Kilka lat trwało zanim skrajnej lewicy SLD, rządzącej w Dąbrowie Górniczej, udało się zlikwidować MZPOK Lipówkę II. Epopeję z tym związaną przedstawiałem wielokrotnie na blogu. Pod koniec wpisu dam linki na dowód. Udało mi się jako radnemu przeszkodzić w tych działaniach pana prezydenta Zb. Podrazy swego czasu. Z czego jestem dumny, bo zawsze wpływało to na ograniczenie monopolu MPGK Alba sp. z o.o. w mieście. A jak wiadomo, wszystkim poza lewakami, przy monopolu nie ma konkurencji. A tylko konkurencja i wolny rynek może obniżyć ceny za usługi czy towar.

Na sesji w dniu 20.06.2012 r. rządząca koalicja lewicowa w Dąbrowie Górniczej sprawę rozwiązała hurtem, poprzez 3 uchwały:

1. uchwałę w sprawie likwidacji zakładu budżetowego p.n. Miejski Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Lipówka II”,

2. uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. i pokrycia go wkładem niepieniężnym

3. uchwałę w sprawie utworzenia samorządowego zakładu budżetowego o nazwie: Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami oraz nadania jego statutu.

Oświadczenie opozycji, która się ujawniła przy głosowaniach dot. ww. uchwał (głównie PO):

„Szanowna Pani Przewodnicząca, Panie Prezydencie, Koleżanki i Koledzy Radni,

Proponowany przez Pana Prezydenta pakiet uchwał dotyczący likwidacji obecnego zakładu budżetowego Lipówka II, wprowadzenia aportu do Spółki Alba MPGK oraz utworzenia nowego zakładu Lipówka II, Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa za nieuzasadnione z punktu widzenia interesu gminy, a nawet za szkodliwe dla mieszkańców naszego miasta.

Na całym Świecie gospodarka odpadami i oczyszczanie miast należą do najbardziej zyskownych interesów, tymczasem władze naszego miasta nawet nie próbują poważnie rozpatrzeć innych rozwiązań w tym zakresie, tylko prą w innym, dawno obranym kierunku, tzn.: wszystko co przynosi zyski oddać w prywatne ręce.

Pytamy dlaczego gmina nie chce zarobić na śmieciach, dlaczego nie chce zainwestować w obecny zakład, wiedząc że to przedsięwzięcie będzie rentowne. Nie można bowiem poważnie traktować zapewnień Pana Prezydenta, że były prowadzone rozmowy z innymi firmami działającymi w tej branży, gdyż nikt z nas radnych nie widział żadnych dokumentów potwierdzający ten fakt.

Zadajemy więc pytanie: jakie korzyści z zaproponowanego w uchwale rozwiązania będzie miała gmina, a jakie przeciętny mieszkaniec naszego miasta?

Nawet nie zagwarantowaliście w proponowanej uchwale konieczności utrzymania struktury własności na tym samym poziomie, a zawarte w uzasadnieniach zapewnienia nie są żadną gwarancją. Dlaczego prezydenci ucinają na wstępie każdą dyskusję na temat przyszłej ceny odbioru tony odpadów, a w konsekwencji wysokość opłaty za śmieci jakie poniosą mieszkańcy, uważając tę sprawę jako czysto polityczna? Przecież oczywistym jest, że nakłady poniesione na inwestycje zostaną wliczone w postaci wysokiego odpisu amortyzacyjnego, co będzie miało wpływ na cenę odbioru odpadów. Dodatkowo spółka z większościowym udziałem Alby musi wypracować zysk. Czy znowu zakłada się, że gmina będzie dopłacać do odbioru odpadów? Tak, jak ma to miejsce w przypadku ceny wody.

Naszym zdaniem przejawem lekceważenia, albo niepoważnego traktowania radnych, jest kolejna uchwała o utrzymaniu Lipówki II w nowej formie, bo jak inaczej określić sytuację, w której radni mają podjąć uchwałę o utworzeniu nowego zakładu budżetowego, nie znając nawet rocznych kosztów jej działalności, planowanych dochodów oraz wysokości dotacji z budżetu gminy. Wątpliwym pozostaje również zakres działalności, który według nas będzie powielany z zakresem urzędników urzędu miejskiego. Wobec zgłoszonych przez nas wielu wątpliwości, braku przejrzystości i jawności przy proponowanym rozwiązaniu radni PO będą głosować przeciwko tym uchwałom

Na koniec pozwolę sobie w imieniu Klubu zgłosić wniosek formalny, aby do projektu uchwały na druku 98, po punkcie 2 dopisać pkt.3 o następującym brzmieniu:

zobowiązać Prezydenta Miasta do zachowania udziału gminy w kapitale zakładowym spółki co najmniej na obecnym poziomie.

Nowym punktom nadać kolejne numery.”

Podpisało: PO i E. Bober, i E. Kmiecik-Kawecka

Oświadczenie zawiera szereg słusznych uwag. Acz niezbędne jest dodatkowe podkreślenie i zapytanie wszystkich radnych dlaczego MZPOK Lipówka II ma tak niską wartość, jako aport do Alby MPGK sp. z o.o.? Już odchodząc od masła maślanego, czyli likwidacji i powstania z popiołów  nowego zakładu budżetowego MZGO, w tym momencie bez kapitału, czyli na zerze i podejrzewam konieczności na wstępie dofinansowania go przez Gminę (zobaczymy to na jesieni lub na wiosnę przyszłego roku), dlaczego Lipówka II ma wartość w aporcie tylko 18, 614 mln zł?

Pytanie to nasuwa się w kontekście tego, że obiekt był wybudowany za dobre 36 mln zł, nie licząc kosztów nazwijmy to ubocznych, choćby kredytu, dopłat do śmieci rok w rok, itp. Jeżeli nie przeoczyłem, to żaden radny się nad tym nie zająknął! Osobiście koszt ten określiłbym na poziome circa 70 mln zł!

Jak bywało z Lipówką II i monopolem Alby MPGK sp. z o.o. możesz się zapoznać w moich historycznych już wpisach:

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=72#more-72 (jeden z ich falstartów, 27.05.2009 r.),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=388#more-388 (ich wtopa z uchwałą o likwidacji likwidacji, dn. 26.08.2009 r.),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=531#more-531 (m.in. moja interpelacja dot. Lipówki II i daty ważności warunków na zabudowę dla inwestycji polegającej na budowie bazy logistycznej z zapleczem socjalno-biurowym, co stanowiło podstawę wydania decyzji w dniu 01.04.2008r., na wniosek Alby MPGK sp. z o.o. (z dnia 20.02.2008 r.), dn. 30.09.2009 r.; do budowy i wydania pieniędzy przez Albę nigdy nie doszło, a przecież lokalu to ona za bardzo obecnie nie ma),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=927#more-927,

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=1782#more-1782 (bez komentarza),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=1970#more-1970 (ważne!, gazy na Lipówce w nadmiarze!),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=2126#more-2126 (c.d.),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=5310#more-5310 (kolejny pomysł lewicy, niektórzy to nazywają utopią),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=12946#more-12946 (lewicowego ADHD ciąg dalszy),

http://grzegorzjaszczura.pl/?p=13088#more-13088 (trochę o aportach lewicowych w Dąbrowie Górniczej).

Dla cierpliwych wynik głosowań nad ww. uchwałami: 13 za (skrajna lewica), 8 przeciw (podpisani pod oświadczeniem), 2 wstrzymujących się (Zb. Łukasik i I. Zugaj). K. Stachowicz był nieobecny na początku sesji.

Ps. A tak wygląda poprzedni aport Gminy Dąbrowa Górnicza do Alby MPGK w postaci działki, przy ul. Starocmentarnej, jeszcze z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. O szczegóły proszę pytać pana prezydenta H. Zagułę (byłego prezesa zarządu Alba Polska sp. z o.o.) i członka zarządu Alby MPGK sp. z o.o. z ramienia Gminy Dąbrowa Górnicza pana M. Lipczyka (PZPR, PPPP, SdRP, SLD). To już nie jest własność Alby MPGK, firmy obecnie tak wychwalanej przez pana prezydenta Zb. Podrazę z przybocznym prezydentem P. Gocyłą, obaj skrajna lewica SLD.

Nota bene, gdzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego?, przecież to grozi wypadkiem, a nawet podpaleniem, jak to było na byłej Zagłębiance, gdy szła na przetarg. Zobacz.

Ps. Ps. Dokończenie nastąpi.

Komentarze

9 komentarzy do “Lipówka II – sesja 20.06.2012 r. (odsłona 58, cz. 1)”

 1. antybiurwa, 23 cze 2012 o 11:56

  Oj, brakuje Pana na sali sesyjnej, brakuje. Robią co chcą, a reszta siedzi na baczność!!

 2. K Jasionek, 23 cze 2012 o 13:22

  Byłem na tej sesji i widziałem jak lewizna ze swymi przyd….sami z TPDG głosowała. Podraza i Gocyła mocno wysilali swe mózgownice by tylko przepchnąć tą uchwałę. Widać było jak bardzo im na tym zależało, widocznie czują już przyszłe profity dla siebie i dla swego towarzysza Lipczyka. Zaguła czerwony jak burak pilnie śledził tą przepychankę, gdyż jak ALBA wprowadziła się do DG to był jej pierwszym przedstawicielem i to na całą płd Polskę ( umiał swe du..ko tam umieścić ) Ciekawi mnie czy nadal pełni tam jakieś lukratywne stanowisko i dalej nabija sobie kasiorę? Jak bierni, ale wierni przegłosowali tą uchwałę widać było olbrzymią radość zarządu miasta. Ogłosili około 30 min przerwę i wszyscy co głosowali „za” gdzieś się szybko zmyli i poznikali. Nie mogłem dłużej przebywać na tej sesji i w tym momencie, a byłem już w domu, nagle otrzymałem telefon ,że z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa wszystkie te osoby zostały zaproszone na radosny poczęstunek alkoholem. Nie zastanawiałem się długo i zgłosiłem to przypuszczenie do dyżurnego w Wojewódzkiej Policji z prośbą o interwencję z alkomatami. Zaznaczyłem, że po tej przerwie sesja toczyć się będzie dalej i można będzie wyłapać osoby prawdopodobnie spożywające. Zwróciłem uwagę, żeby nie przysyłać policji z DG gdyż Ci nic nie zrobią, chociażby wszyscy na nogach ustać nie mogli (kolesie)Za chwilę dzwonił do mnie jakiś policjant i to właśnie z DG ,że mam natychmiast przyjechać i wskazać osoby które piły alkohol. Wywiązała się między nami nieprzyjemna rozmowa na koniec której powiedziałem, że WY i tak nic nie zrobicie. Dowiedziałem się później, że na sesję wkroczyło 2 policjantów i poprosiło Podrazę na zewnątrz. Po chwili Podraza wrócił i sesja toczyła się dalej. Jednak z tego co się dowiedziałem nie wszyscy radni po tej przerwie wrócili już na sesję (czyżby od razu dostali telefon?) Gdyby tylko Policja z DG chciała i przyczaiła się jak radni po skończeniu sesji będą wsiadali do swych samochodów,to myślę że coś by z tej akcji pozytywnego wyniknęło. Taką myśl podsunąłem im podczas naszej telefonicznej rozmowy, ale jak brakuje chęci to już się nic nie poradzi. Pamiętam jeszcze, że na pytania o zbyciu późniejszym udziałów gminy w tym tworze Podraza oświadczył że nic takiego się nie może stać, gdyż to radni będą decydować o tym. W tym momencie można było tylko wybuchną głośnym śmiechem. Przecież olbrzymią większość w tej nic nie wartej RM ma właśnie Podraza (kupieni radni) i za chwilę mogą zrobić co tylko będą chcieli. KPINY to mało powiedziane !!!!

 3. mix, 23 cze 2012 o 14:17

  Mam jedno pytanie? Czy prawdą jest, że radny Bobrowski latał po radnych i obiecywał im, w dzielnicach skąd mają mandat budowę placów zabaw, siłowni pod chmurką, itp. w zamian za poparcie ww. uchwały?

 4. informator, 23 cze 2012 o 14:21

  Układ Panie dzieju, układ.

 5. DimE, 23 cze 2012 o 16:23

  No wlasnie. A co zrobiono z kardiologia? Sprzedano kure znoszaca zlote jaka. Dabrowa jest opanowana przez klike zlodziei a mieszkancy maja to w dupie. Ludzie w Dabrowie nie kochaja tego miasta dlatego toleruja zlodziei.

 6. iti, 23 cze 2012 o 19:01

  Według mnie przy zakładaniu PPPP ręce maczały bardzo służby. Stawiam na WSI.

 7. antylewak, 23 cze 2012 o 19:23

  „Socjalizm to rodzaj umowy społecznej. Niestety paradoksem jest to że najbardziej zagorzali fanatycy lewicy i socjalizmu zapominają o tym i traktują ten system jak własny folwark. Wszystko jest ich, pieniądze są ich, wszystko tylko im się należy. Oni tylko płacą podatki, a publiczne pieniądze nader ochoczo i gorliwie określają jako „nasze”. „To z naszych pieniędzy!”
  Antylewak musi przypominać lewakom czym jest socjalizm. :/ Chociaż z drugiej strony czego spodziewać się od ludzi którzy są jak pisklęta w gnieździe otwierające tylko żarłoczne dzioby: „daj, daj, daj!” i nie potrafiący nawet brać odpowiedzialności za własne życie, tylko oczekujący, że system będzie ich prowadził przez nie, że system zakaże im robić rzeczy które szkodzą, że system będzie za nich myślał.”

 8. T., 25 cze 2012 o 8:57

  Rzeczywiście Panie Grzegorzu koszt budowy Lipówki II określa Pan prawidłowo. Zapomniał Pan dodać uwagę, że na świecie przerób śmieci to interes dochodowy. Oczywiście to wzmacnia tylko Pana wnioski.

 9. K Jasionek, 25 cze 2012 o 18:31

  Śmieci to ZŁOTY INTERES I KORYCIARZE Z DG DOBRZE O TYM WIEDZĄ. Prawda jaką należy w tym przypadku (również w innych ) brzmi tak
  POCZUCIE BEZKARNOŚCI TYLKO JESZCZE BARDZIEJ ROZZUCHWALA ŁOBUZÓW RZĄDZĄCYCH.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie