03
7
interpelacje – sesja 28.02.2018 r. (odsłona 100)
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 7 marca, 2018
Szczęśliwie tak nie ma (oczywiście dla rządzących w Dąbrowie Górniczej skrajnych lewicowców), że na sesji nadzwyczajnej zwoływanej na wniosek Pana Prezydenta nie można wygłosić interpelacji czy oświadczenia. Takie punkty muszą się znajdować w programie sesji nadzwyczajnej. Piszę to dlatego, że na początku sesji w dniu 28.02.2018 r., wynikły problemy z wystąpieniami mieszkańców (i to zapisanymi do głosu 5 dni przed sesją (!), licząc także 2,5 dnia, w których urząd nie pracował (!), na dodatek z tekstem wystąpienia przedstawionym Przewodniczącemu Rady Miejskiej, w tym wypadku Pani A. Pasternak). Zgłaszałem wniosek na początku sesji, najpierw do Przewodniczącego Rady Miejskiej Pani A. Pasternak, a następnie do Pana Prezydenta Z. Podrazy (SLD), który był autorem wniosku o zwołanie tejże sesji, o wystąpienie przedstawicieli mieszkańców przed dyskusją w temacie jedynego punktu merytorycznego, czyli opłaty adiacenckiej, wprowadzonej w 2008 r. na wniosek Pana Prezydenta Z. Podrazy (SLD) w maksymalnie dopuszczalnej stawce 50%!!! Niestety spotkało się to z odmową ww. osób „władzy”. Mieszkańcy wystąpili po kilku godzinach, już po wspomnianym punkcie merytorycznym, a i tak swoje Panu Prezydentowi powiedzieli! I brawa dla nich za to!
Ale chciałbym w tym wpisie przekazać treść dwóch interpelacji, jedna to interpelacja radnych Klubu Radnych PIS, a druga moja indywidualnie.
INTERPELACJA nr…………….. do Pana Prezydenta Z. Podrazy
Dot.: nadzoru Pana Prezydenta nad udziałami Gminy w Alba MPGK sp. z o.o.
W 1996 roku nastąpiła prywatyzacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, jednoosobowej spółki Gminy – w ALBA MPGK Sp. z o.o. Większościowe udziały kupiła niemiecka firma, która po wielu zmianach nazywa się aktualnie ALBA INTERNATIONAL HOLDING GMBH i poprzez spółkę ALBA POLSKA Sp. z o.o. kontroluje 51,08% udziałów naszej miejskiej kiedyś spółki.
Gmina Dąbrowa Górnicza posiada w ALBA MPGK Sp. z o.o. 48,92% – i od stycznia 2018 roku (wpis do rejestru 17.01.2018 r. o wykreśleniu Marka Lipczyka z funkcji Członka Zarządu Spółki) nie ma w Zarządzie Spółki swojego reprezentanta oraz członka Rady Nadzorczej (wpis do rejestru 31.01.2018 r. o wykreśleniu Teresy Horbowy z funkcji Członka Rady Nadzorczej).
Jak to się stało, iż w spółce prawa handlowego, gdzie Gmina ma udziały o wartości 21.866.000,00 zł (choć wartość wytworzonego majątku, przekazanego Spółce ALBA MPGK to kilkadziesiąt milionów złotych, tj. majątku MPGK, składowiska odpadów „Lipówka I” oraz składowiska odpadów z instalacją do przeróbki odpadów „Lipówka II” – ta ostatnia to koszt ponad 36 mln złotych), nie ma żadnego przedstawiciela Gminy Dąbrowa Górnicza? Obaj nowi członkowie zarządu ALBA MPGK Sp. z o.o. oraz Rady Nadzorczej to osoby związane z Grupą ALBA.
W jaki sposób Pan jako Prezydent Miasta realizuje nadzór nad majątkiem Gminy Dąbrowa Górnicza, to znaczy nad samymi udziałami (bo majątek jest już własnością podmiotu prywatnego, jak poinformowano w jednej z odpowiedzi na interpelację w tej sprawie)?
I druga interpelacja dotycząca już kilka razy poruszanego przeze mnie tematu chodnika na ul. Tworzeń, aczkolwiek teraz w połączeniu także z próbą budowy przez Miasto ronda na skrzyżowaniu ul. Tworzeń z al. Piłsudskiego:
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Zbigniewa Podrazy
Szanowny Panie Prezydencie, w nawiązaniu do treści odpowiedzi na moją interpelację nr BRM.0003.2319.2017 z dnia 13.12.2017 r. chciałbym zapytać Pana Prezydenta o potwierdzenie faktu czy wspomniana w przedmiotowym dokumencie przebudowa skrzyżowania jednopoziomowego al. Piłsudskiego z ul. Tworzeń na skrzyżowanie typu rondo zostanie zrealizowana?
Mieszkańcy Tworznia sygnalizowali mi bowiem, iż przetarg na przebudowę został nierozstrzygnięty z uwagi na cenę, za którą wykonawcy byliby skłonni taki projekt zrealizować.
Jeśli w/w informacje znajdą potwierdzenie, chciałbym zwrócić się ponownie z prośbą o odnowienie chodnika po stronie posesji o nr. nieparzystych na południowej części ulicy Tworzeń, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort ruchu zarówno pieszych jak i kierowców, zmuszonych do zwiększonej czujności przy przechodzących na pograniczu starego chodnika pieszych.
Poza tym mam pytanie dotyczące przeznaczenia środków, które jako środki z Rezerwy Subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa miały być przeznaczone, m.in. na przebudowę istniejącego skrzyżowania al. Piłsudskiego z ulicą Tworzeń na skrzyżowanie typu „RONDO”. Jak przewidywał projekt: „Zaprojektowane zostało rondo turbinowe wraz z budową chodników oraz ścieżek rowerowych. Wypracowane rozwiązanie umożliwia zwiększenie przepustowości skrzyżowania oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu zarówno pieszego jak również kołowego. W ramach tego rozwiązania wybudowane zostanie również nowe oświetlenie skrzyżowania.”
Czy te środki zostaną przeznaczone na inwestycje przy ulicy Tworzeń (np. zaprojektowanie wiaduktu nad torami, łączącego ulicę Tworzeń i Torową z ulicą Podlesie – co skanalizowałoby ruch pojazdów ciężarowych z zakładów ArcelorMittal Poland S.A. z bram na Towarowej i Roździeńskiego w kierunku na trasę S1, odciążając mieszkańców Tworznia, Ząbkowic i Strzemieszyc? czy też przeniesione zostaną na inne cele?
Komentarze
Komentarze (1) do “interpelacje – sesja 28.02.2018 r. (odsłona 100)”
Zostaw komentarz
Wstyd dla Pana Podrazy aby mieszkańców którzy zgłosili do RM wystąpienie na Sesji nie dopuszczać do głosu.Mieszkańcy się poznali jakiego mają Prezydenta i kto ich reprezentuje aby uniemożliwiać zabranie głosu.