A nie mówiłem!

Kategorie: Aktualności   | 12 lipca, 2012

„Krach” uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, przeprowadzanego w Dąbrowie Górniczej, przez lewicowe władze, na czele z panem prezydentem Zb. Podrazą (skrajna lewica SLD), wieszczyłem jeszcze jako radny Rady Miasta i jeszcze zanim doszło do rozpoczęcia tej olbrzymiej (bo za prawie 1 miliard złotych), jak na warunki naszej Gminy, inwestycji. Spotykałem się jednakże z jawną niechęcią, widoczną nawet przy wysłuchiwaniu moich obaw i zastrzeżeń. Pamiętam, jak w trakcie jednej z sesji, nawet pani poseł B. Małecka-Libera (PO), współpracująca z panem prezydentem z SLD, była zdegustowana moim zdystansowaniem się do wirtualnych pieniędzy via Bruksela, na dotację do tych robót, niechęcią głównie spowodowaną koniecznością zadłużenia budżetu miasta. Zob.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=5416#more-5416. A to ona właśnie starała się zwiększyć zadłużenie naszej Gminy związane z otrzymaniem dofinansowania wniosku tzw. unijnego, który był wtedy w rozsypce. A nad ew. dofinansowaniem obradowała dopiero jakaś komisja z Wiednia (komisja Jaspera). Tak właściwie to nie rozumiem dlaczego w Wiedniu?

Oprócz olbrzymiego zakresu inwestycji, który to zakres, jak wtedy sugerowałem powinien być podzielony na kilka wniosków, choćby dla zabezpieczenia się finansowego, dochodził problem własności infrastruktury wod.-kan., w związku z tym, że kilkadziesiąt procent udziałów w dąbrowskim PWiK sp. z o.o. ma prywatna firma z kapitałem niemieckim (RWE Aqua Gmbh). O tym możesz już szerzej poczytać, ponieważ w kwietniu minęło 10 lat od jej utajnienia bezpośrednio po podpisaniu i obecnie jest odtajniona. To taka ciekawostka związana z gospodarowaniem publicznym mieniem przez „demokratycznych” „władców” Miasta. Tylko, że koszt odkupienia ew. udziałów w PWiK, zgodnie z treścią tzw. umowy prywatyzacyjnej i Porozumieniem Wspólników wraz z Biznes Planem, w tzw. międzyczasie wzrósł do dobrych kilkudziesięciu milionów.

I ostatnie bankructwo (upadłość) Hydrobudowy Polska S.A. bardzo przybliżyło to, delikatnie nazwijmy, załamanie inwestycyjne i budżetowe w Dąbrowie Górniczej. Zob. także: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=18042#more-18042.

Igrzyska w Polsce się już odbyły, zajęliśmy ostatnie miejsce w najsłabszej grupie na ME w piłce nożnej. Za to koszty budowy stadionów i infrastruktury autostrad, bez której szef prywatnego stowarzyszenia piłkarskiego UEFA M. Platini nie potrafiłby się przemieścić, będą spłacać jeszcze nasze wnuki. O stowarzyszeniu piłkarskim piszę tak trochę złośliwie, ponieważ uważam, że nie powinniśmy tracić suwerenności państwa na stadionie wybudowanym z podatków i kredytów obywateli na rzecz takowego. Wystarczająco dużo jej straciliśmy na konto „superpaństwa” UE.

Tak przy okazji, kiedy się dowiemy, jakie z tym wiązały się łapówki? Bo ile przykładowo brali J. A. Samaranche czy prezes brazylijskiej federacji w nogę R. Teixeira wiadomo już dokładnie, ale musiało upłynąć sporo lat. Zobacz.

Igrzyska w Dąbrowie Górniczej niebawem. Z szybkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę stu kilkudziesięciu kolarzy przemknie przez miasto w ramach Tour de Pologne, a może odbędzie się jeszcze jakiś wyścig VIP-ów na rolkach czy kończynach dolnych, Woodstock i lewicowa, miejscowa gawiedź będzie zachwycona, natomiast budżet nie bardzo!

Wracając do meritum, niedługo będzie po igrzyskach, a gospodarka wodno-ściekowa w mieście w rozsypce. Przykładowo w Toruniu po upadłości Hydrobudowy Polska S.A. miasto zrezygnowało z tej firmy i naliczyło kary umowne. Zobacz. Czy tak będzie także w Dąbrowie Górniczej? Podobno po Tworzniu, firma Gazobudowa Zabrze jest w sporze z miastem, w związku z niedotrzymaniem terminu wykonania inwestycji. Jak tam było tragicznie, zobacz przykładowo: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=12300#more-12300 lub http://grzegorzjaszczura.pl/?p=10401#more-10401.

Jeszcze uwaga, ponieważ nie jestem już radnym, nie mam wszystkich informacji potwierdzonych. Swego czasu poprzez interpelacje mogłem wszelkie nieścisłości lewicowej władzy wyławiać i piętnować. Teraz radni są jakoś milczący i bezradni.

Jak zabezpiecza się Dąbrowa Górnicza, po ewentualnym odejściu Hydrobudowy Polska (obecnie w upadłości układowej) czy konsorcjum z jej udziałem? Przecież należałoby zrobić wtedy inwentaryzację rozgrzebanych i tonących w błocie lub pyle (w zależności od pogody) inwestycji wod.-kan., co zajmie kilka miesięcy. Jak to wpłynie  na terminowość realizacji inwestycji i dofinansowanie unijne, które już obecnie leżą. Dowód we wpisie, gdzie skarbnik miasta pani J. Bronikowska-Radosz potwierdza konieczność zwrotu 12,5 mln złotych: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=18230#more-18230.

W ostatnią niedzielę po burzy, jej skutki, tj. powódź w mieście każdy mieszkaniec widział i odczuł. Zobacz przykładowo: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.392837910775851.84794.147313518661626&type=1

lub http://www.facebook.com/photo.php?fbid=392838627442446&set=a.392837910775851.84794.147313518661626&type=1&theater.

Kto przejmie ewentualnie rolę generalnego wykonawcy, przecież robót nie da się całkowicie przerwać, bo spowodowałoby to dodatkowe olbrzymie koszty? Należy także wspomnieć o stratach przedsiębiorców, które np. w Strzemieszycach rosną lawinowo, a zawieszanie działalności, zwolnienia pracowników, powiązany z tym wzrost bezrobocia, staje się normą! Należy dodać, że są jeszcze straty podwykonawców, którzy podobno już nie otrzymują wynagrodzenia! Ci na dole stracą realnie najwięcej, ponieważ nawet droga sądowa z urzędem miasta to nie taka prosta sprawa. Na dodatek to kolejne koszty, po wydaniu pieniędzy, często z kredytów, na wykonanie zleconych robót. Za kadencji pana prezydenta Zb. Podrazy (SLD), rośnie tylko zatrudnienie wśród biurw – administracji. Zresztą to analogicznie jak w całym super socjalistycznym, zlewicowanym państwie, tj. Unii Europejskiej!

Zakładając wygnanie lub rejteradę Hydrobudowy, kiedy nowy przetarg? i o ile przedłuży to gehennę mieszkańców naszego miasta? A może MZUM.pl i prezes T. Sołtysik (SLD), jako „doświadczony podwykonawca” w dziedzinie drogownictwa i kanalizacji wodno-ściekowej przejmie te kilkaset milionów przerobu? Chociaż po zaznajomieniu się ze współtworzonym przez niego kontraktem na projekt, budowę i eksploatację Centrum Administracji osobiście wolałbym, żeby tak się nie stało!

Komentarze

16 komentarzy do “A nie mówiłem!”

 1. Sympatia, 12 lip 2012 o 15:02

  Dziękuję.

 2. Magda, 12 lip 2012 o 15:31

  Bardzo mi się podoba jak pan opisuje te realia polskie i dąbrowskie. Tak prosto i konkretnie pan to ujmuje. Jakże to olbrzymia różnica z pseudointeligentnymi mediami lewicowymi tak powszechnymi po „transformacji ustrojowej” w Polsce.

 3. Zgred, 13 lip 2012 o 11:21

  Tak trzymać i łoić im skórę.

 4. K Jasionek, 13 lip 2012 o 18:28

  A kiedy lewicowcy zrobili cokolwiek z głową ???Teraz by należało złapac tych wszystkich mądrali za łby, ubrać tą bandę w pasiaki i pogonić do roboty do tych rozkopanych ulic. Nad ich łbami postawić ekonomów z batami i uczyć ich rozumu którego w tych szeregach jest bardzo trudno się doszukać. Za to pyszałkowatością i zarozumialstwem biją wszystkich, nawet o te swoje nic nie warte głowy.

 5. informator, 14 lip 2012 o 8:42

  „W okresie od stycznia do końca czerwca 2012 r. ogłoszono upadłość 416 polskich firm. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, kiedy to sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 349 przedsiębiorstw, stanowi to wzrost o 19,2 proc. Największy wzrost odnotowano w branży budowlanej.”
  Całość: http://biznes.onet.pl/najwyzsza-liczba-bankructw-od-czterech-lat,18543,5188788,1,prasa-detal

 6. informator, 17 lip 2012 o 7:47
 7. Bogdan, 17 lip 2012 o 10:27

  Jak zawsze trafia pan w dziesiątkę panie Grzegorzu!

 8. Czytelnik, 18 lip 2012 o 8:11

  PIĘKNA ROBOTA 🙂

 9. iti, 20 lip 2012 o 22:27

  Podobno pani Małecka-Libera ma być kandydatem PO na prezydenta w przyszłych wyborach. Czyli nic sie nie zmieni. Dąbrowa to dno dla biznesu, szczególnie małego. Oprócz Rodziny nikt sie nie wyżywi.

 10. K Jasionek, 21 lip 2012 o 12:20

  Też słyszałem że Liberowa ma byc kontrkandydatem Podrazy w przyszłych wyborach prezydenckich w DG. To nas wyborców postawi w sytuacji godnej pożałowania jak w chorobach, co lepsze dżuma czy cholera Dlaczego prezydentem nie może byc w DG FACHOWIEC który bez otaczania się róznymi przekrętami (jaki pan taki kram) bedzie rządził miastem uczciwie i z poszanowaniem mieszkańców ??? Dlaczego wciąż muszą byc to osoby wywodzące się ze znienawidzonych partii, którzy juz pokazali na co ich stać. Te wszystkie ZERA pogonic do ROBOTY i wara od koryta.

 11. KNP, 21 lip 2012 o 21:33

  K.Jasionek ma rację, ale jest tylko jeden sposób, który już dawno głosi pan Janusz Korwin-Mikke: trzeba usunąć koryto, bo świnie zawsze sie znajdą. Jak nie będą miały co żreć to zdechną, bo nic innego nie umieją!

 12. iti, 27 lip 2012 o 15:42

  Rzeczywiście, nawet lewacki Śpiewak to wie:
  „Tej afery nie da się łatwo zapomnieć. Jeśli za komuny była jedna nomenklatura, która obsadzała wszystkie stanowiska w państwie, to dzisiaj mamy kolejne nomenklatury. Wymieniono jedną nomenklaturę komunistyczną na wiele nomenklatur, które walczą o wpływy za pomocą środków wyborczych. Ale dążą do osiągnięcia bardzo podobnych celów. Od 1993 r. system patologiczny w Polsce jest coraz mocniej zinstytucjonalizowany.

  – Jak uciąć łeb tej hydrze?

  – Na pewno nie wystarczy wyrzucić pana Śmietankę, Serafina i ograniczyć kolegów pana Sawickiego, bo…

  – …przyjdą nowi.

  – I stara nomenklatura zostanie zastąpiona nową. Przyjdzie nowy Śmietanko i Serafin. To tylko gra elit i grup nacisku.”

 13. iti, 27 lip 2012 o 15:42
 14. iti, 27 lip 2012 o 15:42

  Korwin-Mikke po prostu był i jest wizjonerem.

 15. Sympatia, 29 lip 2012 o 12:22

  Panie Grzegorzu proszę kontynuować wpisy.

 16. Zenek z pod Rybnika, 22 paź 2012 o 22:57

  Przypadkowo natknąłem się na ten blog i muszę powiedzieć, że bardzo ciekawie opisuje Pan rzeczywistość w swoim mieście. Powodzenia!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie