Ludwik von Mises

Kategorie: Polityczne   | 6 czerwca, 2012

Na kolejnym zebraniu oddziału dąbrowskiego Kongresu Nowej Prawicy oprócz bieżących spraw organizacyjnych, m.in. dotyczących zbliżającego się II Konwentu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego KNP, członek oddziału, kol. Tomasz Fortoński, omówił życie i osiągnięcia słynnego ekonomisty, antysocjalisty Ludwika von Misesa. Na tym chciałbym się dzisiaj, ku przestrodze, skupić, bo w dobie budowy kolejnego molocha socjalistycznego, tzn. Unii Europejskiej, warto wiedzieć, że to nie socjaliści niemieccy Hitlera i nie socjaliści bolszewiccy Lenina i Stalina doprowadzili do rozwoju gospodarczego świata, w tym Europy. Oni niestety głównie lubili wojny w celu szerzenia swoich utopijnych, antyludzkich idei.

Na socjalistach dobrze się znać. Tak a propos, ludzie (podobno po studiach), np. taki lewicowy prezydent Barack Obama (pochodzenia afrykańskiego, konkretnie ojciec kenijczyk) nie wiedzą, że niemieckie obozy śmierci na terenie Polski zbudowali Niemcy, ściślej niemieccy socjaliści (lewicowcy), a nie Polacy. Być może głęboko interpretując jego wypowiedź, chodziło mu o to, że fizycznie baraki czy rampy dla pociągów, często płacąc za to życiem, budowali Polacy, ale przecież uczestniczyli w tym także przedstawiciele innych narodów Słowiańskich, Cyganie czy w dużej ilości Żydzi.

Przechodząc do koreferatu kol. Tomasza Fortońskiego o von Misesie przedstawiam jego treść:

Ludwik Henryk Edler von Mises urodził się 29 września 1881 r. w polskim Lwowie (przy ulicy Jagiellońskiej nr 13) w rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec Artur Edler von Mises, absolwent politechniki w Zurychu był szanowanym inżynierem zatrudnionym w Austriackim Ministerstwie Kolei. Jego matka Adela wywodziła się z Landau’ów.

Był najstarszym z trójki dzieci państwa von Mises. W latach 1892-1900 Ludwig uczęszczał do prywatnej szkoły podstawowej we Lwowie. W wieku dwunastu lat był już dość dobrze obeznany z piśmiennictwem niemieckim, łacińskim, cyrylicy, greki i hebrajskim. Władał niemieckim, polskim, francuskim oraz rozumiał ukraiński.

W stolicy cesarstwa  – Wiedniu, uczęszczał do publicznego gimnazjum, by już w roku 1900 rozpocząć studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim. Wtedy, jak sam przyznaje we wspomnieniach, w kwestiach gospodarczych był etatystą. Tłumaczy to tym, że: ,,na początku XX wieku na obszarach niemieckojęzycznych każdy mieszkaniec był etatystą albo narodowym socjalistą”. Kapitalizm postrzegano jako zły, na szczęście już zakończony, epizod w dziejach ludzkości. Jednak od innych różniło Misesa to, że od początku był przeciwnikiem nauk Marksa i nie rozumiał ich popularności.

W roku 1903 ukazała się książka protoplasty Austriackiej Szkoły Karola Mengera,,Podstawy ekonomii’’, która zmieniła sposób patrzenia Misesa na ekonomię.

20 lutego 1906 r. Ludwig von Mises otrzymał stopień doktora prawa kanonicznego i rzymskiego na Uniwersytecie Wiedeńskim. 1 kwietnia 1909 r.  wstąpił do Dolnoaustraickiej Izby Handlowej i Rzemieślniczej (od 1920 Wiedeńska Izba Handlu, Rzemiosła i Przemysłu), agencji doradczej austriackiego rządu. Należał do niej do roku 1938 (Anschluss).

Stanowiska uczelniane ze względu na jego liberalne poglądy były nieosiągalne. Te przypadały wszelkiej maści socjalistom i etatystom. Pensja za pracę w Izbie Handlowej umożliwiła prowadzenie działalności naukowej. W 1913 roku otrzymał posadę nieetatowego docenta ,,Privatdozentur’’.

Od początku jego wykłady na tematy gospodarcze cieszyły się sporą popularnością. Karierę zatrzymał Misesowi wybuch wojny. Opuścił Wiedeń latem 1914 roku. Był kapitanem artylerii konnej austro-węgierskiej. Pod koniec służby pracował nad zagadnieniami ekonomicznymi ze Sztabem Generalnym w Wiedniu. Po wojnie został dyrektorem austriackiego urzędu Reparacji Wojennych Ligi Narodów (do 1920). Wrócił także na swoje poprzednie stanowiska. W roku 1918 otrzymał tytuł nadzwyczajnego profesora uniwersyteckiego. Znajomość Ottona Bauera z czasów studiów (główny socjalista w rządzie, zagorzały marksista) uratowała Austrię od bolszewizacji. Dzięki namowom Misesa Bauer zrezygnował z zamiaru połączenia się z rewolucyjną Rosją.

Kolejnym sukcesem Misesa było ustabilizowanie waluty austriackiej. Jego agitacja przeciwko deficytowi i inflacji doprowadziła do ich zlikwidowania. Jednocześnie dalej (aż do roku 1934) organizował prywatne seminaria, na których podejmował wraz z zaproszonymi doktorami tematy ekonomiczne, filozoficzne, socjologiczne, teorii poznania.

W roku 1926 Ludwik von Mises założył Austriacki Instytut Badań Cykli Koniunkturalnych. Dyrektorem został jego uczeń, kolejny wybitny wolnościowiec  XX wieku – Fryderyk von Hayek. Lata 30 przyniosły wzmożoną agitację narodowosocjalistyczną, niekorzystną dla głoszenia jego liberalnych teorii. W 1934 wyjechał do Genewy by objąć katedrę międzynarodowych stosunków gospodarczych w Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych.

W tym czasie napisał wiele artykułów jak i jego największe dzieło ,,Ludzkie Działanie”.

6 lipca 1938 roku wziął ślub z Margit Sereny, która zostanie po jego śmierci jednym z założycieli Instytutu Misesa. Z chwilą wybuchu wojny Misesowie emigrują do Stanów Zjednoczonych. Mises był płomiennym przeciwnikiem ludzi, którzy uważali Austrię za państwo ,,samo niewystarczalne’’ a więc skazane na połączenie z Rzeszą. Uważał, że ucierpi na tym kultura austriacka. Rządowi zarzucał niekompetencje w polityce zagranicznej.

Jak pisze Mises w swoich wspomnieniach: ,,od 1940 do 1942 roku w Stanach nie mieliśmy normalnego domu, przenosząc się z jednego skromnego hoteliku do drugiego, i żyjąc wyłącznie z własnych oszczędności’’.

Rzeczywistość po raz kolejny pokazała się daleka od ideału. Stany mające opinie kraju liberalizmu i wolności (XIX wieczna Ameryka taka była), tak naprawdę od czasów Hoovera a szczególnie za Roosevelta stawały się państwem socjalistycznym. Do roku 1945 nie zaproponowano Misesowi żadnej ważniejszej posady (w czasie wojny interwencjonizm osiąga ogromne rozmiary, więc liberalne teorie nie były wygodne dla kół decydenckich).

W tym roku Mises uzyskał stanowisko profesora wizytującego w Wyższej Szkole Biznesu na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Nigdy nie został formalnie członkiem kadry nauczycielskiej pomimo, że nauczał tam do 1969r. Oprócz działalności w Stanach liberalną gospodarkę Mises popularyzował również w: Meksyku, Peru i  Argentynie, wygłaszając cykl wykładów na zaproszenie tamtejszych Uniwersytetów.

W końcu także jego działalność naukowa została należycie doceniona. W 1956 Uniwersytet Wiedeński upamiętnił i odnowił doktorat Misesa z okazji 50-lecia   jego przyznania. W 1957 otrzymuje Honorowy Doktorat Praw nadany przez Grove City College w Grove City, Pensylwania. 20 października 1962 roku zostaje odznaczony Austriacką Odznaką Honorową za Osiągnięcia Naukowe i Artystyczne za jego wybitną działalność jako nauczyciela oraz za pracę o uznaniu międzynarodowym w dziedzinie nauki politycznej i ekonomii.

W 1963 r. Uniwersytet w Nowym Jorku przyznaje Misesowi honorowy doktorat prawa za ”ukazanie filozofii wolnego rynku i obronę wolnego społeczeństwa”.

Zmarł w 1973 w szpitalu Świętego Wincentego w Nowym Jorku. Nie dożył momentu, gdy jego uczeń Fryderyk von Hayek otrzymał nagrodę Nobla.

Z pewnością Mises był prokapitalistą. Zwalczał socjalizm i interwencjonizm jako złe idee, którymi ludzie się kierowali:. ,,Ci którzy zwalczają socjalizm, nie odrzucają go dlatego, że zazdroszczą robotnikom korzyści, jakie ci rzekomo mogliby osiągnąć przy socjalistycznych metodach produkcji. Zwalczają socjalizm właśnie dlatego, że są przekonani iż skrzywdzi on masy, sprowadzając je do poziomu niewolników, całkowicie zdanych na łaskę nieodpowiedzialnych dyktatorów’’

Był orędownikiem kapitalizmu,  jako takiego systemu organizacji społecznej, który najlepiej służy ludziom, gdyż sprzyja postępowi,  który prędzej czy później przełoży się na dobrobyt całego społeczeństwa.

To co do tej pory osiągnęliśmy, to co osiągnęła nasza cywilizacja jest wynikiem stosowania mechanizmów – min. wolnego rynku – które są implikacją kapitalizmu;

,,jeśli historia mogłaby nas czegokolwiek nauczyć, to niewątpliwie tego, że żaden naród nie stworzył wyższej cywilizacja bez poszanowania prawa do prywatnej własności środków produkcji. Także demokracja zaistnieć mogła tylko tam, gdzie ludzie mieli prawo do prywatnego posiadania tych środków’’.

System gospodarki kapitalistycznej jest najbardziej demokratycznym systemem, w którym to władze mają konsumenci, którzy każdego dnia ,,głosują’’ swoimi pieniędzmi na preferowane towary i usługi. Przedsiębiorcy i kapitaliści muszą stale szukać możliwie jak najlepszych, ale i najtańszych rozwiązań, by jak najlepiej sprostać wymaganiom konsumentów, gdyż tylko wtedy oni nagrodzą ich zyskiem. Takie rozwiązania możliwe są tylko w pokojowej egzystencji. Kapitalizm sprzyja więc najbardziej pokojowi, socjalizm wojnie. W swojej karierze naukowej Mises napisał ponad 150 artykułów i ponad 20 książek.

Bibliografia:

– Wspomnienia: wraz z kompletna bibliografia autora, Ludwig von Mises, Warszawa 2007

– Interwencjonizm, Ludwig von Mises, Kraków 2005

– Socjalizm, Ludwig von Mises, Arcana 2009

– Szkoła austriacka: ład rynkowy, wolna wymiana i przedsiębiorczość, Jesus Huerta de Soto, Warszawa 2010

P.s. Jeszcze Ludwig von Mises na moim blogu, głównie w kontekście przekazania 1% podatku odprowadzonego, na Instytut Jego Imienia: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6554#more-6554 oraz http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15090#more-15090 (z sesji Rady Miasta z lutego 2008 r.).

Komentarze

18 komentarzy do “Ludwik von Mises”

 1. Paweł, 6 cze 2012 o 8:42

  Brawa dla młodego pokolenia.

 2. informator, 8 cze 2012 o 7:42
 3. ObserwatorDG, 11 cze 2012 o 9:20

  Na pierwszym zdjęciu widać że w dąbrowskim oddziale Nowej Prawicy jest wasz aż 6… gratuluje. Jaka jest wasza forma prawna?

 4. mieszkaniec, 11 cze 2012 o 15:01

  Obserwator. Zdjęcie z linku powinno ci wystarczyć. Lepiej być martwym niż czerwonym.

 5. ObserwatorDG, 12 cze 2012 o 7:59

  Cieszę się, że przyznał Pan, że politycznie jesteście MARTWI. Zdjęcie powinno mi wystarczyć do czego?

 6. Grzegorz Jaszczura, 12 cze 2012 o 9:55

  do ObserwatoraDG: partia Kongres Nowej Prawicy tym różni się od innych partii, w tym postkomunistów, że grosza na swoją działalność nie wzięła z podatków innych. Pan popiera złodziejstwo komunistyczne i dysponowanie cudzymi pieniędzmi, ja nie.

 7. obserwatorDG, 12 cze 2012 o 10:06

  Jaki wpływ ma finansowanie na ilość członków? Zawsze myślałem że to poglądy i chęć działania skłania ludzi do przystapienia do partii. Nigdy nie osiągnięcie progów pozwalającego na dofinansowanie więc wygodnie jest wam być przeciw.

 8. Grzegorz Jaszczura, 12 cze 2012 o 10:30

  do obserwatorDG: sądzisz po sobie i tym się różnimy!

 9. obserwatorDG, 12 cze 2012 o 11:56

  Jak można sądzić po sobie nt progu wyborczego? jakieś problemy gramatyczne czy w rozumowaniu? P. Grzegorzu kiedyś potrafił Pan odpisać konstruktywne i na poziomie ale to się zmieniło. SZKODA. Melliske na uspokojenie polecam.

 10. Grzegorz Jaszczura, 12 cze 2012 o 12:12

  Podejrzewam, że przejawia Pan braki w rozumowaniu, nie zauważam błędów gramatycznych.

 11. obserwatorDG, 12 cze 2012 o 12:25

  Całą polska prawica – swoich błędów nie widzi a innym stara się je przykleic. Zero argumentów, merytorycznej rozmowy tylko pyskowki. Tylko lewaki, komuniści i PO. Patrząc na wyniki waszej partyjki i tak trzeba będzie komuś tyłek wyliczać by mieć szansę w wyborach. Niech Pan sobie dalej broni życia i wolności ale czynami a nie wypocinami na własnej www. Do roboty P. Grzegorzu.

 12. obserwatorDG, 12 cze 2012 o 12:26

  Całą polska prawica – swoich błędów nie widzi a innym stara się je przykleic. Zero argumentów, merytorycznej rozmowy tylko pyskowki. Tylko lewaki, komuniści i PO. Patrząc na wyniki waszej partyjki i tak trzeba będzie komuś tyłek wyliczać by mieć szansę w wyborach. Niech Pan sobie dalej broni życia i wolności ale czynami a nie wypocinami na własnej www. Do roboty P. Grzegorzu, do roboty

 13. Sympatia, 12 cze 2012 o 14:48

  Panie Grzegorzu samo to, że ktoś wysila się żeby pisać paszkwile świadczy, że robi Pan doskonałą robotę na blogu. Tak trzymać! Pozdrawiam serdecznie!

 14. KNP, 12 cze 2012 o 15:59

  Zgadzam się z Sympatią. Takie wnioski należy wyciągnąć Panie Grzegorzu.

 15. Tomasz Fortoński, 13 cze 2012 o 20:51

  Co jak co, ale zarzut o braku argumentów czy niemerytorycznej dyskusji prowadzonej przez ludzi prawicy (prawdziwej prawicy – moje podkreślenie), świadczy jednoznacznie na niekorzyść tego, który tak uważa. Co zaś się tyczy rzekomego ,,lizania tyłków”, to jest to normalne dla ludzi reprezentujących określoną formację polityczna, przyzwyczajona do takiego modelu zdobywania i sprawowania władzy. Jednak nie dla wszystkich ludzi. Napewno nie dla tych mających choć odrobinę honoru i żyjących konkretnymi ideami.

 16. informator, 15 cze 2012 o 7:57

  Cała krytyka kolegi „ObserwatorDG” jest dla mnie całkowice niezrozumiała. Poddaje On krytyce ludzi którzy są oddani idei i z wiarą próbują czynić to co należy – w tym wyniszczonym przez pseudolewicę mieście. Co z tego, że w Kole NP spotkało się kilka osób? Liczy się przecież jakość a nie ilość. Co do ilości to jakoś tak „uważny” „obserwator” nie widzi, że mnóstwo bezideowych kolesi spod sztandaru SLD (co tacy panowie jak: Lipczyk, Podraza, Bazylak, Drygała, Orpych, Matylewicz mają wspólnego z lewicą i jej ideami?? niektórzy z nich jedynie tylko rodziców spod znaku PZPR którzy ich w mieście ustawili!)Wielu z w/w nie ma żadnych kwalifikacji i np. w baaaardzo młodym wieku z przedstawicieli „Frito Lay” awansowali na naczelników w Magistracie – typowy „amerykański sen”??!! Proszę „Obserwatorze” zwracać uwagę tym którzy postępują źle i nieetycznie a nie sądzić i szydzić z tych – którzy pomimo trudności i trudnych czasów dla ludzi
  z wartościami i zasadami idą pod prąd i się tego nie wstydzą. Pozdrawiam i życzę szerszej perspektywy obserwacji – proszę także spojrzeć na „lewą” stronę dąbrowskiego życia politycznego i zastanowić się dlaczego tam działają tak sprawnie i prospołecznie, że ociera się to momentami o prokuraturę.

 17. K Jasionek, 17 cze 2012 o 13:39

  Czerwona […] rządzi i zrobiła sobie z DG prywatny FOLWARK. Do tych wymienionych osób przez informator należy jeszcze dodać takie jak Koćma,Pasternak,Juroff, Szaniawska i jeszcze spora grupka tych co interesuje ich tylko robienie kasiory i to obojętnie jakimi sposobami. Jeżeli pominąłem w tym gronie tego czerwonego „obserwatorDG” to żałuje chociaż sądząc po tych wpisach myślę że zasiada w RM i ma wstręt do golenia się !!!!!

 18. Tomasz Fortoński: Wirus socjalizmu, czyli liberalizm dla początkujących | SILESIA METROPOLIA, 26 wrz 2013 o 14:35

  […] Ludwik von Mises – Socjalizm; […]

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie