Dlaczego PIS przegrał w Zagłębiu Dąbrowskim?

Kategorie: Polityczne   | 17 października, 2023

Dlaczego PIS przegrał wybory w Zagłębiu Dąbrowskim? (dla jasności zajął drugie miejsce po Platformie Obywatelskiej). Powodów jest pewnie wiele. W Polsce było z tym różnie. Ale chciałbym zająć się stricte okręgiem nr 32 (czyli można by napisać, że Zagłębiem Dąbrowskim). Oczywiście można tę porażkę zrzucić (jak zawsze to robiono w PIS) na czerwone, postkomunistyczne Zagłębie i ludzi przyzwyczajonych do socjalu ponad stan, ale to nie wszystko i na oko powinno dać przeciwny efekt, czyli poparcie.

Co do liczb, to spadek procentowy głosów na PIS, w porównaniu do 2019 r. to aż 20%! (z 37,13% poparcia w 2019 r. na 29,74% poparcia w 2023 r.), liczbowo to wygląda następująco: spadek z 124553 głosów na 114519 głosów (przy czym obecnie w 2023 r. była znacząco większa frekwencja).

Tak się składa, że jako antykomunista i antysocjalista wspierałem wszystkie formacje podpisujące się pod tymi hasłami od zawsze, jeszcze za komunistów sowieckich. Abstrahując od PC, KPN, UPR, ROP czy KNP, byłem przecież pierwszym kandydatem z listy PIS z Dąbrowy Górniczej startującym z tej listy do Sejmu RP, nota bene jeszcze w 2001 roku. Zresztą zgodziłem się na start na prośby ówczesnych działaczy PIS. Na liście ze mną byli wtedy też tzw. działacze PC, którzy obecnie otwierają co wybory listę PIS, czyli Pani E. Malik i Pan W. Andzel. I pomińmy ówczesnego „absolwenta” Fundacji im. S. Batorego (założonej przecież przez G. Sorosa) W. Andzela. Ale tzw. jedynka PIS w największym stopniu przyczyniła się do obecnego stanu PIS w okręgu nr 32. Stanu wg mnie bardzo złego. Pomijając znowu jej działania od 2005 roku (gdy jednak udało się jej wejść do Parlamentu), zmierzające do pozostawienia tegoż okręgu komunistom, postkomunistom i neokomunistom. Wspomnę nie tylko o odstąpieniu od rozliczenia tzw. złodziejskiej prywatyzacji polskich hut, ale także o „eliminowaniu” osób, które nie chciały się podporządkować polityce „układu” z komunistami w Zagłębiu Dąbrowskim. To oczywiście moje zdanie, ale przy porażkach dobrze jest zastanowić się nad przyczynami, choćby po to, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Na forum Sejmu Pani Poseł raczej wzorem pracoholika nie była, żeby nie napisać gorzej. Mam takie wrażenie, że doły z okręgu nr 32 to widziały i też biorąc przykład z tego niewiele robiły. Średnio 5 wystąpień na rok na sali sejmowej, to ogon wśród Posłów. A lewica rządząca w Zagłębiu na PISie nie pozostawiała suchej nitki, zarówno na sesjach jak i komisjach Rady Miejskiej. Poruszyłem na nich wiele „śliskich” tematów dla rządzących w Dąbrowie Górniczej. Nigdy, ale to nigdy, nie otrzymałem z moimi współpracownikami jakiejkolwiek pomocy ze strony Pani Poseł!!! To wiele mówi! Zobacz przykładowo: pismo do Poseł E. Malik.

Przyglądając się sesjom Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, to radni PIS występowali w podobnym stylu jak Pani Poseł na forum Sejmu RP, czyli sporadycznie. Radny Z. Piątek (PIS), który na większości sesji Rady Miejskiej nie zabrał głosu znalazł się na liście PISu do Sejmu ponownie i otrzymał 1229 głosów (o 399 mniej niż w 2019 r.).

W bieżącym rozdaniu ingerowała w układ listy do Sejmu, wg mnie osłabiając ją. Takie informacje docierają do oburzonych tym faktem PISowców. Jak można było wyrzucić z listy kobietę, po to by wstawić radnego PIS Pana J. Reszke, który sympatyków PISowi nie przysporzył (przedostatnie miejsce pod względem zdobytych głosów na liście PIS!, zaledwie 666 głosów). Na dodatek stało się tak, mimo tego, że łamał wielokrotnie dyscyplinę klubową w trakcie głosowań w Radzie Miejskiej Dąbrowy Górniczej. Zresztą zgłaszałem te uwagi do władz PIS i to władz wszystkich szczebli: powiatowych, okręgowych, wojewódzkich czy krajowych. Niestety wszyscy nabrali wody w usta, wspierając tę niesubordynację radnego i nawet ją w ten sposób nagradzając. Za to w innych okręgach, np. chyba we Wrocławiu/Legnicy radnych wyrzucano z klubu PISu za łamanie dyscypliny, a tu nagroda i awans na listę PIS do Sejmu!

Skończyło się to fatalnie dla PISu. Kto za to odpowiada. Podpowiadam Panu prezesowi J. Kaczyńskiemu: odpowiada za to kierownik, czyli w okręgu nr 32 Pani Poseł E. Malik! (foto z internetu). W liczbach to wygląda tak, że Pani Poseł E. Malik otrzymała o 7275 głosów mniej niż w 2019 r. (mimo o czym już wspominałem zwiększonej frekwencji!). Co gorsza startując z pierwszego miejsca dostała mniej głosów od startującego z ostatniego miejsca na liście NL Pana Ł. Litewki!

Ps Konsekwencją powyższych działań jest utrata jednego posła z PIS w okręgu wyborczym do Sejmu nr 32!

Komentarze

40 komentarzy do “Dlaczego PIS przegrał w Zagłębiu Dąbrowskim?”

 1. Polak, 17 paź 2023 o 13:07

  Brawo panie Grzegorzu za prawdę.

 2. ciekawski, 17 paź 2023 o 13:30

  1. Dlaczego na liście nie było radnego sejmikowego Marcina Kozika z Jaworzna?
  2. Kim jest ta pani ze Sławkowa, która miała ostatni wynik?

 3. komentator, 17 paź 2023 o 13:50

  Masz rację, a w kraju PiS owi zaszkodziła nachalna propaganda. O ile w pierwszych latach jeszcze można było wytrzymać, to Kurski doprowadził ją do mrocznego obłędu. W kółko jedno i to samo – tego nie dało się słuchać. Młodzi to olewali i pokazali przy urnach.

 4. Grzegorz, 17 paź 2023 o 14:01

  do ciekawski:
  Co do drugiego pytania to nie wiem, ale rzeczywiście Pani E. Trawczyńska jest regularnie na listach PIS do Sejmu. W tym roku dostała 579 głosów, czyli jeszcze gorzej niż w 2019 r. bo wtedy miała 772 głosy. Tylko ją wyprzedził Pan Reszke.
  Odpowiadając na pytanie 1. Został usunięty z listy. Dlaczego proszę pytać panią Poseł Malik.

 5. Arioch, 17 paź 2023 o 14:26

  Przegrał PIS na własne życzenie, ludzie oceniają co robi Pani Malik, przypomnę, że nie bez kozery mówią o niej Baronowa Zagłębia. Za dużo miesza w strukturach PIS. Ludzi mądrych, wykształconych mających własne zdanie i potrafiących je obronić usuwa z Partii. Ceni lizusów, nierobów gdyż tacy ludzie jej nie zagrożą i będzie mogła dalej działać przeciwko pozytywnym pracowitym członkom i sympatykom Partii.

 6. Mieszkaniec DG, 17 paź 2023 o 16:40

  Prezydent Bazylak już się cieszy jak dojdzie do koalicji Lewicy z Koalicją i innymi.To jego kumple partyjni

 7. Mieszkaniec, 17 paź 2023 o 18:14

  Listę ustaliła, żeby przypakiem jej nic nie groziło. Radny Kozik jest z Jaworzna, a tam ma przecież starzyckiego, itakdalej.

 8. nick, 17 paź 2023 o 18:58

  666 głosów….. co za kompromitacja. I to jeszcze radny miejski. Kto normalny na takiego Reszke jeszcze stawia. W wyborach do RM niektórzy osiągają lepsze wyniki. 666 głosów na pięć powiatów to jest katastrofa. Pominę już fakt, że to diabelska cyfra, która zwiastuje kolejne wtopy

 9. Upierdliwy, 17 paź 2023 o 19:29

  Następca nie może być lepszy od poprzednika, tj. szef nie może mieć mądrych zastępców, bo wtedy oni wcześniej czy później zostaną szefami. Proszę spojrzeć na listę – na przodzie „stara gwardia”, Malik i Andzel, później długo nic i Warwas, a później już długo, długo nikogo. Nikt nie zna tych wszystkich kolejnych, bo tak zostali dobrani. Wielki wojownik o prawa Strzemieszyc dostał w Dąbrowie 388 głosów i zajął przedostatnie miejsce na swojej liście.
  Posłowie przetrwają kolejne 4 lata, choć nie wiadomo, czy wtedy szyld PiS jeszcze będzie coś znaczył. Już w najbliższych wyborach samorządowych dostaną kolejnego łupnia (kadry, kochani, kadry), a spółki państwowe już nie przygarną wszystkich znajomych królika… Jedyna pociecha – coś się zacznie wreszcie dziać na prawicy, kiedy już nie ma jednego gospodarza u żłobu… 😉

 10. Monika, 17 paź 2023 o 20:18

  Panie Grzegorzu

  Polityka to syf , a ta E.Malik nic nie robi dla mieszkańców do tego jest arogancka . Jak ją zobaczyłam na tych bilbordach to nie wiedzialam co to za kobieta .

  Brak słów

 11. M., 17 paź 2023 o 22:55

  Tak trzymać panie radny.

 12. info - diagnoza, 18 paź 2023 o 8:03

  z internetu o PIS
  „Politycy rozmawiali też o konkretnych błędach popełnionych podczas kampanii. To m.in. zbyt duże skupienie przekazu wokół Donalda Tuska, niewystarczające chwalenie się dokonaniami, zwrot wyłącznie w kierunku twardego elektoratu. Wskazywano także brak oferty dla umiarkowanych wyborców, niewykorzystanie potencjału referendum, a także zły dobór kandydatów na listy.”

 13. ciekawy, 18 paź 2023 o 8:52

  Panie Grzegorzu a jakie profity spływały do pani Poseł?

 14. statystyka, 18 paź 2023 o 10:04

  W artykule dużo skoncentrowano się na osobie poseł Malik, która uzyskała wynik 39.498 czyli o ponad 7 tysięcy słabszy niż 4 lata temu. W tym, że z Sosnowca startowali również: radna sejmikowa Baczyńska (ponad 4 tysiące głosów) i radni miejscy (Welon, Ociepka, Sokołowski) – w trójkę ponad 3 tysiące głosów. Poseł z Dąbrowy Górniczej nie zachwycił ponieważ mając słabych kontrkandydatów (Piątek, Reszke) uzyskał 17.403 głosy co jest wynikiem o blisko 3 tysiące gorszym niż w 2019 roku. Wynik poprawił za to poseł Andzel o 975 głosów (22.699). Akurat jemu braku aktywności nie można zarzucić, jednak pozostali kandydaci z powiatu będzińskiego: Trawczyńska ze Sławkowa i radny Panek z Czeladzi aktywni zbytnio nie byli. Dlaczego nie startował nikt z radnych powiatowych i miejskich z Będzina? W przypadku Jaworzna brak radnego sejmikowego Kozika spowodował, że dwie kontrkandydatki pana Starzyckiego (Gacek, Chłopek) uzyskały niespełna 1.700 głosów. Ten ostatni uzyskał wynik 9.593 głosów z czego 8.116 u siebie. Skoro były poseł 2015-2018 i wicemarszałek województwa 2018-2022 uzyskał niespełna 1.500 głosów w czterech powiatach to raczej słabo to wygląda. Z powiatu zawierciańskiego wystartowali: poseł Nowicka – ok.4.5 tys., starosta Dors ok.2.5 tys., członek zarządu powiatu Kozioł ok.1.9 tys. i przewodnicząca rady powiatu Laskowska ok.1.5 tys. Razem: ponad 10 tys. głosów. Porażka 2.130 głosami z Koalicją Obywatelską w okręgu była do uniknięcia gdyby było mniej „przypadkowych” osób zwłaszcza z Jaworzna i powiatu będzińskiego.

 15. do statystyki, 18 paź 2023 o 11:03

  W Pani wyliczance brak odniesienia do wielkości miasta, a to Sosnowiec stracił w osobie poseł Malik najwięcej i mógł najwięcej odrobić. Ustawienie listy pod posłów jest oczywiste.A odpowiada za to jak napisał Pan Grzegorz kierownik Malik.

 16. Obserwator, 18 paź 2023 o 21:32

  Znając trochę pisowców jeszcze się okaże Panie Grzegorzu, że ta klęska wyborcza to Pana wina. Oni tacy są.

 17. RD, 20 paź 2023 o 4:55

  Do Sejmu weszli najbardziej leniwi posłowie Malik, Andzel i Warwas. Obecność takiego Reszke na liście to chyba jakaś pomyłka. Wynik żenująco słaby. Swoją drogą dlaczego usunięto z listy Panią Otok, a wstawiono tego nieudacznika nie wiem. Nonsens. Brak kandydatów Solidarnej Polski. Kozik mógłby uratować dla PiS 4 mandat. Kto odpowiada za taką listę ????

 18. info - diagnoza, 20 paź 2023 o 7:42

  z internetu o PIS:
  „Nasze źródła w PiS twierdzą, że przez słabe wyniki tzw. jedynek oraz lenistwo struktur, których dopaść miał syndrom „tłustych kotów”, partia ostatecznie przegrała z opozycją. — Tłuste koty nas pogrzebały. Władza, pieniądze ze spółek oraz euro z Brukseli odebrały ludziom rozum — słyszymy w centrali na Nowogrodzkiej.”

 19. do RD, 20 paź 2023 o 10:39

  Nie było szansy na 4 mandat jednak obecność radnego Kozika mogłaby zniwelować stratę do PO.
  Silniejsi kandydaci mogli być również z powiatu będzińskiego i Dąbrowy Górniczej.

 20. statystyk, 20 paź 2023 o 12:20

  Jeszcze spojrzenie na lidera listy Ewę Malik:
  2023r. 39.489 głosów z 112.389 – 35.1%
  2019r. 46.756 głosów z 124.553 – 37.5%

 21. RD, 20 paź 2023 o 19:19

  do RD: szansa na mandat była, gdyby tylko wcześniej nie rozwalono PiS. Gdzie się podziały te osoby, które tworzyły telewizję, robiły gazetę, czy organizowały eventy. Nie ma ich. A za to odpowiadają posłowie. Pozostały tylko tłuste leniwe koty i krzykacze. Dziwię się tylko temu co taki Jaszczura jeszcze robi w tym towarzystwie. Jako przedsiębiorca doskonale wie jak PiS niszczył małe firmy w Polsce

 22. analiza porównawcza, 21 paź 2023 o 0:09

  Okręg nr 32

  2023
  112.389 głosów 29,74% z 377.959
  2019
  124.553 głosów 37.13% z 335.431
  Strata
  12.164 głosów – 9.76%

  Powiat będziński:
  2023
  23.026 głosów 27.10% z 84.965
  2019
  25.141 głosów 34.01% z 73.914
  Strata
  2.115 głosów – 8.41%

  Dąbrowa Górnicza:
  2023
  18.465 głosów 27.66% z 66.769
  2019
  21.208 głosów 35.59% z 59.593
  Strata
  2.743 głosów – 12.9%

  Jaworzno
  2023
  15.453 głosów 31.05% z 49.814
  2019
  17.688 głosów 40.72% z 43.436
  Strata
  2.235 głosów – 12.63%

  Sosnowiec
  2023
  29.844 głosów 27.01% z 110.500
  2019
  33.731 głosów 33.53% z 100.593
  Strata
  3.887 głosów – 11.52%

  Powiat Zawierciański
  2023
  25.589 głosów 38.82% z 65.911
  2019
  26.785 głosów 46.26% z 57.895
  Strata
  1.193 – 4.46%

 23. Senat, 22 paź 2023 o 0:49

  Tutaj kierownik Malik wystawiła ogranych 4 lata temu: Arkadiusza Grabowskiego (Dąbrowa Górnicza, powiat będziński zawierciański) oraz Jacka Dudka (Sosnowiec, Jaworzno). Z racji, że obydwaj jakoś szczególnie od 2019 roku aktywni nie byli wyniki są słabsze.
  Grabowski
  2019 – 72.823 z 190.308 38.27 proc.
  2023 – 67.886 z 217.086 31.27 proc.
  Minus 4.937 głosów
  Dudek
  2019 – 56.789 z 140.560 40.40 proc.
  2023 – 47.651 z 158.967 29.98 proc.
  Minus 9.138 głosów

 24. B., 22 paź 2023 o 10:08

  czyli kompromitacja

 25. Patryk, 24 paź 2023 o 23:23

  Czerwone zagłębie to już mit.Lirewka tak naprawdę uratował mandat Czarzastemu. Lokalne działaczki- nie ma co komentować

 26. OBURZONY, 25 paź 2023 o 8:56

  do Patryk. Czerwone zagłębie to mit? Bez żartów. To dlaczego lewaki dostają 2-3 razy więcej głosów niż w innych regionach?

 27. kompromitacja, 26 paź 2023 o 8:22

  W 2015 roku PiS w okręgu miał 6 parlamentarzystów: 4 posłów i 2 senatorów
  W 2019 – 4 posłów i żadnego senatora
  W 2023 – tylko 3 posłów.
  Regres nie jest efektem silnej lewizny tylko słabości (braku) lokalnych struktur PiS.

 28. B., 26 paź 2023 o 13:25

  do kompromitacji: już wcześniej pisałem, że to kompromitacja. Z tego co piszesz POSTĘPUJACA!!!

 29. Arioch, 26 paź 2023 o 14:33

  Do kompromitacji:
  Powiedzmy prosto z mostu, to spowodowała Pani Baronowa Ewa Malik, ponieważ to ona jest szefową w tych latach i czerpie z tego profity i poklask

 30. Taleny, 26 paź 2023 o 23:02

  Poseł Malik musi mieć wyjątkowe zdolności organizacyjne aby w czasach 8 lat rządów PiS pomniejszyć liczbę parlamentarzystów o 50%? Ciekawe czy znowu się rozpłacze przed Prezesem?

 31. Helena, 27 paź 2023 o 9:10

  nie znajduje słów oburzenia

 32. Posłowie, 28 paź 2023 o 12:16

  Zatem pozostali:
  Ewa Leniwa
  Waldemar Tchórzliwy
  Robert Ciepłe Kluchy

 33. dość żartów, 28 paź 2023 o 14:09

  niech się wezmą do roboty

 34. do kompromitacji, 31 paź 2023 o 7:30

  Tak się kończy ustawianie list pod siebie.

 35. Polak, 31 paź 2023 o 8:07

  a o winnych nie słychać

 36. Upierdliwy, 2 lis 2023 o 14:19

  Skąd ta złość i frustracja u Państwa? Przecież posłowie PiSu mają co chcieli – następną kadencję. Nie zrobili absolutnie nic, aby przedłużyć rządy tzw. prawicy (socjalistycznej), bo to nie jest w ich interesie. Nikt chcący wygrać nie zgłasza przegranych sprzed 4 lat, gdy nie wykazali oni grama aktywności. Nie przeanalizowano, że np. senator chcący wygrać z panią z PO wystarczyło przypomnieć jej raport NIK, skąd się wzięło zadłużenie w ZCO SS w DG! Jest głównym winowajcą nieudanego projektu. Ale przecież nie wypadało… To się wypadło, ale z gry. A każdy z posłów (ze szczególnym uwzględnieniem baronowej Kierownik) zadbał o to, żeby w najbliższym otoczeniu nikt mądrzejszy od nich nie wyrósł – kto wobec tego miał wziąć 4 czy 5 mandat? Klonowanie jest jeszcze zabronione 🙂 🙂 🙂

 37. Referendum, 3 lis 2023 o 11:35

  Na koniec jeszcze frekwencja w referendum o którym informować powinni zwłaszcza posłowie.

  Sosnowiec – 35.37%
  Dąbrowa Górnicza – 35.65%
  Jaworzno – 38.61%
  Powiat będziński – 36.31%
  Powiat zawierciański – 44.56%
  Województwo Śląskie – 40.02%
  Polska – 41.16%

  Za wyjątkiem powiatu zawierciańskiego pozostali zdecydowanie poniżej średniej krajowej i wojewódzkiej.
  Najgorsza frekwencja w Sosnowcu! Przypadek?

 38. do Referendum, 3 lis 2023 o 11:53

  Oczywiście, że nie przypadek, lecz kierownik Malik.

 39. Dlaczego PiS przegrał w Zagłębiu? - Rolowana Dąbrowa, 28 lis 2023 o 12:40

  […] sprawdzać i krytykować lewicową władzę w Dąbrowie Górniczej), który choćby we wpisie pt. Dlaczego PIS przegrał w Zagłębiu Dąbrowskim? pokazał dokładnie powody porażki (potrójnej, bo 1. z KO, 2. spadek o 10.000 głosów w stosunku […]

 40. Antypis, 21 lut 2024 o 20:40

  A ja sié cies,ę, że pani poseł Malik kieruje tutaj Pisem. Obyjak najdłużej.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie