Kłamstwo nazwy Metropolii Silesia

Kategorie: Polityczne, Zagłębie Dąbrowskie   | 15 października, 2012

Szczęśliwie, zresztą tak jak przewidywałem, lewicowy rząd PO nie pchnął ustawy, tzw. metropolitarnej do przodu. Dzięki temu Zagłębie Dąbrowskie „wciąż istnieje”. Jednak mimo sprzyjających warunków zewnętrznych i słabości rządu nazywanego polskim, nikt z polityków czy biurw zagłębiowskich nie wpadł na pomysł likwidacji tworu biurokratycznego, czyli Metropolii Silesia. Swoją drogą trudno zauważyć, żeby parlamentarzyści zagłębiowscy realizowali inne interesy, w tym Zagłębiaków, poza swoimi prywatnymi, przynajmniej wg mnie. Tu przypomnę jeszcze raz, że każdy mieszkaniec z miast Zagłębiowskich tworzących tę biurokratyczną fikcję, płaci składkę rok w rok na tworzenie kolejnych stosów papierów i wycinanie lasów. Gdzie lewicowi zieloni(?), no nie ma ich(!), a przecież w Zagłębiu rządzi tylko lewica. Zniknęli(!), tak jak przy proteście przeciwko wycinaniu drzew w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej, gdy miała przyjechać Telewizja Trwam. To taka dygresja.

W kontekście powyższego chciałem wspomnieć czy przypomnieć moją inicjatywę jeszcze z marca 2007 roku. Wystąpiłem wtedy z pomysłem przeprowadzenia Referendum, przed urzędniczym zatwierdzeniem i sformalizowaniem Metropolii Silesia. Byłem autorem projektu oświadczenia o referendum, jeszcze jako wiceprezes tzw. okręgu śląskiego UPR.

„Katowice, dn. 14.03.2007r. OŚWIADCZENIE

Obradujący w dniu 14.03.07 r. Zarząd Okręgu Śląskiego Unii Polityki Realnej ustosunkował się do pojawiających się enuncjacji prasowych, a dotyczących powołania Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Związek ten, o roboczej nazwie „Silesia” ma objąć obszar 14 miast na prawach powiatu obecnego województwa śląskiego, od Gliwic i Knurowa na zachodzie do Dąbrowy Górniczej i  Jaworzna na wschodzie.

Analizując nieliczne plusy oraz przeważające minusy powstania takiego na warunki Polski molocha konurbacyjnego, a także wyprzedzając powstanie ustawy metropolitalnej, opracowywanej przez MSWiA, powołującej ewentualnie obligatoryjnie taki związek komunalny Zarząd Okręgu Śląskiego Unii Polityki Realnej sugeruje oddanie decyzji w ręce mieszkańców zainteresowanych miast.

Konkretnie Unia Polityki Realnej proponuje przeprowadzenie referendum w miastach objętych projektem urzędników zarówno Górnego Śląska jak i Zagłębia Dąbrowskiego.

Pytanie mogłoby brzmieć:

„Czy jesteś za utworzeniem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego o nazwie Silesia i związanym z tym dodatkowym opodatkowaniem się?”

Dopiero pozytywna odpowiedź większości uczestników w referendum powinna być zezwoleniem i to demokratycznym nad dalszymi pracami w tym temacie.

za Zarząd okręgu śląskiego Unii Polityki Realnej:

Prezes Sławomir Sławski

Vice Prezes Czesław Starosta

II Vice Prezes Grzegorz Jaszczura”

Niestety reszta członków zarządu UPR woj. śląskiego nie poparła mojego projektu oświadczenia. Byłem jedynym Zagłębiakiem wśród nich. Bardzo mnie zdziwiło, że w ultraantybiurokratycznej partii, jaką była UPR nie ma sprzeciwu dla pomysłów urzędniko-polityków. Ślązaki (historycznie Ślężanie) z UPR nawet pośrednio, poparli wtedy kolejne opodatkowanie mieszkańców w tym celu! Niestety trudno tego nie odbierać inaczej, jak poparcia ekspansji pojęcia Śląsk na ziemie Małopolski, w tym Zagłębia Dąbrowskiego czy Ziemi Częstochowskiej. Najlepiej obrazuje to załączona mapka (ze strony Stowarzyszenia Konstruktywny Sosnowiec), na której Śląsk leży, zresztą tak jak jest faktycznie i historycznie, w zdecydowanej większości poza obecnym województwem śląskim. Kto wpadł na taki dezinformujący pomysł nazwy tego województwa? O ile chwytam, to był to pan J. Buzek (podobno ślązak z krwi i kości) i jego ukochane marzenie Unia Europejska. Pewnie tak było.

Dodam. że w samym obecnym województwie śląskim, ziem tzw. Górnego Śląska też jest tylko z 50% powierzchni województwa. Reszta to jak już kiedyś pisałem: Zagłębie Dąbrowskie (z byłym Kluczem Ziemskim Sławkowskim), Podbeskidzie, Ziemia Siewierska (byłe Księstwo Siewierskie), Ziemia Częstochowska, że Śląsk Cieszyński (były Austriacki) w tym wypadku pominę.  Ewidentnie zakłamana nazwa! Tyle, że nadaje się do mediów, w tym lewackich Telewizji. Oni to lubią. Lepiej gadać głupoty, niż się trochę pouczyć czy tracić czas na dokształcanie. Poziom informacyjny mniej niż zero!

Kiedyś, takie nowe, w tym wypadku dla „Śląska” ziemie (Zagłębie Dąbrowskie, Siewierz, Ziemie Częstochowską), się podbijało lub kupowało, lub dziedziczyło przez sukcesję. Obecnie robią to biurwy śląskie, bez wojska i pozostałych wymienionych sposobów. Co najgorsze, bez najmniejszych oporów rządzącej Zagłębiem lewicy.

Zobacz także moje poprzednie wpisy:

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6385#more-6385,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15945#more-15945,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=1088#more-1088.

Komentarze

15 komentarzy do “Kłamstwo nazwy Metropolii Silesia”

 1. halska, 15 paź 2012 o 11:01

  Zgadzam się z Panem że bezczelność ślązaków wspieranych przez Unie europejską sięga zenithu. Brawa dla Pana za realistyczne spojrzenie i napisanie prawdy.

 2. Sympatia, 15 paź 2012 o 14:05

  Brawo Panie Grzegorzu. Jako Zagłębianka całkowicie Pana popieram.

 3. Kazimierz Jasionek, 15 paź 2012 o 18:40

  Parlamentarzyści z Zagłębia to takie cienkie Bolki, którzy rzeczywiście dbają tylko o własną kieszeń Co zaś się tyczy rządzącej znienawidzonej Lewizny w DG to nakładanie nowych podatków na mieszkańców ( jak w tym przypadku na tą zas…..metropolię)jest ich „najlepszym pomysłem” na utrzymanie się dalej u tego wyjątkowego koryta.

 4. iti, 16 paź 2012 o 13:22

  może rzeczywiście to tylko Bolki?

 5. Gryf, 20 paź 2012 o 15:34

  Bolki.

 6. widz, 30 paź 2012 o 9:10

  Brawo.

 7. Krzysiek, 9 lis 2012 o 15:33

  Ze wszystkim się zgadzam ale może porządki należy zrobić najpierw na swoim własnym podwórku ?

  „Jeszcze jako wiceprezes tzw. okręgu śląskiego UPR”

  Dlaczego okręgu śląskiego? To Panu nie przeszkadzało i co Pan zrobił aby to zmienić?

  I to samo jest z tą całą naszą polityczną bandą, obojętnie jakiego koloru – im to też nie przeszkadza a Zagłębiakami są na wewnętrzny użytek, szczególnie w okresie wyborów. Z resztą się całkowicie zgadzam a to całe GZM to pasożyt urzędniczy żerujący na miastach a przypadku Zagłębia będący dodatkowo elementem ześląszczenia, poczynając od nazwy po kolejne synekury dla naszych własnych renegatów będących niestety także decydentami.

 8. Grzegorz Jaszczura, 9 lis 2012 o 16:34

  do Krzysiek: Wyjaśniam! Przeszkadzało mi bardzo zakłamanie nazwy okręgu w UPR, poprzez nazwę śląski. Dlatego jeszcze w roku 2009 na Konwencie partii w Katowicach oddział dąbrowski zgłosił uchwałę o zmianie nazwy okręgu. Została ona przez ślężan z UPR wspomaganych przez niektórych „Zagłębiaków” z Sosnowca jednakże minimalną ilością głosów odrzucona. Nazwisk obecnych działaczy głosujących przeciwko, choćby z obecnego Stowarzyszenia KOS z Sosnowca nie wymienię, ale jak przyjdzie czas tak. Jak znajdę, dołożę treść projektu uchwały za chwilę.
  Proszę zauważyć także, że w Kongresie Nowej Prawicy okręg nasz nazywa się okręg śląsko-dąbrowski. Działacze ze śląska również próbowali już zmienić tą nazwę na tylko okręg śląski KNP, ale chwilowo bez powodzenia. Chociaż jestem nie najlepszej myśli na przyszłość.

 9. Grzegorz Jaszczura, 9 lis 2012 o 16:38

  To ten projekt, tekst z 2009 roku:
  UCHWAŁA Nr………………
  z dnia 29.01.2009r.
  Konwent okręgu śląskiego zobowiązuje Zarząd Okręgu do wystąpienia na najbliższym posiedzeniu Konwentu partii do Prezesa Unii Polityki Realnej o zmianę nazwy okręgu śląskiego na okręg śląsko-dąbrowski.
  UZASADNIENIE:
  „Zagłębie można kochać i nienawidzić, ale Zagłębia nie da się zbyć uczuciem obojętności” – to cytat z przesłania znakomitego historyka i dziennikarza, Zagłębiaka, dr. Jana Przemsza–Zielińskiego ze stycznia 1996 r. Te słowa zachęcające do pamięci o tym szczególnym regionie winny być katechizmem wszystkich polityków i działaczy na tym terenie.
  Koniecznym jest wołanie o pamięć dla Zagłębia Dąbrowskiego, bo na nią składa się wielka, czasem bardzo bolesna lekcja przeszłości, znajomość której może być pomocną dla przyszłości, szczególnie w zapowiadanej wielkiej śląskiej aglomeracji.
  Aktywne działanie i współdziałanie, wzajemne tolerowanie się wobec zmiennych politycznych wyzwań chwili oraz porozumienie jest w tym temacie niezbędne. Budujmy, nie rujnujmy. Łączmy się a nie dzielmy, dbając tylko o swoje podwórko.
  Jako Zagłębiak twierdzę, że trzeba przywrócić wiedzę o prawdzie historycznej, choćby pomocy zagłębiaków powstaniom śląskim. Z Koszar Traugutta w Sosnowcu ruszyli do walki o Polskę powstańcy śląscy.
  Stąd szły zaciągi ochotników do Legionów („dzieci Berbeckiego”) i do „wielkiej potrzeby” w 1920 r.
  Wreszcie trzeba wyjaśniać historyczną prawdę o stosunkach ludności Zagłębia i Śląska w czasie okupacji Polski w latach 1939 – 45, prawdę, choćby gorzką, ale pozbawioną hakatystycznej zajadłości. Takie bowiem były warunki polityczne w tamtych latach.
  Także stąd przerzucano powstańców do Warszawy, w trakcie wspaniałego polskiego zrywu, jakim było powstanie warszawskie w 1944 roku.
  Przemiany polityczne zapoczątkowane w 1989 r., zepchnęły rolę tego regionu w wartość zerową. Aż dziw bierze, że politycy, w tym parlamentarzyści, patrzą na to z obojętnością i pozwalają pogrześć tej ziemi. Chcę tu jako polityk zaprezentować inne stanowisko, zresztą w imieniu całego oddziału dąbrowskiego Unii Polityki Realnej, oddziału z Zagłębia Dąbrowskiego.
  W ostatniej reformie terytorialnej Zagłębie Dąbrowskie przypisano administracyjnie do Śląska, zaniedbując ważny region w nazwie. Wg mnie połączenie Zagłębia ze Ślaskiem to właściwe rozwiązanie, bowiem w przeszłości powojennej Zagłębie było w woj. śląsko-dąbrowskim, później w woj. katowickim, ściśle kojarzącym się ze Śląskiem.
  Rozważając nazwę województwa, można mieć zastrzeżenia do parlamentarzystów, że nieznajomość historycznej, politycznej i ekonomicznej wartości regionu Zagłębia Dąbrowskiego, spowodowała pominięcie w nazwie województwa akcentu zagłębiowskiego. Ciepło można powiedzieć, że tylko związek zawodowy „Solidarność” zachował w swej nazwie człon „śląsko – dąbrowski”. Chwała mu za to.
  Reasumując apeluję do członków Unii Polityki Realnej o przyjęcie tej uchwały w treści przytoczonej wcześniej.

  za oddział dąbrowski
  Prezes oddziału dąbrowskiego
  mgr inż. Grzegorz Jaszczura

 10. Grzegorz Jaszczura, 9 lis 2012 o 16:41

  Wydaje mi się, że zrobiłem dużo drogi Krzyśku!!!

 11. KNP, 10 lis 2012 o 9:57

  Na dzień dzisiejszy oprócz NSZZ Solidarności ślasko-dąbrowskiej jedynie Region śląsko-Dąbrowski Kongresu Nowej Prawicy ma człon lepiej informujący o obszarze tego województwa nazwanego przez nie propolskich aktywistów śląskim.

 12. Krzysiek, 11 lis 2012 o 16:18

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂

  Uważam że to jest ogromna porażka kiedy politycy z jakiegokolwiek ugrupowania akceptują deprecjonowanie Zagłębia poprzez usuwanie jego obecności w nazwach (i nie tylko) czy to ze struktur partyjnych czy administracyjnych. Stąd też czy to nazwa tej pseudo metropolii czy nazwy tych okręgów pokazuje wyraźnie wasalny charakter przedstawicieli Zagłębia w stosunku do ich śląskich odpowiedników. Krótko mówiąc dla większości z nich ważniejszy jest ich osobisty interes niż interes Zagłębia. Nie mając jaj a za to giętkie kręgosłupy będą już tylko zawsze pachołkami swoich śląskich pryncypałów.
  Mam zatem nadzieję że Pan jako zadeklarowany Zagłebiak postąpi godnie gdyby Nowa Prawica także zdeprecjonowała Zagłębie podobnie jak to czynią inne partie. Podległość pod Górny Śląsk w wymiarze partyjnym i politycznym przekłada się na marginalizację naszego regionu pod każdym względem!
  Pozdrawiam!
  PS. Bardzo chętnie poznałbym te nazwiska z tego KOS-u bo przecież oni pod kierownictwem Włuska deklarują się publicznie jako stowarzyszenie walczące z determinacja o Zagłębie. Więc jak to jest z tym naprawdę ?

 13. Grzegorz Jaszczura, 11 lis 2012 o 17:59

  do Krzyśka: Celnie Pan trafia. Może wstępnie pan jego się spyta? Ja mam czas, z komunistami i faszystami czyli socjalistami walczę już 54 lata. A łączę ich także dlatego, że wszyscy oni kojarzą mi się z fałszem, tzn. co innego mówią, a ci innego robią.

 14. Grzegorz Jaszczura, 11 lis 2012 o 18:21

  Co do zdeprecjonowania, to uważam że mi to nie grozi, ale niestety demokracja to głosowanie. Dlatego jej nie popieram, bo debil (czyli ktoś poniżej 70 punktów IQ) ma tyle głosów – sztuk 1, co profesor lub inżynier, lub nawet ktoś bez studiów a z IQ 170 np.
  Powinniśmy także każdemu dać szansę zmiany na lepsze, to a propos poprzedniego wątku.

 15. Sympatia, 17 gru 2012 o 15:24

  Brawo Panie Grzegorzu. bardzo podoba mi się także chorągiew Zagłębia Dąbrowskiego, którą Pan eksponuje na pierwszym zdjęciu. Czytałam uzasadnienie Pana Matuszczyka i jej genezę i bardzo pochwalam Panów stanowisko o nieodpłatnej możliwości korzystania z niej przez Zagłębiaków. Jest świetna.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie