Zainspirowany moim zainteresowaniem sytuacją „zapracowanych” urzędników Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, radny Rady Miasta kol. Tomasz Pasek zwrócił się do równie „zapracowanego” celebracją stanowiska pana prezydenta Miasta Zb. Podrazy (SLD) z zapytaniem o wysokość nagród – premii przyznanych przez pana prezydenta urzędnikom:

„[…] Uprzejmie proszę o podanie kwot nagród (premii) wypłaconych w/w okresie (w latach 2011-2012 – przyp. mój): Prezydentowi Miasta, Jego Zastępcom, Skarbnikowi Miasta, Sekretarzowi Miasta, Pełnomocnikowi Prezydenta Miasta, Doradcy Prezydenta Miasta, Naczelnikom Wydziałów i Biur w rozbiciu na poszczególne stanowiska oraz pozostałym pracownikom (także w rozbiciu na stanowiska).”

Piszę o tych zapracowanych urzędnikach w związku z tym, że ostatnio odkryłem zawyżanie mi opłaty za użytkowanie wieczyste przez komputer Urzędu Miasta, a właściwie to podwójne jej naliczanie. Muszę przyznać, że na moje pismo z żądaniem skorygowania kwot szybko otrzymałem nie tylko pismo urzędowe z przeprosinami, ale nawet zwrot nadpłaconej kwoty. Nota bene zupełnie inaczej niż z niemiecko-polskiej firmy PWiK sp. z o.o., gdzie mimo, że nie dostarczono mi faktury naliczono odsetki!  Ale tu sprawa jest rozwojowa.

Wracając do interpelacji – zapytania radnego T. Paska, pan prezydent Zb. Podraza (lewica postkomunistyczna) udzielił obszernej odpowiedzi, tłumacząc przydzielanie i wypłacanie olbrzymich nagród. Przecież płace tych ludzi nie są małe, szczególnie przyrównując je do zasiłków z MOPSu czy PUPu. Pan prezydent przyznaje zresztą w odpowiedzi, że sam system udzielania tych olbrzymich premii, sam w sobie „nie sprzyja właściwemu motywowaniu pracowników”, jak mniemam: do lepszej pracy?! Aczkolwiek to dziwne stwierdzenie w kontekście tego, że sam pan prezydent, Zarządzeniem Nr 1319/2012 Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza z dnia 12.10.2012 r., zatwierdził obowiązujący od niedawna przecież Regulamin!!!

Wracając do meritum odpowiedzi pana prezydenta:

„[…] informuje, że wysokość nagród wypłaconych grupie pracowników kadry zarządzającej /tj. Zastępców Prezydenta Miasta, Skarbnika Miasta, Sekretarza Miasta, Pełnomocnika Prezydenta Miasta oraz dla Doradcy/ w 2011r. wyniosła 116.968,00 zł. a w 2012r. 119.411.00 zł. Pracownicy samorządowi, zajmujący stanowiska urzędnicze kierownicze /tj. Naczelnicy, Zastępcy Naczelników, Kierownicy, Zastępca Kierownika USC, Audytor Wewnętrzny/ w 2011r. otrzymali nagrody w wysokości 526.260,00 zł. a w roku 2012 w wysokości 557.613,00 zł. Natomiast pracownikom zatrudnionym na stanowiskach urzędniczych /tj. Główni Specjaliści. Starsi Specjaliści, Specjaliści, Inspektorzy, Podinspektorzy, Samodzielni Referenci, Referenci, Młodsi Referenci, Starsi Informatycy oraz Specjalista ds. BHP/ przyznano w 2011 r. nagrody w wysokości 1.313.791.00 zł, a w 2012r. w wysokości 1.366.980,50 zł. […]”.

Zusammen za 2011 r. premie wyniosły 2.019.204,00 zł, a za 2012 r. aż 2.119.000,00 zł. Wzrost kwoty łącznej w stosunku rocznym wyniósł aż 5%. To nawet więcej niż wskaźnik wzrostu GUSu i związany z tym wzrost podatków i opłat lokalnych w Gminie. Osobiście uważam to za skandal w sytuacji zadłużenia Gminy, nietrafionych i źle przeprowadzanych inwestycji, i rozwijającego się kryzysu w całym parapaństwie Polska. Tu trzeba czujnie także dodać, że liczba mieszkańców Dąbrowy Górniczej systematycznie maleje. Miasto się wyludnia, a biurw i ich zarobków z premiami przybywa! Proszę zwrócić uwagę, że rozbicie na poszczególne stanowiska, w szczególności Doradcy, Pełnomocnika czy Skarbnika Miasta, było już za trudne dla pana prezydenta Zb. Podrazy (SLD).

Ale dla mnie prywatnie, najśmieszniejsza jest końcówka odpowiedzi „oszczędnego” pana prezydenta:

„Realizując powierzone zadania dokładam wszelkich starań mających na celu minimalizację wydatków związanych z koniecznością utrzymania Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, przy zagwarantowaniu klientom rzetelnych terminowych i zgodnych z obowiązującymi przepisami usług. […]„.

Sprzyja temu niewątpliwie panie prezydencie, sytuacja opisana przeze mnie w ostatnim wpisie: Centrum Administracji a Sąd i Prokuratura :).

Komentarze

26 komentarzy do “Aby biurwom żyło sie dostanio!”

 1. Bogdan, 9 Kwi 2013 o 1:17

  :), :), 🙂

 2. informator, 9 Kwi 2013 o 1:19
 3. KNP, 9 Kwi 2013 o 4:29

  Socjaliści uwielbiają zarządzać nie swoimi pieniędzmi, bo sami nic nie umieją.

 4. Kazimierz Jasionek, 9 Kwi 2013 o 9:01

  Cóż innego można wymagac od Podrazy, jak tylko tak zawiłych odpowiedzi, zresztą nie zgodnych z formą jak i logiką zapytania ???Rozbicie tych nagród na poszczególnych kolesi zajmujących najwyższe stanowiska w tym Pentagonie i pierdzących tylko w stołki nie jest na rękę Podrazie.Chociaż doskonale wie ile premii dostali jego „najważniejsi” du..lizy bo przecież musiał tą liste zatwierdzić, to robi z tego wielką tajemnicę. Podążając za rozumowaniem tego cienkiego gospodarza miasta dochodzimy do wniosku, że chce on ukryć przed mieszkańcami jak trwonione są pieniądze z budżetu gminy, byle tylko zadowolić te najgorsze dla mieszkańców biurwy.
  Mieszkańców DG uważa Podraza za stado baranów którzy przyjmą te jego nawet najbardziej idiotyczne wypowiedzi. Cytat: „Realizując powierzone zadania dokładam wszelkich starań mających na celu minimalizację wydatków związanych z koniecznością utrzymania Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, przy zagwarantowaniu klientom rzetelnych terminowych i zgodnych z obowiązującymi przepisami usług” Ha,ha ha !!!!
  Jak przyjąć takie absurdalne zapewnienia Podrazy skoro nawet na powyższe pytania nie potrafił odpowiedzieć zgodnie z wolą pytającego ??? Przypominam Podrazie, że wynagrodzenia w samorządach są sprawą otwartą, które należy podawać mieszkańcom nie robiąc z tego tytułu żadnej tajemnicy, ani łaski !! Tak więc żadne wykręcanie się sianem nie mają tutaj najmniejszego sensu i dlatego żądamy wykazu imiennego tych obdarowanych sługusów z wysokością kwot jakie zasiliły ich głębokie kieszenie !!!!

 5. Bathurst, 10 Kwi 2013 o 7:08

  Czy naprawdę nikt nie zauważa, że to mydlenie oczu?
  Pan Radny Pasek co bierze uposażenie z naszych podatków występujący do P. Podrazy z takim listem gdzie bacznie przygląda się wydatkom innych publicznych „funkcjonariuszy”
  W Dąbrowie przy obecnym układzie nikt z polityków nie ma moralnego mandatu do kwestionowania zarobków drugich. Dla myślących mieszkańców takie zabiegi to do przeglądu kabaretów się nadają.
  Jedni warci drugich i tyle….

 6. KNP, 10 Kwi 2013 o 7:34

  A ja myślałem, że jest to rozdawanie moich pieniędzy biurwom przez pana prezydenta. A można tak jak to sugeruje Pan Grzegorz zmniejszyć mi podatki i opłaty lokalne!

 7. Kazimierz Jasionek, 10 Kwi 2013 o 9:00

  Bathurst. Obojętnie jak każdy który jeszcze myśli zapatruje się na tą sprawę, to mieszkańcy mają święte prawo wiedzieć gdzie i dla kogo są wydawane ich pieniądze. !!!! Widzimy tutaj wyraźnie ,że Podraza jak to cały czas ma w zwyczaju unika niewygodnych pytań próbując robić z mieszkańców durni. Jeszcze raz zaznaczam, że żadnej łaski nikomu nie robi i jego psim obowiązkiem jest ujawnienie wysokości nagród jakie dostali ci najważniejsi w mieście z nazwiska obdarowanych i kwoty z nim na czele !!!!Taki jest wymóg i żadne wykręcanie się sianem mu nie pomoże !!!!

 8. Bathurst ( Paweł Pudlik), 10 Kwi 2013 o 10:33

  Panie Kazimierzu.
  Mnie po prostu razi to, że to „ujawnianie” jest obliczone na zbijanie kapitału politycznego. Pan Pasek może niech się wsławi czymś bardziej konstruktywnym dla dobra mieszkańców i wtedy dopiero niech zacznie rozliczać innych. Zresztą w drugą polityczną stronę też uważam że tak powinno być. To tragedia tego miasta że tutaj nie ma komu zaufać z polityków.
  Proszę wierzyć, że mieszkańców którzy milczą ale widzą nie jest wcale mało. Z pewnością czekają na nową jakość w naszej dąbrowskiej polityce. Może nie „wojują” tak jak Pan ale z pewnością zauważą kogoś pozytywnego i dadzą temu wyraz w wyborach. Nie wystarczy nam kawałek ścieżki rowerowej i w drugą stronę rozliczenie poprzedników – chcemy czegoś więcej! Chcemy normalności!
  Pozdrawiam

 9. KNP, 10 Kwi 2013 o 23:07

  Jeżeli poprzednicy kosztują kilkaset milionów złotych to rozliczenie ze względu na dalszy ewentualny, aczkolwiek mało prawdopodobny rozwój Gminy jest konieczne.

 10. Dąbrowianin, 11 Kwi 2013 o 4:22

  Oni muszą dużo zarabiać, bo jak zapłacą za wodę po najbliższych podwyżkach?

 11. Bathurst ( Paweł Pudlik), 11 Kwi 2013 o 14:44

  Pewnie, że rozliczenie jest konieczne – tylko niech ich rozliczają sądy, prokuratura, służby itd..
  Politycy niech się zajmą sprawami z którymi mieszkaniec boryka się na co dzień. Znajdzie się chociaż taki, który „wyprostuje” chodniki i drogi w mieście, który przyciągnie inwestorów bez bicia piany w postaci niepotrzebnych konferencji, sympozjów? Jeszcze się taki nie objawił a rządzili już prawi, lewi, środkowi co mieszkańcom po nich wszystkich?

 12. informator, 12 Kwi 2013 o 0:41

  Sady i Prokuratury tak rozliczają:
  http://grzegorzjaszczura.pl/?p=22934#more-22934

 13. informator, 12 Kwi 2013 o 0:42

  A prawi to jeszcze w Dąbrowie nie rządzili. Sami lewi od przed wojny.

 14. KNP, 12 Kwi 2013 o 1:04

  Co prawda, to prawda.

 15. Bathurst ( Paweł Pudlik), 12 Kwi 2013 o 9:09

  ale sądy i prokuratury nie tylko są w Dąbrowiea jak nie to jaka alternatywa?
  Prawica rządziła już w Dąbrowie:
  Pan Talkowski – Porozumienie PO, UPR
  No jeszcze Helmut Hain i Bruno Maier podczas okupacji
  Kaczkowski z BBWR przed wojną – tak więc różni byli, wszelkiej maści.

 16. informator, 14 Kwi 2013 o 6:15

  Bathurst nie rozśmieszaj mnie. Talkowski to lewica światopogladowo i nie tylko. Żeby być lewica nie musisz należeć do PZPR. Przykład Palikot.
  Porozumienie PO, UPR, Nasza Dąbrowa było cały czas w opozycji. Co do socjalistów narodowych niemieckich to przecież lewica. trudno socjaliste nazywać prawicą, jakiś absurd.
  BBWR tak, ale przed II wojną, czyli jeszcze przed wojną Jaruzelskiego z narodem.

 17. Bathurst ( Paweł Pudlik), 14 Kwi 2013 o 9:11

  Śmiech to zdrowie i przydałby się większości społeczeństwa :-). Ale teraz czas na wyprostowanie Twoich chwiejnych tez.
  Talkowski przypomnę należał do UPR. Kto według Ciebie tam należy? Ludzie światopoglądowo i „nie tylko” lewicowi? Urbana, Jaruzelskiego też by przejęli w swoje szeregi?
  Co do narodowego socjalizmu inaczej zwanego hitleryzmem to był ideologią między innymi antysemicko i antykomunistyczną. Kto ma hasła antykomunistyczne? Lewica czy prawica?
  I na koniec. Po co szafować pojęciami lewica i prawica? Jak widać nie jest to jednoznaczne i oddala od istoty sprawy. A istotą sprawy jest – uczciwość władzy? Zgodzisz się chyba?

 18. KNP, 14 Kwi 2013 o 10:10

  Talkowski i UPR to tak jak lewicowe: komunizm i socjalizm narodowy (realny, unioeuropejski) a Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Grzeszysz.
  Co do uczciwości władzy to w socjalizmie jaki panuje w UE i komunizmie do którego dąży UE coś takiego nie istnieje!!!
  Powinieneś zapoznać sie z programem gospodarczym Hitlera i socjalizmu narodowego. Polecam Mein Kampf. Tam znajdziesz socjalizm.

 19. informator, 14 Kwi 2013 o 10:11
 20. informator, 14 Kwi 2013 o 10:13

  co do Talkowskiego to może Pan Grzegorz jako prezes UPR w Dąbrowie Górniczej odpowie?

 21. Grzegorz Jaszczura, 14 Kwi 2013 o 10:32

  Odpowiadam informatorowi: byłem prezesem oddziału UPR w Dąbrowie Górniczej od 2004 r., wcześniej byłem Sekretarzem oddziału. Talkowski oczywiście nigdy nie należał do UPR. Z tego co wiem, to zawsze się chwalił, że nigdy nie należał do żadnej partii politycznej! Jako radny w Radzie Miasta razem z panem b. prezydentem J. Talkowskim nigdy nie podejrzewałem go o poglądy prawicowe (UPR). Jeszcze dla wyjaśnienia, że obecnie kontynuatorem oddziału UPR jest oddział Kongresu Nowej Prawicy.
  Program Nowej Prawicy jest zdecydowanie antysocjalistyczny i tym bardziej antykomunistyczny. Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=21403#more-21403

 22. iti, 14 Kwi 2013 o 11:05

  Bathurst piszesz slogany z lewicowych telewizji polskojęzycznych i nic więcej.

 23. Bathurst ( Paweł Pudlik), 14 Kwi 2013 o 11:11

  ja mam informację dot. przynależności Pana Talkowskiego do UPR stąd:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Talkowski
  różnic pomiędzy UPR a Kongresem Nowej Prawicy przyznam nie znam – spaja je dla mnie osoba Janusz Korwina Mikke. Swoją drogą ciekawe czemu ich drogi się rozeszły?
  ponad lewy/prawy jest dla mnie ważniejsze pojęcie uczciwy/nieuczciwy. Wolę bardziej kryteria chrześcijańskie/etyczne niż polityczno-ideowe 🙂
  Może Pan Grzegorz w następnym poście przybliży sylwetkę Pana Talkowskiego? Bo jak widać są rozbieżności w jego ocenie i warto wiedzieć zawsze więcej:-) ?

 24. Grzegorz Jaszczura, 14 Kwi 2013 o 11:47

  Przeczytałem wiadomość w wikipedii, bo bardzo mnie to zaskoczyło, ale nie ma tam nieścisłości. Cytuję: „Uzyskał jednocześnie w tych wyborach mandat radnego, przystępując do Klubu „Porozumienie PO, UPR, Nasza Dąbrowa”.” Pisze: przystępując do klubu. W UPR nigdy nie był!
  W opisywanej już wyżej kadencji Rady Miasta zawarliśmy takie porozumienie w celu utworzenia klubu radnych!!!, ale w nim J. Talkowski reprezentował stowarzyszenie Nasza Dąbrowa (z takiej listy wyborczej wszedł do Rady Miasta, z radnym Bobrem i Wroniszewskim). Powód był prozaiczny. Było 2 członków UPR w Radzie Miasta (Jaszczura, Skóra), 2 członków Platformy Obywatelskiej (Pasek, Ciaś) i Nasza Dąbrowa, a zgodnie z Regulaminem R.M. można było założyć KLUB od 3 osób. Do klubu „Porozumienie PO, UPR, Nasza Dąbrowa” odmówiło wstąpienia PIS mające także 2 radnych (Cygroń, Głowacka) i z tego powodu PIS nie miał w tamtej kadencji swojego klubu radnych, nota bene z tego co wiem to tak samo jak obecnie.

 25. Grzegorz Jaszczura, 14 Kwi 2013 o 12:21

  Jeszcze przykład wspólnego działania członków klubu „Porozumienie PO, UPR i Nasza Dąbrowa” z sesji R.M. z 2008 roku: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15090#more-15090

 26. Bathurst ( Paweł Pudlik), 14 Kwi 2013 o 12:41

  Ja ten wpis zrozumiałem w ten sposób, że P. Talkowski należał do PO, UPR i Naszej Dąbrowy co nie powiem zaskoczyło mnie ale uznałem że mamy do czynienia z typowym politycznym skoczkiem – ale faktycznie jest cudzysłów. Dziękuję za wyjaśnienie.
  iti – daj spokój człowieku. Napisz mi na pp77@op.pl gdzie te slogany widzisz bo szkoda z tego miejsca forum onetu robić.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie