04
2
Strzemieszyce – sesja 18.03.2015 r. (odsłona 69) cz. 3
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 2 kwietnia, 2015
Wreszcie udało się nam (chodzi mi o opozycję PiS i KNP) stworzyć projekt uchwały Rady Miejskiej, którą przyjęli wszyscy radni. Podejrzewam, że może to pierwszy i ostatni taki przypadek w tej kadencji Rady Miejskiej. Obym się mylił. Uchwała dotyczyła wyrażenia sprzeciwu dla lokalizacji w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach inwestycji: „Budowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego” przewidzianego do realizacji w Dąbrowie Górniczej przy ul. Puszkina 41 (dz. nr 5262, 5263, 5485, 5257/4, 5266/2).
Przytoczę 2 i 3 paragraf tejże uchwały:
§ 2
Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej ze względu na podnoszone zastrzeżenia i obawy mieszkańców apeluje do Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza o wykazanie szczególnej staranności przy rozpatrywaniu wszystkich aspektów prawnych, środowiskowych i społecznych warunkujących wydanie decyzji dla inwestycji pn.: „Budowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego” przewidzianego do realizacji w Dąbrowie Górniczej przy ul. Puszkina 41 (dz. nr 5262, 5263, 5485, 5257/4, 5266/2)
§ 3
Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej do przekazania niniejszej uchwały Dyrekcji Remondis Sp. z o.o. w Sosnowcu.
Niestety, uchwała ta była podpisana i zgłoszona pod obrady przez pięciu radnych opozycji (w kolejności alfabetycznej: Grzegorz Jaszczura (KNP), Zbigniew Piątek (PiS), Jerzy Reszke (bezpartyjny), Mateusz Stepień (PiS), Robert Warwas (PiS)) w pakiecie z drugim projektem uchwały. Ten drugi projekt uchwały dotyczył apelu o zbadanie przeszłości zakładów STREM w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach przy ul. Puszkina 41. I tu zaskoczenie
Właściwie to nie rozumiem do końca dlaczego, ale Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD) wraz ze swoimi służbami byli w tym wypadku przeciwko i to do tego stopnia, że na wniosek proprezydenckiego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zb. Łukasika (czerwone TPDG) zdjęto ją z porządku obrad Rady Miejskiej w ostatniej chwili. Nie rozumiem mimo tego, że próbował mi to wytłumaczyć Pełnomocnik Prezydenta M. Bazylak (SLD). W końcu działania z poziomu Pana Prezydenta Miasta to nie działania z poziomu Dyrektora Miejskiego Muzeum (nie obrażając w tym wypadku kol. A. Rybaka (TPDG)). Jak zawsze Przewodniczący Rady Miejskiej Pani A. Pasternak (czerwona Lewica) zastosował metodę ogłoszenia dziesięciominutowej przerwy tuż przed niepasującą im uchwałą, po której (akurat w tym wypadku) radny Zb. Łukasik (TPDG) wiedział co mówić i jaki złożyć wniosek. Podziękowanie ze strony zgromadzonych Mieszkańców Naszego Miasta go nie spotkało, natomiast okrzyki: HAŃBA tak!
Projekt uchwały zamieszczę:
„Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej uchwala
§ 1
Mając na uwadze szacunek dla naszej przeszłości historycznej i szacunek dla tragicznych wydarzeń w czasie II wojny światowej Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej zwraca się z apelem do Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza o podjęcie działań na rzecz wyjaśnienia używania do produkcji środków szczątków ludzkich sprowadzanych z obozów koncentracyjnych w latach 1940-1945 do dawnych Zakładów Chemicznych STREM w Dąbrowie Górniczej przy ul. Puszkina 41.
§ 2
Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej do przekazania niniejszej uchwały Dyrekcji Remondis Sp. z o.o. w Sosnowcu.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.”
Aby Czytelnicy mogli wyrobić sobie swoja opinię, zamieszczę także Uzasadnienie:
„Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce otrzymało z Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty w sprawie przywożenia przez Niemców do Zakładów Chemicznych STREM ludzkich szczątków do przeróbki przemysłowej na nawozy. Wśród dowodów są: kolejowe listy przewozowe, korespondencja między niemieckim zarządem Stremu a innymi podmiotami, zeznania pracowników zakładu „Rędziny” w Rudnikach, mówiące o dostarczaniu tam „kruszywa kostnego” ze Stremu, otrzymanego uprzednio z Oświęcimia oraz protokoły oględzin magazynów rudnickiej firmy.
Na cmentarzu w Strzemieszycach znajduje się tablica, którą wykonał były grabarz, pan Józef Kuliński, który na terenie cmentarza odkrył setki bezładnie rozrzuconych ludzkich kości:
„Jezu nasz Panie. Bezimiennym, zapomnianym Polakom Pracownikom Stremu, którzy w latach okupacji hitlerowskiej ratowali kości ludzkie od przeróbki chemicznej daj spocznienie i zbawienie
o co proszą Strzemieszyczanie.”
W tamtym czasie samo przyznanie, że w „surowcu” przywożonym do fabryki rozpoznało się ludzkie kości groziło śmiercią, wynoszenie zaś ich i grzebanie na cmentarzu było zatem aktem wyjątkowej odwagi i świadectwem głęboko chrześcijańskich uczuć. W pracy doktorskiej Kazimierza Frąckowskiego „Medycyna Hitlerowskiego Obozu Koncentracyjnego w Sachsenhausen/Oranienburg” (1965) znajdujemy następujący fragment: „W każdym z obozów III Rzeszy ginęli ludzie…… Prochy ich zostały na usypiskach przed krematorium albo też okresowo wywożone na pola jako nawóz, rozsypywane na rabaty i kwietniki w obozie i w obejściu zabudowań komendantury. Kości zaś mielono i sprzedawano „Spółce Akcyjnej – Strem” jako surogat zużytkowany przy produkcji nawozów sztucznych – superfosfatowych.”
Praca ta została zamieszczona w bazie danych International Tracing Service (Międzynarodowa Służba Poszukiwacza) w Bad Arolsen (największe na świecie archiwum danych osobowych z czasów II wojny światowej). Instytut Pamięci Narodowej jest polskim odbiorcom zdigitalizowanych akt ITS.
W materiałach opisujących historię Strzemieszyc oraz „Stremu” znajdują się dowody na przywożenie do Strzemieszyc torebek, obuwia i innych przedmiotów skórzanych z obozu w Oświęcimiu. Istnieją uprawdopodobnione przesłanki, że do „Stremu” przywożono również ludzkie kości z krematoriów z przeznaczeniem na przeróbkę przemysłową na nawozy. „Strem” jako firma przerabiająca kości, odzierki skórne i tłuszcze był istotną częścią niemieckiego przemysłu wojennego.
Obszar zajmowany przez Zakłady Chemiczne STREM, po weryfikacji materiałów, jako miejsce związane z dramatycznymi wydarzeniami powinno otoczyć się pamięcią historyczną.”.
Komentarze
3 komentarze do “Strzemieszyce – sesja 18.03.2015 r. (odsłona 69) cz. 3”
Zostaw komentarz
Kolejna manipulacja władzy i tyle.
Takie zachowania Pasternaczki to przecież norma !!! A z Łukasika wyszło jego lizusostwo !!!
Towarzystwo nieprzyjaciół Dąbrowy Górniczej w akcji.