CAM04628Znowu po dłuższej przerwie, ale jednak 🙂 odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Podobno 🙂 była dosyć ostra wymiana poglądów z lewicowcami (oczywiście moja), bo jeżeli chodzi o innych radnych zauważam raczej tworzenie się Klubu Radnych Niemych! Tutaj niewątpliwie zaliczyłbym wiceprzewodniczącego Rady kol. M. Węgrzynowicza (PO), radną K. Stepień (SLD) i kilku innych radnych z postkomunistycznego SLD (bez radnego K. Dybicha!), radnych niemych z TPDG i tzw. Niezależnych też by się wyłuskało. Listę mógłbym wydłużyć, ale może o tym przy okazji. Ogólnie o moich interpelacjach, dyskusji z Komendantem Policji czy Panem Prezydentem (ew. w zastępstwie Prezydenta, Przewodniczącym Rady Miejskiej Panią A. Pasternak) także następnym razem.

Doszło bowiem na tej sesji do przewidzianej przeze mnie już kilka lat temu (zobacz) kolejnej, olbrzymiej podwyżki cen wody i cen za odprowadzenie ścieków, czyli przyjęcia taryfy przedstawionej przez Dąbrowskie Wodociągi sp. z o.o. Radzie Miejskiej. Wniosek poparł oczywiście Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD), który uzasadnił jego przyjęcie w projekcie uchwały do zatwierdzenia przez Radę Miejską. „Zaszczyt” powiadomienia o tych podwyżkach scedował Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD) na Prezesa Dąbrowskich Wodociągów sp. z o.o. Pana A. Malinowskiego. W sumie to prawidłowo, bo także jego polityce i zarządzaniu tym przedsiębiorstwem zawdzięczamy obowiązujące, bardzo wysokie ceny wody i odprowadzenia ścieków!

A. Malinowski zaapelował o przyjęcie taryf, jednakże radni (poza skrajną lewicą) nie byli jakoś do tego przekonani. Doszło do wymiany poglądów 🙂 . Może ujawnię końcowy wynik głosowania, cienkawy dla sukcesu o którym pieją lewicowcy w kontekście działań Pana Prezydenta Zb. Podrazy w naszym Mieście. Mianowicie przeciw było 9 radnych, wstrzymało się od głosu 2 radnych, a za było 12 radnych. Wydaje się że tylko 100% koalicji SLD – PO było za podwyżką.

Przechodząc do mojego wystąpienia. Ponieważ Pan Prezes A. Malinowski połączył ten projekt uchwały z następnym mówiącym o dopłacie do cen wody i do cen za odpr. ścieków z budżetu Miasta, zwróciłem uwagę na próbę manipulacji w uzasadnieniach do tych dwóch uchwał przez Pana Prezydenta Zb. Podrazę (oczywiście moim zdaniem!).

CAM04591W uzasadnieniu Pan prezydent pisze m.in.: „Wszystkie elementy stanowiące o kosztach przedsiębiorstwa zostały uwzględnione we wniosku taryfowym. Treść wniosku, zawarte w nim dane oraz celowość ponoszenia określonych w nim kosztów zostały sprawdzone przez Prezydenta Miasta.”.

Natomiast dopiero w uzasadnieniu do następnego projektu uchwały (o tych dopłatach z budżetu Gminy) Pan Prezydent zawarł zdanie: „Określone we wniosku taryfy zakładają znaczną podwyżkę obowiązujących dotychczas cen za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki, co spowodowane jest w głównej mierze wzrostem kosztów wynikających z przekazanej do eksploatacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w związku z zakończeniem przez Gminę realizacji projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza”.”. Przecież stricte to zdanie powinno być w uzasadnieniu do projektu uchwały o podwyżce cen!!!

Protestowałem przeciwko podwyżce, także dlatego, że mimo planowanego pokrycia podwyżki dopłatami z budżetu miasta – co będzie mieszkańców kosztować 4,5 miliona złwszyscy przedsiębiorcy dąbrowscy zostaną nią obciążeni extra, ponieważ te dopłaty dotyczą tylko gospodarstw domowych. Trudno powiedzieć, ale wyniesie to kilkanaście procent podwyżki (bliżej 20%). Oni tłumaczyli się tym, że przecież Gmina dostanie dywidendę z Dąbrowskich Wodociągów sp. z o.o. (ale jedynie 86% mamy udziałów), na co tłumaczyłem panu prezesowi, że dywidenda jest obciążona 19-procentowymn CIT-em!!!, o tyle droższy jest koszt tych pieniędzy Ale niestety jesteśmy zdecydowanie inteligentni inaczej, tzn, ja inaczej jestem inteligentny niż Pan Prezes A. Malinowski czy Pan Prezydent Zb. Podraza. Podobnie chyba rozumował radny Sz. Widera, który jako jedyny był przeciwko tej drugiej uchwale o dopłatach (wynik 18 za, 1 przeciw). Radni PIS, KNP nie wzięli udziału w głosowaniu tej drugiej uchwały.

Gdy moje wystąpienie zaczęło iść w złym kierunku dla postkomunistów Przewodniczący Rady Miejskiej Pani A. Pasternak (Lewica) zaczęła mi tradycyjnie przerywać pod pretekstem przekroczenia czasu. Identycznie było w poprzedniej mojej kadencji w Radzie Miejskiej. A właściwie już chciałem skończyć swoją „prelekcję” cytatem z mojej interpelacji do Pana Prezydenta Zb. Podrazy (SLD) z jeszcze 28 stycznia tego roku:

CAM04603„Zmniejszenie cen wody i odprowadzenia ścieków implikuje bowiem panie prezydencie (nie wiem czy pan sobie zdaje z tego sprawę) same pozytywy dla mieszkańców naszego miasta!

Nie musielibyśmy kontynuować z budżetu dopłat do wody i odprowadzenia ścieków. Albowiem dywidenda, którą wypłacają Gminie  Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. jest obciążona podatkiem CIT!, a cena wody i odprowadzenia ścieków (dla wspomnianych przed chwilą odbiorców końcowych) podatkiem VAT!

Dodatkowo zmniejszenie przychodów i zmniejszenie wypłacanej dywidendy wprowadza możliwość kolejnej obniżki cen wody i odprowadzenia ścieków, bowiem oszczędzamy na CIT (a później z mniejszej ceny płacimy mniej VAT-u!). Już tylko nawiasem wspomnę, że to zmniejszenie cen spowoduje zwiększenie zużycia wody, o czym często była mowa (przy akurat odwrotnej tendencji) w Radzie Miejskiej i PWiK sp. z o.o. (prezes A. Malinowski) przy zwiększaniu cen.”

Dobre jest też to, że te podwyżki są jakby karą dla mieszkańców Miasta Dąbrowa Górnicza, za to, że wyasygnowali 506 mln zł (I etap z dotacjami tzw. unijnymi) na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście! Ponieważ te środki trwałe stają się kosztami w firmie i determinują wg Pana Prezydenta i Pana Prezesa konieczność podwyżek zawartych w taryfie! Drobiazgiem już jest przyjęcie przez Pana Prezesa przyrostu innych kosztów (o kilkanaście procent) w taryfie (!), w kontekście tego, że prawdopodobnie jesteśmy w roku deflacji a nie kilkunastoprocentowej inflacji!!!

Ta moja interpelacja wydaje się dobrą puentą do zakończenia wpisu, bowiem obrazuje także, co w międzyczasie zrobił Pan Prezydent, aby już nie tylko zrealizować mój postulat z interpelacji, ale przynajmniej go zrozumieć.

Jednakowoż skłamałbym 🙂 . Pan Prezydent zrobił 🙂 . Przecież wyjaśniałem to na samym początku sesji w punkcie dot. sprawozdania z działalności Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w okresie 01.03.2015 r. – 30.04.2015 r. Mianowicie wydał zarządzenie Nr 207.2015 z dn. 23.03.2015 r., w którym desygnował z ramienia Gminy Dąbrowa Górnicza na członka Rady Nadzorczej Dąbrowskie Wodociągi sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej Pana Kazimierza Górskiego. Co zostało zaakceptowane przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Dąbrowskie Wodociągi sp. z o.o. dnia 24.03.2015 r.

Na moje zapytanie czy Pan Kazimierz Górski to były Prezydent Miasta Sosnowiec, radny Rady Miejskiej w Sosnowcu, jego wieloletni kolega partyjny z SLD i czy nie znalazł mieszkańca Dąbrowy Górniczej, kompetentnego i znającego lepiej problemy związane z Dąbrowskimi Wodociągami?, odpowiedział że tak, to ten sam K. Górski, ale ten wybór to jego decyzja! I co? Jakieś wnioski Drodzy Mieszkańcy?

Czym kończę.

Komentarze

16 komentarzy do “z wodą status quo, czyli w górę, sesja 20.05.2015 r. (odsłona 70) cz. 1”

 1. Piotr, 21 maj 2015 o 14:02

  Ohyda, nie znajduję innego słowa na tych radnych

 2. przedsiębiorca, 21 maj 2015 o 14:42

  Właściwie nie dziwi, że komuniści chcą upadku wszystkich przedsiębiorców 🙂 🙂 🙂

 3. antylewak, 21 maj 2015 o 15:19

  kolesiostwo i nepotyzm na każdym kroku

 4. podatnik, 21 maj 2015 o 19:20

  Źli ludzie na popłatnych stanowiskach! Straszne.

 5. Kazimierz Jasionek, 21 maj 2015 o 19:51

  Przestałem się nawet dziwić tym wszystkim machlojom jakie robi w DG ta cała sitwa z Dyzmą na czele !!! Skoro mieszkańcy są tak głupi i naiwni że dalej wybierają tego szkodnika, to niech ich strzyże przez następne lata jak baca swe owieczki !!! Na tą samowolkę pozwalają ci pseudo radni, a raczej bezradni którzy zasiadają przy korycie tylko dla comiesięcznych diet i tylko to mają w tych swoich łbach, żeby się nie sprzeciwić Dyzmie.
  A cwaniaczek Malinowski tyle lat siedzący w korycie wodociągów rżnie głupa i w perfidny sposób tłumaczy tą złodziejską politykę tych kpiarzy w mieście. Skoro gmina spłaciła Niemców i wykupiła udziały które poprzedni idioci praktycznie podarowali Spółce niemieckiej, to nie musimy im teraz wypłacać corocznej dywidendy. Piszę z całą powagą podarowali udziały, bo jak wyglądała według baranów zależność tego przekrętu. Ile gmina otrzymała kasy za sprzedaż tych udziałów, ile przez te wszystkie lata spółka niemiecka otrzymała dywidendy i za ile w końcu odkupili z powrotem te wcześniej sprzedane udziały. Podsumowując te wszystkie straty przekonamy się jacy idioci są dopuszczani do rządzenia naszym miastem !!! A przecież po przejęciu na powrót udziałów od spółki niemieckiej wiele osób tzw. niepoprawnych optymistów liczyło na spadek tych olbrzymich cen za wodę i ścieki. Teraz niech się przekonają do czego są zdolni ci na których oddawali swe głosy i niech przeklinają swoją głupotę !! Zaraza przyjmuje do RN swego partyjnego kolesia (nepotyzm) który dostał kopa w Sosnowcu, bo przecież trzeba kolesiom załatwić jakąś fuchę i zabezpieczyć się na wypadek gdyby się mieszkańcy DG obudzili i również jemu wydzielili porządnego i zasłużonego kopa ze stanowiska.!!! Lodówa Pasternaczka jak zwykle ,albo zabiera głos kontestatorom, albo przeszkadza i przerywa ich wystąpieniom które nie służy tej sitwie w ich złodziejskich zamiarach. To jest stałe zachowanie tej rozwydrzonej osóbki i ciekawi mnie bardzo czy takich manier nabawiła się ta lodówa w parlamencie czy może są to jej „zalety” wrodzone ???? Panie Grzesiu proszę nie wycinać ani jednego wyrazu z mojego komentarza !!!!

 6. Kazimierz Jasionek, 22 maj 2015 o 12:42

  A Malinowskiego który się przez tyle lat nachapał się olbrzymiej kasy (proszę napisać Panie Grzesiu ile zarabia miesięcznie)wozem drabiniastym wywieźć w Kieleckie skąd go tutaj przygnało i niech koniowi w d…. zagląda – wio, prrrrrr !!!!

 7. Zibi, 22 maj 2015 o 13:20

  Dlaczego Pan pominął milczków z PIS-u, nie na rękę to Panu?
  A proszę zauważyć, że gdyby Mateusz Stępień -PIS głosował przeciw podwyżce cen wody, to byłoby 10 przeciw plus 2 wstrzymujące się czyli 12 , a za podwyżką też 12 głosów!!!

 8. Zibi, 22 maj 2015 o 14:02

  Ale w w sumie to i tak dobry wynik, Malinowski z wrażenia o mały włos spadłby z podestu jak zobaczył wyniki.

 9. z internetu, 22 maj 2015 o 14:50

  „Czerwoni towarzysze nie są idiotami aby pracować za 6 tys złotych!
  Górski: dieta jako radnego Sosnowca, specjalnie utworzone dla niego stanowisko w spółdzielni mieszkaniowej na Środuli i teraz jeszcze fucha w sąsiednim mieście załatwiona przez kolesia po linii partyjnej.

 10. z internetu, 22 maj 2015 o 15:01
 11. antybiurwa, 22 maj 2015 o 15:25

  Urzędas jest w radzie Nadzorczej 2 miesiące a dziennikarzy musiał poinformować radny opozycyjny z rady Miasta. Lewa Polska.

 12. Ania, 22 maj 2015 o 15:39

  Panie Grzegorzu gratuluję postawy na sesji. Szkoda, że jest Pan tak osamotniony.

 13. Ania, 22 maj 2015 o 19:28

  Koćma – Zaguła – Górski to Rada Nadzorcza z ramienia Podrazy. Pasują do siebie 🙂

 14. iti, 22 maj 2015 o 21:03

  Koalicja SLD – PO przeciw mieszkańcom?

 15. podroznik, 23 maj 2015 o 22:36

  A czy RADNY PiS M.STEPIEN -jest tak bogaty ??? ze POpiera POdwyzke i tak juz drogiej u nas wody . Brawo PANIE Grzegorzu i wielkie DZIEKI za wstawiennictwo za mieszkancami…. Pozdrawiam serdecznie …

 16. Kazimierz Jasionek, 29 maj 2015 o 11:34

  Jestem przekonany, że te podwyżki cen wody i ścieków, oraz dopłaty do tych podwyżek to nic innego, jak celowe wyprowadzanie pieniędzy z budżetu gminy !!!! Zachodzi tylko pytanie, jaki interes w takich działaniach mają zwolennicy takich kombinacji ????

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie