10
20
115. rocznica I LO im. W. Łukasińskiego
Kategorie: Bez kategorii | 20 października, 2015
Wydawało się, że było to nie tak dawno, a tu minął już rok… Tymczasem w sobotę 17.10.2015 r. miała miejsce kolejna uroczystość, czyli 115. rocznica istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Dzięki staraniom Pani Dyrektor szkoły B. Bończak, Grona Pedagogicznego, Uczniów oraz Absolwentów naszego liceum, ta okrągła rocznica miała, jak przystało, bardzo uroczystą oprawę. Ostatni większy zjazd miał miejsce zresztą już 5 lat temu. (Zobacz.)
Program uroczystości był następujący:
11.00. akademia połączona ze ślubowaniem klas pierwszych
12.00. spotkanie przy kawie i herbacie
12.30 koncert Absolwentów.
W imieniu zarządu Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego, tj. m.in. kol. Przewodniczącej E. Boruszewskiej, Przewodniczącego Honorowego kol. J. Skibińskiego, mogłem powiedzieć kilka słów. Zakończyłem tradycyjnym apelem do młodszych Koleżanek i Kolegów:
Pamiętajcie! Że tylko ludzie wykształceni są wolni!
Uroczysta akademia, ślubowanie a także występy wypadły naprawdę bardzo ładnie i wzbudziły zachwyt przybyłych gości i absolwentów. Także rozmowy przy herbacie i kawie były bardzo miłe.
Jednakże przy tej okazji chciałbym przedstawić, co robi nasze stowarzyszenie w okresie między takimi rocznicowymi uroczystościami. Oprócz spotkań koleżanek i kolegów staramy się, aby pamięć o naszych absolwentach pozostała. Dobrym przykładem jest odnowienie pomnika byłej dyrektorki Pani Marii Szulc pochowanej na cmentarzu w Będzinie. Nie wdając się w problemy z jakimi się spotkaliśmy przy tym zadaniu, chciałbym wszystkim, którzy wspomogli, także finansowo to przedsięwzięcie podziękować. A muszę tu napisać, że nikt z naszych absolwentów do których dotarłem mi nie odmówił i to niezależnie od opcji politycznej. W rezultacie pomnik Pani M. Szulc wygląda naprawdę ładnie.
Maria Szulc: nauczycielka, działaczka oświatowa i niepodległościowa.
Urodzona 31.12.1900 roku w Dąbrowie Górniczej w rodzinie inteligenckiej. Dziadek uczestnik Powstania Styczniowego w 1863 r. Wychowanka Gimnazjum żeńskiego Emilii Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej. W latach 1921-1924 studentka biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1925-1930 nauczycielka dzieci kadry wojskowej w Warszawie. Uczyła m.in. córki Józefa Piłsudskiego: Wandę i Emilię oraz synów Juliusza Kaden-Bandrowskiego.
Od 1930 r po powrocie do Dąbrowy Górniczej aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r uczyła biologii w Gimnazjum im. E. Zawidzkiej, była jednocześnie opiekunką drużyny harcerskiej.
Przez okres wojny przechowywała u siebie sztandar szkoły i była współorganizatorką kompletów tajnego nauczania. Organizowała także pomoc żywnościową i sanitarną dla więźniów w dąbrowskich obozach jenieckich a także dla ludności najuboższej. Zabezpieczyła przed zniszczeniem księgozbiór szkolny, archiwum i pomoce naukowe.
Po wyzwoleniu współorganizatorka reaktywowania działalności szkół w Dąbrowie Górniczej. Od 1945 dyrektorowała Gimnazjum i Liceum im. E. Zawidzkiej ucząc jednocześnie biologii. Także w Liceum im. W. Łukasińskiego. Bezgranicznie oddawała się pracy na rzecz szkoły i kształtowania umysłów swych wychowanków.
Po przejściu na emeryturę w 1963 r. pracowała w Powiatowej Bibliotece w Będzinie. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmarła 16.10.1975 r. i została pochowana na cmentarzu w Będzinie w rodzinnym grobie, w którym spoczywała matka i dwaj jej bracia – żołnierze Legionów Polskich.
Staraniem Stowarzyszenia Absolwentów liceum im. W. Łukasińskiego został wykonany portret Marii Szulc i umieszczony wśród portretów osób zasłużonych dla miasta i społeczeństwa w Dąbrowie Górniczej.
I na koniec kilka zdjęć z sobotniej uroczystości:
Komentarze
Komentarze (1) do “115. rocznica I LO im. W. Łukasińskiego”
Zostaw komentarz
Pozdrawiam 🙂