CAM03599Wczoraj odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Planowo teraz nastąpią dwa miesiące przerwy (? – zadziwiająco długo). Ale ponieważ byłem raczej aktywny na tej sesji, będę mógł opisywać Szanownym Czytelnikom moje wrażenia, zapytania i interpelacje, a także odpowiedzi na nie, przez dłuższy czas. Dzisiaj moja interpelacja dotycząca braku obniżki cen wody i odprowadzenia ścieków w naszym mieście. Uważam, że Pan Prezydent nie wykazuje inwencji w tej sprawie, a mógłby. Dziwię się, że byli mieszkańcy, którzy poparli go w wyborach w kontekście tej sytuacji. Reasumując, kiedy Panie Prezydencie???

„Szanowny Panie Prezydencie!

Temat tej interpelacji sygnalizowałem na poprzedniej sesji Rady Miejskiej omawiając projekt budżetu na 2015 rok. Mianowicie, dlaczego mając obecnie około 88% udziałów w Dąbrowskich Wodociągach sp. z o.o., pan prezydent nie doprowadza do tego, aby Zgromadzenie Wspólników (np. Nadzwyczajne) wprowadziło nowy taryfikator obniżający ceny wody i odprowadzenia ścieków w naszym mieście? O ile wiem już w sierpniu ub. roku (tj. 2014) transakcja „odkupu” udziałów RWE Aqua Gmbh została zakończona.

201305081834Jeszcze w latach 2006-2010, jako radny Rady Miejskiej, optowałem za renegocjacją  tej „dziwnej”, utajnionej na 10 lat częściowej prywatyzacji PWiK sp. z o.o., która m.in. wymuszała konieczność płacenia dywidendy udziałowcom (Niemcom, jak i Gminie), co implikowało konieczność podwyższania cen za wodę i odprowadzenie ścieków mieszkańcom Dąbrowy Górniczej! Cen obciążonych (!), panie prezydencie, dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców nie będących Vatowcami podatkiem VAT!

Jedynym tego wytłumaczeniem dla mnie jest to, że pan (i pana otoczenie), panie prezydencie, zawsze wspierał takie rozwiązanie, wg mnie niedobre dla Dąbrowian, w szczególności ich „kieszeni”. Przynajmniej ja tak pana postawę rozumiałem.

Zmniejszenie cen wody i odprowadzenia ścieków implikuje bowiem panie prezydencie (nie wiem czy pan sobie zdaje z tego sprawę) same pozytywy dla mieszkańców naszego miasta!

Nie musielibyśmy kontynuować z budżetu dopłat do wody i odprowadzenia ścieków. Albowiem dywidenda, którą wypłacają Gminie Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. jest obciążona podatkiem CIT!, a cena wody i odprowadzenia ścieków (dla wspomnianych przed chwilą odbiorców końcowych) podatkiem VAT!

Dodatkowo zmniejszenie przychodów i zmniejszenie wypłacanej dywidendy wprowadza możliwość kolejnej obniżki cen wody i odprowadzenia ścieków, bowiem oszczędzamy na CIT (a później z mniejszej ceny płacimy mniej VAT-u!). Już tylko nawiasem wspomnę, że to zmniejszenie cen spowoduje zwiększenie zużycia wody, o czym często była mowa przy akurat odwrotnej tendencji w Radzie Miejskiej i PWiK sp. z o.o. (prezes A. Malinowski) przy zwiększaniu cen.

Reasumując panie Prezydencie, w mojej koncepcji przerwalibyśmy w ten sposób spiralę nakręcania cen podatkami. Przecież temu właśnie powinna służyć tzw. optymalizacja podatkowa.

Dodam jeszcze, to co powiedziałem omawiając zły (moim zdaniem), projekt budżetu na 2015 rok, że celem gminy nie jest zarabianie na mieszkańcach, a zapewnienie im wygodnego, bezpiecznego i dostatniego życia. Uważam, że biurokratyczna opresja podatkowa i tak już przerasta możliwość spokojnego funkcjonowania większości mieszkańców naszego miasta, a przynajmniej moich Wyborców.”

Ps

Aby nie być gołosłownym, co do moich poglądów sprzed kliku (kilkunastu!) lat proszę rzucić okiem na opis sesji z 28.12.2007 r.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=25017#more-25017.

Ewentualnie apel do władz Dąbrowy Górniczej: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=23647#more-23647.

Dlaczego utajniono tą prywatyzację: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16580#more-16580 i http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15134#more-15134.

PWiK-2015.01.28-1PWiK-2015.01.28-2

Komentarze

6 komentarzy do “Kiedy obniżka cen wody i odprowadzenia ścieków?”

 1. Bryk, 29 sty 2015 o 13:40

  Ceny wody są jedne z większych w kraju. Jeżeli przez 15 lat umieli tylko je zwiększać w Dąbrowie Górniczej to musi tak być. Czekam też na obniżenie tych astronomicznych cen Panie Grzegorzu.

 2. Kazimierz Jasionek, 29 sty 2015 o 15:21

  Bardzo dobry wykład gospodarczy o biurokratycznej opresji podatkowej, w temacie cen wody i odprowadzania ścieków, zafundował Pan Podrazie i jego klakierom !!! Tylko mam duże wątpliwości, czy te słuszne uwagi wpłyną na tok myślenia tego Dyzmy !!!! Wyborcy którzy głosowali na niego i na tych co z ramienia czerwonego SLD grzeją teraz swe d… w RM niech przejrzą na swe zaropiałe oczy i dotrze w końcu do ich umysłów, czy ci wybrańcy służą tak jak przysięgali mieszkańcom, czy wspierają tylko rządzącą sitwę ????? Proszę na następnej sesji RM zażądać podania zarobków Malinowskiego i całej reszty również tych z RN !!!!!!

 3. iti, 29 sty 2015 o 15:47

  Niech odpowie kiedy?

 4. Wojciechowicz, 30 sty 2015 o 14:52

  Słuszne uwagi, Panie Grzegorzu.

 5. iti, 30 sty 2015 o 21:40

  I słuszny apel – pytanie.

 6. mieszkanka, 18 mar 2015 o 21:05

  Co na to Pan PREZYDENT ????
  Panie Grzegorzu DZIEKUJEMY z sąsiadami za troskę o zmniejszenie kosztów naszego i tak trudnego ZYCIA.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie