Zb. Podraza bierze przykład z rządu?

Kategorie: Polityczne   | 18 marca, 2011

Podwyższanie wszelkiej maści podatków i opłat lokalnych w Dąbrowie Górniczej, w zdecydowanej większości z inicjatywy miłościwie panującego, Jego Prezydenta pana Zb. Podrazy (Lewica SLD), opisywałem wielokrotnie (klasyczny przykład: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6593#more-6593) i jest to dla mnie źródło niewyczerpującej się i niekończącej inspiracji. Można by napisać perpetuum mobile w tym zakresie. Ale myślę, że nie tylko jego i jego „ekipę”, należy za to winić. Niestety przykład jak to zwykle, idzie z tzw. góry. I ponieważ mamy do czynienia też z ateistami (Lewica) wyjaśniam, że ta „góra” to rząd, Parlament w Warszawie i żeby nie obrazić i pominąć Unia Europejska w Brukseli. Może dlatego też pan Zb. Podraza (SLD), jest tak bardzo popierany przez panią poseł z innej partii, konkretnie PO B. Małecka-Liberę. Aż boję się co będzie, gdy w naszym mieście dojdzie do koalicji SLDPO!

Bo od razu też zaznaczam, wina nie jest w rządzie, konkretnie Platformy Obywatelskiej, ale w źle przeprowadzonej tzw. transformacji ustrojowej po niby to upadku komunistów w 1989 roku. Wina leży więc po stronie wszystkich rządzących przez ten czasokres. No, ewentualnie ktoś może stwierdzić, że to się zrobiło samo! Rządy przez te 20 lat przecież tworzą wciąż ci sami ludzie, ewentualnie przepisujący się z partii do partii dla zmylenia potencjalnego Wyborcy! I nie chodzi o to, że komuniści, w tym zbrodniarze są nieukarani, że emerytury służb komunistycznych są jakie są, że komuniści łamiący własną Konstytucję są bezkarni, itd. Chodzi mi o gospodarkę. Ustawę o działalności gospodarczej tow. Wilczka (wprowadzoną za rządów tow. Rakowskiego, 1988 r.) poprzez poprawianie i „udoskonalanie” doprowadzono do tego, że obecne przepisy umożliwiające takową działalność (podobno swobodę działalności!) są jej zaprzeczeniem! Doszło do reglamentacji samej działalności gospodarczej. Pretekstów jest bez liku, nie tylko Unia Europejska. Narzędzia to: koncesje (nota bene wg wielu opłata koncesyjna jest niezgodna z Konstytucją), zezwolenia (jest ich około 1190 rodzajów!) czy tzw. działalność regulowana (jest ich chyba 63). A każda ta rzecz kosztuje i zwiększa koszty prowadzenia tej działalności. Już nie chcę przedłużać i pisać o kosztach pracy, ZUSie itd. Jakże bardzo takie reglamentowanie działalności przypomina komunizm (realnysocjalizm)!

Na słynne korwinowskie sformułowanie: „Rząd rżnie głupa”, jest tylko jedna „inna alternatywa” (nie mylić z Alternatywy 4) rząd jest naprawdę głupi.

Przedstawię nowinki (Kol. K. Haładus (PJN) użyłby słowa nowalijki) z ostatnich lat, głównie dotyczące powstawania nowych  i podwyższania starych podatków. To też rozkłada naszą gospodarkę i niestety obrazuje sposób rozumowania (albo raczej antyrozumowania) urzędniko-polityków!

Podatki i opłaty podniesione za rządów PO PSL (na podstawie internetu):

 • W 2009 r. wzrosła akcyza na alkohole o 10% i akcyza na samochody o pojemności silnika powyżej 2 litrów (z 13,6% do 18,6%).
 • W związku z unijnymi wymaganiami od 1 stycznia 2010 r. akcyza za oleje opałowe i paliwa opałowe wzrosła z 60 do 64 zł za 1000 kg, a akcyza na gaz ziemny przeznaczony do napędu silników spalinowych i do celów opałowych – z 1,18 do 1,28 zł. Ponadto od 2012 r. z tego samego powodu wzrośnie akcyza na węgiel i koks.
 • Od 1 stycznia 2010 r. znacznie wzrosła opłata paliwowa na olej napędowy (z 92,61 do 233,99 zł/1000 l), a co roku wzrasta opłata paliwowa na benzynę i LPG o wysokość inflacji.
 • Ustawa o grach i zakładach wzajemnych z 2009 r. znacznie podwyższyła podatki i opłaty obciążające branżę hazardową.
 • Coroczne podnoszenie przez Ministerstwo Finansów maksymalnych stawek podatków lokalnych, w tym od nieruchomości, od środków transportowych i innych (z tego na wejściu korzysta pan Prezydent Zb. Podraza ze swoją ekipą).
 • Podatki i opłaty lokalne, w tym za użytkowanie wieczyste, podnoszone są co roku przez władze samorządowe, m.in. w Warszawie czy gminach województwa śląskiego.
 • Od 1 września 2010 r. obowiązuje 3,1-procentowa akcyza na quady, meleksy, skutery śnieżne.
 • Podwyżki mandatów drogowych – rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów RP z 5 listopada 2008 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych dla kierowców.

Wyższe lub nowe podatki i opłaty od 2011 roku:

 • Podniesienie VAT z 22 do 23% (czyli o 4,5%), z 7 do 8% (czyli o 14,3%).
 • Zamrożenie progów podatkowych w PIT na lata 2011-2013 (czyli zwiększenie opodatkowania ze względu na realną inflację).
 • Wzrost akcyzy na papierosy i tytoń o 4% rocznie do osiągnięcia unijnego minimum w 2018 r.
 • Likwidacja ulgi w podatku akcyzowym na biokomponenty dolewane obowiązkowo do paliw.
 • Wzrost VAT na żywność nieprzetworzoną z 3% do 5% (czyli o 66,7%).
 • Wzrost VAT na duże domy (od nadwyżki powyżej 300 m2) i mieszkania (od nadwyżki powyżej 150 m2) z 7% do 23% (czyli o 228,6%).
 • Wzrost z 7% do 23% (czyli o 228,6%) VAT na odzież i obuwie dla dzieci.
 • Podniesienie stawki VAT na książki i prasę specjalistyczną z 0% do 5%.
 • Planowanie podniesienia składki rentowej w części płaconej przez przedsiębiorców.
 • Likwidacja odliczenia podatku od paliwa, które jest tankowane do firmowych samochodów
 • Likwidacja odliczenia pełnego VAT przy zakupie samochodu z kratką.

Inne proponowane przez koalicję POPSL podatki i opłaty:

 • Propozycja, by wprowadzić podatek bankowy.
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce nałożyć na producentów i importerów cyfrowych aparatów fotograficznych specjalną opłatę.
 • Propozycja wprowadzenia podatku ekologicznego na stare samochody.
 • Propozycja wprowadzenia opłaty gazowej, by sfinansować inwestycje w infrastrukturę gazową.
 • Grupa Robocza przy Klubie Senatorów PO opracowała plan wprowadzenia ubezpieczenia od ryzyka niesamodzielności.
 • Posłowie PO i PSL przygotowują projekt tzw. bykowego.
 • Propozycja opłat od nośników energii: opłata zapasowa, węglowa (za emisję gazów cieplarnianych), dywersyfikacyjna i danina z tytułu obowiązkowego zakupu energii produkowanej z metanu.
 • W 2008 roku Ministerstwo Środowiska zaproponowało wprowadzenie opłaty recyklingowej, podatku na torebki foliowe i płatnej ewidencji prowadzonej przez głównego inspektora ochrony środowiska dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek towary w opakowaniach.
 • Wg projektu ustawy „Prawo lotnicze”, drastycznie mają wzrosnąć opłaty za zezwolenia, koncesje, certyfikaty, zaświadczenia i świadectwa wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego dla linii lotniczych i portów lotniczych.
 • Niezrealizowana propozycja rządowa, by szkoły językowe obciążyć podatkiem VAT.

 • PS. Nie przepadam za rapem, ale krótki utwór rządzącym można zadedykować:

http://www.youtube.com/watch?v=lYZmLJrG8Ww.

Komentarze

8 komentarzy do “Zb. Podraza bierze przykład z rządu?”

 1. Grzegorz Jaszczura, 18 mar 2011 o 8:57

  Filmik z utworem rappera Ryszarda Andrzejewskiego (ps. Peja) został już zablokowany. Niech żałują Ci co nie zdążyli się z nim zapoznać. Pewnie pojawi się znowu gdzie indziej w internecie.

 2. M., 18 mar 2011 o 11:30

  Zdecydowanie z tą pseudoswobodą prowadzenia działalności gospodarczej ma Pan rację. Jest coraz gorzej!

 3. Sprawiedliwy, 18 mar 2011 o 14:03

  Każdy obywatel żyjący w RP musi zauważyć ,że obojętnie jaki rząd dorwał się do koryta to tylko udaje ( gdyż często nie ma najmniejszego pojęcia o rządzeniu krajem) że myśli o Polakach, o rozwoju kraju, kiedy tak naprawdę interesuje ich tylko i wyłącznie własne dobro. Polska stała się państwem gdzie jeden podatek goni następny a za tym następnym jest jeszcze z dziesięć innych. Polak jest okradany na każdym kroku a i tak dziura w budżecie jest coraz większa, co spada na karb tych rządzących nieudaczników którzy uważają się za pępek świata, a o niczym nie mają zielonego pojęcia. Usta pełne frazesów a w głowie rzadko- proponuję wsadzić łepetynę do lodówki. Ciekawi mnie jaki debil wymyślił już na samym starcie opłatę 500 zł za recykling samochodów kiedy przykładowo auto jest sprowadzone z UE 2 lub 3 letnie. Dzwoniłem kilkakrotnie do Warszawy w tej sprawie i jakiś biurokrata ( znam nazwisko) kłamliwie powiedział, że tak jest w UE. Dzwoniłem do rodziny do Niemiec i zostałem wyśmiany, że jakiś debil może takie bzdury wygadywać. No cóz takich debili ci u nas dostatek, a z Warszawy przenoszą się te idiotyzmy poniżej do innych miast i mamy to co mamy. W DG ekipa rządząca z Podrazą na czele też idzie tą drogą i doją mieszkańców ile się da. Mają wszystko w nosie przecież jak przyjdą następne wybory to głupi LUDEK znowuż ich wybierze i dalej będą się panoszyć w naszym mieście. Polak był zawsze cierpliwy że nie nazwę ciemnym narodem. jak nas historia uczy to od zarania był zawsze w d… bity, to dlaczego miało by się to teraz zmienić?

 4. M., 21 mar 2011 o 11:21

  do sprawiedliwego: święte słowa.

 5. ewaewa, 22 mar 2011 o 11:03

  Jak do jasnej cholery przedsiębiorcy mają prowadzić działalność gospodarczą, robić wszystkie te opłaty i płacić wszystkie podatki uczciwie j jeszcze na tym zarobić? No niech mi ktoś odpowie.

 6. Robert, 23 mar 2011 o 17:52

  To nie są żadne podwyżki,
  To NAGRODA
  Nagroda za głosowanie, za wybór, za kompletny brak uczciwości tzw. elektoratu (uczciwy nie chce czyjegoś, nie chce dopłat, pieniędzy unijnych, zasiłków dopłat i „darmowego”) kompletny brak wyobraźni ( przecież ktoś za to musi zapłacić ) , brak chęci do zajmowania się sprawami publicznymi, i brak wiary w uczciwe intencje tych którzy bronią interesu publicznego (G. Jaszczura , T. Skóra). Chcieli – mają. Proszę nie narzekać. Proszę o list gratulacyjny z okazji podwyżek dla społeczeństwa Dąbrowy.
  „Owca się sama nie ostrzyże
  Krowa się nie wydoi sama
  Ale nie ostrzyc , cóż za rozpacz
  A nie wydoić cóż za dramat…”
  cyt. Janusz Szpotański

 7. Sprawiedliwy, 24 mar 2011 o 17:45

  Do Roberta. Masz świętą rację. To społeczeństwo należy oskarżyć i winić o te wszystkie bzdury, jakie wymyślają Ci których wybrali. Teraz niech się żalą i płaczą a twardogłowi niech zdzierają z nich skórę.

 8. Maniek, 3 kwi 2011 o 10:19

  Zero odpowiedzialności urzędasa za decyzje pociągające koszty dla wszystkich podatników płacących podatki!!!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie