11
22
ślubowanie radnych, sesja R.M. (odsłona 109)
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 22 listopada, 2018
Miesiąc i cztery dni przerwy (zobacz wpis z ostatniej sesji ubiegłej kadencji) i nowe (czyli stare) rozdanie się rozpoczyna. Przez 4 dni (między 17. a 20. listopada) Dąbrowa Górnicza, obywała się jak rozumiem bez radnych Rady Miejskiej. Wczoraj 21.11.2018 r. doszło do zaprzysiężenia radnych Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, nowej kadencji (tym razem możliwe, że nawet pięcioletniej), „przy okazji” zaprzysiężenia także prezydenta, a kadencja poprzedniej rady upłynęła 16.11.2018 r.
Na sesję inauguracyjną zwołaną przez Komisarza Wyborczego w Katowicach III Pana Arkadiusza Cichockiego stawiło się 25 radnych (a właściwie to nawet z naddatkiem gdyby wejść w szczegóły), wybranych w tzw. demokratycznych wyborach samorządowych. Jeden, wybrany, potencjalny radny-elekt Z. Podraza (były przewodniczący miejskiego SLD, nota bene po przewodniczącym SLD M. Lipczyku – takie historyczne już przypomnienie) nie przyjął mandatu radnego, inny, tj. M. Bazylak (przewodniczący miejskiego SLD) został wybrany głosami 28,2% uprawnionych do głosowania mieszkańców Dąbrowy Górniczej prezydentem naszego Miasta. Kadencja planowana jest zgodnie z nową ustawą na 5 lat. A z tego wynika pole do popisu (żartuję) dla rządzących, a dla opozycji możliwość wykazania się, np. poprzez doprowadzenie do wcześniejszych wyborów.
Co do Pana Z. Podrazy (SLD), to zaistniałą sytuację, czyli rezygnację z mandatu radnego i jego powrót do szpitala przewidziałem we wpisie z dnia 29.08.2018 r. na blogu, czyli 3 miesiące temu. Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=46589#more-46589.
Co do nowego Prezydenta Miasta M. Bazylaka to wygłosił on krótkie exposé, raczej nie wgłębiając się póki co w szczegóły programu, ale informując o wystąpieniu z partii lewicowej SLD. Czy wybrali już nowego Przewodniczącego miejskiego SLD nie dowiedzieliśmy się. Postawi na początku na zdrową Dąbrowę, czyli jak rozumiem zanieczyszczenie powietrza i śmieci (odpady) oraz szpital miejski (którego dyrektorem jest już po kilkunastoletnim urlopie Z. Podraza).
Z radnych składających ślubowanie rzuciło mi się w uszy to, że większość (jeżeli się nie pomyliłem to 13.) nie raczyła ślubować na Pana Boga, poprzez dodanie formuły: Tak mi dopomóż Bóg. To świadczy wg mnie o nawet gorszym składzie Rady Miejskiej niż w poprzedniej kadencji, ponieważ niewątpliwie antykatolicyzm reprezentowany w radzie wg mnie jest dużo większy niż był. Ale jeżeli część księży dąbrowskich nawet w okresie kampanii wyborczej wydaje mi się, że bardziej wspierało przedstawicieli wojujących ateistów niż ludzi wierzących, to skład rady nie dziwi. Acz to moje zdanie, w końcu kościół jest apolityczny. Pozostajemy takim lewicowym ciemnogrodem na mapie Polski, chociaż w świetle prężnego rozwoju lewackiej Unii Europejskiej wspieranej podobno przez tzw. większość Polaków to może jest to nie ciemnogród a nowa unioeuropejska awangarda?! Oby nie.
Koalicja lewicowa SLD–PO, jak wynika z wyboru na Przewodniczącego Rady Miejskiej Pani A. Pasternak (lewica, 18 głosów za) pozostaje w Dąbrowie Górniczej i będzie póki co rządzić, w przeciwieństwie do Sejmiku Województwa. Chociaż PO ma w tej kadencji już Klub Radnych!, poprzednio miała tylko 2. przedstawicieli współpracujących i głosujących jak SLD. Wstępnie klub radnych SLD będzie się nazywał Wspólnie dla D.G. Podejrzewam, że w miarę wyborczych potrzeb będzie ta nazwa ewoluowała. 🙂 . Koalicję ochoczo wsparli pojedynczy radni, którzy opuścili swoje macierzyste ugrupowania (DWS i Razem dla D.G.), czyli A. Klimczyk, S. Widera, P. Zieliński oraz P. Chałuda (TPDG), jak wydaje się otrzymując w zamian funkcje przewodniczących (ew. wice) Komisji Rady Miejskiej.
Klub Radnych PIS ma póki co 6. radnych. Głosowania niejednogłośne w nowej kadencji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej będą wyglądały jak 18:7 lub 18:6 przy 1. głosie wstrzymującym się.
Komentarze
2 komentarze do “ślubowanie radnych, sesja R.M. (odsłona 109)”
Zostaw komentarz
Muszę pana zmartwić. Ta większość, 13 „bezbożników” to nie wina dąbrowskich księży ale odzwierciedlenie ogólnopolskich tendencji. Aktualnie Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem świata 🙁
Czy radni którzy opuścili macierzyste ugrupowania oddadzą mandaty?