W hołdzie odzyskanej wolności

Kategorie: Bez kategorii   | 25 października, 2010

20100528254Jak różnie można rozumieć pojęcie wolności i jak różnie ją głosić! Jak różne może ona przybierać barwy i odcienie, raz jest słodka, raz znowu gorzka jak piołun! Jak z różnych punktów siedzenia można ją głosić i propagować!

Niedawno nasze miasto obiegł news o pomyśle, prawdopodobnie lewicowych przybudówek, by nadać dwóm rondom w centrum Dąbrowy Górniczej imion Jimiego Hendrixa i Frediego Merkurego. Niewątpliwie obaj bohaterowie, to postacie zarówno kontrowersyjne, jak i wybitne. Pierwszy to lekoman, drugi gej. Mamy zresztą nadzieję, że nie to inspirowało lewicowych działaczy. Aczkolwiek, wystarczy posłuchać Joanny Senyszyn, czy Roberta Biedronia, aby wszystko zrozumieć skąd ci ludzie biorą inspiracje do swoich działań. My póki co, to powinniśmy chronić nasze dzieci przed zgubnym wpływem złych zachowań. Przecież obaj wspomniani bohaterowie marnie skończyli. Pierwszy zakrztusił się własnymi wymiocinami po zatruciu lekami, drugi zmarł na AIDS.

Hendrix miał zaledwie 28 lat jak dokonał żywota. Ale jak już wspomnieliśmy jest i również druga strona medalu – wybitnie pozytywna. To twórczość obu panów. Jimi Hendrix to wybitny muzyk, który inspirował wielu innych wykonawców. Wystarczy wspomnieć tu o zespole Deep Purple grającym największy przebój Hendrixa Hey Joe. Hendrix to również wielki instrumentalista gitarowy, któremu mało, kto do dzisiejszych czasów może dorównać. Czasy twórczości Hendrixa przypadające na lata 60-te to czasy buntu „młodych” przeciwko „starym”, zrywu wolnościowego przeciwko „ułożonemu” społeczeństwu Stanów Zjednoczonych.

Drugi z naszych bohaterów Fredie Merkury, lider formacji Queen również inspiruje po dziś dzień. Przykładowo odnosząca triumfy na listach przebojów Lady Gaga swój pseudonim zaczerpnęła przecież od tytułu piosenki zespołu Queen Radio GaGa, a na wielu arenach sportowych po dziś dzień wykonywany jest przez kibiców wielki przebój We are the champions. Kto z nas przecież nie słyszał takich przebojów zespołu Queen jak We will rock you, czy Show must go on.

Znaczna część sympatyków Platformy Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej stoi na stanowisku, że upamiętnienie obu twórców nazwami rond, to krok w dobrym kierunku. I nie chodzi tu wcale o kontrowersyjne aspekty z życia obu twórców, bo nie ma tu, czego naśladować, ale chodzi o twórczość obu naszych bohaterów i o to, jaki wywarła ona wpływ na naszą kulturę.

Wg działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej należy zrobić wszystko, aby centralny plac miasta – Plac Wolności rzeczywiście symbolizował aspekty wolności i dlatego należy postawić przysłowiową „kropkę nad i” tym dążeniom.

Obraz 105Tą „kropką nad i” niech będzie postawienie w miejscu obecnego pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów pomnika wybitnego Polaka Jana Pawła II, człowieka, któremu w największym stopniu zawdzięczamy dzisiejszą wolność i demokrację, bez względu jakbyśmy ją oceniali. Pomnik ten powinien mieć gabaryty zbliżone do obecnego postumentu i być wykonany z brązu.

A co z obecnym pomnikiem ? Należy zachować go dla potomnych jako przestrogę i odesłać do Kozłówki na Lubelszczyźnie (pow. lubartowski), gdzie znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Socrealizmu. Wśród pomników Lenina, Marchlewskiego, czy Bieruta znajdzie się i dla niego godne miejsce. Pomnik ten symbolizuje zniewolenie, zastąpienie jednego totalitaryzmu – faszystowskiego, drugim – komunistycznym, łamanie praw człowieka, tłumienie praw wolnościowych i narodowych. Jest on przeciwieństwem nazwy placu na którym stoi. Uważamy, że należy się postarać, aby w muzeum w Kozłówce znalazło się również miejsce dla obrońców tego pomnika. Taki Marian Indelak, lider KPP ze swoją wiedzą, byłby idealnym kandydatem na kustosza tego muzeum, a niektórzy działacze dąbrowskiego SLD ze swoimi poglądami idealnie odnaleźliby się w tym skansenie w roli tzw. „ruchomych eksponatów socrealizmu”.

Oczywiście na poważnie, Dąbrowska Platforma Obywatelska stoi również na stanowisku, że największym pomnikiem, jaki można wystawić mieszkańcom to: nowe miejsca pracy, nowi inwestorzy, budowa w mieście DTŚ, uruchomienie kolei regionalnej, przyjaźni i kompetentni urzędnicy, przyjazne podatki i opłaty, czyli to co składa się na ogólny dobrobyt mieszkańców!

Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II w miejscu obecnego „gremlina” mógłby stanowić bilans otwarcia dla zmian w rozwoju miasta.

Dawid Kmiotek, Tomasz Pasek, Grzegorz Jaszczura

Komentarze

14 komentarzy do “W hołdzie odzyskanej wolności”

 1. iti, 25 paź 2010 o 8:54

  z Kozłówką to doskonały pomysł.

 2. Arysto, 25 paź 2010 o 16:13

  A ja bym ich wysłał na księżyc.

 3. Sprawiedliwy, 25 paź 2010 o 16:13

  Dopóki mieszkańcy nie przegonią komuchów (zarazy) z UM to z pewnością takie wolnościowe zmiany nie nastąpią. Nasze miasto należy solidnie przewietrzyć, a wszystkich kombinatorów i szubrawców wysłać na śmietnik historii (nazbiera się tych niedojdów spora grupa). Wtedy dopiero DG odetchnie i zacznie żyć normalnie. Wszystkimi szkodnikami powinna się zająć prokuratura, a nie zamiatać brudy pod dywan.

 4. zaradna, 25 paź 2010 o 17:32

  Czy jako „ruchome eksponaty socrealizmu” nie za zaszczytna funkcja dla tych z (SLD)?
  Przecież jeszcze tam komunizm będą starali się wprowadzać a Kozłówka przecież w Polsce leży…

 5. nick, 24 lip 2011 o 10:42
 6. illum, 5 kwi 2012 o 15:49

  Wie pan co jako osoba angażująca się społecznie powinna się wstydzić tego co napisała jeden lekoman a drugi gej… to jest obraźliwe ja być może i też nie cieszę się na widok 2 mężczyzn idących za rękę czy całujących się ale nazywajmy to z kulturą ; ) – homoseksualista.

  Pozdrawiam
  Dawid

 7. M., 5 kwi 2012 o 16:03

  illum: ta Twoja nowomowa lewicowa jest dla mnie niezrozumiała. Pojeździj na rowerze, wyluzuj się.

 8. tleni, 6 kwi 2012 o 12:20

  do illuma: nie każdy zna angielski, może ktoś woli po francusku. A tak poważnie to najlepiej jak Polak w rozmowie z Polakiem używa języka polskiego, a nie lewackich obcych zapożyczeń. Nie masz racji.

 9. tleni, 6 kwi 2012 o 12:21

  tfu, tfu jak mawia Janusz Korwin-Mikke.

 10. brać przykład, 2 lip 2013 o 14:21
 11. DK, 29 maj 2015 o 7:17
 12. nick, 25 paź 2015 o 19:13

  Włodzimierz Lenin via Darth Vader

 13. nick, 25 paź 2015 o 19:13
 14. krebs, 25 gru 2015 o 8:40

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie