07
24
Krzyże i kapliczki – Strzemieszyce Wielkie
Kategorie: Bez kategorii | 24 lipca, 2024
Kontynuując temat rozpoczęty we wpisie dotyczącym Strzemieszyc Małych dzisiaj przedstawiam Krzyże i kapliczki w Strzemieszycach Wielkich. Opracowanie na podstawie tekstu Kol. Łukasza Jamrozika. Jeszcze raz krótkie wprowadzenie. W dobie walki cywilizacji śmierci (tym razem atakującej z tzw. Zachodu) z chrześcijaństwem i Krzyżem pamięć o Krzyżu i naszych przodkach uważam, że jest moim obowiązkiem.
Bardzo ważnymi obiektami sakralnymi umiejscowionymi w Strzemieszycach są miejsca kultu znajdujące się w parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzemieszycach Małych.
Dzisiaj krzyże i kapliczki w Strzemieszycach Wielkich.
1. KAPLICZKA NMP NIEPOKALANIE POCZĘTEJ
Kapliczka z figurą NMP Niepokalanie Poczętej usytuowana jest na placu naprzeciwko plebanii przy ulicy Antoniego Kozubka wśród bujnej roślinności: drzew, krzewów i kwiatów. Została ona ufundowana w 2006 r. przez proboszcza miejscowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Jana Gaika. Figura Matki Boskiej stoi na marmurowym brązowym postumencie, na którym umieszczona jest inskrypcja:
„MARYJO NIEPOKALANIE POCZĘTA
MÓDL SIĘ ZA NAMI
FUND. KS. J.G.
2006 R.”
2. KRZYŻ Z UKRZYŻOWANYM CHRYSTUSEM
Krzyż metalowy z ukrzyżowanym Chrystusem znajduje się w przydomowym ogródku przy ulicy Strzemieszyckiej. Krzyż usytuowany jest na murowanym postumencie.
3. KAPLICZKA NMP NIEPOKALANIE POCZĘTEJ
Kapliczka ufundowana przez Stefana Dubiela w 1983 r. usytuowana jest na metalowym słupie za ogrodzeniem jednej z posesji przy ulicy Strzemieszyckiej. Kapliczka szafkowa w formie prostokąta z dwuspadowym dachem. Obramowana literą M z metalowym krzyżem u góry i aureolą zwieńczającą całość z pnącym krzewem.
Wnętrze przeszklone z figurą NMP Niepokalanie Poczętej.
Na dole tablica pamiątkowa z inskrypcją:
„Św. Maryjo Matko Boża
módl się za nami”
Dubiel Stefan 10. 11. 1983 r.
Obok kapliczki umieszczone są dwie donice na kwiaty.
4. KAPLICZKA Z JEZUSEM CHRYSTUSEM FRASOBLIWYM
Kapliczka szafkowa na drewnianym słupie. Daszek dwuspadowy z krzyżem na szczycie. Wewnątrz drewniana figura Jezusa Chrystusa Frasobliwego. Pod figurą przytwierdzony do słupa jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Obiekt usytuowany na skarpie przy ulicy Strzemieszyckiej. Do kapliczki wiodą betonowe schody. Jest pod opieką miejscowych mieszkańców, ustrojona w kwiaty i znicze szczególnie w majowe i czerwcowe dni.
5. KRZYŻ
Na Górach Sroczych przy ulicy Strzemieszyckiej na jednej z prywatnych działek usytuowany jest metalowy krzyż. Obiekt stojący na kamiennym postumencie wśród drzew ufundowali w 2020 r. państwo Kozerowie, właściciele działki. Na postumencie umieszczona jest pamiątkowa tablica z inskrypcją:
„SROCZE GÓRY
330 m n.p.m.
UK MK HK TK – 2020 r.„
Są to inicjały fundatorów krzyża znajdującego się nieopodal tarasu widokowego na prywatnej działce właścicieli i oznaczają: Urszula Kozera, Maria Kozera, Henryk Kozera, Tadeusz Kozera – 2020 r.
6. KAPLICZKA Z FIGURĄ CHRYSTUSA FRASOBLIWEGO
Druga z kapliczek na Sroczych Górach przy ulicy Strzemieszyckiej. Na działce państwa Kozerów znajduje się taras widokowy, gdzie rok rocznie w ostatni dzień maja odprawiana jest Msza Święta z udziałem mieszkańców Strzemieszyc. Na jednym z drzew – jesionie umieszczona jest drewniana kapliczka szafkowa z daszkiem dwuspadowym zwieńczonym krzyżem.
W oszklonym wnętrzu jest drewniana figura Chrystusa Frasobliwego.
Pod kapliczką wyryta inskrypcja:
Fund. rodz. Kozerów
czerwiec 2011
Na drzewie została także umieszczona pamiątkowa tablica z drewna z dwuspadowym daszkiem, z białą muszlą i wyrytą inskrypcją:
„R. Pański 2014
CAMINO DE SANTIAGO
SEAN – JEAN – PIED – DE PORT
- 09 – FRANCJA
SANTIAGO DE COMPOSTELA
1.10 – HISZPANIA
PIELGRZYM – TADEUSZ KOZERA”
7. KAPLICZKA NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY
Kapliczka szafkowa na metalowym słupie. Daszek dwuspadowy z krzyżem na szczycie. Wnęka przeszklona udekorowana w kwiaty z obrazem NMP Nieustającej Pomocy. Obiekt usytuowany na rabatce z posadzonymi tujami i krzewami ozdobnymi przy ogrodzeniu jednej z posesji na ulicy Rudnej. Jest pod opieką miejscowych mieszkańców, ustrojona w kwiaty i znicze, szczególnie w majowe dni.
8. KRZYŻ PRZYDROŻNY
Metalowy krzyż usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie drogi prowadzącej do Ostrów Górniczych przez Szałasowiznę. W górnej części znajduje się odlew postaci Jezusa Chrystusa, umocowany do metalowej konstrukcji, wykonanej z elementów stalowych, jakich używano w dawnym przemyśle tego okręgu. W tylnej części pionowego elementu jest dobrze widoczna cecha huty, która wykonała te elementy stalowe.
9. KAPLICZKA Z FIGURĄ NMP NIEPOKALANIE POCZĘTEJ
Słupkowa kapliczka szafkowa usytuowana u zbiegu ulic: Chabrowej i Sosnowieckiej. Daszek dwuspadowy z krzyżem na szczycie. Wnętrze przeszklone z figurą NMP Niepokalanie Poczętej ustrojone kwiatami. Pod figurą do słupka przymocowane są trzy metalowe osłonki na wazony do kwiatów, a u dołu stojak na znicze. Obiekt ogrodzony małym płotkiem, który jest pod opieką miejscowych mieszkańców.
10. KAPLICZKA NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY
Mała drewniana kapliczka szafkowa zawieszona na kasztanie przy ulicy Sosnowieckiej. Daszek dwuspadowy pokryty blachą, pod nim znajduje się drewniany krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Przeszklone drzwiczki stanowią zamknięcie kapliczki z obrazem NMP Nieustającej Pomocy i przystrojonymi kwiatami. Pod kapliczką znajduje się przytwierdzony do pnia drzewa stroik z kwiatami.
11. KRZYŻ Z UKRZYŻOWANYM CHRYSTUSEM
Metalowy krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem usytuowany w kolonii Grabocin przy ulicach: Kornela Kozłowskiego i Grabocińskiej; pochodzi z 1905 r.
Krzyż stoi na murowanym postumencie, na którym umieszczona jest metalowa tablica pamiątkowa z inskrypcją:
W KRZYŻU
ZBAWIENIE
A D 1905 r.
To miejsce kultu ogrodzone małym płotkiem jest pod opieką miejscowych mieszkańców, którzy dbają o nie dekorując kwiatami i zapalając znicze.
Ps Foto i tekst Ł. Jamrozik.
Komentarze
Zostaw komentarz