03
6
Badania archeologiczne w Sławkowie
Kategorie: Aktualności | 6 marca, 2025
Towarzystwo Miłośników Sławkowa było jednym z organizatorów w dniu 05.03.2025 r. sympozjum naukowego, którego temat przewodni był następujący: „Badania archeologiczne i antropologiczne pochówków z Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie”. Organizatorami byli także Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej w Sławkowie (czyli dawne Muzeum Regionalne) oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Pozwoliłem sobie skorzystać z zaproszenia i wysłuchać kilku ciekawych i merytorycznych prelekcji.
Spotkanie prowadził dr Zbigniew Matuszczyk. Obecny był także proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ksiądz dr Wojciech Kowalski. Dokonali oni wprowadzenia do ww. tematu przedstawiając genezę i wstępnie omawiając kiedy i dlaczego doszło do pogłębionych badań archeologicznych na terenie Sławkowa, głównie właśnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ostatnio pisałem na blogu także w podobnym temacie, tj. 110 lat Legionów Polskich w Sławkowie, a także o wykopaliskach reliktów kościoła Św. Jana Chrzciciela w Sławkowie. Efektem tych wykopalisk jest bardzo realne stwierdzenie,że już w XIII wieku Sławków był murowany, a chrześcijaństwo zawitało tu jeszcze wcześniej, być może od strony Czech i Moraw.
Jeżeli chodzi o prelekcje to było ich kilka, konkretnie 5 (foto obok). Szczególnie zwróciłem uwagę na ostatnią zatytułowaną „Życie w cieniu metali i metaloidów: historia toksycznego dziedzictwa Sławkowa zapisana w kościach.”.
Temat ten przedstawiał dr Rafał Warchulski z Uniwersytetu Śląskiego z Sosnowca. W końcu wiedząc o zwiększeniu zanieczyszczenia środowiska Zagłębia Dąbrowskiego w 2. połowie XX wieku, w wyniku budowy Huty Katowice (pierwotnie miała to być Huta Centrum, obecnie ArcelorMittal) czy Koksowni „Przyjaźń” (wtedy przyjaźni polskich komunistów z sowieckimi), czyli z jeszcze większym szkodliwym wpływem na ludzi niż kiedyś, można się niepokoić. Niestety rządzący tym się za bardzo nie przejmują! Zobacz przykładowo stosunek parapolityka PIS pani E. Malik na moje pismo w sprawie zanieczyszczania środowiska w Zagłębiu Dąbrowskim: pismo do Poseł E. Malik, na które nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Zresztą w WIOŚ wg mnie ręka rękę myła, a były to ręce POPiSu, oczywiście wg mnie. Zobacz: hałda odpadów – jest kara! i inne wpisy na blogu.
A z wystąpienia w powyższym temacie dr. R. Warchulskiego można było wywnioskować, że stężenia metali/pierwiastków szkodliwych dla organizmu człowieka choćby w kościach z wykopalisk archeologicznych wielokrotnie przekraczają normy. Dotyczy to arsenu (As), ołowiu (Pb), cynku (Zn) czy kadmu (Cd). Foto obok.
Wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie w 2014 r. przedstawiła Pani Monika Łyczak, a wyniki badań antropologicznych szczątków kostnych dr hab. Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i IAE PAN.
Wspomnę jeszcze o prelekcji Pani Katarzyny Soboty-Liwoch o trepanacji czaszki na przykładzie szczątków kostnych z ww. (i nie tylko) badań archeologicznych. Także szczątki kostne wykopane z krypty w trakcie badań archeologicznych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie miały przeprowadzoną trepanację czaszki.
Reasumując, to sympozjum, to kolejne działania Towarzystwa Miłośników Sławkowa i jego Wiceprzewodniczącego Z. Matuszczyka, mające szerzyć wiedzę i zainteresowanie dziedzictwem kulturowym Zagłębia Dąbrowskiego, w tym szczególnie miasta Sławkowa. Można temu tylko przyklasnąć i sugerować, aby mimo planowanemu zakończeniu jego działań (jakby nie patrzeć to społecznych), jednak je kontynuował i trwał w swych działaniach, i hobby. Faktem jest, że młodzież nie garnie się do tego. Niestety społeczeństwo nie pamiętające o historii, tylko patrzeć jak zostanie społeczeństwem neoniewolniczym, do czego Niemcy bawiące się sztucznym tworem, jakim jest tzw. Unia Europejska dążą z typowo niemiecką konsekwencją. Najgorsze jest to, że ten twór jest neomarksistowski, a takie systemy źle się kończą dla ich członków.
Komentarze
Zostaw komentarz