Centrum Administracji – abstract

Kategorie: Bez kategorii   | 1 lutego, 2012

We wpisie „Biurwy” nadmieniłem komu mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zawdzięczają mnogość luksusowych miejsc biurowych, o standardzie w kilku wypadkach apartamentowców, dla urzędników Urzędu Miasta, Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej, obecnie także Straży Miejskiej i spółki Centrum Administracji sp. z o.o., czyli kompleksowi budowli zwanemu, za nielegalnym Kontraktem na jego projekt, budowę i eksploatację: Centrum Administracji. Potocznie obiekt jest nazywany przez mieszkańców Pentagonem!, a to też świadczy o jego rozmiarach.

Kiedyś zdziwiła mnie reakcja (działanie) Prokuratury Rejonowej w Gliwicach, która umorzyła śledztwo przeciwko członkom Zarządu Miasta, którzy doprowadzili swego czasu do realizacji tej bizantyjskiej budowli za pieniądze wszystkich mieszkańców naszego miasta. Nastąpiło to tuż po prawomocnym Wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach o nieważności całości wspomnianego Kontraktu wraz z umowami okołokontraktowymi. Zgodnie z logiką powinno być przecież odwrotnie. Udowodniono nielegalność Kontraktu, a co za tym idzie nielegalność czynności związanych z przetargiem, projektem, budową, eksploatacją, itd. Bo jak inaczej rozumieć Wyrok Sądu? Tzn. konkretnie chodzi o to, że kompleks budynków wybudowała inna firma, niż ta która wygrała przetarg urzędowy na budowę. Czy to powoduje rozmycie winy, gdy już samo przygotowanie do czynności nieważnych stanowi delikt prawny? Dziwne, nieprawdaż?

Zapytałem o to pana Tadeusza Strzeleckiego, byłego Pełnomocnika Gminy ds. rozliczeń inwestycji Mitexu S.A. (od 2007 r. Eiffage Budownictwo Mitex S.A.) w Dąbrowie Górniczej:

„Moim zdaniem decyzja Prokuratury jest nie tylko niezrozumiała, lecz sprzeczna z przepisami Kodeksu Karnego, który przewiduje penalizację nie tylko za czyny, lecz również za ich przygotowanie. W tym wypadku przygotowanie nie może budzić najmniejszych wątpliwości, podobnie jak skonsumowanie tych czynności w postaci spłacania przez MZUM kredytu, który w takim przypadku powinna spłacać spółka córka Mitexu  S.A., czyli Centrum Administracji sp. z o.o.

Taka sytuacja prawna powinna zainteresować, moim zdaniem, Parlamentarzystów z Zagłębia Dąbrowskiego, którzy powinni chronić przestrzegania prawa. Ostatnio jak mi wiadomo, pan senator Zb. Meres (PO) został wybrany do Krajowej Rady Prokuratury, być może mógłby zająć się tym postępowaniem i wyjaśnić dlaczego prawomocny wyrok w sprawie nieważności Kontraktu został przez Prokuraturę zinterpretowany, jako podstawa do umorzenia postępowania karnego przeciwko twórcom takiego Kontraktu. Oczywiście panie posłanki B. Małecka-Libera (PO) i E. Malik (PIS) też mogłyby się tym zainteresować z wysokości trybun Sejmu RP.

Tego rodzaju interpretacja oparta jest na materiale dowodowym zgromadzonym w śledztwie oraz na stosownych przepisach Kodeksu Karnego. Nie jest to w żadnym wypadku moją opinią.”

Co jeszcze dodał by Pan w aspekcie tego rozległego śledztwa prowadzonego przez kilka prokuratur (Katowice, Bielsko-Biała, Gliwice), w kontekście przykładowo pojawiających się nowych wątków?

„W tym śledztwie zdumienie budzi fakt, że wątek prywatyzacji PWiK  sp. z o.o. (tj. dąbrowskich wodociągów), z udziałem znowu słynnej firmy  z Grupy RWE, został też umorzony. Podstawą była zmiana opinii biegłych, z opinii wskazującej na rażące narażenie Gminy na straty, na opinię zupełnie inną stwierdzającą, iż działalność prywatyzacyjna w zakresie  utajnionego Porozumienia Wspólników jest dopuszczalna.” („Grupa RWE w Dąbrowie G.” – przyp. mój)

Jeszcze uwaga: Pan inż. T. Strzelecki został zwolniony 5 lat temu z pełnionej funkcji przez pana prezydenta Zb. Podrazę (skrajna lewica SLD) w 2 (słownie: dwie) godziny po jego zaprzysiężeniu na sesji Rady Miasta! Na dodatek bez jakichkolwiek badań, co do skuteczności jego pracy. Pokój Pana T. Strzeleckiego w urzędzie został  równolegle zaplombowany i przeszukany bez jego obecności.  Smaczkowi tego zwolnienia dodaje fakt, że stało się to w okresie ochronnym, przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pana inżyniera. Gmina już przegrała proces sądowy o odszkodowanie w tym zakresie na podstawie regulacji Kodeksu Pracy, a nadal toczy się proces o odszkodowanie za poniesione straty przez cały okres pozostawania bez pracy na podstawie Kodeksu Cywilnego i stosownego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ewentualna przegrana Gminy grozi kolejnym obciążeniem podatników – mieszkańców naszego Miasta. Bo to oni ponoszą konsekwencje  finansowe dziwnie nieprzemyślanej decyzji pana prezydenta!

W trakcie procesu sądowego pan prezydent Zb. Podraza, jak twierdzi pan T. Strzelecki, tłumaczył się tym, że zwolnił pana Pełnomocnika ds. rozliczeń inwestycji Mitex-u z powodu reorganizacji, nota bene fikcyjnej, ponieważ stanowisko Pełnomocnika zostało przecież zachowane. Został nim pan R. Koćma (skrajna lewica SLD). Tylko, jak to mogło nastąpić przez te dwie godziny, bez jakiegokolwiek kontaktu z pracownikiem? Pan Zb. Podraza oświadczył w trakcie rozprawy sądowej, że nie zna pana T. Strzeleckiego ani jako pracownika, ani jako obywatela miasta – twierdzi pan T. Strzelecki. Więc co było prawdziwą przyczyną zwolnienia?

Ps. Zachęcam do zapoznania się z wpisem: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=13652#more-13652 oraz http://grzegorzjaszczura.pl/?p=13088#more-13088. Być może nie zorientowanym, w tym prawnikom, rozjaśni to troszkę problem i o co chodzi.

Komentarze

12 komentarzy do “Centrum Administracji – abstract”

 1. Genowefa, 1 lut 2012 o 15:54

  To się nazywa po prostu skandal!!!

 2. halska, 1 lut 2012 o 15:55

  Brak słów Panie Grzegorzu na to co się dzieje i działo w Dąbrowie, brak słów…..

 3. Michał, 2 lut 2012 o 10:05

  Przyłączam się do halski brak słów. Takie dziadoskie państwo.

 4. Michał, 2 lut 2012 o 10:18

  i miasto

 5. MP, 3 lut 2012 o 10:19

  Ta sprawa ma wiele aspektów, które przekraczają niniejsze miejsce na komentarz …

 6. Grzegorz Jaszczura, 3 lut 2012 o 11:02

  do MP: Służę oddzielnym wpisem.

 7. K Jasionek, 3 lut 2012 o 20:05

  Od szeregu lat śledzę wszystkie poczynania różnych prokuratur dotyczące skandalicznych praktyk jakie stosują czerwone komuchy w DG i dochodzę do jednego tylko wniosku- największa mafia panuje właśnie w prokuraturach!!!!!! Ludzie tam pracujący za nic mają kodeks karny, naginają prawo do granic absurdu, gdyż są ponad tym prawem i uważają że im wszystko wolno. Jeżeli nie zrobi się czystek w tym szambie to dalej będą się panoszyć tacy,których hasło przewodnie brzmi tumiwisizm. Co zaś się tyczy zwolnienia P. Tadeusza Strzeleckiego przez Podrazę to uważam ,że wszystkie przegrane procesy i koszty z tym związane ma pokryć z własnej kieszeni właśnie ten ,kto zawinił czyli PODRAZA. Tak właśnie powinno brzmieć postanowienie Sądu ,nigdy więcej żeby za czyjąś głupotę płacili wszyscy mieszkańcy. Oczekuję że w końcu prawo zacznie obowiązywać w tym skorumpowanym państwie {mieście} a osoby na wysokich stołkach uważające się za pępek świata dostaną też po du….!!!!!! bo się im należy!!!!

 8. Jonatan, 4 lut 2012 o 23:16

  Nie ma się czemu dziwić, przecież nie zweryfikowano i oczyszczono sądy i prokuraturę, a kolesie dalej rządzą.

 9. Jonatan, 4 lut 2012 o 23:19

  Nie ma sie co dziwić jak nie zweryfikowano prokuraturów i sędziów, a kolesie dalej rządzą.

 10. iti, 5 lut 2012 o 18:57

  Zastanawiając się nad końcowym Pana pytaniem Panie Grzegorzu, to wydaje mi się, że to prywatny folwark funkcjonujący w Dąbrowie Górniczej, inaczej nazwać to można układem.

 11. K Jasionek, 6 lut 2012 o 15:12

  Odnośnie zwolnienia T. Strzeleckiego przez Podrazę mam taki skromny wierszyk:
  Prezydentem być w tym mieście, ale fucha same miody.
  A w nagrodę za rządzenie są profity i dochody.
  Ile władzy! Ile dumy, jak się rządzi maluczkimi.
  Co mi ludek może zrobić,gdy już jestem w pierwszej linii!!
  Dali swoje przyzwolenie,gdyż skreślili krzyżyk mały!
  To niech teraz cicho siedzą. wytrzeszczając swoje gały!
  Ja tu jestem wielkim panem, to powinna gawiedź wiedzieć!!
  Nie marudzić, podskakiwać, jeno z pyskiem w kuble siedzieć!
  Duży folwark taka gmina i roboty jest tu wiele
  Mam ja tutaj swych klakierów, którzy zwą się przyjaciele!
  Oni muszą mi wtórować, główką kiwać na poparcie!
  Wtedy będę ich nagradzał, wzbogacą się za to wsparcie!
  Przeciwników też „nagradzam” i pod ścianą w kucki sadzam!
  Niech czekają niewdzięcznicy, czas nadejdzie pan rozliczy!
  Ludek czeka, co to będzie? Długo będzie na urzędzie?
  Może jednak wnet Temida, zauważy że to gnida!!!

 12. alicja, 9 lut 2012 o 12:02

  niestety tak żle dzieje się w większości miast polskich

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie