Strzemieszyce powstańcie z kolan! cz. 2

Kategorie: Aktualności   | 25 października, 2013

Rozwinę dzisiaj kilka wątków ze spotkania w dniu 21.10.2013 r. mieszkańców Strzemieszyc z biurwami z urzędu miasta, na czele z panem prezydentem Zb. Podrazą (skrajna lewica). Trzeba przyznać, że urzędnicy przygotowali się do spotkania. Aby być kulturalnymi zapoznali się  z zasadami dyskusji, wyświetlonymi zresztą przez nich na tablicy, prawdopodobnie, żeby wszyscy wiedzieli, że podatki mieszkańców się nie marnują, a idą także na rozwój intelektualny urzędników (chociaż pełnomocnik, asystent i moderator w jednym p. prezydenta M. Bazylak (SLD) argumentował to inaczej). Około 300 osób, które zgromadziły się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 17 (nie licząc kilkudziesięciu urzędników sprowadzonych jako osłona przez p. prezydenta) pewnie ma inne zdanie. Dezaprobatę do działań i słów prezydenta miasta i biurw można było odczuć przez całe spotkanie. Jego tłumaczenia były przerywane gwizdami i okrzykami. Trudno się dziwić, gdyż pan prezydent ograniczał się do przytakiwania, zapisywania, nagrywania, pouczania, proponowania pseudodziałań, które mogą trwać w nieskończoność bez poprawy warunków życia mieszkańców, tej kiedyś zielonej miejscowości. Zobacz moje wprowadzenie we wczorajszym wpisie.

A właśnie śmieci i ich kumulacja na ziemi i w powietrzu strzemieszyckim są największym problemem dla mieszkańców. Jak ktoś wspomniał są sprowadzane do tej miejscowości (obecnie jeszcze dzielnicy Dąbrowy Górniczej) z terenu 1/3 województwa! W tym kontekście, jako ekstra czarny humor zabrzmiały słowa pana prezydenta, chwalącego się, że załatwił śmieci dla Dąbrowy Górniczej bardzo dobrze! Mam dokładnie przeciwne zdanie, zarówno w kontekście zmonopolizowania śmieci w rękach Alby MPGK sp. z o.o., jak i w kontekście ustawy śmieciowej już obowiązującej. A tu dochodzi jeszcze budowa kompostowni firmy Remondis, od której prezydent nie potrafił się jednoznacznie odciąć, zwalając wszystko na procedury, decyzje, opinie, itd. Lipówka II przyjmuje 110 tys. ton śmieci, a Remondis ma przerabiać jeszcze 147 tys. ton rocznie, rzeczywiście są to olbrzymie ilości! Pan prezydent wspierał także kilka lat temu propozycję budowy spalarni śmieci ze Śląska w Strzemieszycach w ramach tzw. Metropolii Silesia, o czym jakoś zapomniał wspomnieć.

Bardzo celnie: „Nie chcem, ale muszem” określił jeden z mieszkańców stosunek prezydenta Zb. Podrazy do wydania decyzji pozytywnej dla budowy kompostowni. Mędrzec, autor tego powiedzenia, też akuratny. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że prezydent miasta może po zakończeniu biurokratycznych badań i ocen wydać tylko decyzję pozytywną!, co zszokowało część mieszkańców!

Mieszkańcy broniąc się przed takimi, a nie innymi działaniami władz, a także brakiem działań (co może dziwnie brzmi, ale tak jest), zebrali ok. 1000 podpisów pod uchwałą intencyjną przeciwko budowie kompostowni i zwołaniu Sesji Nadzwyczajnej R.M., i złożyli je 23.09.2013 r. do Przewodniczącego Rady Miasta pani A. Pasternak (lewica). Jak wynikało z odpowiedzi sprawa utknęła w konsultacjach biurw (???), a proszę sobie przypomnieć jak błyskawicznie zwoływano Sesję Nadzwyczajną, gdy trzeba było przyjmować podwyższone, horrendalnie wysokie taryfy na wodę i odprowadzenie ścieków nie tak dawno!!! Tu zarówno p. A. Pasternak jak i p. Zb. Podraza działali błysk!

Z ostatniej chwili: A. Pasternak zwróciła mieszkańcom projekt ze względu na brak formalny opisu, że jest to wniosek mieszkańców!!!

Również działania urzędników, w tym pana prezydenta, zostały całkowicie zanegowane, w związku z zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez firmę DSS Recykling. Przede wszystkim mieszkańcy zarzucili firmie nieprzestrzeganie prawa, a urzędnikom brak reakcji na interwencje mieszkańców. A jest to, jak zauważył jeden z mieszkańców ich „psim obowiązkiem”! Strzemieszyce w związku z tzw. mieleniem szkła są zasypane szkłem i pyłem szklanym. Nawet ukaranie firmy (w kwestii formalnej) nie było, jak to sugerował prezydent jego zasługą. Trochę śmiesznie brzmi także wystąpienie DSS Recykling (?) o „modernizację” instalacji, w kontekście tego, że ma to zwiększyć wydajność instalacji z 16 ton/godzinę do 70 ton/godzinę!!!

Doszliśmy do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, kontrakt w4 (na terenie Strzemieszyc). Ponieważ twierdzę, że będzie to klęską lewicowej władzy w Dąbrowie Górniczej, próbowałem sam ustalić pewne fakty, zadając pytania panu prezydentowi. Wg niego za źle wykonane prace na ul. Majewskiego, które spowodowały zalanie posesji i domów, odpowiadają jedynie firmy wykonawcze i oczywiście nadmierne opady. Ponadto fakt, że deszcze nastąpiły jakby przedwcześnie, czyli przed zakończeniem robót :). Można i tak iść w zaparte. Pan prezydent zdecydowanie zaprzeczył, jakoby przyczyny złego wykonawstwa leżały po stronie projektowej, co jest istotne także przy spływie naszych pieniędzy z lewackiej UE na dofinansowanie tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Ponieważ jest zero winy po stronie urzędniczej nikt, co jest oczywiste w ustach pana prezydenta, nie mógł zostać ukarany za ułomności wykonawcze i nieudacznictwo! Pan prezydent jest także święcie (bez obrazy) przekonany, że termin zakończenia tego uporządkowania gospodarki wod.-ściekowej, kontraktu na terenie Strzemieszyc będzie dotrzymany i stanie się to do końca czerwca 2014 roku. Raczyłem wątpić, wspominając panu prezydentowi ul. Tworzeń. Pozostaje tylko poczekać do 1 lipca 2014 roku i powiedzieć: sprawdzam!

Swoją drogą, jeżeli termin zostanie po takich wpadkach i dodatkowych robotach dotrzymany, to dlaczego urzędnicy nie wyegzekwowali szybszego wykonania tej inwestycji? Nikt nie wspomniał o olbrzymich stratach finansowych jakie ponoszą, oprócz samych mieszkańców, małe firmy, np. rodzinne, w wyniku niemożliwości dojazdu do ich siedzib! Ale przyglądając się działaniom i samemu sposobowi lewicowego myślenia pana prezydenta Zb. Podrazy (lewica SLD), jeszcze w Radzie Miasta, nigdy nie zauważyłem, żeby przejął się on problemami takich mikro i drobnych przedsiębiorców. Natomiast hipermarkety i firmy zmierzające do wprowadzenia monopolu zawsze były hołubione przez lewicową władzę w mieście!

Komentarze

15 komentarzy do “Strzemieszyce powstańcie z kolan! cz. 2”

 1. Strzemieszyczanin, 25 paź 2013 o 16:41

  Tak trzymać.

 2. iti, 25 paź 2013 o 17:06

  Ma Pan rację wielkie firmy i markety z wiadomych powodów są im na ręke.

 3. Kazimierz Jasionek, 25 paź 2013 o 20:21

  Prawda jest taka, że tłumaczenia Podrazy możemy traktować jako zwalanie winy na wszystko i wszystkich byle tylko nie na siebie i na swych przy….sów kolesiów. Jest jeszcze jeden powód, by mu walić kawę na ławe, co najwyżej się obrazi, co wychodzi mu najlepiej w jego cienkiej działalności !!!!
  Słusznie Pan poruszył temat sesji nadzwyczajnej dotyczącej złodziejskich taryf za wodę i ścieki. Do okradania mieszkańców są pierwsi, a Pasternaczka tuż przed tą nadzwyczajną sesją zorganizowała tzw. szkolenie radnych w Białce Tatrzańkiej, żeby im zrobić wodę z mózgów. Ciekawe czego miało
  dotyczyć ??? Może porobili zakłady kto więcej wypije ???? oczywiście za nasze pieniądze !!!!!

 4. halszka, 25 paź 2013 o 20:47

  „Zadowolenie klientów, niezawodność, elastyczność, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo i wydajność to priorytety działań przedsiębiorstwa REMONDIS.” http://www.remondis.pl/rmpl/o-firmie/
  REMONDIS Polska: O firmie
  http://www.remondis.pl
  „Zadowolenie klientów, niezawodność, elastyczność, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo i wydajność to priorytety działań przedsiębiorstwa REMONDIS.”
  Właścielem firmy jest rodzina Rethmann 6 mld (Remondis) z Niemiec ! http://kariera.pb.pl/2503667,1908,10-najbogatszych-niemcow
  W DG funkcjonują : Allba,wodociągi,Lipówka,spalarnia śmieci na koksowni, Aldi, Kaufland ….
  Prezydent Miasta podpisuje umowę z firmą !
  Mądry prezydent przed podpisaniem umowy powinien sprawdzić daną firmę ….ma od tego cały sztab ludzi ….umowy tak się sporządza,że się je utajnia na 10 lat …..kto ma większość udziałów w Allbie i WPiK to zawarte jest w akcjach uprzywilejowanych… „Diabeł tkwi w szczegółach”…..czyli w akcjach uprzywilejowanych, które są 3 razy większe dla Niemców !
  Stąd to dziwadło:”Umowę sprzedaży tych wspomnianych 34% udziałów dąbrowskich wodociągów spółce RWE Aqua z Essen podpisali ze strony Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej: panowie M. Lipczyk, T. Sołtysik, I. Bednarska i B. Słonka. Firma niemiecka RWE Aqua, mając 34% udziałów pobiera 43,6% dywidendy. Dla porównania Gmina Dąbrowa Górnicza mająca 52,34% udziałów w PWiK Sp. z o.o., pobiera tylko 44,7% dywidendy”….. 🙂

 5. Tadeusz Bagiński, 26 paź 2013 o 4:35

  Na spotkaniu 21.10.2013r.z Prezydentem powiedzialem ze już bardzo dawno złożyłem propozycję /wniosek/ opracowania planu zagospodarowania dla terenu po byłych zakladach chemicznych „STREM”. Urząd Miasta sprawę zlekceważył celowo zostawiając sobie”furtkę” dla tego co dzieje się obecnie na tym terenie. Zasypano „zbiornik wodny” cholera wie czym, bo taka jest prawda, a prokuratura w D.G.nie kiwnęła w tym temacie palcem. Tyle Strzemieszyce mają z Dąbrowy Górniczej Miasta.Drogi nie są przystosowane do transportu drogowego, bocznica kolejowa na STREMIE zarośnięta trawą,a Pan Prezydent akceptuje wszystko i mówi że zgodnie z przepisami prawa, a właściwie to nic nie powiedział co by było dobre dla mieszkańców.Zastanawiam się jak lekarz może gnoić środowisko naturalne gdzie mieszkają ludzie,/dzieci/i co to za lekarz.Mieszkańcy dziękuję Wam że się obudziliście i trwajcie!!!. Urodzony i wychowany w Strzemieszycach. Pozdrawiam.

 6. Kazimierz Jasionek, 28 paź 2013 o 2:05

  PROKURATURA W DG PALCEM NAWET NIE KIWNIE ŻEBY UKRÓCIĆ WSZELKIE POCZYNANIA PODRAZY I JEGO KOLESIÓW. JEŻELI SAMI MIESZKAŃCY NIE SPRZECIWIĄ SIĘ TEJ SKANDALICZNEJ DZIAŁALNOŚCI TEJ SITWY CWANIACZKÓW TO NIGDZIE NIE ZNAJDĄ SPRAWIEDLIWOŚCI !!!!!!!!

 7. Dz, 29 paź 2013 o 13:42
 8. Miś, 30 paź 2013 o 14:38

  Lewica buduje komunizm w Dąbrowie , UE i tyle w temacie…

 9. oldzas, 30 paź 2013 o 17:27

  Strzemieszyce się nie odłączą. Na 100% nie ma na to szans. W ewentualnym referendum będzie za mała frekwencja. W Zagłębiu jest tak że ludzie są bierni. Władza to „oni” a nie my i ludzie wolą jak „oni” coś postanowią a jak się to ludziom nie podoba to ludzie narzekają że „oni” są źli ale nigdy przenigdy nie wezmą spraw w swoje ręce. Dlatego że nie są „onymi”. Jakby Strzemieszyce miało ludzi zdolnych to już 20 lat temu by się odłączyli. Teraz to tylko takie straszenie Podrazy żeby zablokował kompostownię. Nawet w tych wyliczankach to widać. Pomstowanie na Dąbrowę zamiast budować wizję jak to będzie dobrze jak Strzemieszyce się odłączą. Mąż pije i lekceważy, żona (Strzemieszyce) straszy rozwodem a będzie jak zawsze i mąż to wie i żona to wie.

 10. JK, 1 lis 2013 o 0:56
 11. JK, 1 lis 2013 o 21:02
 12. JK, 3 lis 2013 o 1:08
 13. Sesja RM, 5 lis 2013 o 18:10
 14. Kazimierz Jasionek, 5 lis 2013 o 20:44

  Cytat: ” W najbliższą środę – 6 listopada o godz. 11.00 w Urzędzie Miejskim przy ul. Granicznej 21 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Zapadną tam ważne decyzje, związane m.in. z budową kompostowni w Strzemieszycach.” Oczywiście tak ważne głosowanie dla mieszkańców a niewygodne dla rządzących biurw umieścili Pasternaczka i Podraza na samym końcu sesji. Takie są zawsze praktyki tych nic nie wartych rządzących, żeby już na koniec sesji nie było przedstawicieli prasy ani mieszkańców DG.
  Dąbrowa Górnicza sesja Rady Miejskiej: kompostownia na samym końcu.

 15. info, 7 lis 2013 o 16:58

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie