Zjeść ciastko i mieć ciastko

Kategorie: Aktualności | 5 komentarzy   | 11 czerwca, 2026

Przez ostatnie kilka tygodni przez Polskę, oprócz stricte politycznej burzy związanej z gloryfikowaniem zbrodniarzy z UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) przez bohatera większej części polskiej klasy politycznej, jeszcze prezydenta Ukrainy, czyli W. Żełeńskiego (zobacz m.in.: Rozpad POPISu?), przechodzi fala majomanii, związanej z ostatnim turniejem tenisowym Roland Garros w Paryżu.

Olbrzymi sukces Mai Chwalińskiej, urodzonej w Czytaj dalej

Rozpad POPISu?

Kategorie: Polityczne | 4 komentarze   | 8 czerwca, 2026

O rozpadzie w partii PIS pisałem nie tak dawno. Zobacz: Rozpad w PIS-ie!. I znowu moje słowa będą prawdopodobnie prorocze. Koniec tej formacji coraz bliższy i żeby była jasność, bardziej chodzi mi o to, aby padł układ polityczny POPISu, niż jedna z tych dwóch partii go tworzących – czyli obecnie Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Chociaż według mnie jest oczywiste, że te partie już nic dobrego dla Polaków nie wniosą. Ten koniec POPISu wieszcze już od ostatnich wyborów prezydenckich, zobacz: Koniec POPiSu?, dzisiaj wpis dla przypomnienia i uaktualnienia Czytaj dalej

Górnik wicemistrzem Polski

Kategorie: Aktualności | Komentarze (1)   | 25 maja, 2026

Tylko trzy tygodnie minęły od poprzedniego mojego wpisu poświęconemu Górnikowi Zabrze i zdobyciu przez ten klub Pucharu Polski po 54. latach. I znowu spory/olbrzymi sukces czternastokrotnego mistrza Polski, albowiem Górnik został wicemistrzem Polski. Tym razem stało się to po 35. latach, zresztą stało się tak po raz piąty! Siedem razy Górnik zajmował 3. miejsce w tabeli (ostatni raz w 1994 r.). Oczywiście dla ścisłości napiszmy, że 14 razy był mistrzem Polski! Czytaj dalej

W ostatnim wpisie na blogu przedstawiłem w przeddzień tzw. sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej (która odbyła się 13.05.2026 r.) wpis, który nazwałem ściągą dla radnych. Ograniczyłem się do oceny finansów spółek komunalnych gminnych, sposobu zarządzania nimi przez Pana Prezydenta i moich zastrzeżeń. Odsyłam ciekawych do zapoznania się z moją oceną. Sesja absolutoryjna odbyła się i trzeba przyznać, że nieźle się przeciągnęła, ponieważ trwała dobre 9,5 godziny. Nie będę wdawał się Czytaj dalej

Jeszcze jako radny, przy okazji tzw. sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej, każdorazowo starałem się przedstawić moje stanowisko i ocenę sytuacji związanej z realizacją budżetu przez Prezydenta Miasta i stanu Gminy Dąbrowa Górnicza. Przykładowo proszę zobaczyć: absolutorium – sesja 18.05.2022 r., absolutorium, sesja 15.05.2019 r. czy kolejne nie dla absolutorium – sesja 23.05.2018 r., et cetera. Oczywiście dzisiaj jestem przekonany, że także zagłosowałbym przeciwko przyjęciu absolutorium dla Pana Prezydenta M. Bazylaka. Powodów jest multum. Nie dość, że pozostało wiele starych, Czytaj dalej

Jak wspomniałem w ostatnim wpisie poświęconym Przedsiębiorstwu Miejskiemu MZUM.PL S.A. w Dąbrowie Górniczej: sprawozdanie PM MZUM.PL S.A., przyszłość tej spółki gminnej nie rysuje się różowo, a już na pewno nie tęczowo, jakby chciała lewica. Jak wynika ze sprawozdania finansowego Spółki (za 2024 r.) praktycznie jedynie przychody z najmu obiektu C.A. (czyli od Urzędu Miejskiego, Sądu i Prokuratury Rejonowej) są rentowne i to one (w wysokości netto ze sprzedaży w 2024 r. 14.228.651,03 zł) utrzymują Spółkę na powierzchni. Czytaj dalej

Puchar Polski dla Górnika

Kategorie: Aktualności | 5 komentarzy   | 2 maja, 2026

Pięćdziesiąt cztery lata Górnik Zabrze czekał na zdobycie Pucharu Polski w piłce nożnej. I dzisiaj w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 02.05.2026 r. udało się po raz 7. zdobyć to trofeum. Ten ostatni puchar z 1972 r. to finał w Łodzi z Legią zakończony wspaniałym zwycięstwem 5:2, mimo strat do przerwy 1:2 (po dwóch bramkach Gadochy). Po przerwie Górnik mający w swoich szeregach najlepszego polskiego piłkarza wszech czasów, czyli Włodzimierza Lubańskiego (4 bramki) rozwalił zespół z Warszawy. Do tej pory uważa się ten finał Czytaj dalej

In memoriam – Jan Pietraga

Kategorie: Bez kategorii | 2 komentarze   | 28 kwietnia, 2026

Bardzo przykro mi jest poinformować, że w niedzielę 26.04.2026 r., przeżywszy 54 lata, zmarł Pan Jan Pietraga. Msza Święta Żałobna odbędzie się w czwartek 30.04.2026 r. o godz. 11.00. w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu w Kościele Św. Antoniego z Padwy. Następnie zostanie odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz na Górce Gołonoskiej.

Moje kondolencje dla całej Rodziny. Czytaj dalej

Rozpad w PIS-ie!

Kategorie: Polityczne | 7 komentarzy   | 20 kwietnia, 2026

Dzisiaj o średniej polityce. To o czym wróble ćwierkają od długiego czasu zaczyna się dziać. Brak naprawy/sanacji i także brak realnej możliwości sukcesji w PIS-ie ma coraz większe skutki uboczne, niedobre dla funkcjonariuszy tej partii i tych spijających miód, na który nie zasłużyli, szczególnie tych z sekty skrajnie socjalistycznej, czyli Porozumienia Centrum (nazwanej tak kiedyś chyba dla niepoznaki). Dochodzi do tego chorobliwy wręcz wstręt do przyznania się do błędów prezesa J. Kaczyńskiego, a zastąpienie tego kolejnymi utopijnymi/socjalistycznymi planami! Czytaj dalej

ul. Kontkiewicza a urzędnicy

Kategorie: Aktualności | 6 komentarzy   | 14 kwietnia, 2026

Zadziwiająca sytuacja z zamianą nazwy ząbkowickiej ulicy S. Kontkiewicza na ulicę sławiącą zbrodniarza komunistycznego (konkretnie komunistę tow. G. Korczyńskiego), jak dla mnie się przeciąga. Opisywałem okoliczności, które wprowadziły mieszkańców, głównie Ząbkowic, w pewne deja vu, które dla nie komunistów były jednak bardzo nieprzyjemne. Zobacz Szanowny Czytelniku: ul. G. Korczyńskiego czy ul. S. Kontkiewicza? oraz Czytaj dalej

« Wcześniejsze wpisy

Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie