06
11
Zjeść ciastko i mieć ciastko
Kategorie: Aktualności | 5 komentarzy
Przez ostatnie kilka tygodni przez Polskę, oprócz stricte politycznej burzy związanej z gloryfikowaniem zbrodniarzy z UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) przez bohatera większej części polskiej klasy politycznej, jeszcze prezydenta Ukrainy, czyli W. Żełeńskiego (zobacz m.in.: Rozpad POPISu?), przechodzi fala majomanii, związanej z ostatnim turniejem tenisowym Roland Garros w Paryżu.
Olbrzymi sukces Mai Chwalińskiej, urodzonej w Czytaj dalej
05
25
Górnik wicemistrzem Polski
Kategorie: Aktualności | Komentarze (1)
Tylko trzy tygodnie minęły od poprzedniego mojego wpisu poświęconemu Górnikowi Zabrze i zdobyciu przez ten klub Pucharu Polski po 54. latach. I znowu spory/olbrzymi sukces czternastokrotnego mistrza Polski, albowiem Górnik został wicemistrzem Polski. Tym razem stało się to po 35. latach, zresztą stało się tak po raz piąty! Siedem razy Górnik zajmował 3. miejsce w tabeli (ostatni raz w 1994 r.). Oczywiście dla ścisłości napiszmy, że 14 razy był mistrzem Polski! Czytaj dalej
05
7
Czy prezydent M. Bazylak wygra ze Stadionem Śląskim w likwidacji?
Kategorie: Aktualności | 4 komentarze
Jak wspomniałem w ostatnim wpisie poświęconym Przedsiębiorstwu Miejskiemu MZUM.PL S.A. w Dąbrowie Górniczej: sprawozdanie PM MZUM.PL S.A., przyszłość tej spółki gminnej nie rysuje się różowo, a już na pewno nie tęczowo, jakby chciała lewica. Jak wynika ze sprawozdania finansowego Spółki (za 2024 r.) praktycznie jedynie przychody z najmu obiektu C.A. (czyli od Urzędu Miejskiego, Sądu i Prokuratury Rejonowej) są rentowne i to one (w wysokości netto ze sprzedaży w 2024 r. 14.228.651,03 zł) utrzymują Spółkę na powierzchni. Czytaj dalej
05
2
Puchar Polski dla Górnika
Kategorie: Aktualności | 5 komentarzy
Pięćdziesiąt cztery lata Górnik Zabrze czekał na zdobycie Pucharu Polski w piłce nożnej. I dzisiaj w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 02.05.2026 r. udało się po raz 7. zdobyć to trofeum. Ten ostatni puchar z 1972 r. to finał w Łodzi z Legią zakończony wspaniałym zwycięstwem 5:2, mimo strat do przerwy 1:2 (po dwóch bramkach Gadochy). Po przerwie Górnik mający w swoich szeregach najlepszego polskiego piłkarza wszech czasów, czyli Włodzimierza Lubańskiego (4 bramki) rozwalił zespół z Warszawy. Do tej pory uważa się ten finał Czytaj dalej
04
14
ul. Kontkiewicza a urzędnicy
Kategorie: Aktualności | 6 komentarzy
Zadziwiająca sytuacja z zamianą nazwy ząbkowickiej ulicy S. Kontkiewicza na ulicę sławiącą zbrodniarza komunistycznego (konkretnie komunistę tow. G. Korczyńskiego), jak dla mnie się przeciąga. Opisywałem okoliczności, które wprowadziły mieszkańców, głównie Ząbkowic, w pewne deja vu, które dla nie komunistów były jednak bardzo nieprzyjemne. Zobacz Szanowny Czytelniku: ul. G. Korczyńskiego czy ul. S. Kontkiewicza? oraz Czytaj dalej
03
19
sprawozdanie PM MZUM.PL S.A.
Kategorie: Aktualności | 3 komentarze
Łamałem się czy warto, ale jednak postanowiłem przejrzeć sprawozdania Zarządu Spółki PM MZUM.PL S.A., czyli właściwie Prezesa Tomasza Kowalskiego, którego Pan Prezydent M. Bazylak przetransferował z Prezesury w „Nemo-Wodnym Świecie Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o. do tej zwijającej się spółki. Głównie chodzi mi o sprawozdanie finansowe, aczkolwiek kilka ciekawych informacji można doszukać się także w sprawozdaniu z działalności zarządu. Muszę zauważyć, że sukcesów Prezesa T. Kowalskiego w aquaparku przez ostatnie lata Czytaj dalej
03
16
Chciałbym wyjaśnić jeszcze Szanownym Mieszkańcom, co z nazwą ronda na skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej i łącznicy do drogi S1 w Dąbrowie Górniczej (Ząbkowicach). Szczęśliwie na sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej w dniu 22.12.2025 r. zdjęto projekt uchwały z propozycją jego nazwy, tj. Ks. kan. F. Nowaka oficera AK. Przyczyną były wtedy wątpliwości związane z tym czy rzeczywiście ksiądz był oficerem AK, ze względu na młody wiek, ale była też podniesiona przeze mnie (jeszcze przed sesją) druga strona medalu, Czytaj dalej
03
11
Jednak ul. S. Kontkiewicza!
Kategorie: Aktualności | 3 komentarze
W nawiązaniu do mojego wpisu: ul. G. Korczyńskiego czy ul. S. Kontkiewicza?, muszę napisać, że nie komuniści w Dąbrowie Górniczej mogą odetchnąć. Jednak w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach mamy ulicę Stanisława Kontkiewicza (nota bene od 2017 r.), a nie komunisty tow. G. Korczyńskiego (ultraPZPR). Wynika to także z odpowiedzi na mój wniosek o informację publiczną w tej sprawie.
Zadałem następujące pytania Panu Prezydentowi: Czytaj dalej
03
4
Wspominałem ostatnio we wpisach dotyczących wtopy, póki co na kwotę 14 mln zł w FPŻ Sp. z o.o., że zajmę się także moją „ulubioną” spółką gminną, czyli PM MZUM.PL S.A, która nota bene ostatnio o włos nie została wchłonięta przez spółkę FPŻ Sp. z o.o. Proszę sobie poczytać o tym we wpisach, np. FPŻ Sp. z o.o. – wtopa!.
Pisałem tam o jednym z ważnych powodów braku konsolidacji ww. spółek, tj. PM MZUM.PL S.A. i FPŻ Sp. z o.o. Mianowicie chodzi o gwarancje i rękojmie Czytaj dalej
02
26
Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza
Kategorie: Aktualności | 3 komentarze
Już z półtora roku minęło, jak pisałem o Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o., spółce gminnej ze stuprocentowym udziałem Gminy (zobacz wpis z dnia 28.06.2024 r.: Nemo-Wodny Świat – znowu kroplówka). Dzisiaj powrócę do tego tematu, ponieważ zauważyłem na FB (profil Ja Dąbrowa Górnicza) wpis dotyczący tej studni bez dna finansowego samorządu dąbrowskiego i z niego kilka informacji zamieszczę. Po prostu nie zauważyłem dawno tego typu artykułów i jego krytycyzm/realizm bardzo mi się spodobał. Czytaj dalej
“W co wierzę? … (...)
Że nie należy kłamać …
ja tak sądzę”