Kiedy krach budżetu w Dąbrowie Górniczej?

Kategorie: Polityczne   | 30 stycznia, 2014

Jak już kiedyś wspominałem na blogu, w wielu dziedzinach Dąbrowa Górnicza jest taką Polską w pigułce. Widoczne jest to w sposobie rządzenia czy wciskania „ciemnoty” mieszkańcom, a także w obszarze realizacji inwestycji. Można tutaj, tj. w Dąbrowie Górniczej, już mówić o „przegrzaniu” inwestycyjnym. Polega to głównie na rozpoczynaniu inwestycji bez zapewnienia pewności pełnego jej sfinansowania, już nie mówiąc o dotrzymywaniu terminów. Oczywiście urzędnicy się z tym nie zgodzą. Dowody: Tworzeń, PKZ. Doprowadza to do sytuacji prawie analogicznej, jak przy sztandarowym inwestowaniu platformiarskiego rządu w polskie autostrady. Już ze stadionami poszło im lepiej, bo pomijając horrendalne koszty zdołano doprowadzić te budowy prawie do finału, a przynajmniej do meczów otwarcia. Swoją drogą dlaczego NIK nie reaguje na prawdopodobne olbrzymie zawyżanie kosztów budów to nie rozumiem. Czyżby byli w komitywie? 🙂

W Dąbrowie Górniczej, podobnie jak w całym kraju, mało kto konfrontuje przykładowo wysokość kosztów budowy z posiadanymi na ten cel środkami. Przeważa chciejstwo nad realizmem. Stąd ciągłe poprawki budżetowe w Radzie Miasta, że wspomnę miotanie się Rady i prezydenta w kontekście wypuszczania obligacji komunalnych. Nota bene od początku byłem temu przeciwny. Obie inwestycje (PKZ i uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej) rozgrzebane, pieniądze w części zmarnowane, bo nie może być inaczej, gdy coś robi się dwa razy. Nie przekonuje mnie tłumaczenie pana prezydenta, że poprawki (grube)  w Strzemieszycach nic nie kosztowały miasta, bo kosztowały: zdrowie mieszkańców, upadek firm rodzinnych i nawet wykonawców, którzy jak sobie tego nie odbiją, że coś robią dwa razy, to przecież także zbankrutują!

Efektem tego jest nierozliczanie inwestycji (tutaj można sięgnąć historią aż po Aquapark czy Halę Sportową), wspomniane bankructwa firm realizujących prace, szczególnie podwykonawców. Odbija się to także na osłabianiu pozycji miejskiego budżetu i samych realizacjach, bo inaczej być nie może! Ale przecież wysocy urzędnicy miejscy muszą dużo zarabiać i mieć co nadzorować. Sztandarowymi przykładami są wspomniane już: Pałac Kultury Zagłębia i uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście.

Od razu zaznaczam, że nie chodzi o to, żeby nie było inwestycji, ale róbmy to z głową. Oczywiście akurat remont socrealistycznego PKZ jest zbędny, ale już kiedyś zapytywałem, gdzie obiecywane dofinansowanie unijne? Przecież tego ma być ze 300 milionów, a nie widać nawet pierwszej setki! Zobacz „wsparcie” w tym względzie pani poseł B. Małecka-Libery (PO) i o Komisji Jaspera z Wiednia. Godzi się przypomnieć, że ich pozyskanie jest obostrzone przeróżnymi wymaganiami, sprawdzeniami, kontrolami, a przede wszystkim wyłożeniem własnych pieniędzy, których w Gminie coraz mniej! Na dodatek te są trochę bezmyślnie (wg mnie) wtapiane. Bo jak można było nie przewidzieć – a tu jest ewidentnie wina urzędników miejskich – że przy remoncie DK 94 na odcinku w obszarze Dąbrowy Górniczej nie trzeba będzie gruntownie remontować wiaduktu – estakady w Strzemieszycach k. przejazdu. Panie prezydencie trzeba było to skonsultować z jakimś budowlańcem! Ten wiadukt od początku wydawał się w dużo gorszym stanie niż ten nad ul. Wojska Polskiego, a tak okazuje się, że trzeba dołożyć dodatkowe 52 miliony złotych i to już tylko z kasy miasta.

Już nie wspomnę, a właściwie to wspomnę, że za te pieniądze można było spokojnie zrobić ślimaki na Wojska Polskiego oraz Staszica i Starocmentarną, czyli dojazd i rozładowanie ruchu, które pan obiecywał mieszkańcom przy zamknięciu na przekór ich woli skrzyżowania na Staszicu!!! Czy ktoś panie prezydencie odpowie za to? Mam na myśli ktoś z urzędników, nie mieszkańców.

Tych kilka przykładów, a można je mnożyć, pokazuje niekompetencje i niegospodarność w tym względzie, przynajmniej moim zdaniem. Efektem tego będzie załamanie budżetu gminy. Wydaje się, że to kwestia czasu. Tym bardziej, że wszelcy krytycy są pozbawiani pracy i bezpardonowo wyrzucani z pracy. Zobacz.

Na koniec jeszcze o kredytach. Te wszystkie dziury finansowe mają być wstępnie łatane kredytami. Tylko ile te kredyty będą kosztować? Jakoś dziwnie brak tego typu wyliczeń w kontekście ich zaciągania. A będą to koszty ogromne, obciążające kolejne pokolenia Dąbrowian. Hawk.

Ps Kilka zdań kol. K. Markowskiego w temacie: „Prezydent Dąbrowy Górniczej za zgodą Rady Miejskiej zaciąga coraz to nowe kredyty. Spłatę wszystkich kredytów i pożyczek zapisał aż do 2035 roku. Tym samym wiąże ręce przyszłym prezydentom miasta. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ prezydent miasta w oficjalnych dokumentach zakłada, że będzie postępował dalszy spadek mieszkańców Dąbrowy Górniczej, starzenie się społeczeństwa, a co za tym idzie można wnioskować coraz to mniejsze wpływy z podatków. W tym roku prezydent zapisał deficyt budżetowy na poziomie 190 milionów złotych. Zamierza on go pokryć  z pożyczek i sprzedaży majątku miasta. Inne miasta wolą oszczędzać. Sosnowiec już drugi rok z rzędu będzie mieć nadwyżkę budżetową.”. Całość: http://krzysztofmarkowski.blog.pl/2014/01/25/fenomen-dabrowy-gorniczej-miasto-sie-wyludnia-a-bezrobocie-rosnie-stopa-bezrobocia-juz-122/.

Ps ps Zobacz także ocenę długu miasta (inwestycji poprzez obligacje) w sąsiednim Sosnowcu przez Stowarzyszenie Konstruktywny Sosnowiec na stronie M. Migalskiego: http://www.migalski.eu/aktualnosci/dr-migalski-zaprezentowal-%E2%80%9Emape-wplywu-inwestycji-unijnych-na-wzrost-dlugu-publicznego-sosnowca/23-01-2014. Bardzo słuszne uwagi.

Komentarze

10 komentarzy do “Kiedy krach budżetu w Dąbrowie Górniczej?”

 1. iti, 30 sty 2014 o 19:36

  I dlatego nie będzie lepiej.

 2. Kazimierz Jasionek, 31 sty 2014 o 1:48

  Rządzącą obecnie w mieście klikę z Podrazą na czele, nigdy nie obchodziło i nie będzie obchodzić co będą robiły następne ekipy samorządowców kiedy oni już od mieszkańców dostaną porządnego kopa !!!!Do 2035 r to wielu z nich będzie już gryzło ziemię, a następne pokolenie zadłużonych mieszkańców nie przestanie tych drani przeklinać !!!! Szastanie pieniędzmi z kredytów to wizerunek lewicowców, a brak nadzoru nad większymi inwestycjami w mieście wydaje odpowiednie świadectwo tym rządzącym w DG Dyzmom. Tak się dzieje gdy wyborcy wybierają ludzi niekompetentnych i nie mających najmniejszego pojęcia o rządzeniu miastem !!!

 3. Sympatia, 31 sty 2014 o 14:29

  Brawo panie Grzegorzu.

 4. informator, 31 sty 2014 o 15:24

  Lewacki totalitaryzm atakuje!
  Aresztowano na 3 miesiące znanego nam, zasłużonego pracownika muzeum w Majdanku, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Powodem aresztowania jest dostęp w (w muzeum) do drukarki na której MOGŁY BYĆ drukowane tzw. nawołujące do nienawiści plakaty. Nienawiść polegała na krytyce lewackiej jaczejki Brama Grodzka-Teatr NN, która miała wprowadzać gender na KUL. Winą aresztowanego Krzysztofa było to, że znał osoby rozwieszające plakakaty, a także osobiście rozsyłał protest przeciwko koncertowi w lubelskim klubie Tektura, domagał się odwołania występu rosyjskiego zespołu Love Cult. Imprezę reklamował plakat ze Stalinem i czaszkami zabitych w Katyniu. Miała się odbyć w czasie żałoby po katastrofie w Smoleńsku!
  Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc Krzysztofowi. Każdy z nas może być następny!
  Wszstko opisaliśmy tutaj. Dowiesz się tam jak możesz pomóc

  ZŻ NSZ Okręg Górnośląski i Rada Osiedla Zatorze zapraszają dziś, 31 stycznia – o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie z Rafałem Sierchułą z IPN, który przedstawi nam swą książkę Historia człowieka myślącego Lech Karol Neyman (1908-1948). Spotkanie odbędzie się w lokalu RO Zatorze przy ul. Chorzowskiej 42.

  Klub Gazety Polskiej w Rudzie Śląskiej zaprasza w sobotę, 1 lutego o godzinie 12:00 do sanktuarium w Panewnikach na spotkanie z prof.Krystyną Pawłowicz.
  Wstęp wolny!

  Kto nie może jechać do Panewnik, niech ogląda rozesłanie przez papieża Franciszka wielodzietnych rodzin na misje ad gentes. To wyjątkowe wydarzenie będzie transmitowała telewizja TRWAM w sobotę, o godzinie 11:00

  I wreszcie Warszawa Plac Zamkowy 2 lutego – godzina 12:00 ogólno europejski protest w obronie dzieci, związany z tzw. Raportem Lunacek. 2 lutego razem z nami protestować będzie Madryt, Paryż, Bruksela i Rzym. Możesz jeszcze podpisać petycję do UE przeciw raportowi. To ostatnie godziny!

  Czytaj:

  50% zadłużenia planowanego w budżecie na rok 2014…już w styczniu.

  Raport prof Marka Regnerusa, który doprowadza do szału homolobby, w całości po polsku.
  Oglądaj:
  Wystąpienie ks. prof. Dariusza Oko w sejmie.

 5. halszka, 31 sty 2014 o 19:58

  „Jaki pan taki KRAM” !!!

 6. informator-2, 3 lut 2014 o 14:23
 7. bajzlarz, 3 lut 2014 o 18:52

  Dabrowiacy maja takiego prezydenta i radnych jakich sobie wybrali, nie pierwsza kadencja to. To synowie i corki tej ziemi. Dabrowa zawsze bedzie taka jaka jest a komu sie ta twarz nie podoba to najlepiej niech sie wyprowadzi zaoszczedzi sobie zdrowia i nerwow. Panie Jaszczura nigdy prawica nie wygra w Dabrowie, ludzie sie dobrze czuja w bajzlu jaki jest i co im pan zrobisz?

 8. Kazimierz Jasionek, 5 lut 2014 o 0:38

  Do „bajzlarz”
  Żle odbierasz te wszystkie uwagi i kpiny jakie urządza sobie ta rządząca sitwa w DG. Tutaj nie chodzi o to, żeby mieszkańcom wybić z głowy że głosują na tą zgniliznę (chociaż nie byłoby to wcale głupie )Rozchodzi się o to, żeby pobudzić ten śpiący elektorat do racjonalnego myślenia !!!
  Zwrot w tym wpisie „i co im pan zrobisz” nijak się nie ma do sytuacji w DG. Wiadomo, że nikt tych z małymi rozumkami na kolano nie weźmie, ale ciekawi mnie ile jeszcze czasu potrzeba żeby zrozumieli swój błąd w myśleniu !!!!!

 9. Zibi, 5 lut 2014 o 13:47

  do Kazimierza: utrafił pan w sedno.

 10. Student, 6 lut 2014 o 13:26

  Szkoda że tak będzie jak pan pisze. Trzeba jednak wyjechać…

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie