Brak zatwierdzenia nowego taryfikatora cen wody i odprowadzenia ścieków, proponowanego przez p. prezydenta Zb. Podrazę (lewica SLD), p. doradcę prezydenta R. Koćmę (lewica SLD) i niemiecko-polskie wodociągi dąbrowskie, doprowadził do tego, że na poniedziałek na godz. 8.00. zwołano Sesję Nadzwyczajną Rady Miasta. Miała ona w porządku obrad tylko 1 punkt części merytorycznej, tzn. uchwalenie nowego taryfikatora! Musi b. zależeć ww. osobom, na wypełnieniu warunków, często omawianej przeze mnie na tym blogu umowy sprzedaży (w klasyczny lewicowy sposób) udziałów dąbrowskich wodociągów Niemcom, skoro wykazują się aż taką determinacją. Radni po imprezie integracyjnej w Szczyrku mogli być jeszcze nie wyspani (zdjęcie obok pochodzi z „Faktu”, z innej imprezy integracyjnej, tej sprzed 6 lat, ale także na koszt dąbrowskich podatników!), a z innej beczki do tego podchodząc, Sąd Administracyjny w Gliwicach jeszcze nie dał „głosu w sprawie” poprzedniej uchwały R.M.

Prezes zarządu – Dyrektor Generalny Spółki PWiK sp. z o.o. p. A. Malinowski natomiast podszedł do radnych z nową taryfą, nie czekając na uregulowanie wo. interakcji. I to podszedł odważnie, mianowicie zaproponował wraz z p. prezydentem Zb. Podrazą (SLD) taryfę jeszcze większą od tej propozycji sprzed kwartału, odrzuconej nota bene jednogłośnie przez R.M.!

Woda nie 6,74 a 6,83 zł/za m3 (dzisiaj 6,02 zł/m3), odpr. ścieków nie 7,41 a 7,93 /m3 (dzisiaj 6,03 zł/m3). Podwyżka summa summarum circa 22,5%. Dla zatarcia wrażenia horrendalnej podwyżki, cenę wody podwyższono o 13,5%, a cenę odpr. ścieków o 31,5%. Pewnie z zaleceniem dla lewackich mediów, aby pisały tylko o podwyżce wody, czyli o 13,5%. Nie sprawdzę, bo nie czytam lewackiej prasy.

Drodzy Czytelnicy, cena 1 m3 wody i ścieków, wg p.p. Zb. Podrazy, R. Koćmy i A. Malinowskiego powinna i będzie wynosić 14,76 zł/m3, nie licząc comiesięcznych opłat okołofakturowych.

A. Malinowski postawił wg mnie radnych w dziwnej i dwuznacznej sytuacji. A i tak, jak się okazało, radni z opcji postkomunistycznej (SLD, SdPL – RP), zmienili sposób głosowania i już tylko wstrzymali się od głosu, a nie jak poprzednio, gdy byli jak jeden „mąż” przeciw podwyżkom. W głosowaniu bowiem 14 było przeciw, a 7 się wstrzymało.

Wywody radnego T. Orpycha (skrajna lewica) o tym, że czasy się zmieniają, itd., w kontekście mojego poprzedniego wpisu (zobacz) skłaniają mnie do wniosku, że ONI pękają, jak kiedyś partia komunistyczna PZPR i być może nawet doczekamy się przeprosin mieszkańców Dąbrowy Górniczej, za tą umowę prywatyzacyjną, przez lewicę. Oby! Niejaki tow. A. Kwaśniewski (PZPR) przeprosił i ludzie dali się na to nabrać, i wybrali go nawet na prezydenta. Inna sprawa, że konkurencji nie miał.

Jakie stanowisko prezentuje p. prezydent Zb. Podraza przedstawiałem ostatnio we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=24013#more-24013. Wg niego podwyżki nie są horrendalne (jak ja to ujmuję) i są porównywalne (?). Tu bym się też nie zgodził, bo z Siewierzem są porównywalne, ale po pomnożeniu przez współczynnik zwiększający 2!

W tym względzie pan prezydent Zb. Podraza głosi stanowisko lewicowego betonu, czyli korelujące ze zdaniem, np. p. doradcy pana prezydenta R. Koćmy. Doradca p. prezydenta przecież jeszcze jako radny i przewodniczący R.M., i jako pełnomocnik p. prezydenta, a także w końcu wspólnik ze spółki cywilnej p. byłego prezydenta M. Lipczyka zawsze twierdził, że umowa prywatyzacyjna jest „doskonała”. Biznes is biznes.

W tym kontekście słowa p. prezydenta Zb. Podrazy o próbach rozmów z Niemcami brzmią bardzo niewiarygodnie. Szkoda, że nie był do nich skory, gdy ja, jeszcze jako radny poprzedniej kadencji zarówno na sesjach jak i na komisjach R.M. optowałem za powyższym. Wtedy w blokowaniu mnie wtórował mu, obecny jego doradca p. R. Koćma! O tym, że pan prezydent nie jest w temacie, świadczy określenie przez niego ew. kwoty wykup udziałów niemieckich. Wspomniał o kwocie 20-40 milionów zł, gdy ja oceniam to na 50-60 milionów zł, z oczywistą tendencją wzrostową, wynikającą panie prezydencie z Porozumienia Wspólników, którego pan prawdopodobnie nie przeczytał!

Na opisywanej sesji nadzwyczajnej niestety nie usłyszeliśmy argumentów doradcy R. Koćmy, za nową jeszcze wyższą taryfą za wodę i odpr. ścieków w Dąbrowie Górniczej, a szkoda, bo jest przecież przewodniczącym Rady Nadzorczej PWiK sp. z o.o. i powinien interesy mieszkańców prezentować! Nieprawdaż?

Niestety w kwestii wody już sam się zaczynam powtarzać – podwyżki będą – tak jak to pisałem we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=23447#more-23447. Wydaje mi się, że ta obecna ucieczka do przodu lewaków jest spowodowana koniecznością wprowadzenia podwyżek jak najszybciej, także z powodu wyborów samorządowych. Teraz rąbną 23%, a przed wyborami ograniczą się np. do wskaźnika GUSu. Później po wyborach znowu walną ze 30%. Niestety p.p. M. Lipczyk (PZPR, PPPP, SdRP, SLD) i T. Sołtysik (SdRP, SLD) podpisali w 2002 roku sprzedaż pakietu prywatyzacyjnego wraz z Porozumieniem Wspólników i nieodłącznym Biznes Planem na 25 lat!!! Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej drżyjcie i „głosujcie” na nich znowu w jakichś wyborach. Może chociaż Wasze dzieci będą mądrzejsze i Was rozliczą.

Ps Dodam jeszcze, że ww. osobnicy, jak jeden mąż nie dorośli do rozważania problemu dywersyfikacji ujęć i dostaw wody w naszym mieście. Pewnie wynikiem tego, był brak informacji o moim Apelu o dywersyfikację do władz miasta (czyli także Rady Miasta), wspólnie z kol. D. Kmiotkiem. Tu dodam, że otrzymaliśmy pierwszą odpowiedź, konkretnie od p. prezydenta Zb. Podrazy. Ale niestety do odpowiedzi desygnował swojego z-cę P. Gocyłę (lewica SdPL, SLD), lepiej znanego Szanownym Czytaczom bloga, jako tego korkującego nasze dąbrowskie ulice. Odbieram to, jako nieprzywiązywanie przez p. prezydenta wagi do problemu wody i problemu wielkości faktur za wodę i odpr. ścieków, które otrzymają w niedalekiej przyszłości mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. I nie mam na myśli wielkości papieru, na którym będą one wydrukowane. 🙂

Ps Ps Zobacz także blog radnego T. Paska: http://tomaszpasek.pl/wiadomosci-222-woda_drastycznie_w_gore.html.

Komentarze

19 komentarzy do “Woda, continuum – sesja 10.06.2013 r. (odsłona 62)”

 1. Sympatia, 11 cze 2013 o 8:21

  Brawo Panie Grzegorzu. Nic dodać, nic ująć.

 2. info, 11 cze 2013 o 8:24

  teatrzyk „naszych” rajców miejskich:
  http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/artykul/1890519,dabrowska-rada-miejska-przeciw-nowym-cenom-wody,id,t.html#plus
  Ciekawe ile gorzały w Skoczowie wychlali i co tam sobie uknuli. Dziwne są to te wyjazdy integracyjne w piątek tuż przed sesją RM

 3. aro, 11 cze 2013 o 9:04

  w Szczyrku, a nie w Skoczowie. pokazuje to tylko jak za butelkę gorzały mozna kupić radnego opozycji

 4. Kazimierz Jasionek, 11 cze 2013 o 11:54

  O takich pijackich wyjazdach (często bezradnych) tzw.integracyjnych usłyszałem dopiero w poprzedniej kadencji gdy przew. RM została nic nie warta Pasternaczka. Juz wtedy zastanawiałem się, czy takie praktyki nabyła będąc posłanką w parlamencie ???? Wcale by mnie to nie zdziwiło !!! Co zaś się dotyczy tych osób wymienianych w temacie wody to szkoda klawiatury na takie pijawki jak Podraza vel Dyzma, kombinator Koćma,dalej ten co podpisał tą umowę tzn Lipczyk i potem załatwił sobie żółte papiery żeby sądownie nie odpowiadać za ten olbrzymi „przekręt”.Sołtysik który był I zastępcą Lipczyka, a teraz grzeje d…. w MZUMie i jest tam prezesem. Widać jak te pijawki się poustawiali i głęboko w d…. mają konsekwencje podpisania tej […] umowy (zmowy między wspólnikami). Jeszcze raz powtarzam że wszystkie te osoby które dołożyły rękę do tej skandalicznej sprzedaży POWINNI STANĄĆ PRZED […] !!!!!Na sądowe rozliczenie tej „bandy” nie mamy co liczyć, co zostało już wcześniej nam udowodnione !!! Panie Grzegorzu niech Pan nie wycina mych słusznych racji gdyż jestem przekonany, że takie samo zdanie na temat tych przekrętów ma większość mieszkańców DG – o ile nie wszyscy !!!! Skandaliści w obawie o swoje d… na 10 lat utajnili tą zmowę, żeby ich objęło przedawnienie !!!! Mieszkańcy nie wierzcie w to że Podraza ten najmarniejszy „gospodarz” miasta ulży Wam w tych bandyckich opłatach, ma on to w d….

 5. informator-2, 11 cze 2013 o 12:32
 6. RR, 11 cze 2013 o 20:19
 7. halszka, 12 cze 2013 o 9:04

  1.Podać nazwiska prawników tworzących tę złodziejską umowę prywatyzacyjną ! 2. Co na to przewodniczący Zarządu PiS w Dąbrowie Górniczej Robert Warwas i reszta zarządu w osobach: Małgorzata Zarychta-Surówka-sekretarz, Zbigniew Piątek-skarbnik,Edward Jasiński-członek,Bartosz Straszak ????

 8. halszka, 12 cze 2013 o 9:36

  Od 10 lat przewodniczący dąbrowskiego PiS-u co zrobili w sprawie wody ?!

 9. Mieszkaniec, 12 cze 2013 o 21:34

  Jeśli rządzą i mają większość w Radzie Miasta to czemu jeszcze tej umowy nie zmienili?

 10. Dorota, 13 cze 2013 o 7:36

  No właśnie czemu???????????

 11. iti, 13 cze 2013 o 14:19

  Czy wiadomo dlaczego radnych Bobrowskiego, Stachowicza i Woźniczki nie było na sesji o 8 rano?

 12. iti, 14 cze 2013 o 8:40

  Z internetu, wierszem pisane:
  „Maciora z knurem weszli do chlewa
  Za nimi rzędem z prawa i z lewa
  Podąża prosiąt i świnek wiele,
  Wszyscy przybyli to przyjaciele.

  Zasiedli chętnie w ławach chlewika
  -To co robimy to polityka –
  Szepczą do siebie i szczerze wierzą,
  Że się nią bawią dla dobra zwierząt.

  One to przecież im powierzyły
  Zarząd nad farmą, tą w której żyły,
  Dla dobra bowiem wszystkich zwierzaków
  Pogonić trzeba chytrych łajdaków.
  Do tego świnie wszak są najlepsze
  Pod przewodnictwem maciory z wieprzem.

  Najpierw musimy wybrać przywódcę
  Co chlewem będzie zarządzał wkrótce
  I by w wyborze nie wyszła chryja
  Świnia mieć musi takiego ryja
  Co niby pługiem, mój drogi chłopie,
  Ryjem na metry ziemię przekopie.

  Już wódz chlewika został wybrany,
  Już świnie radzą jak strzyc barany.
  Najpierw powiększą wszystkie podatki,
  Aby do chlewa płynęły składki
  Duże, obszerne jak kula ziemska,
  By świnie mogły tuczyć swe cielska.

  Gdyby przypadkiem się okazało,
  Że z podniesienia będzie za mało
  Nowe podatki w mig się wymyśli
  Po to te świnie do chlewa przyszły.

  Będzie podatek od deszczu, śniegu
  Od zbyt szybkiego ulicą biegu,
  Który uprawiać mają beznodzy;
  Takie to świnie mają prognozy.
  Będzie podatek także od grubych,
  Od leworęcznych, łysych i chudych.
  I będzie także od owłosionych ; –
  Takie to świnie plotą androny.

  Będzie podatek też od kradzieży,
  I od skaczących głową w dół z wieży,
  Płacić też będą dzieci ulicy
  I po resekcji płuca gruźlicy.

  Gdy już podatków będą miliony
  Niech nikt nie będzie tym zdziwiony,
  Że nie podejmą świnie roboty
  nad podatkami od głupoty.

  Jak by to bowiem wyglądało
  Gdyby po czasie się okazało,
  Że od głupoty podatek duży
  Te świńskie mają płacić łobuzy.”

 13. Kazimierz Jasionek, 14 cze 2013 o 13:19

  Przyznam, że bardzo mi się ten wierszyk spodobał z którego wynikają bardzo ciekawe skojarzenia: Cytat „Dla dobra bowiem wszystkich zwierzaków
  Pogonić trzeba chytrych łajdaków.
  Do tego świnie wszak są najlepsze
  Pod przewodnictwem maciory z wieprzem.Dalej
  Już wódz chlewika został wybrany,
  Już świnie radzą jak strzyc barany.
  Najpierw powiększą wszystkie podatki,
  Aby do chlewa płynęły składki
  Duże, obszerne jak kula ziemska,
  By świnie mogły tuczyć swe cielska.!!!!
  I jak tutaj nie odnieść tych skojarzeń ?????

 14. KNP, 14 cze 2013 o 15:52

  Usunąć trzeba koryto, świnie zdechną same.

 15. teatrzyk, 2 lip 2013 o 12:46
 16. info, 4 lip 2013 o 1:58
 17. antyściema, 4 lip 2013 o 13:05

  Szczyt hipokryzji.
  W Dąbrowie Górniczej cena jest dodatkowo związana z umową prywatyzacyjną podpisaną przez Prezydenta Marka Lipczyka (SLD).
  Prezydent Podraza (SLD) w zeszłym roku docenił „dokonania” swojego przyjeciala i przy owacji radnych Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i SLD wręczył mu Statuetkę za wybitne osiągnięcia.
  Cena 1 m sześciennego wody to: 19,43 zł. ! Każdy kolejny m sześcienny wody to dodatkowy koszt dla mieszkańców w wysokości 6,74 zł.
  Podobnie sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o ścieki: 27,96 zł cena 1 m sześciennego ścieków a każdy dodatkowy metr to koszt 7,93 zł.

 18. antyściema, 4 lip 2013 o 20:03

  „To co się w Dąbrowie Górniczej wyprawia to jest SKANDAL !!!! dzięki prezydentowi Podrazie(SLD) i radnym Cena 1 m sześciennego wody to: 19,43 zł. ! Każdy kolejny m sześcienny wody to dodatkowy koszt dla mieszkańców w wysokości 6,74 zł.
  Podobnie sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o ścieki: 27,96 zł cena 1 m sześciennego ścieków a każdy dodatkowy metr to koszt 7,93 zł.
  Miasto rozkopane. Ludzie w tym upale, kurzu i smrodzie stoją w korkach bo wybory się zbliżają i prezydencik wpadł na pomysł by każdą ulicę rozkopać w jednym czasie.”

 19. Sylwester z Lublina, 14 lip 2013 o 5:02

  Wpis niesłychanie nietuzinkowy. Pozdrawiam, Sylwester z Lublina

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie