12
11
Msza trydencka w Bazylice – 2 lata
Kategorie: Bez kategorii | 11 grudnia, 2011
27 listopada b.r., tj. w I niedzielę Adwentu minęły 2 lata celebrowania Mszy św. trydenckiej lub Wszechczasów, obecnie zwanej także tradycyjną, w kaplicy św. Aleksandra, w bazylice MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Msza odbywa się w każdą I i III niedzielę miesiąca, o godz. 14,30. Oto mój wpis sprzed 2 lat: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=767#more-767 poprzedzający pierwszą po długiej przerwie taką Mszę w naszym mieście.
To dla Mszy św. Wszechczasów budowano przepiękne kościoły z ołtarzami, z balaskami nakrytymi obrusami, z ambonami. To dla tej Mszy świętej nasi przodkowie wybudowali w Dąbrowie Górniczej strzelistą świątynię, w której wszystko skierowane było na oddawanie czci Panu Bogu. Niestety, tylko na ołtarz w kaplicy św. Aleksandra wróciła celebracja Najświętszej Ofiary. Główny ołtarz z Cudowną Figurą MB Anielskiej nadal czeka, w części zasłonięty świetlicowym ekranem.
Msza św. tradycyjna w Dąbrowie Górniczej oznacza symboliczny powrót tej Mszy św. do diecezji sosnowieckiej. Symboliczny, gdyż sprawowany tylko w tej jedynej świątyni, w bocznej kaplicy. Wierni z dalekich zakątków diecezji muszą przyjeżdżać do Dąbrowy Górniczej, mimo że wiele kościołów mają w pobliżu. Symboliczny także i z tego względu, że Mszę św. wolno sprawować tylko w niedzielę, w porze obiadowej, tj. o godz. 14,30 i tylko przez 60 minut, ponieważ od godz. 15,30 organista gra na organach i śpiewa w samej bazylice, przy pełnym nagłośnieniu. Nie ma więc czasu na uroczystą oprawę Mszy świętej Wszechczasów – na Asperges i okadzenie…
„Tymczasem liturgia Mszy św. trydenckiej wywodzi się z czasów apostolskich, zaś od VI w. pozostaje w zasadzie niezmieniona. Na polecenie Soboru Trydenckiego (1545-1563) papież św. Pius V ujednolicił istniejący obrządek – stąd nazwa „Msza trydencka” lub „Wszechczasów”. Ryt ów wyklucza kreatywność liturgiczną. Wyraża bowiem jedność wiary Kościoła Powszechnego. Jest jednolitym sposobem wyrażania uwielbienia Pana Boga, uobecniając doskonale w sposób bezkrwawy Ofiarę Krzyżową. Teologiczne bogactwo i głębia liturgii Mszy św. trydenckiej, w ciszy i kontemplacji pozwalają kierować umysły i wiernych ku Panu Bogu. Ta Msza zrodziła przecież tylu świętych i kształtowała pobożność naszych przodków.
Słusznie Carl Schmidt w słynnym „Glossarium” napisał: albo „Syllabus” Piusa IX albo „Manifest komunistyczny” Karola Marksa, tj. albo wiara rzymsko-katolicka w niezmiennym, wiernym Tradycji nauczaniu Kościoła albo bezbożność.”
Ps. Dwa lata temu wpis zakończyłem bardzo charakterystycznym i aktualnym szczególnie teraz akapitem: „Wydaje się, także w kontekście wspominanego przeze mnie ostatnio Traktatu o Unii Europejskiej powrót do konserwatyzmu w Kościele jest jednym z głównych warunków przeciwstawienia się ateizacji i agnostyzacji naszego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że to co nie udało się sowieckiemu komunizmowi, nie uda się także tzw. „tolerancji unioeuropejskiej”. Chyba, trzeba będzie walczyć o krzyże, jak za komunistów sowieckich. I My Katolicy musimy znowu „podnieść rękawicę”!”
Ps. ps. Najbliższa Msza św. tradycyjna za tydzień w niedzielę, tj. 18 grudnia.
Komentarze
7 komentarzy do “Msza trydencka w Bazylice – 2 lata”
Zostaw komentarz
Można dodać, że na chętnych nie znających tradycyjnej liturgii oczekują mszaliki. tak , aby każdy mógł się zaznajomić. za mszaliki dziękujemy anonimowemu Ofiarodawcy oraz X. Arturowi Sewerynowi który również ufundował chyba 50 mszalików . Deo gratias.
Tym, którzy mają wątpliwości co do wyboru między tradycyjną duchowością i Mszą św. trydencką (Ordo Missae), a Novus Ordo Missae z jego posoborowym kreacjonizmem, polecam strony: „Kronika Novus Ordo”, bibula,Bractwo św. Piusa X, rebelya.
http://breviarium.blogspot.com/
http://rebelya.pl/
Msza tradycyjna- taki skarb Kościoła, a tak olewany :(. Dziękuję za zaangażowanie osobom wspierającym celabrację Mszy w KRR w DG :).
Gorąco zachęcam wszystkich, którzy pamiętają atmosferę sacrum, jaka panowała w naszych kościołach jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu, aby przyszli na Mszę św. do kaplicy w cudownej bazylice dąbrowskiej. A tych, którzy są za młodzi, by pamiętać, zapraszam: skosztujcie i zobaczcie!!
mamy juz własną stronę: tradycjasosnowiec.blogspot.com