentarze do “Piłka nożna – interpelacja (sesja 16.12.2015 r.)”

 1. kibic nie siatkówki, 19 Gru 2015 o 8:56

  Dziękuję Panie Grzegorzu.

 2. AntySiatkówka, 19 Gru 2015 o 22:43

  Każdy klub seniorski (nie tylko piłkarski) ma dostać po 5 tysięcy. Ciekawe czy siatkarki i koszykarze również dostaną po 5 tysięcy na cały rok, a jeśli nie to czemu mieliby dostać więcej?

 3. STOP MANIPULACJI, 28 Gru 2015 o 12:18

  Witam. Panie radny może zajmijcie się sprawami ważnymi dla mieszkańców a nie ratowaniem prywatnego biznesu wąskich grup osób! Kogo w Dąbrowie obchodzi piłka nożna?! Oprócz baru leśnych dziadów, którzy są ,,działaczami”nie licząc osiedlowych pijaczków, wszyscy mieszkańcy jeżdżą na Zagłębie, do Sosnowca i nic tego nie zmieni. A kolejne pieniądze podatników! Wydawane na prywatne biznesy nie mają sensu. Skoro leśne dziady z tych śmiesznych klubów, bijących się o puchar złotych kaleson mają być formą promowania Dąbrowy Górniczej to gratulację. Jeśli już inwestować w piłkę to w młodzież, bo inwestycja w dzieci, nigdy nie jest straconymi pieniędzmi, a jeśli paru oldboysów chcę sobie pobiegać za piłką to niech sami sobie opłacą rozgrywki albo niech grają w ligach rozgrywanych na orlikach np. playarena. A drużyny grające w V czy IV lidze, gdzie grają drużyny z wiosek po 5 tyś mieszkańców…to wstyd dla Dąbrowy Górniczej, a jeśli chcą grać niech grają za prywatne pieniądze a nie ciągną od PODATNIKÓW ciężko zarobione pieniądze jak np. Pani Zagajska, która tak bardzo żebrała od urzędu dofinansowania Unii Ząbkowice, gdzie prezesem był jej mąż! Przecież to jest zbrodnia! Bez żadnego wstydu! Złodziejstwo i obłuda! Jeśli Panie radny chcesz Pan ratować piłkę kartolfaną w Dąbrowie, bo inaczej się nie da nazwać poziomu piłki seniorskiej w Dąbrowie, to niech Pan sobie z własnej kieszeni inwestuje a nie grabi na bezsensowne wydatki ciężko zarobione pieniądze podatników, ażeby kilku leśnych dziadów miało co robić siedząc na komunistycznej emeryturze!

 4. kibic nie siatkówki, 28 Gru 2015 o 13:08

  a co ma się udziały w siatkarkach biznesmenie lewacki?

 5. kibic nie siatkówki, 28 Gru 2015 o 13:09

  zabolało, że siatkarki się skończą!!!!!

 6. Dawid Kmiotek, 28 Gru 2015 o 14:47

  Do STOP MANIPULACJI:
  Na wstępie podpisuj się imieniem i nazwiskiem jak kogoś krytykujesz, w przeciwnym razie jesteś osobą niewiarygodną.

  A co do twojego wpisu nie zgadzam się z tobą w pełnej zupełności, gdyż:
  Po pierwsze małe lokalne kluby m.in. „włączają” społeczność, właśnie tą lokalną w życie sportowo-kulturalne swoich dzielnic. Młodzież ma gdzie uprawiać sport.

  Ponadto z doświadczenia wiem, że w takich klubach jak Zagłębie funkcjonują różne układy, nie zawsze najlepsi są w stanie przebić się do pierwszego składu zespołu. A jak się już to komuś udaje to musi naprawdę się nagimnastykować, o wysokim poziomie piłkarskim już nie mówiąc.

  Po drugie aby takie Zagłębie Sosnowiec mogło funkcjonować to musi m.in. mieć możliwość pozyskiwania piłkarzy, np. z tych małych lokalnych klubów. To w takich klubach najczęściej piłkarze stawiają pierwsze kroki i szlifują swą formę.

  Owszem można tak zrobić jak to kiedyś zrobił Antoni Ptak w ŁKS, który ściągnął do Polski grupę młodych Brazylijczyków, wywiózł ich gdzieś na wiochę gdzie ich szkolono. I gdzie teraz jest ŁKS? Poszukaj sobie na portalu http://www.90minut.pl

  Po trzecie jako mieszkaniec Dąbrowy Górniczej wolę by pieniądze miasta szły na takie kluby, niż np. na prywatną spółkę jaką jest MKS. Więcej sobie możesz poczytać na ten temat tutaj: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=8952#more-8952

  Wokół tych małych klubów funkcjonują naprawdę społecznicy, bardzo często pokoleniami. Idąc twoim tokiem myślenia powinniśmy zlikwidować ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, rady osiedli, etc. Bo wg ciebie to „leśne dziady” i „banda pijaków”

  Po czwarte wolę tych „leśnych dziadów” i „pijaków”, którzy bardzo często muszą dokładać z własnych pieniędzy na utrzymanie w należytym stanie obiektów sportowych, dokładać do bieżącego funkcjonowania klubów (np. poprzez zakup piłek, pralnie, koszenie i nawadnianie boisk, etc.), od tych „menagerów”, którzy doprowadzają obiekty sportowe do ruiny, podpalają budynki, a potem liczą, na to iż w tym miejscu pojawi się jakiś deweloper, lub powstanie kolejny market

  Najlepszy przykład to Zagłębianka:
  http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16385
  http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15871

 7. STOP MANIPULACJI, 29 Gru 2015 o 0:55

  Do Dawid Kmiotek
  Proszę Pana co Pan opowiada za bzdury? Gdzie w takich małych klubikach inwestycja w młodzież?! Panie Kmiotek nie ośmieszaj się Pan, w tych klubach wszystko się kręci wokół watahy ”seniorskiej” a młodzież dostaje wszystko w spadku po seniorach, stroje, piłki, sprzęt treningowy. W tych klubikach wszystko się kręci wokół darmozjadów z seniorów aniżeli wokół młodzieży, a jeśli wąskie grono chcę sobie pokopać piłkę niech to robią za swoje pieniądze a nie pieniądze podatników. Ale czego oczekiwać po działaczach Platformy Obywatelskiej, oni wiedzą najlepiej jak pilnować interesów swoich i kolesiów.

 8. kibic nie siatkówki, 29 Gru 2015 o 7:13

  Bez przesady. To oczywiste ze lepiej dać na piłkarzy seniorów i juniorów z Dąbrowy Górniczej i okolic niż na panie z zagranicy które pograją pół roku i wezmą po 8 tysięcy stypendium na miesiąc i znikną. A działacze są z Platformy – to też nieporozumienie, chyba z powodu utraty żłoba.

 9. gibon, 29 Gru 2015 o 10:19
 10. info, 29 Gru 2015 o 10:20

  spokojnie, przecież nemo samo się nie sfinansuje!

 11. Dawid Kmiotek, 29 Gru 2015 o 11:18

  do STOP MANIPULACJI: Już ci mówiłem na wstępie podpisuj się imieniem i nazwiskiem jak się wypowiadasz.
  A co do tej twojej wypowiedzi to potwierdza się tylko jedno, mianowicie musi dojść do zmian we władzach miasta. Niestety kompromitacji jest coraz więcej: ZCO, opłaty adiacenckie, teraz lokalna piłka nożna. I nie ma tu nic do znaczenia czy zrobi to PO, czy PiS, ale do zmiany musi dojść. Jeśli nie do politycznej, to przynajmniej przede wszystkim mentalnościowej. Niestety takie obecne dzielnice jak Ząbkowice czy Strzemieszyce tracą na przynależności do Dąbrowy Górniczej.
  A sprawa z tymi klubami jest tego najlepszym przykładem. Ktoś kiedyś podjął głupią decyzję, a skutki dzisiaj tego widzimy. Gdyby Ząbkowice i Strzemieszyce były samodzielnymi miastami to na pewno ktoś by o nie dbał, a tak to mamy syf. Dzisiaj miasto chce likwidacji piłki nożnej, a jutro co będzie do likwidacji: remizy, parki, kościoły, dworce kolejowe, etc. Na końcu nie będzie już niczego. A na to nie wszyscy się godzą. Ja również.

 12. STOP MANIPULACJI, 29 Gru 2015 o 14:56

  Panowie nie osmieszajcie się, jak można porównywać poziom piłki kopanej w lidze okręgowej do poziomu ekstraklasy i ligi mistrzów siatkarek! Czy do poziomu ekstraklasy koszykarskiej! Siatkarki i koszykarze grają w najwyższych klasach rozgrywek w Polsce i pieniądze im się należą za samo bycie w wąskiej elicie NAJLEPSZYCH DRUŻYN W POLSCE w danych rozgrywkach. Jakim trzeba być bezmozgiem, aby porównywać kopaczy V czy nawet niższej ligi okręgowej do elity Polskiego sportu…. Ludzie obudzcie się z letargu! Jeśli paru Panów w kwiecie wieku chce sobie pograć w piłkę to niech to robią za swoje własne pieniądze a nie ciężko zarobione pieniądze podatników. Druga sprawa dlaczego działacze te właśnie leśne dziady nie potrafią się dogadać między sobą w celu utworzenia jednego, dwóch wiodących klubów w Dąbrowie? Bo pilnują własnych biznesów! Dobrze się żyje na koszt podatnika pasożyty, dziady w zarządach kręcące lody. Ale tego już Panowie nie widzicie, ale czego oczekiwać od ludzi powiązanych z Platformą..

 13. Dawid Kmiotek, 29 Gru 2015 o 16:08

  Do STOP MANIPULACJI:
  Po pierwsze: chyba jakoś się nazywasz?
  Po drugie: PO nie ma z tą sprawą nic wspólnego, ale jak sobie tak uważasz to jest to twój problem
  Po trzecie: nikt tu nie porównuje tych małych klubów do ekstraklasy w piłce nożnej(czy jak tam wolisz w siatkówce). Kluby te mają być tylko uzupełnieniem oferty w szerszej perspektywie. W nich mają stawiać pierwsze kroki ci którzy być może w przyszłości zostaną „wyłowieni” np. przez Zagłębie Sosnowiec. Chyba wiesz kto w klubach sportowych nazywany jest skautem i jaka jest jego rola. Gra w lidze seniorskiej na niższym szczeblu tylko pomoże piłkarzom nabrać kunsztu piłkarskiego, zanim trafią do lepszych klubów.
  Po czwarte: rolą tych małych klubów jest wspieranie lokalizmu, uzupełnienie pewnej oferty dla mieszkańców Ząbkowic, Strzemieszyc, Okradzionowa, Błędowa, czy Ujejsca. Chyba nie przeszkadza ci to że mieszkańcy tych dzielnic udzielają się, najczęściej społecznie w tych klubach, w straży pożarnej, czy w innych stowarzyszeniach, lub organizacjach. Lepsze chyba to od niedzielnych wycieczek po marketach.
  Po piąte: jeszcze nie słyszałem aby ktoś w Polsce zarabiał na piłce, nawet w ekstraklasie. Raczej wszyscy dokładają do tego interesu. A lokalnie już na pewno. Dotacja wystarcza tylko na opłacenie sędziów, czy składkę do OZPN, ale na pensje dla piłkarzy już nie.

  Po szóste: uważam, że Dąbrowę Górniczą stać jest na utrzymanie 6-8 klubów, natomiast 3 kluby jak ty proponujesz to jest już „pustynia piłkarska”. Na pewno kluby piłkarskie powinny być w Centrum, w Gołonogu, w Ząbkowicach, i w Strzemieszycach Wlk.. Dzisiaj w Gołonogu tylko nie ma klubu, chociaż stadion jest. Uzupełnieniem oferty mogłyby być kluby w Ujejscu, w Okradzionowie, czy w Błędowie, być może w Tucznawie, lub Strzemieszycach Małych. A co do działaczy też mnie się nie podoba na przykład to, że w Ujejscu grają dwa kluby, na Zagłębiaku chyba ze trzy lub cztery. Taki Promil, czy KS Mydlice nie mają w mieście żadnych tradycji piłkarskich.

  I na koniec: wolałbym aby miasto nie dopłacało do bieżącej działalności klubu MKS, bo to prywatna spółka prawa handlowego, czyli czyiś prywatny interes. Jedynym wkładem miasta powinno być darmowe udostępnienie hali sportowej, czy koszty związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa podczas rozgrywek ligowych. MKS ma swoich sponsorów, np. Tauron, to niech oni łożą na klub

 14. sjye, 29 Gru 2015 o 18:04

  na siatkarki tak, a na piłkarzy nie, Na Nemo tak na śmieci nie. Logika lewaka.

 15. nico, 29 Gru 2015 o 18:41

  na siatkarki nie, a na piłkarzy tak, Na Nemo nie na śmieci nie. Logika zdrowego rozsądku.

 16. TL, 29 Gru 2015 o 19:40

  Ciekawa stronka dotycząca przedwojennej piłki nożnej:
  https://www.facebook.com/pilkanozna1903do1939/?fref=nf

 17. info, 30 Gru 2015 o 7:10
 18. mieszkaniec, 30 Gru 2015 o 16:11
 19. Wojciechowicz, 31 Gru 2015 o 19:26

  Moje gratulacje Panie Grzegorzu. Dobrze, że jako jeden z nielicznych zwraca Pan uwagę na problemy piłki nożnej w naszym mieście.
  Proponuję zwrócenie uwagi też na sytuację Zagłębiaka Dąbrowa Górnicza – klub obecnie występujący w IV grupie klasy okręgowej siedzibę ma w budynku w istocie zbliżonym do toalety a warto zaznaczyć, że Zagłębianka (poprzednik klubu) grała na zapleczu Ekstraklasy. Klub (biorąc pod uwagę także RKS) istnieje od 1925 roku a obecnie funkcjonuje (to nawet za duże słowo) tylko dzięki staraniu wąskiej grupy pasjonatów.
  Piłka nożna to najpopularniejszy sport w Polsce a przy wsparciu miasta (popatrzmy – zachowując oczywiście odpowiednią proporcję – na przykłady Zabrza i Wrocławia) na pewno przyciągnąłby i kibiców i, w dalszej kolejności, sponsorów.

 20. info, 1 Sty 2016 o 18:03
 21. Wojciechowicz, 2 Sty 2016 o 22:11

  Tamten artykuł mi umknął… tym większe gratulacje dla Pana, że stale aktywnie Pan o tych sprawach przypomina!

 22. Dawid Kmiotek, 4 Sty 2016 o 15:31

  Do Wojciechowicz:
  Na zapleczu dawnej I ligi (dzisiaj jest to ekstraklasa) grał RKS Zagłębie, wtedy pod nazwą Stal i było to w 1951 roku.
  http://zawisza1946.pl/tabela_wszechczasow2_odczyt.php
  Wtedy Zagłębianka reprezentowała miasto Będzin i była regularnym III ligowcem. Bardzo często widzę że mylone są te dwa kluby, nawet w tabeli wszechczasów II ligi (obecnie I ligi).
  np. http://www.chemik.police.pl/stara/m_historia/A_Tabele/wszechczasow.pdf

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie