W uzupełnieniu sesji Rady Miejskiej z dnia 27.01.2021 r. dzisiaj o kolejnej transzy pieniędzy wszystkich Mieszkańców Naszego Miasta do przestarzałego aquaparku, wymysłu lewicy dąbrowskiej jeszcze z 2000 r., czyli „Nemo-Wodnym Świecie Dąbrowa Górnicza”. Niecały rok temu radni lewicowej koalicji rządzącej w Dąbrowie Górniczej (SLD-POKO-TPDG-quasiniezależni) wyasygnowali 3 mln zł do tej gminnej spółki prawa handlowego, a tu znowu Zarząd Spółki „melduje” radnym o traceniu płynności finansowej.  Tym razem będzie to budżet Miasta kosztować 5 mln złotych! (w dwóch ratach, do 28 lutego 2,5 mln zł i do 31 lipca także 2,5 mln zł). Mnie prywatnie, to nie zdziwiło. Bez pandemii przestój w dofinansowywaniu potrwałby trochę dłużej, ale i tak by to nastapiło. Sam fakt, że znowu zarówno biedni jak i bogaci Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej kochający lewicę, ale także przecież antykomuniści, dopłacą do tych basenów bez dna jest jednak skandalem – oczywiście moim zdaniem. Zobacz opis sprzed roku, gdzie jest także historia finansowania tych basenów „bez dna”: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=52219#more-52219.

Aby nie przedłużać zamieszczę mój komentarz na sesji do projektu uchwały na druku nr 15 w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Na Komisji Rozwoju i Promocji (w dniu 25.01.2021 r.) jej przewodniczący z Nowej Lewicy (SLD) radny G. Przewieźlik poddał pod głosowanie druk nr 15 pod nazwą: głosujemy za wyburzeniem lub dalszym utrzymaniem Aquaparku. Myślałem początkowo, że nie umie czytać, ale po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że to niemożliwe, przepraszam Pana radnego.

Ale idąc tropem Pana radnego G. Przewieźlika (Nowa Lewica – SLD) doszedłem do wniosku, że rzeczywiście można rozważyć to głosowanie także mówiąc: głosujemy za wyburzeniem szpitala miejskiego lub rozpoczęciem jego restauracji (odnowy), szczególnie finansowej.

Aby ZCOSS im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej mógł pomyśleć o naprawianiu tragicznej sytuacji wynikającej także z Programu Naprawczego i zaszłości, Podmiot Tworzący musi mu zapewnić finanse. Jest oczywistym, że te 5 mln zł nie naprawi ani Aquaparku ani szpitala.

Ale co jest ważniejsze dla mieszkańców? – zapytuję retorycznie? Czy rehabilitacja wodna i pomoc społeczna w Aquaparku poprzez wysokie ceny biletów dla Mieszkańców naszego Miasta zastąpią leczenie w naszym SPZOZie? Raczej nie!!!

Z podatków Mieszkańców Dąbrowy Górniczej poszło na spółkę Nemo… już ponad 60 mln zł. W 2020 r. strata wyniosła 4,275 mln zł, przy przychodach rzędu 3,53 mln zł, czyli dwa razy mniej niż w 2019 r. (w 2019 było 7,3 mln zł, na 2021 r. przewidziano 7,034 mln zł przychodu). Wbrew pozorom pandemia nie tłumaczy całości sytuacji, nie tłumaczy tego także wzrost za dwa miesiące 2020 r. (I i II) przychodów o 29%, przy zamrożonych inwestycjach. A przestarzały park „Nemo…” nie naprawi się za 1,1 mln zł, bo 3,9 mln zł z tych 5 mln zł przewidzianych projektem uchwały musi bowiem iść na pokrycie straty. Czyli nic się nie zmieni!

Wartość księgowa tego przestarzałego Aquaparku wzrośnie do 75 mln zł, a jego faktyczna wartość…?!

Radni lewicy już przyznają wprost, że pomysł ich kolegów z 2000 r. to fikcja, bo gdzie te 35 mln zł przychodów przewidywanych w ówczesnym Biznes Planie kosztującym okrągły „tylko” 1 mln zł? Dlatego, jak zrozumiałem przewidują już ciągłe dotowanie Aquaparku, właściwie to jak do tej pory. Szczęśliwie nie do końca świata i jeden dzień dłużej, albowiem koniec świata będzie wcześniej, przed tym jednym dniem dłużej. 🙂 .

Nie widzą innej możliwości rozwiązań. Chciałbym podkreślić, że od 14 lat jestem konsekwentny jako radny, co do działań Rady Miejskiej w stosunku do spółki „Nemo…” i z każdym takim projektem uchwały utwierdzam się w słuszności moich poglądów w tym temacie!

Nie wszyscy mieszkańcy przecież korzystają z tego Aquaparku, a muszą do niego dopłacać przy takiej formie jego istnienia.

Pozostawienie go na stanie gminy pociąga koszty. Tylko czy Miasto przy zadłużeniu rzędu 300 milionów zł, sytuacji finansowej w szpitalu miejskim, gdzie trzeba wysupłać drugie tyle, stać na to?

Osobiście przy projekcie tej uchwały głosuję za pomocą dla szpitala miejskiego i utrzymaniem szpitala jako szpitala miejskiego!!!

Radny G. Przewieźlik (Nowa Lewica – SLD) raczył oświadczyć, że nic nie zrozumiał z mojej wypowiedzi. I może tu tkwi odpowiedź dlaczego tak wygląda Dąbrowa Górnicza?

W głosowaniu cała lewica (Nowa lewica (SLD) + POKO + TPDG + radni quasiniezależni) zagłosowali za wydaniem tych 5 mln zł na Aquapark, a nie na szpital miejski, natomiast 5. radnych PIS było przeciwnych.

Ps Foto z archiwum.

Komentarze

5 komentarzy do “Nemo-Wodny Świat ma kroplówkę”

 1. Rolowany, 29 sty 2021 o 19:37

  Cóż dodać? W mieście, gdzie są 4 duże jeziora Pogoria, gdzie jest kilkanaście basenów przyszkolnych – 17-letni, drugi (po Tarnowskich Górach) najstarszy park wodny w województwie śląskim z wyeksploatowaną bazą maszynową i techniczną jest absolutnie zbędny.
  Chyba że traktować go jako symbol Miasta – ale wtedy wystarczyłoby (tak jak teraz) nic nie robić, ew. wypompować wodę, położyć folię zamiast i robić dobre wrażenie.
  Chyba że pomysł radnego Jaszczury dot. rehabilitacji wodnej wdrożyć do quasi-planu naprawczego i zrobić tutaj Zdrój? Dąbrowa Zdrój to przecież całkiem ładna nazwa, zwłaszcza jak przypomnimy sobie, jaką wodę serwują nam wodociągi (można sobie poczytać opowieści o lurze z rur na http://www.rolowanadabrowa.pl)
  Brawo Panie Radny!

 2. Zły, 29 sty 2021 o 21:48

  Panie radny zaczyna być jak za Podrazy.

 3. M., 29 sty 2021 o 22:27

  Szok

 4. Dąbrowiak., 1 lut 2021 o 11:31

  Pani Bożena Borowiec wiceprezydent miasta jest w Radzie Nadzorczej Nemo kasa płynie.

 5. Okiem Jaszczury - Propaganda sukcesu? - Rolowana Dąbrowa, 12 mar 2021 o 10:27

  […] – NEMO wkrótce samo się „rozleci”, bo maszyny i urządzenia do jego funkcjonowania zainstalowane były w… 2003 roku – a jedynym pomysłem jest dorzucanie gotówki (kilka milionów złotych rocznie) na bieżącą działalność, czyli głównie pensje… Przez pandemię restrukturyzacja przebiega tak, że nikt nie traci zatrudnienia, mimo braku działalności spółki w zakresie, do którego została powołana. […]

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie