05
24
Symbole Zagłębia Dąbrowskiego
Kategorie: Aktualności, Zagłębie Dąbrowskie | 24 maja, 2011
Od dłuższego czasu zamieszczam na blogu wpisy dotyczące tożsamości regionu, który zamieszkuję, czyli Zagłębia Dąbrowskiego. Przykładowo zamieściłem cykl wpisów dotyczących kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=8885#more-8885, http://grzegorzjaszczura.pl/?p=8746#more-8746 oraz próbowałem określić tożsamość zagłębiowską: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=8730#more-8730. Oczywiście czyniłem to nie bez kozery. Celem było nie tylko określenie stanowiska Zagłębiaków w kontekście działań autonomicznych RAŚ, ale także dopracowanie historyczne, merytoryczne i heraldyczne Symboli Zagłębia Dąbrowskiego. Zajął się tym pochodzący ze Sławkowa historyk dr Zbigniew Matuszczyk. Prace trwały kilka miesięcy, ponieważ przeprowadzono także liczne konsultacje, ale efekt jest, mam nadzieję, że mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego to potwierdzą, wspaniały. Prace zostały zakończone 2 maja tego roku, czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej.
Symbole Zagłębia Dąbrowskiego opracowane przez dr. Zb. Matuszczyka obejmują: herb, barwy, chorągiew i flagę. Przedstawię część zdefiniowanych symboli z Opracowania dr. Zb. Matuszczyka:
„HERBEM Zagłębia Dąbrowskiego jest: w polu czerwonym tarczy, godło – ukoronowany piastowski orzeł biały, ze złotym dziobem i szponami, w złotych: koronie, przepasce przez skrzydła i pierścieniu spinającym ogon, na piersi orła tarcza sercowa, w jej zielonym polu skrzyżowane perlik i żelazko, z czarnymi żeleźcami i złotymi trzonkami.
HERB Zagłębia Dąbrowskiego nosi nazwę własną „Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego”. Wyraża równocześnie: tożsamość i wspólnotę społeczeństwa zagłębiowskiego oraz jedność państwa polskiego. Herb oraz pozostałe symbole Zagłębia Dąbrowskiego należą do wszystkich przyjmujących te zasady.”
„BARWAMI Zagłębia Dąbrowskiego są kolory: biały, czerwony, zielony i czarny, ułożone od góry do dołu, w czterech poziomych, równoległych pasach. Pasy: biały, zielony i czarny są tej samej szerokości. Pas czerwony jest dwa razy szerszy od każdego z pozostałych.
Przy umieszczaniu barw Zagłębia Dąbrowskiego w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
BARWY Zagłębia Dąbrowskiego stanowią składniki chorągwi Zagłębia Dąbrowskiego i flagi Zagłębia Dąbrowskiego.”
„CHORĄGIEW Zagłębia Dąbrowskiego stanowi płat materii o stosunku szerokości do długości 5:8, o barwach Zagłębia Dąbrowskiego, składający się z trzech poziomych, równoległych pasów. Od góry czerwony stanowiący trzy piąte szerokości. Pod nim pas zielony, niżej czarny, każdy stanowi jedną piątą szerokości. Na pasie czerwonym na środku jest umieszczony Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego.”
„FLAGĘ Zagłębia Dąbrowskiego stanowi płat materii o stosunku szerokości do długości 5:8, o barwach Zagłębia Dąbrowskiego, który składa się z czterech poziomych równoległych pasów. Od góry – pas biały, stanowiący jedną piątą szerokości, pod nim pas czerwony, stanowiący dwie piąte szerokości. Poniżej pas zielony oraz na dole pas czarny, każdy po jednej piątej szerokości.”
Autor dzieła, dr Zbigniew Matuszczyk, korzystając z praw autorskich dopuszcza i zachęca wszystkich, szczególnie tych którym bliskie jest Zagłębie Dąbrowskie, do używania opracowanych przez siebie Symboli. Oczywiście powinno się to odbywać z czcią i szacunkiem. Szerzej o tym w jutrzejszym wpisie na blogu. Zamieszczę także szerokie uzasadnienie zastosowanych symboli, barw, wzorców, itp. szczegóły, które wpłynęły na taki a nie inny efekt końcowy.
W tej chwili jedno zdanie, będące fundamentem Opracowania Symboli Zagłębia Dąbrowskiego:
„Istotą opracowanych symboli jest ich społeczna własność, należą one do wszystkich pragnących manifestować i propagować tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego oraz jedność państwa polskiego.”
Ps. Ze swej strony zachęcam również wszystkich Zagłębiaków – Polaków do propagowania Symboli Zagłębia Dąbrowskiego!!!
Komentarze
13 komentarzy do “Symbole Zagłębia Dąbrowskiego”
Zostaw komentarz
Tak trzymać!
Mieszkańcy DG dobrze wiedzą że mieszkają w Zagłębiu, szkoda tylko że nie wie o tym PODRAZA i uważa że mieszkamy na Sląsku. WSTYD!!!!!!!!!!!!!!
Odnoszę dziwne wrażenie że w większośći dr Matuszczyk wzoruję się na herbie i barwach już funkcjonujących zaproponowanych przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Dodał raptem czarn kolor górnistwa i trochę pozmieniał.
odp. dla Tylko to dla kogo: we wpisie dzisiejszym: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=10497#more-10497 znajdzie Pan uzasadnienie powodu takiego skonstruowania naszych Symboli. Nie chodzi o zmiany, ale dostosowanie ich do istniejącej heraldyki itd. zachęcam do zapoznania się z uzasadnieniem.
Co ciekawe – nie ma znaków ograniczenia do 12t na ulicy Gospodarczej – zostały zdjęte – rodzi się pytanie dlaczego?
jANEK pomyliłeś wpisy. Tworzeń sprawdzamy w sierpniu.
Zdecydowanie nie podoba mi sie projekt . Orzel OK . Ale te mlotki wcale nie sa potrzebne i coraz mniej charakteryzuja Zaglebie . Flaga jest okropna . Jakas bialoruska w formie lub branzowa z czasow PRL . Juz samo umieszczenie orla nie centralne a tylko w gornej polowie powoduje degradacje . Jakas forma wasalna czy cos w tym stylu . Mam nadzieje ze ten okropny projekt szybko upadnie . Wystarczy porownac prostote i genialnosc prostej i czystej formy godla slaskiego do tego knota . I faktycznie to co laczy go z Zaglebiem to mania do upstrzenia jaka przejawia sie w godlach miast Zaglebia Dabrowskiego np Dabrowa i Sosnowiec . Zdecydowanie lepszy projekt wykonali bodajze kibice Zaglebia bo barwy to sugeruja ale prosta forma i piastowski orzel i tak bija na glowe ten projekt. http://www.dabrowa.pl/dg_historia_herbarz_zaglebie-dabrowskie.htm
Symbole oczywiście jako mieszkance Zagłębia bardzo mi się podobają. A Orzeł faktycznie mocny, majestatyczny, silny i drapieżny. Połączenie doskonałej znajomości historii i heraldyki. Coś wspaniałego. Szóstka.
Przyłączam się do Zagłębiaka. Tak trzymać!!!
do Zagloby: zajmij się swoimi.
Zgrabna notka, tak jak i nota bene calutka strona… Nie przestawaj
pisać, a cała sieć należy do Ciebie! 😉 Pzdr!
Warto przeczytać także; http://www.symbolezaglebia.pl/artykuly/inne-art/58-dr-zb-matuszczyk-list-otwarty.html
oraz http://www.symbolezaglebia.pl/artykuly/inne-art/60-starosta-bedzinski-odpowiada-dr-zb-matuszczykowi.html.
Piękne.