Apel do prezydenta Zb. Podrazy

Kategorie: Polityczne   | 12 maja, 2014

201210191368Dzisiaj nawiążę do uchwały Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej z marca tego roku, mówiącej o nadaniu skrzyżowaniu w Centrum naszego miasta im. „Ronda Żołnierzy Wyklętych”. Opisałem to, jakby nie patrzeć, ważne i niecodzienne wydarzenie w „czerwonej” Dąbrowie Górniczej we wpisie z 29 marca.

W tzw. międzyczasie zaczęły dochodzić do mnie dziwne sygnały o bardzo słabym zaangażowaniu się władz miasta w realizację tej uchwały. A przecież zawiera ona także następujące treści:

„§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Dąbrowa Górnicza.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.”

Pan Prezydent chyba zapomina, że nie tylko komuniści płacą podatki do budżetu miasta.

Powstaje nawet pytanie czy pan prezydent stanie na wysokości zadania. Naprawdę jest to w kontekście popierania przez władze miasta manifestacji z udziałem komunistów z KPP pytanie zasadne, przynajmniej moim zdaniem.  Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=27844#more-27844 oraz http://grzegorzjaszczura.pl/?p=23753#more-23753.

CAM00992Na zebraniu Oddziału Dąbrowskiego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Kongresu Nowej Prawicy postanowiliśmy przyłączyć się do Apelu Stowarzyszenia „Konfederacja Dąbrowska” do Prezydenta Dąbrowy Górniczej o godny przebieg tej uroczystości (tzn. nadania nazwy Żołnierzy Wyklętych). Zawsze zresztą staraliśmy się wspomagać działania zmierzające do upamiętniania Polaków walczących z komunistycznymi oprawcami Narodu Polskiego! Przypomnę odczytane przeze mnie na sesji Rady Miasta oświadczenie o konieczności dezubekizacji naszego miasta i zerwania z  propagowaniem ideologii totalitarnej. Zobacz. Było to 30.05.2007 roku. A także odsłonięcie pomnika Papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia. Zobacz. Było to 03.05.2008 roku.

Wracając do meritum.

Apel Stowarzyszenia „Konfederacja Dąbrowska” do Prezydenta Dąbrowy Górniczej o włączenie uroczystości nadania nazwy „Rondo Żołnierzy Wyklętych” do obchodów Święta Wolności

„W swoim apelu Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski napisał:

20100629322„4 czerwca 1989 roku pokonaliśmy komunizm. 4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od tamtego niezwykłego dnia. Już dziś zacznijmy przygotowania do uroczystego, jubileuszowego, obywatelskiego Święta Wolności. Do organizowania wspólnych przedsięwzięć zapraszam wszystkich. Zapraszam osoby prywatne i instytucje, urzędy państwowe i organizacje pozarządowe, środowiska przedsiębiorców, instytucje publiczne i samorządy. Zapraszam mieszkańców wsi, małych miast i wielkich metropolii – również za oceanem – w których żyją Polacy. Chciałbym, by świat miał szansę poznać nas tego dnia jako naród ludzi wolnych, ceniących wolność własną i wspierających innych będących na niełatwej drodze ku wolności… 

Wspólnym wysiłkiem zbudujmy jak najambitniejszy program obchodów. Wspólnie wypełnijmy ten projekt jak najatrakcyjniejszymi pomysłami. Potwierdźmy raz jeszcze, że nie ma wolności bez solidarności. Że wolność i dzisiaj wymaga solidarności pomiędzy nami.

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”

(http://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/apel-prezydenta-rp/ )

Stowarzyszenie Konfederacja Dąbrowska apeluje o włączenie do obchodów Święta Wolności w dniu 4 czerwca 2014 roku, uroczystości nadania rondu przy skrzyżowaniu ulicy Jana III Sobieskiego z ulicą Tadeusza Kościuszki nazwy „Rondo Żołnierzy Wyklętych”.

Będzie to jednocześnie wypełnienie w ten sposób Uchwały Nr XXXV/726/14 Rady Miejskiej z dnia 26.03.2014 roku.

Jednocześnie ofiarujemy pomoc Panu Prezydentowi przy organizacji uroczystości.

Żołnierze „wyklęci” to żołnierze niezłomni, którzy po II wojnie światowej jako pierwsi rozpoczęli walkę o niepodległość. Ponieśli też największe koszty swojej działalności – utratę życia. Pamięć o nich wpisuje się w historię Solidarności, która kontynuowała walkę o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny, jednakże pierwszymi byli Oni – Żołnierze Wyklęci. Bezsprzecznie uroczystość ich upamiętnienia byłaby wspaniałym akordem Święta Wolności.

Kapituła Stowarzyszenia „Konfederacja dla Dąbrowy Górniczej”

Oczywiście można mieć, po 25 latach od pseudoobalenia przez lewicową ekipę okrągłostołowców komunizmu sowieckiego, wątpliwości czy obecnie budowany socjalizm unioeuropejski jest lepszy, ale to zdecydowanie szerszy temat. Wydaje się ważnym, wywarcie takiego nacisku na lewicowe, postkomunistyczne władze w Dąbrowie Górniczej, aby nadanie imienia Żołnierzy Wyklętych najważniejszemu rondu (skrzyżowaniu) w Dąbrowie Górniczej miało godny (dla każdego Polaka, w tym Dąbrowianina) tej nazwy przebieg i wymiar!

Komentarze

8 komentarzy do “Apel do prezydenta Zb. Podrazy”

 1. czytelnik, 12 maj 2014 o 8:42

  Żołnierze Wyklęci zasługują na godna uroczystość. Doskonale Pan to określił.

 2. Wojtek, 12 maj 2014 o 9:49

  Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność prawdziwym bohaterom, powinniśmy prosić ich o wybaczenie, że oddaliśmy z „własnej” woli to za co oni oddali życie. Oni oddali życie w imię wolności, a ich wnukowie zamienili ją na dotacje unijne.

 3. King, 12 maj 2014 o 10:32

  Tak trzymać, brawo!!!

 4. Mieszkaniec DG, 12 maj 2014 o 12:06

  Panie Grzegorzu a dlaczego na sesji rady miasta była taka wzmożona dyskusja o nadaniu nazwy jedni Radni byli za drudzy przeciw, czy nie ma wiarygodnych zródeł historycznych pokazujących prawdę o tych żołnierzach. Czy niektórzy Radni ,,specjalnie udają że nie znają faktów z historii”. Jednym z radnych który bronił nazwy był Zbigniew Łukasik .Podzieleni byli bardzo Radni.

 5. Kazimierz Jasionek, 12 maj 2014 o 12:42

  Myślę że gdyby ktoś wystąpił do Dyzmy, żeby to rondo nazwać „RONDO CZERWONYCH TOWARZYSZY” lub „RONDO SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA”
  to prace przy tych nazwach by ruszyły natychmiast z kopyta !!!! Komuchy nie umieją zapomnieć tej chwili gdy padło to najważniejsze hasło „Sztandar PZPR wyprowadzić” i zioną nienawiścią do prawdziwych patriotów, bohaterów walczących o WOLNĄ POLSKE. Myślę że w dalszym ciągu trzymaja stronę komunistycznych oprawców NARODU POLSKIEGO i z rozrzewnieniem wspominają tamte czasy. Taką też mamy władzę w DG ślepą i głuchą, pragnącą zapomnieć historię i patriotyczną śmierć ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH !!!! Mieszkańcu popatrz na sesjach RM jakie betony zasiadają w Radzie Miasta i postaraj sie to zmienić !!!!!

 6. Polak, 12 maj 2014 o 15:23

  Brawo Panie Grzegorzu.

 7. czerwony berecik, 13 maj 2014 o 7:28

  Dąbrowa na zawsze czerwona
  „Ewenementem na skalę kraju jest 120-tysięczna Dąbrowa Górnicza. Znajduje się tam aż siedem pomników wdzięczności dla Armii Czerwonej. Okazały pomnik w dzielnicy Gołonóg ma gwiazdę, sierp i młot. Nie przeszkadza to lewicowym władzom, by go odnawiać.”
  http://www.rp.pl/artykul/69745,1106936-Sowieckie-pomniki-juz-nie-znikaja.html?p=2
  Ludzie tutaj tacy już są i się nie zmienią. Specyfika lokalna.

 8. antyczerwony, 13 maj 2014 o 10:48

  Potwierdzam, tu nawet kosciół jest za komunistami. Przykładowo ksiądz Stasiak wspiera Podrazę jak może.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie