CAM03193Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej oprócz ślubowania radnych i pana prezydenta, bardzo szybko wyjaśniła, jak wygląda rozkład sił i kogo już wchłonęło postkomunistyczne SLD w Dąbrowie Górniczej. Wszystko było wiadomo już po kilkunastu minutach. Spróbowałem po prostu rozszerzyć porządek obrad tejże sesji, przygotowany przez Komisarza Wyborczego w Katowicach panią B. Suchowską (nota bene wg mnie trochę niechlujnego) o dodatkowy punkt: Interpelacje. Tak wszystkich chyba zaskoczyłem, że można chcieć już pracować od pierwszej sesji, że z wrażenia aż 12 radnych (z 19 głosujących) było przeciwko. Zaznaczam, że liczenie słabo wychodziło pani radnej senior K. Szaniawskiej. Jak to możliwe? Nawet nie spytali mnie o co chodzi! Wyraźnie nie chciało im się pracować 🙂 .

A mnie chodziło o dwie sprawy. Jedna to skondensowane pestycydy z Salwadoru i reakcja (brak reakcji) na ten fakt pana prezydenta. A druga sprawa mam nadzieję, że wyjdzie na sesji we wtorek 2 grudnia. G’woli sprawiedliwości pan prezydent wytłumaczył się jak mógł.

CAM03214Przytoczę moją interpelację, której nie udało mi się odczytać. To dla tych, co nie mogą się tych moich interpelacji doczekać, a wiem, że tacy są 🙂 :

„Szanowny Panie Prezydencie! W związku ze sprzecznymi informacjami docierającymi do mnie, a dotyczącymi transportu skondensowanych pestycydów ze środkowych rejonów amerykańskiej „republiki bananowej” Salwadoru (Ameryka Środkowa), proszę pana prezydenta o informację czy był pan (ew. nasz Urząd Miejski) powiadomiony o transporcie, przez właściwe polskie organy ochrony środowiska i kiedy to miało miejsce?

Jeżeli nie, to proszę w imieniu swoim i licznej grupy mieszkańców naszego miasta o wystąpienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o zmianę decyzji co do możliwości wjazdu i przejazdu przez Dąbrowę Górniczą ww. transportu pestycydów. Można zaproponować mu ew. przejazd transportu przez nasze miasto w drodze do spalarni w Gdańsku lub innej np. we Francji.

Deklaruję wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości poparcie uchwały intencyjnej Rady Miejskiej w tej sprawie, która powinna być podjęta jak najszybciej, np. poprzez zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej.”

I mniej więcej to samo (na szczęście) zgłosił klub SLD, jako projekt uchwały (takiej intencyjnej) w sprawie transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych w Dąbrowie Górniczej pochodzących z Salwadoru. CAM03200Została ona pozytywnie przegłosowana, także z poparciem klubu PiS.

No właśnie, jak wygląda rozkład sił w Radzie Miejskiej? Postkomuniści z SLD „wchłonęli”: Towarzystwo Nieprzyjaciół Dąbrowy Górniczej (przepraszam miało być Przyjaciół), Platformę Obywatelską, połowę (a może 3/4 Niezależnych). To da około 19 głosów. Opozycję stanowi klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, ze mną jako członkiem Kongresu Nowej Prawicy i 1/4 (w porywach 1/2) Niezależnych. Tak to jest na dzisiaj. A byłbym zapomniał wspomnieć, ślubowało 22 radnych z 25.

CAM03216Ze spraw formalnych, Przewodniczącym Rady Miejskiej została pani A. Pasternak (SLD Lewica razem, SdRP), prezydentem został zaprzysiężony pan Zb. Podraza.

Nudy w Dąbrowie Górniczej. Zewsząd byłem pytany, czy będę taki jak w kadencji 2006-2010? Telewizji Zagłębie TV odpowiedziałem, że póki mi sił starczy.

DSCF0013DSCF0024

Komentarze

16 komentarzy do “Ślubowanie – sesja 27.11.2014 r. (odsłona 65)”

 1. iti, 27 Lis 2014 o 20:09

  Karty rozdane.

 2. info, 27 Lis 2014 o 20:13

  „Oświadczenie W związku z dzisiejszym głosowaniem nad Uchwałą Rady Miejskiej w sprawie odpadów z Salwadoru wyjaśniam: Zostałem wybrany, żeby reprezentować interesy Mieszkańców.Byłem cały czas jako jedyny radny podczas protestów i spotkań.To co powiedzieli Mieszkańcy jest porażające. Podczas obrad Pan Grzegorz Jaszczura zgłosił wniosek o rozszerzenie programu o interpelacje. Wniosek został odrzucony. Pod koniec obrad Radni SLD zgłosili kolejny wniosek o wprowadzenie uchwały w sprawie odpadów z Salwadoru, który został przyjęty. Zgłosiłem się do głosu, ale po trzech wypowiedziach , kiedy miałem zabrać głos w imieniu Klubu PIS, Pani Radna Szaniawska zgłosiła wniosek o zakończenie dyskusji i nie zostałem dopuszczony do przedstawienia naszych zastrzeżeń. Uchwała jest w pewnym sensie pozytywna, ale nie podaje najważniejszych spraw. Dlaczego nie zbadano stanu odpadów, które uległy zmianom i dlatego nie wiadomo, jakie stanowią zagrożenie i dlaczego wydano pozwolenie tylko na podstawie dokumentów dostarczonych przez stronę zainteresowaną ich pozbyciem się. Czy ktokolwiek wie, co to za odpady właściwie są? Ponadto wniosek o sprawdzenie zakładu nic nie da, jeżeli nie zostanie sprawdzone powietrze poza zakładem. Podczas transmisji pod SARPI reporterzy zostali obsypani błyszczącym pyłem. Skąd pochodził? Czy nie powinno się sprawdzić. Przyjęcie Uchwały jest ważne, ale nie wykorzystano okazji, żeby ona dawała więcej, niż tylko oświadczenie. Problem odpadów z Salwadoru to tylko mały procent problemów Strzemieszyc. I o tym trzeba mówić. Nagłośnienie medialne tej sprawy dało okazję do poruszenia tych ważnych spraw. Uchwałę podpisałem, ale poprzez ten gest chciałem pokazać, że trzeba wreszcie zacząć na forum Rady Miejskiej mówić o wszystkim. Nie udawajmy, że zablokowanie transportu z Salwadoru rozwiąże nasze problemy. I słuchajcie Mieszkańców.”
  Jerzy Reszke

 3. pola, 27 Lis 2014 o 20:25

  Oczywiście czekam na interpelacje i trzymamy kciuki…

 4. kapitan, 27 Lis 2014 o 20:30

  Pan info się nie podpisał czy to Pan, Panie Grzegorzu?

 5. info, 27 Lis 2014 o 20:35

  to oświadczenie Jerzy Reszke. Ucięło.

 6. Wojciechowicz, 27 Lis 2014 o 20:57

  Brawo, liczymy na Pańską aktywność, tak trzymać!

 7. Kazimierz Jasionek, 27 Lis 2014 o 20:58

  Jak można zauważyć po tym wpisie P Grzegorza w DG nic się nie zmienia na lepsze !!! Komuchy i ci z Towarzystwa Nieprzyjaciół DG znowuż pójdą ręka w rękę i zrobią (przegłosują) wszystko co tylko ubzdura sobie Zaraza ze swymi przy….sami!!!!! Lodówa (Pasternaczka) następną kadencję będzie się szarogęsiła jako przew. RM,a Dyzma (Podraza)w swoje najbliższe otoczenie dopuści tych samych nic nie wartych cwaniaczków jak to miało miejsce przez ostatnie 2 kadencje !!!!! Wychodzi na to że najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłoby zaoranie całej DG w myśl mądrego hasła – zabrać koryta to świnie same wyzdychają !!!!
  Żałuję że nie wiedziałem o dzisiejszym zaprzysiężeniu tych radnych (jestem pewien że będą to bezradni lub kupieni), gdyż chciałem im na koniec ślubowania wykrzyczeć prosto w oczy by już za 5 min. nie zapomnieli co przysięgali mieszkańcom !!!!
  A śledząc wszystkie te kadencje w RM w DG mam wielkie obawy, że tak się właśnie stało lub wkrótce stanie !!!!!!To na nieszczęście mieszkańców jest w dalszym ciągu Czerwone Zagłębie !!!!!

 8. kapitan, 27 Lis 2014 o 21:06

  Pan Reszke… ani głosować nie potrafi, ani się podpisać. ŻENADA!

  PS. Panie Reszke vel info – nick to taka nazwa gdzie trzeba wpisać swoje imię, nazwisko lub ksywę.

  Panie Grzegorzu, olej PiS. W radzie bądź sobą.

 9. dg, 27 Lis 2014 o 21:35

  Swoiste plucie jadem przez Markowskiego już się dało zapamiętać z innych miejsc dyskusyjnych. Wiec jeżeli Markowski myśli, ze podpisze się pod nickiem „kapitan” to jest niezidentyfikowany 😀

 10. Mateusz, 28 Lis 2014 o 11:04

  Ciekawość mnie zżera, jak doszło do tego że kandydował Pan z listy PiS?
  Jakie jest stanowisko KNP wobec takich sytuacji dotyczących spalarni śmieci?
  I wiem że to taki Pana styl pisać tak:
  „Towarzystwo Nieprzyjaciół Dąbrowy Górniczej (przepraszam miało być Przyjaciół)” ale jakoś mnie to irytuje. Kojarzy mi się to z polityką J. Kaczyńskiego gdzie wszyscy inni są be. Rozumiem i popieram to że nie zgadza się pan z ich poglądami, ale skoro nawet z SLD można, a nawet trzeba czasem coś zgodnie uchwalić to może odłóżmy takie zabawy na bok a zajmijmy się dobrem ogółu.

 11. Grzegorz Jaszczura, 28 Lis 2014 o 11:46

  Mateuszu:
  ad. 1 To już wewnętrzna sprawa oddziału dąbrowskiego KNP i niekoniecznie do powszechnego użytku.
  ad. 2 Nie znam stanowiska KNP wobec takich sytuacji. Ale mi prywatnie życie miłe.
  ad. 3 Przykro mi że Cię irytuje, nie widzę związku z Twoim skojarzeniem, bo TPDG w Dąbrowie to właśnie SLD (wg mnie), czyli co za różnica? Czekam na zmniejszenie podatków lokalnych, zatrzymanie procesu zadłużania miasta, likwidację Straży Miejskiej, etc. wraz z SLD. Czy mam być wtedy przeciw nim, jak mnie poprą? A na sesji poparli wprowadzeniem projektu uchwały postulaty PIS i moje.

 12. Kazimierz Jasionek, 28 Lis 2014 o 23:48

  Do Mateusz, Życiem politycznym w DG zajmuje się już 17 lat tzn. od momentu gdy wraz z garstką mieszkańców doprowadziliśmy jak do tej pory jedynego referendum o odwołanie RM. Przez te wszystkie kadencje poznałem dokładnie tych bezradnych którzy już zasiadali na sesjach RM w swych ławach i przekonałem się czym to towarzystwo przesiąknęło. Dlatego komuchy zawsze mogły w głosowaniu liczyć na tych z Towarzystwa Nieprzyjaciół DG, chociaż zdarzały się pojedyncze sporadyczne wyjątki !!!! Nie dziw się więc, że taką właśnie nazwę powinni przybrać, bo tak są kojarzeni przez tych mieszkańców, którzy poznali to środowisko i wiedzą, że na nich nie mogą liczyć !!!!!!
  Lizusy i sprzedawczyki Podrazy !!!!

 13. Dorota, 29 Lis 2014 o 8:14

  Pozdrawiam i gratuluję Panie Grzegorzu.

 14. Mateusz, 1 Gru 2014 o 12:09

  Ok, na wstępie tylko podkreślę, moje słowa to nie jest atak, to bardziej taka dociekliwość.
  Ad. 1. Jasne, możemy uznać że to nie moja sprawa, tym bardziej że nie jestem mieszkańcem DG więc głosować na Pana nie mogłem (choć, mimo mojego komentarza, w takiej sytuacji mój głos trafiłby właśnie do Pana) ale ja i pewnie inni ludzie zwróciliśmy na to uwagę, pojawiają się pytania, skojarzenia, oceny
  Ad. 2. Jak to się stało że ta spalarnia tam funkcjonuje? dlaczego ona jest źle zrobiona? czemu ta we Wiedniu nikomu nie przeszkadza, a ta u nas jest jaka jest? (nie oczekuje odpowiedzi)
  Ad.3.
  To że mnie irytuje sposób w jaki Pan pisze, nie jest w 100% jednoznaczne z tym że Pan mnie irytuje. Mnie to tylko wygląda na „mowę nienawiści”

 15. Grzegorz Jaszczura, 1 Gru 2014 o 13:51

  Mateusz tak odebrałem Twój wpis. Najważniejsze, że pamiętasz o ideach, które propaguję.
  Czyli pozostało ad. 3:
  ja za bardzo nie wiem co to jest „mowa nienawiści”, bowiem i tak ogranicza mnie prawo i obyczaje. Raczej odbieraj to w tekście „marketingowo”.
  Telewizje polskojęzyczne w tym sensie, jak to odbierasz, w takim razie w sposób ciągły prowadzą taką „mowę nienawiści” przeciwko Polakom niesystemowym.

 16. Mateusz, 2 Gru 2014 o 9:29

  Dlatego właśnie nie mam telewizora.
  Wiem że w niej jest pełno właśnie mowy nienawiści, której nie będę definiował.
  Polityka jaką pokazuje się w mediach to:
  1. PiS to zło, głosuj na PO
  2. PO to zło, głosuj na PiS
  3. Smoleńsk
  4. Inne, mało znaczące teksty i komentarze

  Tak tylko marzy mi się że kiedyś to zostanie wyparte przez konkrety i m.in ta mowa zniknie.
  Polityka na szczeblu samorządowym wydaje mi się trochę mniej medialna
  Ale uznajmy że to tylko moje marzenie i temat możemy zakończyć

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie