20170906_125408W poprzednim wpisie na blogu poświęconym powakacyjnej sesji Rady Miejskiej w dniu 06.09.2017 r. wspomniałem o dziwnych reakcjach Pana Prezydenta Z. Podrazy (SLD), gdy próbowałem rozmawiać, m.in. o jego informacji z wykonania budżetu miasta Dąbrowy Górniczej, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym przebiegu realizacji przedsięwzięć oraz informacji z wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury i samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za I półrocze 2017 r. Niestety przed bardzo szybkim wyłączeniem mi mikrofonu udało mi się jedynie powiedzieć o bardzo dużym zadłużeniu naszego miasta, wynoszącym na 30.06.2017 r.: 291.670.000,00 zł; zadłużenia na koniec sierpnia 2017 r. już nie udało mi się ustalić, a wynosi ono chyba około 311.000.000,00 zł. A chciałem odnieść to zadłużenie do sytuacji w naszym wciąż miejskim szpitalu, czyli Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. S. Starkiewicza. Przechwytywanie-2Albowiem jak wynika z informacji Pana Prezydenta (załącznik nr 3 do Zarządzenia Prezydenta Miasta) wynik finansowy ZCO SS jest zły, strata za I półrocze wyniosła wg tejże informacji 14.283.230,00 zł i przekroczyła o 2.963.505,00 zł planowaną. Ta tendencja wskazuje, że na koniec roku dojdzie do podobnej sytuacji jak za 2016 r. Zobacz i zobacz. Ale zaniepokoiło mnie jeszcze następujące sformułowanie znajdujące się w informacji:

„[…] Powyższe zobowiązania krótkoterminowe są głównie zobowiązaniami bieżącymi z wyłączeniem kwoty 57.189.800,02 zł, która związana jest z działalnością inwestycyjną ZCO. Osiągnięty poziom zobowiązań spowodował pojawienie się na dzień 30 czerwca 2017 r. zobowiązań wymagalnych:

– z tytułu dostaw i sprzętu na łączną kwotę 9.965.734,57 zł

– z tytułu sprzętu na ZCO na łączną kwotę 57.189.800,02 zł.”.

Przechwytywanie-1Usiłowałem dociec, z czego wynika wymagalność tych zobowiązań i co w sytuacji, gdy upomni się o nie komornik, no bo w budżecie miasta nie mamy wolnych środków na to przeznaczonych. Niestety Pan Prezydent nie chciał rozmawiać, a nagle wspierająca go, zresztą jak zawsze Pani Przewodnicząca A. Pasternak (Lewica) wyłączyła mi mikrofon. Taka uwaga ogólna do prawaków, bierzcie przykład z lewaków! Nawet, jak się kłócą, to na zewnątrz się wspierają i niby wygląda, że u nich raj na ziemi 🙂 Inna sprawa, że tacy przecież ateiści i tak w inny raj, jak na ziemi nie wierzą.

Przy tych siedmio i ośmiocyfrowych liczbach nie muszę chyba pisać, że przedsądowe wezwania do zapłaty (z dn. 31.07.2017 r. i 22.08.2017 r.), wystawione przez Sekcję Windykacji Przedsądowej Klientów Biznesowych PGNiG-ie do ZCO SS im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej na kwoty cztero i pięciocyfrowe, które znalazłem w skrytce radnego nie robią wrażenia. I oczywiście także jakichś wyjaśnień ze strony Pana Prezydenta nie ma.

Co do meritum. Udało mi się przekazać Panu Prezydentowi także uwagę, że reprezentuję i występuję na sesji w imieniu mieszkańców naszego Miasta, no może nie wszystkich, bo takich np. komunistów to nie. Niestety mikrofon był już wyłączony przez lewicowego Przewodniczącego Rady Miejskiej, czyli wspomnianą Panią A. Pasternak. Jej znajomość regulaminu Rady Miejskiej jakoś zanika, gdy łamią regulamin postkomuniści. Niestety w tym zakresie jest jeszcze bardzo dużo do zmiany w mentalności społeczeństwa naszego miasta! Może w przyszłych wyborach pójdą oni po rozum do głowy?

Właściwie, to o ile pamiętam nikt inny z radnych Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, nie był na sesji wspomnianą na wstępie informacją Pana Prezydenta z wykonania budżetu miasta za I półrocze poza mną zainteresowany. Dziwne. 🙂

biegły-rewident-za-2016-2infromacja-I-półr.2017Co do informacji z wykonania planów finansowych naszego sp zoz-u, to zadziwił mnie także fakt, że wskaźniki finansowe, w szczególności płynności, przedstawione w niej, konkretnie za rok 2016, miały inne wartości niż te przedstawione w opinii biegłego rewidenta (oczywiście za ten sam 2016 rok)! Na komisji zdrowia i pomocy społecznej Pani Z-ca Prezydenta i Pani Skarbnik przekonywały mnie, że różnie było to liczone, ale żeby wyniki różniły się o 100%! Zadziwiające. Uważam, że jednak powinien się Pan Prezydent posługiwać tymi wyliczonymi przez biegłego rewidenta, konkretnie Pol-Tax sp. z o.o., bo stawia go w dziwnej sytuacji, przynajmniej wg mnie tak jest. Powyżej skany.

Kończąc, wspomnę jeszcze, że jak wynika z informacji, wszystkie zadania inwestycyjne w szpitalu w I półroczu nie były realizowane. ?!

Ps. W uzupełnieniu postaram się w najbliższym czasie podać także treść interpelacji dotyczącej sytuacji oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego, w związku z zawieszeniem działalności biznesowej w naszym szpitalu przez konsorcjum firm m.in. Pana K. Sodowskiego z Perinatologią Śląską sp. z o.o. na czele. Bo w mediach zauważam dużo pojawiających się nieścisłości tego dotyczących.

Komentarze

2 komentarze do “ZCO SS – sesja 06.09.2017 r. (odsłona 93, cz. 2)”

 1. Kazimierz Jasionek, 9 wrz 2017 o 12:13

  Opamiętajcie się mieszkańcy tego ciemnogrodu, otwórzcie w końcu oczy i zacznijcie myśleć. Kogo Wy wybieracie do tej nic nie wartej RM ???
  Pasternaczkę […], Podrazę – […] opowiadającego bajeczki tym wszystkim co brakuje im rozumu, dalej tych bezradnych, którzy jedno co wnoszą swoją tfu, tfu tzw. działalnością dla miasta, jest tylko podnoszenie ręki i popieranie nawet najbardziej idiotycznych uchwał ?????? Jak długo mamy być karmieni przez tych […] (to im najlepiej wychodzi)??? […] wyłącza mikrofon mądremu radnemu, broniąc w ten sposób […] przed szukaniem jakichś wytłumaczeń, a raczej wykrętów !!! […]

 2. Dąbrowiak, 12 wrz 2017 o 12:36

  Jedna wielka rodzina powiązania osób z UM i spółek sami swoi układ działa.
  Wykaz spółek prawa handlowego z udziałem mienia komunalnego Gminy Dąbrowa Górnicza z grudnia 2016 roku (z procentowym udziałem w kapitale zakładowym Gminy D.G.)
  • Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL S.A., Dąbrowa Górnicza, Al. Zagłębia Dąbrowskiego 15 – 100,00%
  Zarząd:
  Paweł Gocyła (były wiceprezydent DG)
  Tomasz Sołtysik (były wiceprezydent DG; zasiada również w radzie nadzorczej MZBM Sp. z o.o. w Będzinie)
  Rada Nadzorcza:
  Ryszard Wandasiewicz (ojciec Arkadiusza Wandasiewicza, Głównego Specjalisty Wydziału Urbanistyki i Architektury)
  Marek Piotrowski (były wiceprezydnet DG)
  Prokurent:
  Marzena Zwolińska (żona Rafała Zwolińskiego, Naczelnika Wydziału Inwestycji Miejskich)
  Jerzy Bazylak (ojciec Marcina Bazylaka, wiceprezydenta DG)

  • Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 1 – 100,00%
  Rada Nadzorcza:
  Andrzej Malinowski (prezes Dąbrowskich Wodociągów)
  Grzegorz Starkowski (były dyrektor MZBM-TBS Sosnowiec)
  Patryk Kuzior (Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miejskiego)

  • Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Powstańców 13 – 86,34%
  Zarząd:
  Henryk Zaguła (do 31.08.2017 r. – b. prezydent i wiceprezydent DG)
  Rada Nadzorcza:
  Kazimierz Górski (były prezydent Sosnowca)
  Robert Koćma (doradca prezydenta)

  • ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Starocmentarna 2 – 48,92%
  Zarząd:
  Marek Lipczyk (były prezydent DG, zasiada również w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Będzinie)
  Rada Nadzorcza: Teresa Horbowy (prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator w DG)

  • RAPZ Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Przybylaka 12 – 37,41%
  Rada Nadzorcza:
  Zygmunt Ziomecki (członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator w DG)

  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o., Sosnowiec, ul.Lenartowicza 73 – 24,44%

  • Agencja Rozwoju Lokalnego S.A., Sosnowiec, ul.Teatralna 9 – 23,12%
  Rada Nadzorcza:
  Jerzy Bazylak (ojciec Marcina Bazylaka, wiceprezydenta DG)

  • Miejski Klub Siatkarski S.A., Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 3 – 16,67%

  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Katowice, ul.Wojewódzka 42 – 4,99%

  • Tramwaje Śląskie S.A., Chorzów, ul.Inwalidzka 5 – 3,90%

  • REGNON S.A., Katowice, Al. Roździeńskiego 188C – 0,02

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie