ZCO Szpital Specjalistyczny

Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza   | 16 września, 2015

CAM04796Powrócę teraz do sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej z dnia 09.09.2015 r., konkretnie w kontekście sytuacji w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza. Ja zająłem się analizą informacji z wykonania budżetu tegoż szpitala (będącego wciąż samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej) za I półrocze 2015 roku – o czym za chwilę. Natomiast, co jest zadziwiające w tak złej sytuacji finansowej (i nie tylko) szpitala, tzw. Rada Społeczna szpitala na czele z Z-cą Prezydenta Panią I. Krupą, kilku radnymi (K. Dybich (klub SLD, kiedyś Palikot), K. Stępień (klub SLD, kiedyś UW), M Węgrzynowicz (PO) i tzw. stroną społeczną, np. w postaci związków zawodowych (w tym NSZZ „Solidarność”) zajmuje się m.in. opiniowaniem, na wniosek p.o. dyrektora Pana dr. Zb. Grzywnowicza, zmiany nazwy szpitala na: Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza!? Przyznacie Szanowni Czytelnicy, że dziwny priorytet?! Może dlatego nie mieli czasu na solidniejsze rozpatrzenie informacji finansowej p.o. dyrektora szpitala?

Wynikiem mojego zastanawiania się nad sytuacją finansową szpitala, który jest póki co, wciąż własnością wszystkich Mieszkańców Naszego Miasta, było następujące wystąpienie już na samym początku sesji:

„W kontekście otrzymanej informacji z wykonania budżetu miasta Dąbrowa Górnicza chciałbym zająć się nie całym budżetem (tu należałoby zwrócić uwagę na wzrastające zadłużenie, które przekroczyło już 310 mln złotych), nie słabym poziomem wykonania inwestycji, ale wycinkiem poświęconym informacji z wykonania planów finansowych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, czyli Szpitala.

SKMBT_C224e15083113070_0001Przyglądając się polityce finansowo-menagerskiej prowadzonej przez dyrektorów szpitala, m.in. Pana Zb. Podrazę, Panią B. Małecką-Liberę i Pana Zb. Grzywnowicza widzę stale pogarszającą się sytuację finansową naszego Szpitala Specjalistycznego. Niestety ostatnio moim zdaniem zmierza ona czy przybliża ona ogłoszenie jego upadłości.

Szczególnie w kontekście ostatniego przeinwestowania Szpitala jest to widoczne dla każdego obiektywnego obserwatora.

Następuje pozbywanie się najpewniejszych i największych źródeł przychodu w postaci prywatyzacji najbardziej dochodowych oddziałów szpitalnych i usług medycznych. To kolejne kroki do ogłoszenia bankructwa lub przekształcenia szpitala.

Jest to widoczne w informacji z wykonania planu finansowego SPZOZ za I półrocze tego roku! Przecież przychody są wykonane już w tylko 78%. Właściwie żadne źródło przychodu nie zostało zrealizowane w całości! Natomiast ogólnie koszty są przekroczone, w tym koszty operacyjne 4-krotnie.

Wynik finansowy za ten okres zamyka się stratą 13.277.000,00 zł!

Tragiczną sytuację finansową potwierdzają, np. wskaźniki płynności. Wskaźnik płynności szybki na poziomie 0,45 wskazuje niezbicie na to.

A przecież dodatkowo trzeba podkreślić, że do wielu inwestycji szpitalnych budżet miasta dokłada pieniądze, np.:

– pomijając już onkologię (ZCO), do poprawy efektywności energetycznej szpitala (system kogeneracyjny) 362.500,00 plus 5.300.000,00

– rozwój elektronicznych usług publicznych 251.000,00

– nadbudowa pawilonu rehabilitacji w sumie 1.200.000,00 zł.

Uważam, że należy zrobić wszystko, aby tą tendencję, pogłębiania złej sytuacji finansowej szpitala zahamować. Jest to nieodzowne dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Mieszkańcom naszego miasta.

Dlatego apeluję do pana prezydenta o rozważenie zmiany na stanowisku p.o. dyrektora szpitala, z całym szacunkiem dla umiejętności lekarskich pana doktora Zb. Grzywnowicza. Wydaje się konieczne, aby szpitalem zaczął zarządzać menager czy ekspert w dziedzinie ekonomii.

Apeluję także do Rady Społecznej szpitala, w skład której wchodzą przecież radni tu obecni na Sali i pani wiceprezydent I. Krupa o wzięcie się do wykonywania swojej społecznej pracy, do której się zobowiązaliście przyjmując te funkcje dla dobra, jak mam nadzieję Mieszkańców naszego miasta, a nie partykularnych interesów swoich partii czy tp. układów. Proszę się nie obrażać, ale te moje słowa podyktowane są troską o zdrowie Mieszkańców naszego Miasta.”

CAM04803Moje wystąpienie nie dość, że spotkało się z dziwnie histeryczną wręcz reakcją Pana Prezydenta Zb. Podrazy (skrajna lewica), to było przerywane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Panią A. Pasternak (także skrajna lewica), dosyć złośliwie wg mnie. Dyskusja co jest ad vocem a co polemiką, przy tak ważnym problemie, jak zapewnienie właściwego poziomu lecznictwa w mieście jest kuriozalna. Świadczy to o tym, że wg lewicy, nie ważne są finanse czy ciągłość leczenia, ważne są igrzyska dla ludu dąbrowskiego!

Co do zmiany nazwy szpitala, to na Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej dowiedziałem się także, że to już druga próba p.o. dyrektora Pana dr. Zb. Grzywnowicza zmiany nazwy szpitala. W 2013 r. Rada Społeczna (jeszcze poprzedniej kadencji) także pozytywnie zaopiniowała wniosek p.o. dyrektora zmiany nazwy na Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Nota bene 1 głosem za, przy reszcie wstrzymujących się! Mam nadzieję, że zmiana nazwy szpitala, to nie jedyne lekarstwo, jakie potrafi zaaplikować Pan Prezydent Zb. Podraza (były dyrektor i chyba urlopowany) wraz z p.o. dyrektora Zb. Grzywnowiczem na problemy zadłużeniowe naszego szpitala, które przedstawiłem w krótkim wystąpieniu na sesji?

 

Komentarze

5 komentarzy do “ZCO Szpital Specjalistyczny”

 1. Mieszkaniec, 16 wrz 2015 o 8:30

  Chcą zmienić nazwę, żeby wywrzeć nacisk na NFZ na kontrakt. Albo po prostu przejąć z czasem zadłużony. Proste.

 2. Kazimierz Jasionek, 16 wrz 2015 o 14:17

  Gdy prawdę się mówi takim cynikom jak Zaraza czy też Lodówa, to można się tylko spodziewać ich histerycznego zachowania. Lodówa jak to ma w zwyczaju przerywa niewygodne dla rządzących wystąpienie radnego i przeszkadza mu w najróżniejszy sposób (niejednokrotnie to sam widziałem i słyszałem). Co zaś się tyczy Podrazy, to w żaden sposób słuszne i prawdziwe argumenty radnego, nie są w stanie trafić do jego głowy !!!!!!!!!!!!
  Prawdy w jakimkolwiek zagadnieniu niezgodnym z tokiem jego myślenia nigdy nie przyjmuje do wiadomości i udaje wtedy bardzo obrażonego, że ktokolwiek z radnych (a mają oni właśnie takie uprawnienia) próbuje mu te nieprawidłowości wytykać !!!!! Ciekawi mnie co w swych chorych zamysłach planują wykombinować z pozostałymi jeszcze oddziałami (nie sprywatyzowanymi) te pawie ????? Nie uwierzę żeby ta cała niszczycielska działalność popadającego w coraz większe zadłużenie szpitala nie była uważnie sterowana !!!!!

 3. Mieszkanka, 30 wrz 2015 o 8:54

  Poza zmianą nazwy na nic ich nie stać! Ot cała prawda!

 4. Mieszkanka, 30 wrz 2015 o 8:55

  Fachowcy 🙂

 5. służba, 1 paź 2015 o 13:44

  W 2013 roku za zmianą nazwy szpitala głosował zawsze wierny lewicowej władzy radny Jurofffffff!!!!!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie