Dokąd zmierza dąbrowska PO?

Kategorie: Polityczne   | 18 grudnia, 2013

Jeżeli chodzi o sposób rządzenia, to Dąbrowa Górnicza, jest moim zdaniem taką Polską w pigułce. Oczywiście, mam na myśli złą, lewicową jakość rządzenia. Różni się tylko nazwą przewodniej partii rządzącej, w Polsce jest to Platforma Obywatelska, a w Dąbrowie Górniczej spadkobierca komunistycznej PZPR, czyli SLD z lewicowymi przybudówkami w postaci np. TPDG.

Platforma Obywatelska w Polsce zmierza ku rozpadowi, upadkowi czy tp. (sojuszowi z SLD), a co z dąbrowską Platformą?

W trakcie działalności polityczno-społecznej w mieście czy w Zagłębiu Dąbrowskim zetknąłem się z ludźmi z Platformy i nawet mogę napisać, że żywię do nich pewien sentyment, pomimo mego negatywnego stanowiska do PO tak w ogóle (zobacz także). Bowiem niestety Platforma Obywatelska z partii która jeszcze niedawno miała na swej tarczy hasła wolnorynkowe i proobywatelskie jest już typową partią władzy, nastawioną na jej utrzymanie za wszelką cenę, koniunkturalizm, a przede wszystko stawiającą na socjalizm, czyli lewactwo.

Wracając na nasze podwórko, to sporo nasłuchałem się i wiem jak wyglądają relacje pomiędzy działaczami dąbrowskiej PO. Otóż wg platformiarzy największym złem, swoistym piętnem partii, są posłanka Beata Małecka-Libera i senator Zbigniew Meres. To jest nawet naturalne! Podobny jest stosunek do parlamentarzystów w PISie. Wydaje mi się, że chwilowo jeszcze inaczej jest u ultralewaka Palikota.

Podstawowy zarzut (wydaje się, że prawdziwy), to taki, że wg nich, tzw. parlamentarzyści bardziej dbają o interesy dąbrowskiego SLD, niż swojej macierzystej partii, czyli PO. Wierzyć się nie chce, że jest to akceptowane, a nawet popierane przez partyjne władze regionalne, o krajowych już nie wspominając.

Część, trzeba zaznaczyć, że zasłużonych dla partii dąbrowskich członków, jest już poza strukturą PO, bo zostali z niej usunięci. Na dodatek wszystko wskazuje na to, że przy okazji złamano przy tym prawo. Więcej przeczytaj sobie Drogi Czytaczu tutaj: http://tomaszpasek.pl/wiadomosci-230-to_nie_tak_mialo_byc.html. Swoją drogą cytować tow. J. Urbana to obciach, ale trudno się nie zgodzić z tym, co w jego lewackim tygodniku napisano. Już kiedyś pismo Urbana dość ciekawie opisało osiągnięcia posłanki B. Małeckiej-Libery w dziedzinie zdrowia publicznego.

Co do PO:

Po pierwsze. Wyrzucono z partii 43 osoby bez jakiegokolwiek uzasadnienia…, a nawet wręcz uzasadniono to tym, że nie byli oni członkami partii. Jednakże raczej byli członkami, skoro płacili składki i zostali przyjęci zgodnie z obowiązującym prawem. Mają na to potwierdzenia. Wg T. Paska za całą sprawą stoją ludzie z regionu, z T. Tomczykiewiczem na czele. Powodem relegowania z partii części działaczy, było ewentualne poparcie, jakiego mieliby udzielić J. Matusiewiczowi (kiedyś UPR), kontrkandydatowi T. Tomczykiewicza w zbliżających się wtedy wyborach. Można się zastanowić czy T. Tomczykiewicz (nota bene kiedyś UPR) swojego stanowiska nie zawdzięcza manipulacji. Implikacją tego było również to, że przewodniczącą PO została w Dąbrowie Górniczej pani B. Małecka-Libera (kiedyś UW). Swoją drogą aż dziw, że poseł trzeciej kadencji ma taką opozycję w macierzystym oddziale partii.

Po drugie. Z relacji wiem, że pani B. Małecka-Libera była jedynym kandydatem na szefa partii. Jej potencjalny kontrkandydat A. Borowicz (także dr), miał ponoć dostać grzecznościową sugestię: albo praca, albo kandydowanie. Miejmy nadzieję, że tak nie było naprawdę.

Po trzecie. Kto znalazł się w zarządzie PO oprócz parlamentarzystów p.p. B. Małeckiej-Libera i Zb. Meresa (mieszkaniec Piekar Śląskich)? I tak: P. Piech, mieszkaniec Sosnowca, T. Jaworski, pracownik MZBM-u podlegającemu prezydentowi Zb. Podrazie (SLD), T. Żurek (kiedyś KLD), podobno człowiek T. Tomczykiewicza, M. Węgrzynowicz (radny), D. Kmiotek, chyba jedyny jaśniejszy punkt tego gremium  http://grzegorzjaszczura.pl/?p=17815 i młodzież (raczej nikomu nie znana w mieście).

A co z innymi radnymi Platformy? Wycięci. Swoją drogą w pełni na to zasłużyli swym nicnierobieniem i lenistwem. Tu trzeba wyłączyć z tej oceny wspomnianego wyżej T. Paska. Ewentualnie także Sz. Widerę, któremu coś się chce robić. Nawet pomimo naszych różnic światopoglądowych udało mi się go ostatnio pochwalić http://grzegorzjaszczura.pl/?p=25684.

I przechodząc do tytułowego pytania, aby nie przedłużać i nie trzymać nikogo w niepewności.  Dąbrowska PO pod kierownictwem nowego zarządu zmierza po prostu ku koalicji ze skrajną lewicą, czyli SLD. Wynikiem tego będzie dalszy marazm na miejskiej scenie politycznej i „umocnienie” lewicy. Ani klub radnych, ani zarząd dąbrowskiej PO nie mają żadnej propozycji dla mieszkańców, a cała dalsza działalność partii oparta będzie na spolegliwości wobec skrajnie lewicowego prezydenta Miasta i jego otoczenia.

Czyli reasumując moje dywagacje, dąbrowską Platformę Obywatelską czeka rola przybudówki SLD. Senator Zb. Meres wybiera się do unioparlamentu. Czyżby próba ucieczki do przodu?, bo senatorem więcej już może nie być. Posłanka B. Małecka-Libera ma startować na urząd Prezydenta Miasta. Ale w kontekście koalicji z SLD zobaczymy czy będzie to start do końca prawdziwy. Nie sądzę. Rozpad dąbrowskiej PO już był, teraz nastąpi upadek poprzez koalicję z SLD. Dzisiaj głosowanie na budżetem prezydenta Zb. Podrazy z SLD. Stawiam, że PO poprze budżet!

Reasumując, mój blog ma przed sobą przyszłość!, bowiem któż będzie w mieście piętnował lewactwo, na dodatek w coraz szerszym bloku. Przecież Palikotowcy też lokalnie chcą etatów biurw. Możemy spodziewać się dalszego rozwoju biurokracji w urzędzie i podległych mu jednostkach, kosztem małej przedsiębiorczości w mieście oraz kosztem wzrostu podatków i opłat lokalnych.

Komentarze

26 komentarzy do “Dokąd zmierza dąbrowska PO?”

 1. PO, 18 gru 2013 o 14:18

  Przyznaję, że wiele celnych spostrzeżeń. Znowu niestety będzie tak jak Pan pisze.

 2. bv, 18 gru 2013 o 14:23

  the best

 3. KNP, 18 gru 2013 o 15:12

  tylko Nowa Prawica ma przyszłość!

 4. Krzysztof Markowski, 18 gru 2013 o 17:43

  Wejdę nieco z Tobą w polemikę. Oczywiście zgadzam się co do kierunków, Platforma brata się z SLD. Platforma od wielu lat był wewnętrznie skłócona, dlatego poniosła klęskę w ostatnich wyborach samorządowych. Jeśli ktoś liczył na to, że ta formacja będzie stanowić realną opozycję w mieście, to się przeliczył.
  Co do Generała, to nie można oceniać jego działań w polityce lokalnej jako takich, bo tą politykę kształtował najpierw Krzysztof Stachowicz, a potem Artur Borowicz a obecnie Beata Małecka-Libera czyli Przewodniczący parti oraz klub radnych. To oni odpowiadali za komunikację ze społeczeństwem, to do nich należał głos decydujący w sprawach wagi lokalnej. Tak ta partia jest skonstruowana. Niestety.
  Jeśli chcesz oceniać pracę Senatora to musisz zwrócić uwagę na jego działania, które wymiernie zaowocowały konkretnymi sprawami dla Mieszkańców tego miasta.
  Wspomnę tu chociaż o dwóch schetynówkach w Dąbrowie Górniczej, o nowych samochodach, która trafiły do PSP i OSP, o środkach, które poszły na straże pożarne.
  Przepisy, które zaproponował uporządkowały działania w sferze ochrony przeciwpożarowej w Polsce a także umożliwiły nie tylko wypłatę ekwiwalentu dla strażaków ochotników ale przede wszystkim pozwoliły na finansowanie ochrony przeciwpożarowej, także przez samorządy wszystkich szczebli.
  Dzięki temu do systemu ochrony przeciwpożarowej, w całym kraju trafiło tysiące nowych samochodów, sprzętu ratowniczo-gaśniczego itd.

  Grzegorz, to są realne działania. Dlatego oceniając działania Meresa weź pod uwagę, że Meres robi to, na czym się najlepiej zna. Niech każdy z nas robi, to co do niego należy, najlepiej jak potrafi.

 5. z FB, 18 gru 2013 o 18:19

  „Ciekawe spostrzeżenia, ale to fakt, wszyscy PeOwcy, którzy gdzieś tam trzymali się jako tako pierwotnych założeń partii zostali „skasowani”, a pozostały same kameleony – chociaż obserwując działanie tych co zostali to raczej przebrali się w oryginalne szaty… Tak prawdę mówiąc, przyglądając się całej scenie politycznej w Polsce – im bardziej zaczyna się zaciskać pętla na szyjach establishmentu przez widoczny wzrost poparcia dla KNP, Ruchu Narodowego i innych organizacji patriotycznych, tym bardziej panowie z „różnych” opcji pokazują kim są naprawdę (PO kumające się z sld, pis „zmieniający spojrzenie” na złych postkomunistów i traktujący sld jako możliwego koalicjanta, palikot i jego banda degeneratów jako ultralewica…) – czyli same czerwone postacie. Oczywiście nie ma co generalizować, w każdym tym bagienku są zapewne ideowcy z krwi i kości, którzy są wierni temu pod jaki sztandar się włączali, niestety barwy na sztandarach się zmieniają, a wiernych pierwotnym ideałom jest jak na lekarstwo.”

 6. Dąbrowianin, 19 gru 2013 o 1:57

  Miał Pan rację cała Platforma na sesji za budżetem Podrazy zadłużajacym nas w przyszłym roku o 200 milionów. radny Widera nie uczestniczył w głosowaniu. Przeciwko byli tylko radni Pasek i Bober.

 7. Dąbrowianin, 19 gru 2013 o 1:59

  Wydatki na przykładowe inwestycje:
  – budowa windy zewnętrznej przy kładce do Centrum Handlowego Pogoria: 250 tys. zł
  – przebudowa DK 94: ponad 81 mln zł
  – przebudowa ul. Chemicznej: 3,6 mln zł
  – przygotowanie terenu inwestycyjnego w Tucznawie: ponad 27 mln zł
  – budowa budynków mieszkalnych z lokalami socjalnymi przy ul. Kasprzaka: 100 tys. zł
  – budowa hot-spotów: 1 mln 197 tys. zł
  – termomodernizacja SP 20 i SP 21: 2 mln 920 tys. zł
  – uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej: ponad 174 mln zł
  – przebudowa Alei Majakowskiego (etap I): 30 mln zł
  – przebudowa PKZ: ponad 33 mln zł
  Przyklłady innych wydatków:
  – transport i łączność: ponad 59 mln zł
  – administracja publiczna: ponad 52 mln zł
  – oświata i wychowanie: ponad 113 mln zł
  – pomoc społeczna: ponad 14 mln zł
  – gospodarka komunalna i ochrona środowiska: ponad 81 mln zł
  – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego: ponad 23 mln zł

 8. Mieszkaniec DG, 19 gru 2013 o 5:38

  Ja bym chciał aby pan Grzegorz Jaszczura swoim obiektywnym i wnikliwym okiem zrobił artykuł o Budżecie Miasta na 2014 r i opublikował go na swojej stronie co z niego będą mieć mieszkańcy miasta z budżetu czy jakieś korzyści.Proszę zauważyć jak w DG przeznacza się mało pieniędzy z budżetu miasta na budownictwo mieszkaniowe i socjalne budowa nowych mieszkań dla mieszkańców tego miasta .Dopłaty do wody w 2014r będą dalej tak zdecydowali radni na sesji.Radni klubu Po chyba pierwszy raz w historii zagłosowali za budżetem na 2014 czyżby dostali od prezydenta Podrazy jakieś obietnice stanowiska,korzyści że byli tak jednogłośni.Panie Grzegorzu proszę pana o artykuł na temat budżetu jak i innych ważnych spraw dla miasta bo ostatnio coś na pana blogu brakuje takich informacji typowo z życia Rady Miasta czy napisać coś o Budżecie Partycypacyjnym jak pan widzi budżet w DG.A nowy serwis NaprawmyTo .Prośba mieszkańca miasta o komentarz do tych spraw.

 9. Krzysztof Markowski, 19 gru 2013 o 15:07

  Moja opinia na temat budżetu:

  http://krzysztofmarkowski.blog.pl/

 10. Grzegorz Jaszczura, 19 gru 2013 o 15:12

  Krótko odpowiadam Szanownemu Mieszkańcowi DG:
  Zgadzam się z Pana opinią i sugestiami, jednakże z życia Rady jest mi trudno więcej pisać, bo ja nie jestem radnym! Co do budżetów to niestety nie miałem materiałów, a lewicowa prasa ujmuje wszystko jako sukces, co jest absurdem przy tak olbrzymim zadłużeniu na następne lata.Oczywiście artykuły na lokalne tematy się pojawią.
  Dziękuję za uwagi.

 11. Bożenna, 19 gru 2013 o 20:45

  Głosowanie wszystkich za budżetem to kompromitacja wszystkich „elit” – radnych w Dąbrowie Górniczej i nauczka dla mieszkańców na przyszłość na kogo głosują!

 12. Bożenna, 19 gru 2013 o 20:46

  Zdjęcie obrazuje całą „elitę”.

 13. Kazimierz Jasionek, 21 gru 2013 o 0:36

  Takie głosowanie to nawet trudno nazwać skandalem – to są kpiny tych bezradnych podległych Dyzmie Podrazie i podnoszących ręce, czyli głosujących i tańczący tak jak im ten najmarniejszy z gospodarzy zagra !!!! Takich mamy radnych w tym mieście. Sprzedawczyków i kombinatorów, którzy nie myślą kto będzie spłacał te wszystkie długi zaciągnięte za ich zgodą. Ich interesuje tylko co miesięczna dieta jaką zgarną do swych kieszeni i spokojne życie. Przypominam tym cieniasom że to właśnie oni powinni nadzorować poczynania Podrazy i bacznie mu patrzeć na ręce !!!!Tymczasem tymi sznurkami wciąż pociąga ten Dyzma a bezradni siedzą cichutko z podtulonymi ogonami !!!!!!Taka RM tylko się nadaje na kąpiel w najgłębszej wodzie i to bez koła ratunkowego !!!!! Mam nadzieję, że w końcu to zaspane Zagłębie Dąbrowiaków w końcu otworzy szeroko oczy i odpłaci tym wszystkim judaszom, za te wszystkie ich dążenia do puszczenia całych pokoleń z torbami. Co niektórzy będący blisko Dyzmy wykupią do tego czasu za bezcen pozostałą część DG. !!!!!! Jeszcze będą zmykać z gołą d…. z tego miasta gdy się mieszkańcy i za nich zabiorą !!!!!

 14. iti, 21 gru 2013 o 0:47

  Niestety nie wygląda to dobrze. Ale niech mieszkańcy na nich robią jak lubią.

 15. koleś, 22 gru 2013 o 2:06

  W PO jak niewiadomo o co chodzi to o kasę> Radi Poza Panem Pasl[kiem są kupieni, posłanka moze też. Coś mi tu podpada spraw abudowy Onkologii – może Pani lekarz ma tru interes z SLD.

 16. koleś, 22 gru 2013 o 2:10

  W PO jak niewiadomo o co chodzi to o kasę. Radi Poza Panem Paskiem są kupieni, posłanka moze też. Coś mi tu podpada spraw abudowy Onkologii – może Pani lekarz ma tu interes z SLD.

 17. Adaś, 22 gru 2013 o 3:02

  Ten kolo obok posłanki to […] per Dżekson, dąbrowski […]. […] Jeśli tacy oficjele jak prezydent Miasta, poseł RP, czy przewodnicząca RM nie widzą niczego złego w pokazywaniu się publicznie […] to pokazuje to w jakim […] mieście żyjemy

 18. Obserwator, 22 gru 2013 o 12:59

  Miał Pan rację Panie Grzegorzu. Żaden z radnych Platformy tzw. Obywatelskiej nie zagłosował przeciwko budżetowi lewicy SLD, czyli Pana Podrazy. Jak to ludzie poniżają się dla ochłapów. Również były członek PO Pan Stachowicz był za wspaniałym budżetem zadłużającym mieszkańców Dąbrowy Górniczej na setki milionów!

 19. Ralph, 22 gru 2013 o 15:49

  PO i SLD w Dąbrowie idą w tą samą stronę co w Sosnowcu. I w Sejmiku zresztą też. Połapali się że nie ma sensu się wzajemnie podgryzać, lepiej czesać kasiorę i nie wchodzić sobie w drogę. Obydwie partie są zbyt słabe żeby mieć pewność zdobycia większości w kolejnych kadencjach ale jak się dogadają to mogą opanować DG i na 20 lat. No bo kto z nimi wygra? PiS? W Polandii scena partyjna jest zabetonowana, nowi się nie dopchają, starzy wyjadacze panują nad sytuacją. A jak kiedyś ludowi minie sympatia do Donków i Bronków to giętcy i elastyczni „lokalni patrioci” z DG ogłoszą że odtąd są bezpartyjni i proszę nadal na nich głosować. Lud Dąbrowy zresztą ze spraw politycznych bardziej się interesuje sporami mocarstw na Morzu Wschodniochińskim, ukraińskim Majdanem i lotniskiem w Smoleńsku niż swoim podwórkiem. To miasto jest idealne do kręcenia lodów i bezstresowego rządzenia, duży budżet, bierni obojętni mieszkańcy a ponieważ to prowincja to i dziennikarze nie patrzą na ręce.

 20. Obserwator, 22 gru 2013 o 21:14

  100% racji Ralph!

 21. Bond, 24 gru 2013 o 15:15

  Okazuje się, że mosad szkolił też Mandelę!

 22. KNP, 28 gru 2013 o 21:05

  Są nad przepaścią, oby jak najszybciej zrobili jeszcze ten ostatni krok!

 23. kaczka, 29 gru 2013 o 19:38

  Fajnie pani poseł wygląda obok Jarosława Z.

 24. organizacja ślubu, 2 sty 2014 o 5:01

  organizacja ślubu…

  Grzegorz Jaszczura…

 25. znawca, 6 sty 2014 o 3:56

  do kaczki: wygląda jak wygląda, bez przesady

 26. gibon, 27 lis 2015 o 17:51

  Oto jak się traci wartościowego posła:
  http://sosnowiec.info.pl/rozmowa-z-jaroslawem-pieta/

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie