Zauważam, że działania, polityka (sensu large) i image śląskich polityków nie odpowiadają coraz większej liczbie Zagłębiaków. Zgodnie z jednym z podstawowych praw fizyki akcja rodzi reakcję. Coraz częściej słyszę w związku z polityką silenizacji Zagłębia Dąbrowskiego przez Ślązaków (RAŚ), media znajdujące się na terenie Śląska (a nie Zagłębia Dąbrowskiego), no i polityków stricte antyzagłębiowskich, że rodzi się reakcja na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i w sercach prawdziwych Zagłębiaków! Powstają (bądź próbują powstawać) nowe stowarzyszenia i organizacje. Odwołują się one do tożsamości zagłębiowskiej i wywodzą się z naszego terenu. Także istniejące stowarzyszenia prozagłębiowskie aktywizują się. Oczywiście tylko wspólne przeciwstawienie się całego Zagłębia Dąbrowskiego (sensu large) może dać efekt i w perspektywie zahamować ześląszczenie tego obszaru. Mając nadzieję, że takowa silenizacja nigdy nie nastąpi, chciałbym przedstawić dzisiaj głos historyka dr. Zbigniewa Matuszczyka. Ogólnie jego wywody wpisują się w hasło, które powinno kierować każdym Polakiem, w tym szczególnie Zagłębiakiem:

„Tożsamość tak, autonomia – separacja nie!”.

„Po 20 latach funkcjonowania Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ), organizacja ta powoli staje się realną siłą polityczną w województwie śląskim. Wybór trzech przedstawicieli tej organizacji do sejmiku śląskiego oraz zawarcie koalicji z PO i PSL zaowocowało wejściem przewodniczącego RAŚ dr. Jerzego Gorzelika do zarządu województwa. Tym samym RAŚ stał się podmiotem polityki regionalnej!

Dlatego też uważam, że w bieżącej kadencji władz samorządowych należy się spodziewać prób legitymizacji prawnych działań RAŚ na rzecz autonomii Śląska, która jest głównym celem tej organizacji.

RAŚ ukierunkowany jest na długoletnią pracę u podstaw ze społeczeństwem śląskim oraz władzami wojewódzkimi i państwowymi, które przekonuje do swoich racji. Niestety brak jest jasnego i jednoznacznego oficjalnego stanowiska władz do takich kwestii jak proponowane przez RAŚ tworzenie Sejmu śląskiego, skarbu śląskiego czy śląskiego rządu. Zasłanianie się Konstytucją RP, która nie przewiduje takich instytucji, w sytuacji gdy RAŚ ma swoje stanowisko co do jej zmiany, uważam na dzień dzisiejszy za niewystarczające. Również brak naszego samorządowego stanowiska wobec planów RAŚ, zachęca tą organizację do aktywizowania swojej działalności, również na arenie międzynarodowej.

Nie powinniśmy zapominać, że dzisiejsze województwo śląskie powstało jako śląsko-dąbrowskie w 1945 roku, po kapitulacji hitlerowskich Niemiec, które były bezpośrednim sprawcą wybuchu II wojny światowej. W wyniku wojny zmieniły się granice II Rzeczypospolitej. Zwycięskie mocarstwa dokonały nowego podziału Europy i zasadniczo zmieniły granice państwa polskiego, nota bene znacznie zmniejszając jego powierzchnię.

Województwo śląskie, po przyłączeniu części, odebranej III Rzeszy Niemieckiej oraz włączeniu Zagłębia Dąbrowskiego, stało się całkowicie nową jednostką administracyjną oraz centrum polskiego przemysłu ciężkiego, nieodzownego dla odbudowy zniszczonego i rozgrabionego przez dwóch agresorów kraju.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej sprzyja ujawnianiu się społecznych i politycznych ruchów autonomicznych, które nie zawsze muszą być akceptowane przez całość społeczności lokalnej, a w naszej sytuacji mieszkańców i samorządy województwa śląskiego. Dzisiaj stroną w działaniach na rzecz autonomii Śląska jest R.

W tej dyskusji nie słychać głosu pozostałych mieszkańców województwa a w tym mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Nie posiadamy realnej opiniotwórczej reprezentacji społeczeństwa zagłębiowskiego, która by mogła ustosunkować się do pomysłów RAŚ w kwestii urządzenia nam życia społeczno-politycznego w regionie.

Prowadzi to do zacierania tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego, czego skutkiem jest przekonanie rodzące się w potocznej opinii społeczeństwa polskiego, że województwo śląskie jest obszarem kulturowo jednolitym zamieszkałym wyłącznie przez Ślązaków, którzy domagają się autonomii proponowanej przez RAŚ.

W takiej sytuacji RAŚ, nie mając realnej siły sprzeciwiającej się propozycją tego ruchu społecznego przejmuje inicjatywę społeczno-polityczną na rzecz budowania wymyślonej autonomii, która gdyby została zrealizowana musiała by zaowocować rozpadem województwa śląskiego lub wchłonięciem Zagłębia Dąbrowskiego przez Śląsk!

Trzeba podkreślić, że wewnętrzne spory pomiędzy partiami politycznymi w sejmiku śląskim oraz zawieranie doraźnych koalicji, nie gwarantują obrony tożsamości społeczno-kulturalnej i historycznej Zagłębia!

Czy zatem w Zagłębiu Dąbrowskim nie powinniśmy wypracować wspólnego stanowiska wobec propozycji RAŚ? Przecież już dzisiaj RAŚ rządając autonomii Śląska stawia nam pytanie czy będziemy chcieli w niej funkcjonować, czy też należy Zagłębie Dąbrowskie z niej wyłączyć?

Jako mieszkaniec Zagłębia Dąbrowskiego, konkretnie Sławkowa, którego mieszkańcy w 1998 r. w powszechnym referendum przy 79,9% frekwencji, w 99,3% opowiedzieli się za przejściem miasta Sławkowa z województwa małopolskiego do śląskiego, mam prawo wiedzieć, tak samo jak pozostali mieszkańcy, czy w przyszłości mamy stać się Ślązakami? Czy może zachowamy swoją odwieczną, polską i zagłębiowską Tożsamość?

Uważam, że potrzebujemy jako Zagłębiacy reprezentacji, która wypracowałaby wspólne stanowisko społeczności miast i gmin Zagłębia wobec postulatów RAŚ. Równocześnie reprezentacja ta powinna zająć się pielęgnacją i kultywowaniem zagłębiowskiej tożsamości!

Postuluję kontynuowanie dyskusji na temat wspólnych działań w celu wypracowania wspólnego stanowiska całego obszaru Zagłębiowskiego w przedstawionych powyżej kwestiach.”

dr Zbigniew Matuszczyk

Oczywiście do tematu powrócę.

Komentarze

12 komentarzy do “Tożsamość tak, autonomia – separacja nie!”

 1. informator, 6 kwi 2011 o 11:14

  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=122542251154682&set=a.122542247821349.24856.100001967236199&theater
  Na stronie RAŚ w Opolu, widnieje news z 6 grudnia 2010 roku, dotyczący piątego turnieju sekcji skatowej tamtejszej struktury organizacji. Obok informacji zamieszczone jest zdjęcie zwycięzcy turnieju, niejakiego Piotra Rybczyka, który stoi na dość charakterystycznym tle. Jest nim tablica z krzyżem żelaznym (na nim lata 1939-1945) i napisem „Zum gedenken den gefallenen” („Ku pamięci poległych”), przy której stoją flagi Śląska i Niemiec. Czyżby autonomia to nie czasami zwierzchność Niemiec?

 2. Mariola, 6 kwi 2011 o 12:51

  Bardzo stonowane i uważam że właściwie przedstawione stanowisko mieszkańców Zagłębia.

 3. mikke, 7 kwi 2011 o 11:56

  Gorące dyskusje dotyczące narodowości śląskiej zmotywowały mieszkańców miast położonych na wschód od Brynicy. Działający w nich społecznicy nawołują ziomków do podawania w spisie powszechnym narodowości… zagłębiowskiej.
  Więcej… http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,9390203,Zaglebiacy_to_tez_narod_.html?fb_xd_fragment#?=&cb=f254974029a3f82&relation=parent.parent&transport=fragment&type=resize&height=26&ackData%5Bid%5D=1&width=120#ixzz1IpVX5KTC

 4. Michał, 7 kwi 2011 o 12:57

  do mikkego: może trzeba tak zrobić. Popieram!

 5. M.M., 7 kwi 2011 o 15:12

  Od zawsze czułam się Polką i Zagłębianką bo tu byli od bardzo dawna( napewno od połowy XIX w.) moi przodkowie ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy podawać narodowość zagłębiowską. Ludzie skupmy się na polskości i wspólnych działaniach dla dobra Ojczyzny a nie na podziałach. Społeczeństwo na Sląsku i w Zagłębiu jest tak wymieszane dzięki socjalistycznej polityce władz powojennych, że wszelkie podziały w chwili obecnej będą ze szkodą dla wszystkich!!!!!!!

 6. Krzysiek, 7 kwi 2011 o 21:03

  Podziały szkodliwe czy raczej naturalne?
  Tekst „nie dzielmy się, nie twórzmy sztucznego podziału” to dalej pokutująca komunistyczna ideologia. Tak, nie dzielmy się, oczywiście nazywajmy się Ślązakami mieszkającymi na Śląsku a nie w pseudo śląskim województwie.
  W tej Dąbrowie to chcecie dalej mieszkać w najbardziej zielonym mieście na Śląsku i także największym (powierzchnia)na Śląsku?
  O to właśnie chodzi?
  Tak jak z nazwą metropolii? Jak to hanysy mówią? Nie ważne jaka będzie nazwa pod warunkiem że się będzie nazywać Silsia.
  I teksty osłabiające „nie dzielmy się przecież wszyscy jesteśmy Polakami” Tym co to mówią radzę aby to skierowali do Kutza i Gorzelika. Piszcie to na forum RAŚ-iu które warto poczytać bo wtedy się dowiecie co Was czeka w tej śląskiej autonomii. Tyko mały przykład: już planują zmieniać nazwy wszystkich ulic np w Katowicach które mają związek z Polską.
  Polecam, forum RAŚ to pasjonująca lektura.
  Więc co dalej nie róbmy podziału i niech dalej plują na nas? Oni swoje robią i mają sojuszników politycznych a Wy cicho siedźcie dalej!

  PS Chłopaki z FdZD wcale nie namawiają aby wpisywać narodowość zagłębiowską a jedynie do tego aby w innym pytaniu zaznaczyć zagłębiowską grupę etniczną. To jest zasadnicza różnica i wystarczy czytać coś więcej niż tylko tytuł artykułu w GW 🙂
  http://www.fdzd.org

 7. iti, 8 kwi 2011 o 8:09

  Rzeczywiście Krzysiek, póki prezydent miasta Dąbrowy Górniczej Z. Podraza propaguje je jako największe powierzchniowo na Śląsku nici z Zagłębia. Ale kto go wybrał na Prezydenta ślązacy czy Dąbrowianie?

 8. Sprawiedliwy, 8 kwi 2011 o 13:07

  Do iti. Mądre pytanie kto wybrał Podrazę na Prezydenta? Ja uważam że wybrali go ludzie bardzo nie rozważnie gdyż pamiętają go jeszcze ze szpitala, a nie zdają sobie sprawy, że od tego czasu zmienił się na gorsze wielokrotnie.

 9. Paweł, 8 kwi 2011 o 13:46

  do Krzyśka. Wyjątkowo właściwie sformułowałeś hanysowanie ślązaków. Im pasuje tylko jak jest Silesia, To jest straszne i przypomina wiadome totalitaryzmy. Dlatego Zagłębiacy muszą się obudzić!! Podraze i Górskiego zmienić na Zagłębiaków!!! Inaczej przegramy.

 10. ewaewa, 9 kwi 2011 o 13:28

  I bardzo dobrze, że ktoś w końcu zauważył konieczność zadbania o wartość swoich korzeni. Bardzo dobrze Panie Grzegorzu, że umieścił Pan taki artykuł. Bo niby dlaczego tylko ślązacy tak bardzo podkreślają swoją śląskość a zagłębiacy są zawsze pomijani. TO JEST PROBLEM, KTÓRY WYMAGA UWAGI!!!

 11. ewaewa, 9 kwi 2011 o 13:32

  rzeczywiście Sprawiedliwy: tu dowód http://www.youtube.com/watch?v=PC5YDc_ZLg8&feature=player_embedded
  Czy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej to Zagłębiacy czy ślązacy? Pan Podraza nie ma jak widać wątpliwości.

 12. Michał, 4 maj 2011 o 15:56

  do ewyewy: I takiego prezydenta wybrali miezkańcy Zagłębiowskiej Dąbrowy Górniczej. Tragedia!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie