CAM04815W uzupełnieniu poprzedniego wpisu dotyczącego „odgłosów” dochodzących ze Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej przedstawię jeszcze moje interpelacje poświęcone tej własności mieszkańców naszego Miasta. Na sesji Rady Miejskiej w dniu 24.06.2015 r. zgłosiłem bowiem dwie interpelacje dotyczące szpitala, w tym jedną bardzo rozbudowaną, składającą się z kilkudziesięciu podpytań:

Szanowny Panie Prezydencie! W związku z niedawnym zamknięciem oddziałów w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza (ginekologii i położnictwa, neonatologii) i nazwijmy to „przekazaniu” poprzez przetarg usług medycznych wykonywanych na tych oddziałach do prywatnej firmy zewnętrznej oraz niepokojących doniesień prasowych dotyczących tego faktu proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. W warunkach przetargu były bardzo szczegółowe zapisy, które miał spełnić ubiegający się o kontrakt. Wygrała firma świeżo założona. Jest to firma niemedyczna – bo na dzień przetargu nie występowała w spisie wojewody. Co spowodowało, że taka firma wygrała przetarg? Ile firm złożyło oferty?

Czy wystarczająco rzetelnie sprawdzono czy zwycięzca przetargu spełnia wymogi przetargowe? W szczególności – czy i kogo wskazano jako specjalistę ds. perinatologii? Jaki personel został zgłoszony w dokumentach przetargowych i czy w tym zakresie jest zgodność z obecnym stanem zatrudnienia?

2. Czy NFZ dał cesję kontraktu podmiotowi, który został wybrany w wyniku postępowania przetargowego? Jeśli nie, to na jakiej podstawie przekazano oddziały i poradnie szpitalne? Z doniesień prasowych wynika bowiem, że zwycięzca przetargu nie może otrzymać cesji kontraktu z NFZ.

Czy podmiot, który wygrał przetarg zagwarantował prawidłowe świadczenie usług w przypadku braku kontraktu?

Czy w razie jego braku (kontraktu) wpłynie to negatywnie na świadczone usługi medyczne w szpitalu na tych oddziałach? Czy usługi medyczne świadczone przez te oddziały pozostaną bezpłatne dla naszych mieszkańców?

3. W warunkach przetargu mowa jest także o obowiązkowej pozytywnej opinii konsultanta krajowego perinatologii. Czy prawdą jest, że Prof. Wielgoś wydał taką opinię, ale dla jednostki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a nie dla firmy prywatnej? Czy władze miasta i kierownictwo szpitala znają treść pisma, które w tej sprawie skierowane zostało do Prof. Wielgosia?

4. Czy rzeczywiście nasz szpital ma zostać placówką Uniwersytetu Medycznego w Katowicach? Dlaczego nie jesteśmy informowani o tym, przecież to ważna sprawa?

5. Czy zwycięzca przetargu uregulował płatności wynikające z przejęcia know-how i czy został dotrzymany 7-dniowy termin zakupu know-how? Co obejmowało know-how w kontekście złego stanu tychże oddziałów? Jaka kwotę szpital otrzymał za know-how?

6. Ponieważ jedną z przyczyn likwidacji oddziałów (gin-poł, neonat.) w strukturze szpitala publicznego była rzekoma niska liczba urodzeń (poniżej 500), proszę o wyjaśnienie tego kryterium nieprzydatności oddziałów? Spotkałem się bowiem z innymi opiniami, negującymi takie stanowisko naszego szpitala.

7. Jakie zabezpieczenie ma miasto, przekazując cenne mienie i wyrażając wolę przekazania kontraktu z NFZ spółce, która dopiero rozpoczyna działalność, a wykazuje kapitał założycielski wynoszący 5 tys. zł? Czy Pan Prezydent uważa takie postępowanie za odpowiedzialne?

Chciałbym podkreślić na koniec Panie Prezydencie, że powyższe moje wątpliwości i zapytania wynikają z troski o właściwą opiekę medyczną dla mieszkańców naszego miasta, na dodatek w taki ważnym zakresie, jak w tym wypadku.

oraz drugą, tyczącą się Zagłębiowskich Dni Onkologicznych (trwających w tym roku przez 5 godzin), niewątpliwie ciekawego przedsięwzięcia medialnego:

Plakat A3 Dni OnkologiczneSzanowny Panie Prezydencie! W dniu 20 czerwca w godzinach 10.00. – 15.00. (czyli przez 5 godzin) odbyły się Zagłębiowskie Dni Onkologiczne firmowane przez Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

W związku z powyższym mam następujące pytania:

Szpital w tym czasie oferował BEZPŁATNE(!) konsultacje, porady i badania (w tym tomografię komputerową i rezonans magnetyczny). Czy rzeczywiście wolontariusze i sponsorzy pokryli wszelkie koszty z tym związane, czy te koszty pokrył Szpital? (ew. Gmina Dąbrowa Górnicza)?

Zapytuję w kontekście dużych aktualnych inwestycji w szpitalu (budowa ZCO i inwestycja w poprawę efektywności energetycznej – m.in. system kogeneracyjny),

a także w kontekście tego, że:

jak podano w informacji „Szpital zaprasza” ale nie wiadomo kogo, gdyż nigdzie nie wskazano adresatów tego programu (chyba profilaktycznego). Nie ma ograniczeń co do miejsca zamieszkania, wieku, płci, tego czy klient nie korzystał już z innego programu, np. pakietu onkologicznego, programów ministerialnych czy też innych.

Oferowane badania mammograficzne (dla pań posiadających skierowanie oraz z programu profilaktycznego obejmującego kobiety w wieku 50-69) wykonywane są codziennie w placówkach, które w tym zakresie podpisały kontrakt z NFZ lub zawarły umowę na realizację programu profilaktycznego. W tym drugim przypadku firmy wysyłają nawet zaproszenia do potencjalnych klientów ustalając dogodny dla nich termin. W obu przypadkach wyznaczenie 5 godzinnych „Dni onkologicznych” jest działaniem, którego sens medyczny jest chyba niewielki.

Czy jest jakieś bardziej logiczne wytłumaczenie powyższego wg Pana Prezydenta?

Zaskoczyła mnie „możliwość skorzystania z badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego” dla osób posiadających skierowanie.

CAM04803Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce funkcjonuje kontrowersyjny „Pakiet onkologiczny”, który z kontraktów podpisanych z NFZ wyodrębnia środki na tzw. szybką diagnostykę i terapię onkologiczną, a w przypadku braku wystarczającej ilości chorych leczonych w ramach tego pakietu środki te zostają niewykorzystane.

Podsumowując należy stwierdzić, że proponowana 5 godzinna akcja nie miała sensu zdrowotnego, może miała sens promocyjny, ale może po prostu stanowiła dofinansowanie działalności Szpitala?

Proszę o odpowiedź.

CAM04826Szczególnie na pierwszą interpelację Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD) reagował bardzo nerwowo i nawet odpowiedział mi od razu, że i z przetargiem było wszystko w porządku i nie grozi Mieszkankom Dąbrowy Górniczej brak opieki w zakresie tych omawianych, sprywatyzowanych oddziałów, tj. ginekologiczno-położniczego i neonatologii. Opieki bezpłatnej nota bene. Podziękowałem Panu Prezydentowi za uspokojenie mieszkańców.

Jednakże jeszcze w interpelacjach radna K. Zagajska (Niezależni) przedstawiła diametralnie inny przykład traktowania pacjentki, dokładnie na tym oddziale (ale jak rozumiem już nie naszym 🙂 ) w naszym szpitalu. Niewątpliwie rzuciło to cień na odpowiedź Pana Prezydenta. Poczekajmy spokojnie na odpowiedź pisemną.

int.2015.06.24-szpital-1int-2015.06.24-szpital-2

Komentarze

8 komentarzy do “Co słychać w szpitalu (interpelacje)? – sesja 24.06.2015 r. (odsłona 72) cz. 3”

 1. Kazimierz Jasionek, 27 Cze 2015 o 12:45

  Mam duże wątpliwości związanie z przetargiem i wygraniem tego przetargu przez firmę „kogucik”
  Cytat: „Jakie zabezpieczenie ma miasto, przekazując cenne mienie i wyrażając wolę przekazania kontraktu z NFZ spółce, która dopiero rozpoczyna działalność, a wykazuje kapitał założycielski wynoszący 5 tys. zł?”
  Czy nie odbyło się to znajomości ??? Z tak „ogromnym” kapitałem założycielskim to taką ogromną spółkę może powołał jakiś szewc lub co gorsza grabarz i teraz szuka i dobiera odpowiedni personel. Coś mi tutaj brzydko pachnie, jak zresztą wiele innych różnych działań Podrazowców !!!!!

 2. ciekawy, 28 Cze 2015 o 15:57

  No, zadziwiające pytania!!!

 3. Beata, 29 Cze 2015 o 12:31

  Panie Grzegorzu sytuacja w Szpitalu rzuca cień na prezydenta i nie tylko. Jest to cień czerwony!

 4. podroznik, 29 Cze 2015 o 22:57

  Codziennie patrze na „NOWY BUDYNEK – ZAGLEBIOWSKIEGO CENTRUM ONKOLOGICZNEGO ” – i szlag mnie trafia …. KIEDY POpadnie w ruine ??? Kto bedzie „WLASCICIELEM ” ??? Kiedy bedziemy sie w nim mogli LECZYC ???? Jak mozna tak marnotrawic Nie SWOJE PIENIADZE ??? DABROWA GORNICZA – NIE MA DOBREGO GOSPODARZA !!!! DZIEKUJEMY RADNYM – KTORYM ZALEZY na NASZYM MIESCIE !!!! WALCZA BY nie bylo MIEDZYNARODOWYM WYSYPISKIEM -dodatkowo ROZKRADANYM przez KOLESIOWE UKLADY !!!! PANIE Grzegorzu wspieram PANA w tym co PAN ROBI i DZIEKUJE – mieszkanka …

 5. ana, 30 Cze 2015 o 13:55

  Ja zadała bym jeszcze jedno pytanie dlaczego Dąbrowianki nie chcą korzystać ze szpitala który mają w pobliżu? Dlaczego wolą korzystać z innych szpitali i lekarzy w Katowicach czy Krakowie i dalej? Co tak odstrasza i jak temu zapobiec co należało by zmienić? Może warto zapytać?
  Dziękuję za możliwość otrzymywania jedynych rzetelnych informacji z naszego terenu.
  Może, przydała by się jakaś broszurka informacyjna wydawana choć raz w miesiącu…Co się dzieje w Dąbrowie, z informacjami z Pana strony?
  Pozdrawiam 🙂

 6. Rysiek, 30 Cze 2015 o 15:10

  To prawda, Panie Grzegorzu także zachęcam do wydawania czegokolwiek. Ludziom potrzeba trochę prawdy.

 7. informator, 12 Sie 2015 o 10:01
 8. info, 16 Sie 2015 o 12:19

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie