Kajetan Rajski w Dąbrowie G.

Kategorie: Polityczne   | 2 lutego, 2018

20180201_172537Kolejny raz w Klubie Villa Moda w Dąbrowie Górniczej gościł Kajetan Rajski. Redaktor Naczelny kwartalnika „Wyklęci”, autor książek o bohaterskich Żołnierzach Wyklętych. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez prezydenta A. Dudę, Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Żołnierze Wyklęci to symbol dumy i honoru Narodu Polskiego! SKMBT_C224e17031409400_0001Taki był temat i przekaz prelekcji młodego mówcy, idącego jak pisałem przy okazji poprzedniego wpisu sprzed roku, w ślady Stanisława Michalkiewicza. Po prostu miło się go słucha. Nasi żołnierze walczący z okupantem zarówno niemieckim jak i sowieckim zostali wyklęci przez komunistów, którzy zaczęli okupować polskie ziemie po zakończeniu II wojny światowej.

20180201_170105Pojawił się także wątek ustawy dekomunizacyjnej (dezubekizacyjnej), w tym m.in. likwidacji pomników sowieckich, obelisków, monumentów, tablic, etc., poświęconych i związanych z okupantem sowieckim. Z analogicznymi pseudopamiątkami poświęconymi socjalistom narodowym niemieckim (hitlerowcom) nie mamy w Polsce szczęśliwie problemu. Te sowieckie będą musiały także zniknąć. Ciekawe, jak z tym poradzi sobie prezydent Dąbrowy Górniczej Z. Podraza (SLD, członek Rady Krajowej SLD), który czuje do nich wg mnie jakiś sentyment. Zobacz i zobacz.

Fragment z Rolowanej Dąbrowy:

20171115_095508„Od maja 2017 roku Prokuratura Rejonowa Katowice – Północ w Katowicach prowadzi postępowanie przygotowawcze o przestępstwo z art. 256 § 1 k.k. (sygn. PR 1 Ds. 82.2017) dot. kwestii legalności publicznego prezentowania symboli komunistycznych, w tym podobizny Lenina, jak również ocena zachowania prezydenta Dąbrowy Górniczej, w związku z przebiegiem uroczystości Święta Pracy (tzw. – przyp. mój) w dniu 1 maja 2017 roku w Dąbrowie Górniczej.

To reakcja pierwszego zastępcy prokuratora generalnego, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, na manifestację pierwszomajową w mateczniku Komunistycznej Partii Polski, w której wziął udział Zbigniew Podraza. Sama KPP „zasłynęła” już wcześniej swoim wydawnictwem „Brzask”, ale do dzisiaj – pomimo wielu wniosków o jej delegalizację – niewiele się w tej sprawie nie dzieje…”

Zobacz całość.

Wracając do spotkania. Ważną sprawą, którą poruszył K. Rajski jest także dekomunizacja środowiska akademickiego, która jeszcze nie nastąpiła. Czekamy na nią.

Obecna Polska jest sukcesorem PRL, nie doszło do zerwania ciągłości władzy, co jest bardzo widoczne w Dąbrowie Górniczej i niestety odbija się na życiu mieszkańców.

20180201_165632Ważną, aktualna sprawą jest wybuch, jak to określił K. Rajski wojny informacyjnej (dyplomatycznej) w sprawie związanej z nowelizacją ustawy o IPN, w szczególności o kłamliwych określeniach o „polskich obozach śmierci”, pojawiających się na różnych kontynentach, zarówno Ameryce, Europie jak i Azji (w Izraelu). Obozy były niemieckie, a zbrodniarzami byli Niemcy (w większości członkowie partii socjalistycznej NSDAP, a było tych członków circa 8-9 milionów, konkretnie Niemców). Nie wzięli się z kosmosu, nie byli krasnoludkami. Zobacz.

20180201_165322Oczywiście można było także nabywać w trakcie spotkania w bardzo przystępnych cenach książki dotyczące Żołnierzy Wyklętych czy wspomniany kwartalnik o nich „Wyklęci”.

Komentarze

7 komentarzy do “Kajetan Rajski w Dąbrowie G.”

 1. KRZYSZTOF, 3 lut 2018 o 18:33

  TE POMNIKI TO WSTYD.HAŃBA I DZIADOSTWO -WIDAĆ ŻE TO MIASTO JEST CZERWONE.ALE NADCHODZI CZAS NA WYBURZENIE TEGO DZIADOSTWA I POGONIENIE TEGO DZIADOSTWA…….

 2. Janusz, 4 lut 2018 o 14:31

  Dobrze, że znajdują się przedstawiciele młodego pokolenia jak Pan Kajetan Rajski którzy przez swą działalność naukową, publicystyczną , edukacyjną, wydawniczą chronią pamięć historyczną bohaterów walczących o wolną Polskę. Dzięki takim animatorom, wskrzesicielom i przewodnikom przekazującym świadectwa z pokolenia na pokolenie ludzi, którzy zachowali wierność rzeczom ważnym niemożliwe by było przebudzenie historyczne młodego pokolenia i odbudowa niepodległości. Mimo wielu wysiłków komunistom nie udało sie skazać na zapomnienie, wymazać z różnych przestrzeni istnienia Żołnierzy Wyklętych. Walka o prawdę historyczną toczy się cały czas na różnych płaszczyznach w obrębie wielu dziedzin. Ludzie ukształtowani mentalnie przez tamten czas historyczny nie przyjmują do wiadomości odkłamywania własnej historii. Dla nich czas zatrzymał się w miejscu. Dalej posługują się ubecką retoryką deprawacyjną, kryminalizującą, dezawuująca , zniekształcającą tamte wydarzenia, obrażając nawet żyjące dzisiaj dzieci żołnierzy podziemia niepodległościowego. A przecież paradoksalnie to ich źródła – raporty UB po odsączeniu propagandowej retoryki są jednym z ważniejszych, które uwidaczniają skalę oporu i rozziew między tym co jest w nich a oficjalnymi komunikatami.
  Mentalne utrwalenie w formie niepodatnej na zmiany niczym petryfikacja skamieliny przetransponowane w obrębie ich formacji zmieniało nomenklaturę i zaadoptowało się do tzw. nowej lewicy, dalej oddziałuje w jakimś stopniu na młodych działaczy.
  Widzimy to w obrębie stosunku do ustawy dekomunizacyjnej w D.G. Pomimo zbliżającego się okresu wykonania ustawowego – 31.03.2018r. http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2495/1 władze samorządowe z uporem odrzucają jakiekolwiek działania by usunąć z przestrzeni publicznej budowle propagujące komunizm.
  A przecież wcześniej mogły sobie, skoro je tak kochają przenieść do jakiegoś utworzonego skansenu lub te które poświęcone były ekshumowanym pochówkom na cmentarze. Wiele z nich posiada symbole komunistyczne – gwiazdy, sierpy i młoty, nazwy utożsamiane z państwowością tamtego okresu, jej strukturami wojskowymi.

 3. Janusz, 4 lut 2018 o 14:46

  C.d.
  Dąbrowa Górnicza jest niechlubnym przykładem nagromadzenia takich symboli, a niektóre z nich (pomnik Czerwonych sztandarów) obcojęzyczne przeglądarki traktują niczym atrakcje turystyczne. Na stronie internetowej http://przystanekprl.pl/architektura/ D.G. wyróżniona jest aż 9 zdjęciami pomników. To dzisiaj takie w sferze mentalnej Naddniestrze w UE , do którego pilnowania nie trzeba żołnierzy. Jeszcze w 2015 r. w D.G. niektóre z pomników były odnawiane przez stowarzyszenia powiązane z KPP i strukturami państwowymi Federacji Rosyjskiej.
  http://wmeritum.pl/nasz-news-za-pieniadze-podatnika-odnawiaja-sowieckie-pomniki/95632
  Oficjalna tuba propagandowa w języku polskim rządu rosyjskiego.
  https://pl.sputniknews.com/tags/organization_Stowarzyszenie_KURSK/
  Sprawa była poruszana przez Radnego Grzegorza Jaszczurę wielokrotnie wcześniej jeszcze w KNP np. interpelacja z 18.03.2015 r. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=31993
  Co do petryfikacji mentalności w Zagłębiu wypowiedź z ostatnich dni SLD z Jaworzna
  http://www.jaw.pl/2018/01/sld-zlozylo-kwiaty-pod-pomnikiem-zolnierzy-radzieckich/
  W stosunku do listy pomników z 2015r. którą zamieścił Pan Grzegorz wydaje mi się że jest więcej niż 7, nie licząc tego w Centrum D.G i tablic, pomijając te które są na cmentarzach, bo nie znalazłem aktualnej listy IPN.
  Na podstawie
  http://static.presspublica.pl/red/rp/pdf/kraj/Aktualny%20wykaz%20istniej%C4%85cych%20upami%C4%99tnie%C5%84%20sowieckich%20w%20Polsce%202009.%20Wersja%20robocza.pdf
  http://www.archiwalnastrona.slask.eu/mp/dabrowa_gornicza.html
  http://wikizaglebie.pl/wiki/Miejsca_Pami%C4%99ci_-_Gmina_D%C4%85browa_G%C3%B3rnicza
  http://niepoprawni.pl/blog/5092/pomniki-sowieckie

 4. Kazimierz Jasionek, 5 lut 2018 o 12:02

  Ten wielki czciciel tych symboli bolszewickiego zniewolenia Polski […], niech sobie zabiera te pomniki i postawi skoro je tak kocha na swoim podwórku. Jak wyjrzy oknem mają mu one od razu przypominać te wszystkie lata zdradzieckich rządów komuchów, pod sowieckim butem …!!!

 5. Dąbrowiak., 6 lut 2018 o 0:27

  Panie Grzegorzu proszę napisać kiedy wreszcie doczekamy się wyburzenia pomników w DG czy Pan Podraza to zrobi samowolnie .Czy Wojewoda będzie musiał wydać zarządzenie zastępcze.Prezydent Zbigniew Podraza w ostatnim czasie się skompromitował jest niegodny sprawowania tego Urzędu np problem z opłatą adiacencką i maszerowanie z flagami sierpa i młota.Fatalnie zarządza miastem same kłopoty Nemo ,Szpital,MZBM sledztwa w prokuraturze a i Centralne Biuro Antykorupcyjne się interesuje Dąbrową i Władzami Miasta.

 6. Grzegorz, 8 lut 2018 o 8:23

  Odpowiedź na interpelację nr 12319
  w sprawie kontaktów Komunistycznej Partii Polski z władzami samorządowymi
  w Dąbrowie Górniczej
  Odpowiadający: pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski
  Warszawa, 05-06-2017
  Szanowny Panie Marszałku!
  W odpowiedzi na interpelację z dnia 19 maja 2017 r. nr 12319 Posła na Sejm RP Pana Roberta Winnickiego w sprawie
  kontaktów Komunistycznej Partii Polski z władzami samorządowymi w Dąbrowie Górniczej uprzejmie informuję, co
  następuje.
  Ad 1. Komunistyczna Partia Polski funkcjonuje na podstawie wpisu do rejestru ewidencji partii politycznych
  dokonanego w dniu 9 października 2002 roku i statutu partii z lipca 2002 roku. Aktualnie w Biurze Spraw
  Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej analizowana jest kwestia ewentualnego wystąpienia Prokuratora Generalnego
  do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w trybie art. 188 pkt 4 Konstytucji, o orzeczenie w przedmiocie zgodności
  z ustawą zasadniczą celów i działalności tej partii.
  Ad 2. Kwestia legalności publicznego prezentowania symboli komunistycznych, w tym podobizny Lenina, jest
  przedmiotem postępowania przygotowawczego Prokuratury Rejonowej Katowice – Północ w Katowicach sygn. PR 1
  Ds. 82.2017, prowadzonego o przestępstwo z art. 256 § 1 k.k.
  Ad 3. Przedmiotem tego postępowania jest również ocena zachowania prezydenta Dąbrowy Górniczej, w związku z
  przebiegiem uroczystości Święta Pracy w dniu 1 maja 2017 roku w Dąbrowie Górniczej.
  Ad 4. Prokuratura nie monitoruje współpracy urzędników państwowych (jak również samorządowych) z organizacjami
  społecznymi, w szczególności zaś z partiami politycznymi.
  Z poważaniem,
  Bogdan Święczkowski
  Interpelacja nr 12319 – tekst odpowiedzi http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=6896E37A
  1

 7. Kajetan Rajski w Dąbrowie Górniczej - Rolowana Dąbrowa, 9 lut 2018 o 23:10

  […] Grzegorz Jaszczura […]

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie