Grzegorz-5Interpelacji przeczytałem na sesji w dniu 08.02.2017 r. siedem. Większość z nich, to interpelacje radnych Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Do tego dochodzi jeszcze około dziesięciu interpelacji zgłoszonych w imieniu klubu przez radnego klubu PIS Jerzego Reszke. Dzisiaj te związane z kosztami utrzymywania spółek prawa handlowego z udziałem Gminy, konkretnie Dąbrowskich Wodociągów sp. z o.o. i Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM.PL Spółki Akcyjnej.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA (Dąbrowskie Wodociągi)

interp-2017.02.08-zaguła-1interp-2017.02.08-zaguła-2Szanowny Panie Prezydencie,

na sesji grudniowej Rady Miejskiej jeszcze w ubiegłym roku przedstawiliśmy nasze zastrzeżenia co do braku działań Dąbrowskich Wodociągów, zmierzających do zmniejszenia ceny za wodę i odprowadzenie ścieków dla Mieszkańców naszego miasta. Przecież nastąpiło odkupienie udziałów od udziałowców niemieckich (na co wydaliśmy circa 31.500.000,00 zł), wpływ z dywidendy od Dąbrowskich Wodociągów sp. z o.o. do Gminy ma być zmniejszony do 0,00 zł w 2017 r., jest deflacja, nastąpiło zakończenie realizowania, kiedyś utajnionego Biznes Planu, a niestety utrzymanie cen na niezmienionym poziomie przerzucane jest poprzez dotację na budżet mieszkańców naszego miasta.

Czy brak tych obniżek wiąże się np. ze zwiększeniem kosztów utrzymania Zarządu Dąbrowskich Wodociagów sp. z o.o.?  Pan były Wiceprezydent H. Zaguła został Członkiem Zarządu Dąbrowskich Wodociągów, co będzie kosztowało spółkę kilkaset tysięcy złotych rocznie. Chcieliśmy podkreślić, że zawsze wypowiadał się Pan publicznie w bardzo pozytywny sposób o zarządzaniu spółką przez Pana Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Pana Andrzeja Malinowskiego. Z wielu wypowiedzi publicznych Pana Prezydenta mogliśmy wnioskować, że nie ma Pan zastrzeżeń do pracy Pana A. Malinowskiego.

Jakie były przyczyny przyjęcia, dopiero co odwołanego przez Pana Prezydenta Wiceprezydenta Pana H. Zaguły do Zarządu Spółki Dąbrowskich Wodociągów, mającej przecież także w organie kontrolnym, czyli Radzie Nadzorczej osoby, o których Pan Prezydent wypowiadał się w samych superlatywach, np. Pan K. Górski czy Pan R. Koćma?

Bardzo podobnej treści była interpelacja dotycząca Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM.PL S.A.:

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA (PM MZUM S.A.)

int.2017.02.08-gocyła-1int.2017.02.08-gocyła-2Szanowny Panie Prezydencie,

czy mógłby Pan nam wyjaśnić, jakie były przyczyny zatrudnienia, dopiero co odwołanego przez Pana Prezydenta, z funkcji Wiceprezydenta Pana P. Gocyły, do Zarządu Spółki PM MZUM.PL S.A.?

Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL S.A. jest stuprocentową własnością Gminy Dąbrowa Górnicza, a Pan Prezydent stanowi przecież jednoosobowo Zgromadzenie Wspólników tej spółki.

Przyjęcie do Zarządu Spółki Pana P. Gocyły, to dla naszej miejskiej spółki koszt rzędu kilkuset tysięcy rocznie, a zawsze wypowiadał się Pan Prezydent bardzo pozytywnie o sposobie zarządzania tą spółką przez Pana Prezesa Zarządu Tomasza Sołtysika.

Jednocześnie, jak podkreślaliśmy, także na sesji grudniowej Rady Miejskiej, nie zmniejsza się olbrzymiego czynszu płaconego z budżetu Gminy do PM MZUM S.A. za budynek I Centrum Administracji.

Czy być może, Panie Prezydencie, to znaczne zwiększenie kosztów działalności zarządu Spółki, wiąże się z rozszerzeniem zakresu działalności tej spółki miejskiej, zmierzającej do zwiększenia jej zysku, poprzez np. udział w przedsięwzięciach komercyjnych, tzn. przynoszących zysk poza terenem naszego miasta czy otwarciem oddziału w Republice Czeskiej?

Jedyną ad hoc reakcją na powyższe interpelacje zastępującego, jak już wspominałem w poprzednim wpisie, nieobecnego na sesji Pana Prezydenta Z. Podrazę (SLD), czyli Pana I Z-cę Prezydenta M. Bazylaka (także SLD) była uwaga, że wymienieni w interpelacjach wiceprezydenci nie zostali zwolnieni lecz odwołani. W rezultacie tak poprawiliśmy w tekstach interpelacji. Aczkolwiek liczymy na odpowiedzi, w których będzie także merytoryka dotycząca stricte zapytań.

Komentarze

2 komentarze do “interpelacje – sesja 08.02.2017 r.”

  1. Kazimierz Jasionek, 13 Lut 2017 o 13:14

    A kogo to dziwi że […] ulokował swoich zastępców na ciepłych posadkach ([…]Zaguła, i Gocyła)??? Z jednych stanowisk zostali odwołani, to natychmiast otrzymali następne fuchy (ciekawe na których posadkach jest lepsza kasa ???). Bazylak otwiera dziób bo dzięki tym roszadom awansował na I Z-cę Prezydenta (Dyzmy)co zawsze było jego celem. Panie Grzegorzu proszę wyegzekwować na tych cwaniaczkach, o podanie jaką trzepią kasę na tych nowych stanowiskach, a ile otrzymywali dotychczas??? Nie jest to żadną tajemnicą i nie mogą się niczym zasłaniać, gdyż są to spółki prawa handlowego z udziałem Gminy !!!! Od lat rządów tej sitwy spod czerwonej pajęczyny mieszkańcy stanowią tylko dojną krowę i jedno co tylko potrafią to podnosić nam ceny. O obniżkach w tych szkołach które kończyli nikt ich nigdy nie uczył !!!!

  2. Zaniepokojony, 19 Lut 2017 o 20:09

    Co do ambicji pewnych osób, to mam wrażenie, że sięgają one znaczenie dalej. Tutaj marzy się fotel prezydenta! Nie na darmo ambitny pan pojawia się zawsze i wszędzie, gdzie tylko robione jest zdjęcie. Im bliżej przyszłorocznych wyborów tym mój strach, że znajdę go w lodówce, jest coraz większy.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie