03
23
włączenie RPR, sesja 17.03.2021 r., cz. 2
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 23 marca, 2021
W ostatnim wpisie dotyczącym sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej z dnia 17.03.2021 r. zaznaczyłem, że poruszę jeszcze jeden temat z tej, jakby nie patrzeć, obszernej sesji zdalnej. Porządek obrad zawierał bowiem 24 projekty uchwał plus przyjęto 13 sprawozdań (informacji) z działalności czy realizacji programów realizowanych przez Gminę. Miałem wtedy na myśli projekt uchwały wprowadzonej do porządku obrad sesji na wniosek Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w sprawie wyrażenia sprzeciwu
wobec połączenia Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
Nie mając zastrzeżeń co do samej uchwały, można mieć pewne „ale” do treści załącznika do uchwały w kontekście użytych sformułowań. Na przykład czy wchłonięcie Rejonowego Pogotowia w Sosnowcu przez Pogotowie Wojewódzkie w Katowicach to przyłączenie, centralizacja czy włączenie? Wg mnie raczej włączenie. Jednakże uważam, że w tym wypadku nie chodzi o grę słów, ale o nadrzędną sprawę, czyli zaprotestowanie przeciwko kolejnemu urzędniczemu wchłanianiu odrębości Zagłębia Dąbrowskiego przez Górny Śląsk, pod pretekstem, że jest to jedno i to samo województwo. Oni nawet nie wiedzą, że Śląsk to jednak jest Górny, Dolny czy także Cieszyński. Słychać to w mediach nie tylko u polityków, ale także u niedouczonych dziennikarzy np. z Warszawy. Tym bardziej, że korzyści z tej ewentualnej reorganizacji (wchłonięcia) dla Mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego nie widać.
Czy okres pandemii jest akurat przeszkodą do ww. czynności? A kiedy nie będzie pandemii, to już można będzie włączać Pogotowie Zagłębiowskie do Górnośląskiego (Wojewódzkiego)?
Zawsze protestowałem przeciwko tzw. Metropolii Silesia, bo nazwa była dla nas Zagłębiaków policzkiem, a argumenty, np. o krótkiej, medialnej, wręcz światowej nazwie tłumaczeniem dla naiwnych. Oczywiście moim zdaniem. Reasumując, jako Zagłębiak z dziada pradziada nie miałem problemów z poparciem ww. projektu uchwały. Została przyjęta 22. głosami za, przy czym 3. radnych było nieobecnych: E. Bober, P. Bobrowski i M. Węgrzynowicz.
Inny przykład. Po co należymy do Śląskiego Zarządu Gmin i Powiatów?, który np. w stanowisku z dn. 26.02.2021 r. podkreśla, że: „[…] z ogromnym niepokojem i obawami podchodzimy do podjętych w ostatnim czasie przez Ministerstwo Zdrowia działań i planów, które mają zostać wdrożone w ramach restrukturyzacji szpitalnictwa w Polsce i sprowadzać się w efekcie do centralizacji szpitali.”
i dalej: „[…] W związku z powyższym zdecydowanie negatywnie wypowiadamy się wobec podjętego kierunku działań i obawiamy się ich rezultatów, w tym w kontekście przyjętego przez Ministerstwo trybu i harmonogramu prac.” – muszę chyba dopytać Pana Prezydenta M. Bazylaka, ew. Prezydenta Resortowego w tym temacie Pani B. Borowiec (SLD-Nowa Lewica). 🙂 .
Może się okazać, że będą się musieli wykazać swego rodzaju schizofrenią w kontekście przyszłości szpitala miejskiego ZCOSS im. S. Starkiewicza. Bo dochodzą do mnie głosy z Komisji Ochrony Zdrowia i P.S., że są za centralizacją szpitali?! Z drugiej strony chyba nie myślą, że te kilkaset milionów długu szpitala miejskiego przejmie rząd, szczególnie w pandemii czy po pandemii? A pomocy (nie wiem czy w związku z tym czy z wielu innych powodów), od Podmiotu Tworzącego (radnych rządzącej lewicowej koalicji SLD-PO-KO-TPDG-quasiniezależni) dla naszego szpitala miejskiego ZCOSS im. S. Starkiewicza nie widać! Mam na myśli podstawę ewentualnej realizacji Programu naprawczego, czyli konieczność zawarcia ugody z głównym wierzycielem szpitala, czyli grupą Clima Sp. z o.o.! Bez tego licznik odsetek nabija się jak niezwykle szybki kołowrotek.
Komentarze
Komentarze (1) do “włączenie RPR, sesja 17.03.2021 r., cz. 2”
Zostaw komentarz
Szpital jest zadłużony na kilkaset milionów zł do którego doprowadziła lewica sld z Rady Miasta i prezydent Podraza.