20161015_095309Prawie dokładnie rok temu (19.11.2015 r.) przedstawiono radnym, którzy pofatygowali się na nieprotokółowane spotkanie radnych Rady Miejskiej, plan naprawy ogólnie to ujmując funkcjonowania „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. Zobacz i zobacz. Brzmiało to wtedy bardzo utopijnie i życzeniowo. Tak praktycznie wg mnie sprowadzał się on do dokapitalizowania Spółki przez kolejne lata o 4,4 mln zł, oczywiście i niestety, ale z budżetu Miasta. I na tym można zakończyć by opis osiągnięć przez ten rok tej spółki. Nota bene do końca roku jest remontowany basen rekreacyjny, ponieważ zaczęły podobno odpadać płytki, co jeszcze pogorszyło wielkość wpływów (konkretnie zmniejszyło je) do kasy spółki.

SKMBT_C20312110809201Złośliwie pisząc o biznesplanach tej spółki, to musiałbym wrócić do kilkudziesięciostronicowej „broszurki” za 1 mln zł z samego początku jej zawiązywania, a nawiązującej do podmorskiej żeglugi Kapitana Nemo. Ale 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi to była fikcja literacka, a tymczasem w Dąbrowie Górniczej mamy do czynienia z twardą rzeczywistością resztek wolnego rynku, etc. i wydawaniem pieniędzy wszystkich mieszkańców. Piszę wszystkich, np. w kontekście tego, że znam takich, którzy jak jadą do Aquaparku, to do Jaworzna czy nawet Krakowa, a nie naszego dąbrowskiego, który przecież, jednak dofinansowują także z podatków. Można napisać, że niestety dla rządzących w Dąbrowie G. wykazują wyraźnie brak lokalnego patriotyzmu 🙂 . Z drugiej strony unioeuropejczycy z partii prounioeuropejskich, Polskę mają też gdzieś, działając np. w bastionie tego lewactwa, czyli Brukseli, a właściwie to w całej lewackiej, zislaminizowanej Europie Zachodniej 🙂 .

Po tym przydługim wstępie przejdę do projektu uchwały na sesji w dniu 19.10.2016 r., przedstawionym radnym, a dotyczącym kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, aby się nie rozpisywać o: 1.000.000,00 zł i oczywiście pokrycie tego wkładem pieniężnym.

Uzasadnienie przygotował sam Pan Prezydent Z. Podraza (SLD). Przytoczę je:

UZASADNIENIE do projektu Uchwały Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej

20161015_095116Park Wodny „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o. jest obiektem sportowo-rekreacyjnym funkcjonującym od 31.12.2003 r., w którym od rozpoczęcia działalności nie ponoszono znaczących nakładów na remonty, ze względu na ograniczone możliwości finansowe Spółki. W związku z tym, kierując się potrzebami inwestycyjno-remontowymi, rozpoczętą współpracą z hotelem Holiday Inn oraz koniecznością podniesienia standardu oraz bezpieczeństwa usług oferowanych przez Spółkę, koniecznym jest podjęcie decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki o kwotę 1.000.000,00 zł poprzez utworzenie nowych 2.000 udziałów o wartości nominalnej 500,00 zł każdy, które obejmie Gmina Dąbrowa Górnicza i pokryje je wkładem pieniężnym. Decyzja ta wpisuje się w realizację prezentowanego także Radzie Miejskiej  „Programu naprawczego” opracowanego przez Spółkę.

Otrzymane środki pomogą Spółce sfinansować remont konstrukcji dachu – kopuły nad basenem rekreacyjnym, centrali i systemu wentylacji oraz inne niezbędne inwestycje i remonty wynikające z opracowanego programu naprawczego.

Jednocześnie przekazane środki złagodzą skutki koniecznego z uwagi na prace remontowe wyłączenia z eksploatacji części obiektu, a w konsekwencji utraty części przychodów za ten okres.

Dąbrowa Górnicza, dnia 05.10.2016r.

Prezydent Miasta Zbigniew Podraza

Naprawdę gros argumentów przeciwko kolejnemu dofinansowaniu tej Spółki jest opisanych we wspomnianym wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=35801#more-35801. Wypowiedziałem się znowu na sesji przeciwko wydaniu kolejnego miliona złotych z budżetu Miasta. Naprawdę dziwne, że Spółka, która kosztowała budżet circa 70.000.000,00 zł nie znalazła do tej pory „znaczących” funduszy na prowadzenie remontu!

20161015_095245Nie podał także Pan Prezydent w uzasadnieniu, jakiego wzrostu przychodów spodziewa się, po rozpoczęciu współpracy z hotelem Holiday Inn? Czy to postawi Spółkę na nogi?

Tak a propos wątku o hotelu: Pan Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej P. Kuzior, stwierdził w trakcie dyskusji na sesji, że dofinansowanie spółki prawa handlowego „Nemo…”, poprzez podwyższenie kapitału zakładowego jest jedynym możliwym sposobem dofinansowania Spółki. Ponieważ nie możliwe jest dofinansowanie celowe, czego niektórzy bardzo gadatliwi radni lewicowi nie wiedzą!, a powinni coś wiedzieć o spółkach prawa handlowego, albowiem posiadamy takowe jako Gmina Dąbrowa Górnicza! Rzeczywiście, pomijając np. umowy „Nemo…” z CSiR-em! Tylko raczyłem zauważyć, że w ten sposób Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej płacą za Aquapark, jakby dwa razy, raz poprzez podatki do budżetu Miasta (z którego jest wyasygnowany ten 1 milion zł), a dwa poprzez zakup biletu, jeżeli się udają do Aquaparku. Tu trzeba podkreślić, że biletu nietaniego, co jest powodem m.in. udawania się na kąpiele przez wspomnianych wcześniej Mieszkańców do innych aquaparków. Natomiast gość hotelowy, pewnie z reguły spoza Dąbrowy Górniczej, za „podniesiony standard i większe bezpieczeństwo usług oferowanych przez Spółkę”, będzie płacił ewidentnie tylko raz.

Wynik głosowania nad projektem uchwały: 14 za, 6 przeciw, przy 1 głosie wstrzymującym się. Przeciw głosował cały klub radnych PIS oraz radna K. Zagajska (Niezależni).

Trochę jestem zaniepokojony nie podjęciem kwestii innych rozwiązań trudnej sytuacji finansowej Spółki, o których pisałem rok temu:

Mianowicie znalezienie dzierżawcy, czyli wynajęcie obiektu lub sprzedaż, np. w postaci przetargu. Cały czas jest jeszcze wyjście w postaci ogłoszenia upadłości (ale po dokapitalizowaniu przez Mieszkańców poprzez radnych Rady Miejskiej i Pana Prezydenta z budżetu oddala się to rozwiązanie na kilka lat).

Zdecydowanie dla mnie Aquapark to basen bez dna.

Komentarze

17 komentarzy do “Nemo, sesja 19.10.2016 r. (odsłona 85, cz. 1)”

 1. mieszkaniec, 21 paź 2016 o 9:16

  100% racji – to studnia bez dna!!!!!!!!!!!!!

 2. Kazimierz Jasionek, 21 paź 2016 o 13:21

  Ciekawi mnie kiedy ZARAZA Przestanie tumanić radnych i bez cienia wstydu wyciągać łapska po dofinansowanie (oczywiście z pieniędzy mieszkańców)tego bankruta !!!!! Niech pajace ogłoszą przetarg na sprzedaż tego dziurawca to wtedy się dopiero przekonamy jaką wartość on przedstawia, a ile nas już kosztuje !!!! Bezradni prozarazowcy głosują jak zwykle tak, jak im Dyzma nakazuje. Myślenie u tej grupy bezradnych jest czystą utopią, a szare komórki wyprane w zwykłej „Frani” i przeciśnięte przez wyżymaczkę !!!! To miasto jest najgorszym przykładem (chyba w całej Polsce)jak nie powinny działać samorządy (nie dorośli jeszcze do tego)w tym kraju bezprawia, śmieszności i powiązań różnych twardogłowych jełopów !!!!

 3. iti, 21 paź 2016 o 14:25

  Można podsumować ten wątek gospodarowania budżetem przez Pana Prezydenta i radnych: ZABAWA TRWA.

 4. dąbrowianka, 21 paź 2016 o 14:49

  Zaraz będzie projekt uchwały o dofinansowanie świetnie 🙁 zarządzanego szpitala. Tego na skraju bankructwa 🙁
  O co zakład?

 5. Mieszkaniec Dąbrowiak., 21 paź 2016 o 15:02

  Czy to jest prawda że urzędnicy z Urzędu Miasta DG i jednostek organizacyjnych mają bilety wstępu za darmo .Mieszkańcy muszą placić wysokie ceny biletów .Do tego jeszcze z naszych podatków UM daje dopłaty do Nemo i płacimy poniekąd dwa razy .Nemo powinno zostać sprzedane lub sprywatyzowane .Jest to studnia bez dna.

 6. Inka, 21 paź 2016 o 18:05

  Ja też słyszałam, że urzędnicy dąbrowscy i ich rodziny mają dofinansowanie do biletów do Nemo i płacą parę złotych za wstęp.
  Panie radny czy to prawda?
  Czy firmy dąbrowskie (a może i z ościennych miast) też wspomagają (tak naprawdę pośrednio finansując) Nemo wykupując bilety wstępu dla swoich pracowników?
  Nemo funkcjonuje od 2003r. i już wymaga tak gruntownych remontów? To co będzie dalej?
  Wniosek: powstała inwestycja do której się będzie ciągle dopłacać, czyli tzw. kosztowa?

 7. informator, 22 paź 2016 o 20:58
 8. informator, 22 paź 2016 o 23:09
 9. Mieszkaniec Dąbrowiak., 23 paź 2016 o 22:16
 10. Marta, 24 paź 2016 o 10:54

  Żeby radni zaczęli myśleć, to musieliby nie być zatrudnieni na etatach gminnych, uzależnionych od pana prezydenta. No i mogliby trochę postudiować ekonomię lub prawo 🙂

 11. mieszkaniec, 24 paź 2016 o 12:46

  „Dziennik Zachodni” w 2011r zwracał uwagę na występujący konflikt interesów jednego z członków Rady Nadzorczej Nemo w artykule „Dąbrowski aquapark Nemo walczy o klientów z termami”.
  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/453714,dabrowski-aquapark-nemo-walczy-o-klientow-z-termami,2,id,t,sa.html
  Na marginesie ciekawą lekturą jest postudiowanie sobie KRS pod kątem osób zasiadających w spółkach i radach nadzorczych w Zagłębiu pod kątem powiązań. np.
  http://natemat.pl/72507,kwalifikacje-czy-znajomosci-dlaczego-piotr-guzial-zasiada-w-radzie-nadzorczej-miejskiej-spolki-z-bedzina
  http://www.7dni.com.pl/Aktualnosci/?id=1472&addComment=no
  Dopóki istnieje obecny system polityczny, gdzie partia dzieli miejscami pracy obsadzając administrację wynagradzając za poparcie swoim akolitom, również tzw. niezależnym to będą one przechowalnią kadr politycznych, nie opierającą się na przesłankach merytorycznych.
  Odnośnie biletów potwierdzam, wiem od kilku osób z jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta, że otrzymywali ulgowe bilety do Nemo.

 12. dąbrowianka, 24 paź 2016 o 14:29

  Ilu radnych pracuje w Spółkach zależnych od miasta?
  Ilu radnych pracuje w pobliskich miastach w Urzędach i spółkach miejskich?
  Oni sami podejmują decyzje czy są na tzw. „smyczy”?
  Pytanie oczywiście retoryczne.

 13. Mieszkaniec Dąbrowiak., 25 paź 2016 o 20:35

  Zarząd Nemo jest taki :
  Katarzyna Sobstyl prezes,była prezes GKS Ruch Chorzów ,
  Katarzyna Redo prokurent spółki,
  Teresa Fijałkowska prokurent spółki
  Rada Nadzorcza:
  Andrzej Malinowski przewodniczący Rady prezes Dąbrowskie Wodociągi
  Patryk Kuzior Naczelnik wydziału kontroli właścicielskiej Urząd Miejski Dąbrowa Górnicza człowiek pana Prezydenta Podrazy sprawuje nadzór nad spółką
  Grzegorz Starkowski -członek rady
  ————————
  Józef Juroff były radny lewicy pracuje w Nemo.

 14. info, 26 paź 2016 o 7:41

  Były radny Wróblewski też ma etat.

 15. informator, 26 paź 2016 o 10:26
 16. Kazimierz Jasionek, 26 paź 2016 o 15:38

  Takie […] jak Juroff i Wróblewski powinni się […] w tym Nemo co byłoby tylko z korzyścią dla mieszkańców. Jak sobie pomyślę że Zaraza co chwilę wyciąga swe łapy po nasze pieniądze żeby dofinansować to całe „Nemo” i między innymi z tych pieniędzy płacić tym […], to mi się w żołądku przewraca !!!! Takich wazeliniarzy można byłoby zatrudnić jedynie w opróżnianiu pojemników na śmieci i tylko do tego się nadają !!!!

 17. informator, 27 paź 2016 o 11:58

  Pełnomocnik Zarządu Spółki ds. Kontaktów z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Pan J. Juroff

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie