04
20
SOSWdDiMN – interpelacja (sesja 11.04.2017 r.)
Kategorie: Rada Miejska Dąbrowa Górnicza | 20 kwietnia, 2017
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (w skrócie SOSW) w Dąbrowie Górniczej – w założeniach miał to być ośrodek regionalny z uwagi na nasilenie występowania zjawiska niepełnosprawności na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Przy jego powstaniu założono kompleksowość – stworzenia miejsca, które spełnia potrzeby dzieci i młodzieży na każdym etapie ich rozwoju – od narodzin (wczesne wspomaganie), poprzez naukę w przedszkolu i szkole podstawowej aż do ukończenia edukacji na poziomie liceum bądź też szkoły zawodowej – co miało sprawić, że będzie jedynym ośrodkiem w Polsce Południowej, który wychowuje, rozwija i uczy osoby niepełnosprawne w tak szerokim zakresie.
Tyle teorii i haseł z materiałów promocyjnych. Do SOSW miały przeprowadzić się DWIE placówki działające na rzecz niepełnosprawnych dzieci, tj. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II – a powodem był nieodpowiedni standard, brak możliwości rozbudowy, a tym samym rozwoju tych placówek. Zapomniano, że w podobnej sytuacji był także już wówczas Zespół Szkół Specjalnych nr 6 przy ul. Konopnickiej, ale istniały jakieś (jakie?) ważne powody, że tej placówki w planach nie uwzględniono. W 2016 roku nagle straciły swoją ważność i w ekspresowym tempie ZSS nr 6 przeniesiono do SOSW na ulicę Swobodną 59.
Pozostało pytanie (które Urząd Miejski chciałby zamienić w retoryczne), dlaczego z tą decyzją czekano 3 lata? Może nie było chętnych na budynek szkoły? W budynkach po poprzednich placówkach też się ich nie doczekano – w jednym powstała filia żłobka miejskiego (za 4 mln – czyli dało się to taniej wyremontować), a druga jest właśnie wyburzana i przeznaczona na miejską inwestycję mieszkaniową… Może reindustrializacja terenów po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Ponar-Defum” (projekt pn. Fabryka Pełna Życia) jest częściową odpowiedzią na to pytanie?
Aby trochę rozjaśnić tę sprawę, złożyłem na sesji w dniu 11.04.2017 r. (drugą już, poprzednia jeszcze z grudnia 2015 roku obok na foto) interpelację w celu podsumowania kosztów całej operacji powstania i funkcjonowania SOSW w Dąbrowie Górniczej.
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA
Szanowny Panie Prezydencie, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii związanych z Ośrodkiem dla dzieci niepełnosprawnych przy ul. Swobodnej 59 w Dąbrowie Górniczej.
Uchwałą Nr XV/324/2016 z dnia 16 marca 2016 roku Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej przekształciła Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek – Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, ul. Swobodna 59 w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, ul. Swobodna 59.
Ośrodek objął trzy niegdyś odrębne placówki:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górniczej
- Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Górniczej
- Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej.
W związku z wybudowaniem kosztem ok. 59 mln złotych z budżetu Miasta Dąbrowa Górnicza (przy całkowitym koszcie 73.789.466,24 zł) i oddanego w 2013 roku kompleksu dla dzieci niepełnosprawnych proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Dlaczego Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej przy ul. Konopnickiej 36, jako ostatnia z trzech placówek dla dzieci niepełnosprawnych w Dąbrowie Górniczej, nie został ujęty (pomimo podobnych warunków lokalowych) do przeniesienia do Kompleksu dla Dzieci Niepełnosprawnych w 2013 roku? Była to na tyle mała szkoła, że w nowym kompleksie bez trudu znalazłoby się dla niej miejsce (co ma miejsce przecież obecnie).
2. Jaki był koszt utrzymania w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek – Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, ul. Swobodna 59 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej przy ul. Konopnickiej 36, w rozbiciu na:
2.1. koszty osobowe
2.2. koszty utrzymania obiektu
2.3. koszty pozostałe?
3. Jaki jest szczegółowy budżet SOSW im. Z. Książek-Bregułowej i ZSS nr 6 w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016, tj. koszty utrzymania Ośrodka i Zespołu Szkół Specjalnych oraz wpływy (z subwencji oświatowej i innych przychodów)?
4. Ile osób było zatrudnionych w obu placówkach przed przeprowadzką na ulicę Swobodą 59, a ile jest zatrudnionych w roku szkolnym 2016/2017?
5. Ile dzieci było objętych opieką SOSW im. Z. Książek-Bregułowej w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 w podziale na:
5.1. dzieci z Dąbrowy Górniczej
5.2. dzieci spoza Dąbrowy Górniczej (w rozbiciu na poszczególne miasta)
6. Ile dzieci uczyło się w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016? w podziale na:
6.1. dzieci z Dąbrowy Górniczej
6.2. dzieci spoza Dąbrowy Górniczej (w rozbiciu na poszczególne miasta)?
7. Ile dzieci jest objętych opieką SOSW w roku szkolnym 2016/2017 w podziale na:
7.1. dzieci z Dąbrowy Górniczej
7.2. dzieci spoza Dąbrowy Górniczej (w rozbiciu na poszczególne miasta)
7.3. dzieci korzystających z internatu (na 100 osób)?
8. Czy inne gminy dopłacają do uczniów uczęszczających na zajęcia do SOSW – czy regionalizm jest tylko z założenia i za wydatki ponad subwencję oświatową ponosi wyłącznie Gmina Dąbrowa Górnicza?
9. Ile osób korzysta obecnie z internatu i na jakich warunkach?
Grzegorz Jaszczura
Komentarze
Komentarze (1) do “SOSWdDiMN – interpelacja (sesja 11.04.2017 r.)”
Zostaw komentarz
Bardzo zasadne pytania Pana radnego i teraz […] będzie się mocno pocił, by jak najmniejszym kosztem wybrnąć z tej sytuacji !!! Czekamy na odpowiedź, byle nie było to ble, ble, ble !!!!