03
19
Wojna? – sesja 18.03.2015 r. (odsłona 69) cz.1
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 19 marca, 2015
Po prawie dwumiesięcznej przerwie odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Przepraszam za tytuł, ale dałem go w celu zachęcenia do dalszego czytania. Ale nie chodzi o konwój czołgów ciągnących przez Gołonóg w stronę Huty Katowice (jak to było w grudniu 1981 r., kiedy komuniści ze swoim prosowieckim generałem wypowiedzieli wojnę Narodowi Polskiemu), lecz o huk idący od strony Huty ArcelorMittal w kierunku miasta i nie tylko. Męczy on od kilku dni mieszkańców naszego miasta od Tworznia po Grabocin, od Ząbkowic po Staszic czy Centrum.
W związku z tym (tym hałasem – przyp. mój) złożyłem interpelację do Pana Prezydenta miasta. I od niej, tak nietypowo zacznę moje luźne uwagi i opis sesji Rady Miejskiej w dniu 18.03.2015 r.:
Szanowny Panie Prezydencie! W związku z faktem, iż od dnia 16.03.2015 roku firma Tameh Polska Sp. z o.o. rozpoczęła czyszczenie rurociągów, który jest elementem uruchamiania turbozespołu upustowo-kondensacyjnego na terenie dawnej Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal), wnoszę następujące zapytania:
- Kto i na jakich warunkach wydał firmie Tameh Polska Sp. z o.o. zgodę środowiskową na tego typu działania?
- Dlaczego o planowanych działaniach nikt z Firmy ani z Urzędu Miasta, który musiał wydać na to zgodę, nie powiadomił mieszkańców Dąbrowy Górniczej, a zwłaszcza osób zamieszkałych w pobliżu dawnej Huty Katowice?
- Czy istnieje techniczna i technologiczna możliwość, aby inwestycję przeprowadzić w zdecydowanie cichszym i nie oddziałującym tak degradująco na środowisko procesie?
Według informacji Spółki czyszczenie rurociągów wiąże się z podwyższonym hałasem, który nie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców.
To twierdzenie jest w sprzeczności z faktami, tj. wobec odczuwalnego hałasu na poziomie do 170 decybeli (należy wspomnieć, że startujący samolot odrzutowy wytwarza 130 decybeli!), na którym to poziomie hałas w sposób ciągły był eksponowany na zewnątrz zakładu w dniu 16.03.2015 r. w godzinach 19.00-20.00 oraz przez kilkadziesiąt minut od godz. 19-tej w dniu 17.03.2015 r.!!!
A niestety Spółka zapowiada, że będzie to trwało codziennie co najmniej do 31 marca br.
Działanie firmy Tameh Polska Sp. z o.o. budzi STANOWCZY PROTEST przeciwko realizowaniu tej inwestycji przez mieszkańców Dąbrowy Górniczej, zwłaszcza terenów sąsiadujących bezpośrednio z terenem dawnej Huty Katowice. To przecież teren zamieszkały przez kilka tysięcy osób.
Przy okazji jeszcze druga moja interpelacja z tej sesji dotycząca bardzo drażliwego problemu niestety:
Szanowny Panie Prezydencie! Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tragicznego stanu techniczno-wizualnego budynku dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej Centrum. Nie chcę w tej chwili przyłączać się do bicia piany w tym temacie, w związku także z sytuacją własności tegoż budynku.
Ale chciałbym zwrócić uwagę na drobny, acz delikatny aspekt sytuacji. Mianowicie czy miasto nie mogłoby w ramach poprawy higieny i porządku w mieście ustawić przenośnej toalety, w pobliżu wyjścia z peronu, właśnie w Dąbrowie Górniczej Centrum?
Przypominam sobie długie dyskusje w przedostatniej kadencji Rady Miejskiej o ew. wybudowaniu szaletów miejskich (także w Gołonogu), w ilości kilku sztuk. Niestety nie zauważyłem zdecydowanego postępu w tym temacie za Pana zarządzania budżetem w mieście. Natomiast dotarły do mnie informacje o przeznaczeniu 4-5 milionów złotych na remont szaletów obok Pałacu Kultury Zagłębia! Aż boję się pytać czy to prawda? Może one (te szalety) jednak nie są wbrew faktycznemu stanowi technicznemu „zabytkiem” i dałoby się remont przeprowadzić taniej. Kiedy ten remont nastąpi?
Ile kosztuje administracja szaletami miejskimi, w tym nieczynnym obok PKZ-u?
Wracając do problemu dworca D.G. – Centrum, podróżni wybierający się w podróż czy też po przyjechaniu do Dąbrowy Górniczej Centrum, korzystający z ubikacji w Pałacu Kultury Zagłębia to mam nadzieję, że nie stan docelowy.
W imieniu mieszkańców z okolic dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej Centrum proszę o pozytywne rozwiązanie w omawianym aspekcie, oczywiście w możliwie szybkim terminie.
Grzegorz Jaszczura
To tyle na początek o tej sesji. Mam nadzieję, że będzie jeszcze ciekawiej.
Pozdrawiam Mieszkańców!
Komentarze
6 komentarzy do “Wojna? – sesja 18.03.2015 r. (odsłona 69) cz.1”
Zostaw komentarz
Hałas jest przeokropny.
Hałas słychać nawet w okolicach centrum Sosnowca…
Rzeczywiście w tym mieście nic nie jest uciążliwe dla mieszkańców, czy to ten wielki huk, czy truciciele powietrza którym oddychamy,
czy marnotrawienie naszych pieniędzy przez tępych rządzących, dalej można wyliczać: nieudolność sądów i prokuratury w tępieniu wałków Dyzmy i jego prz….sów, służalczość policji w stosunku do rządzącej sitwy, utrzymywanie Ormowców SM z naszych podatków,samo oglądanie tych zadowolonych wypasionych gęb Podrazowców przyprawia mnie o mdłości !!!! Brawo zas…. władzo ,że pozwalacie nam żyć w tak „niebiańskim mieście”
(wcale nie uciążliwym) W mętnej wodzie najlepiej się łapie ryby, ale przecież wy „włodarze” najlepiej się w tym orjętujecie !!!!
Powstaje pytanie czy cokolwiek im wyszło w tym mieście? Ani ubikacji nie ma.
Narzekacze narzekają a zadowoleni mieszkańcy wybierają pana Zbyszka. Demokracja się to nazywa. Jaki kraj taka demokracja i wszystko inne…. Natomiast co do tego „Przepraszam za tytuł, ale dałem go w celu zachęcenia do dalszego czytania. Ale nie chodzi o konwój czołgów ciągnących przez Gołonóg w stronę Huty Katowice (jak to było w grudniu 1981 r., kiedy komuniści ze swoim prosowieckim generałem wypowiedzieli wojnę Narodowi Polskiemu”
To jest to wersja tych którzy wygrali ale ludzie kumaci pytają czy aby Solidarność to nie było to samo co Majdan na Ukrainie? Były dyrektor CIA z czasów Reagana pisał o agenturze którą werbowali w Polsce, zresztą zajmował się tym w sporej części Mossad w ramach podziału pracy, na pewno werbowała też BND, skąd szedł szmal i za co dla „działaczy”? Wtedy brali w reklamówkach dziś w kartonach… Może właśnie za to ten szmal żeby Polacy byli tanimi robolami w niemieckich montowniach, marketach i bankach? Proszę popatrzeć na własność choćby prasy w tym kraju. To wszystko to była walka mocarstw a Polska była pionkiem, tak jak Ukraina jest pionkiem i nie mamy (ani my ani oni) żadnych szans na dorównanie w tym układzie Niemcom, Holendrom itp. Jesteśmy ich zdobyczą i ich zasobem więc proszę się tak nie podniecać bo teksty o Narodzie Polskim brzmią tak samo jak teksty o Narodzie Ukraińskim dziś, a obydwa narody są robione w murzyna przez tych samych zresztą wtedy i dziś. Dla mnie ostatnie 25 i PRL to dwie strony tej samej monety. Zresztą charakterystyczne że „pierwszy niekomunistyczny premier” był posłem w komunistycznym Sejmie. To samo Suchocka. Przekazanie władzy odbyło się gładko a pan Miller nawet wysłał w podskokach armię do Iraku żeby udowodnić swą lojalność Uncle Samowi, to samo z więzieniami CIA. Ten kraik to Republika Kartoflana, pod wieloma względami jest nawet regres względem PRL. Dziś się kręci Idy i Pokłosia wtedy Stawkę większą niż życie i Czarne Chmury. Taki drobny symbol gdzie dziś jesteśmy.
Ależ hmmm, jak Pan mnie dokładnie czyta, to przecież w 3/4 tego co Pan napisał się zgadzamy. Co do Ukrainy to oczywiste.
Nie popieram ani komunizmu sowieckiego, który reprezentował Jaruzelski z jego prosowiecką bandą PZPRowską (bo jak nazwać oddanie się w Konstytucji pod panowanie Sowietów?), ani unioeuropejskiego (niemieckiego) z popierającą go bandą postokrągłostołową (bo jak nazwać oddanie się pod panowanie UE w Traktacie Lizbońskim?). Gdyby Polacy wygrali w 1981 (82) roku, to komuniści nie byliby tak dobrze przygotowani do 1989 r. Przecież ta druga Solidarność to dopiero była taka o jakiej Pan pisze!
Co do mieszkańców to wg mnie wynika to ze słabego wykształcenia i wyobraźni, że może być dużo lepiej.
Wytłumaczę to Panu na przykładzie rozumowania komunistów, że za Gierka było dobrze i Polska dużo wybudowała, itd. Tylko niech oni se porównają do czego doszła w tym samym czasie gospodarka inna od realnego socjalizmu choćby we Włoszech, Francji czy przegranym RFN-ie. Chyba pan zrozumiał?