Jak „Nemo – Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. topi od chwili zawiązania się tej spółki prawa handlowego Gminę Dąbrowa Górnicza, opisywałem wielokrotnie na blogu. Przykładowo jeden z ostatnich wpisów: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=12558#more-12558. Można stwierdzić, że cytując radnego E. Bobera z dzisiejszej sesji: „nagrodę BCC dla tego, kto wymyślił taką konstrukcję finansowania” tej spółki prawa handlowego! (chodzi o nagrodę specjalną Business Centre Club – przyp. mój).

Tutaj możesz się dokładniej zaznajomić z ekonomią wspieraną przez pana prezydenta Zb. Podrazę (skrajna lewica SLD): http://grzegorzjaszczura.pl/?p=4695#more-4695.

Czy Gmina utopi 30 mln zł w aquaparku? zapytywałem już 14 lipca 2009 roku tutaj: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=279#more-279.

Utopi. Odpowiedź otrzymaliśmy dzisiaj na sesji. Projekt uchwały z uzasadnieniem sygnowanym osobiście przez pana prezydenta Zb. Podrazę (SLD), został przyjęty przez radnych stosunkiem głosów 15 za (skrajna lewica SLD, TPDG), 9 przeciw, 1 wstrzymujący się (radny P. Bobrowski – co podkreślam).

Ściślej doszło do utopienia 32,28% z kwoty ok. 29 mln zł, niespłaconych zobowiązań przez „Nemo – Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. Gminie Dąbrowa Górnicza. Dla przypomnienia chodzi o gros z tych weksli nie w pełni prawych, wykupionych przez Gminę od spółki, w celu przejęcia jej zobowiązań (1 mln zł osobiście pan prezydent Zb. Podraza, a 29 milionów zł po uchwale Rady Miasta). Nie liczę odsetek, do których naliczenia nikt się zresztą nie kwapi. Ja osobiście oceniam je na 8-10 milionów złotych od kapitału, którym spółka prawa handlowego obraca za darmo! Ale reszta „wtopy” przecież przed nami, bo przejęcie aquaparku z długami wobec Gminy, jak zrozumiałem dobrze pana prezydenta Zb. Podrazę jest jego celem. Dla jasności dług „Nemo …” sp. z o.o. wobec Gminy w wyniku przyjęcia tej uchwały się nie zmieni, Gmina, czyli mieszkańcy spłacą sobie zobowiązanie po prostu sami.

To jest jeszcze mało(!), bo wspólnik „Nemo – Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o., czyli Eiffage Budownictwo Mitex S.A. (dawniej Mitex S.A.), za sprzedaż Gminie 11 800 udziałów (czyli tych 32,28%) otrzyma 2 miliony złotych ekstra! A „ucieknie” przecież od spłaty ok. 9,4 mln zł, nie wspominając tych nieszczęsnych odsetek. Zresztą radni na moje oko zupełnie nie czuli tematu i źródła topienia. Poszli w kierunku tego, co chciał wcisnąć im pan prezydent, tzn. że nie da się kupić udziału za 1 zł, bo przyczepi się Skarbowy i dołoży domiar!, niby za zaniżenie wartości, itp. Co ciekawe jednak, Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej pani urzędniczka Bożena Słonka, stwierdziła, że wartość firmy jest ujemna wg wyceny!!!!!! To gdzie to ewentualne zaniżenie wartości? Pytam! Jak napiszę, że to ta sama pani urzędniczka B. Słonka, która kontrasygnowała weksle in blanco na 30 mln zł (sprawując funkcję Skarbnika Miasta) z panem M. Lipczykiem, Sekretarz Miasta I. Bednarską i panem K. Bobrowskim, to chyba nikt nie uwierzy? Niestety radni nie zauważyli tych ekonomicznych i personalnych niuansów, i panu prezydentowi dosyć łatwo poszło wtłoczenie do głów radnych Uzasadnienia do projektu uchwały, które dla mnie jest kuriozalne i poza lewicową demagogią, pozbawione podstawowych wyliczeń wskaźników ekonomicznych, a zresztą jakichkolwiek, bo brzmiało ono tak:

„Gmina Dąbrowa Górnicza posiada największy udział w kapitale zakładowym Spółki „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o. i jest jednocześnie jej największym wierzycielem. Nabycie udziałów zwiększy możliwości decyzyjne Gminy w zakresie zapewniającym stabilność finansową i pespektywy (pespektywy oryginalnie – przyp. mój) rozwoju Spółki, co w konsekwencji przełoży się na wyższy poziom usług świadczonych na rzecz społeczności lokalnej.

Powyższe  uzasadnia podjęcie niniejszej uchwały (chyba żart – przyp. mój).

Prezydent Miasta Zbigniew Podraza

Dąbrowa Górnicza, 23.08.2012r.”

To wszystko, gdyby ktoś miał wątpliwości!

W tym kontekście nie dziwi kolejne dołożenie pieniędzy podatników – mieszkańców Miasta Dąbrowa Górnicza do prywatnej spółki prawa handlowego, bo taka jest tego konsekwencja. Czyżby spłacanie jakichś zapomnianych długów głównego budowniczego (że użyję nomenklatury komunistycznej), Centrum Administracji w Dąbrowie Górniczej, czyli Mitex S. A. (obecnie Eiffage Budownictwo Mitex S.A.)? Budowniczego, który postawił olbrzymi kompleks dla urzędników – biurw, nota bene nie tylko z Urzędu Miasta, ale i z Prokuratury, i z Sądu Rejonowego niezgodnie z prawem, bo Kontrakt na projekt, budowę i eksploatację Centrum Administracji,  został prawomocnie uznany za nieważny. Na dodatek postawił obiekt na nie swoim gruncie!, co nie świadczy najlepiej o tej firmie.

Nie śmiem nawet przypuszczać, że tak jest. Raczej nazwałbym to ekonomią wg doktora Zb. Podrazy!, swoistą inżynierią finansową w końcu doktora, ale ortopedy, a nie ekonomii! Jak istnieje mędrzec po zawodówce, czyli L. Wałęsa to i taka ekonomia widocznie jest możliwa.

Ps. Ten ok. 1 mln zł spłacony Gminie z 30 milionów zł przez „Nemo -Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o., to k’woli przypomnienia pieniądze za sprzedaż działki spółki „Nemo …” sp. z o.o., która była aportem Gminy do omawianej spółki „Nemo …” sp. z o.o. oraz umorzenie podatkowe, które było potencjalnym wpływem dla Gminy. Parodia! Wg mnie.

Jeszcze za mojej kadencji skarbnik miasta twierdziła na sesji Rady Miasta, że pozostałe circa 29 mln zł będzie spłacone zgodnie z tzw. umową ugody do IX.2011 r. Wbrew temu tak się nie stało.

Naczelniczka urzędniczka „referująca” projekt uchwały wygadała się jeszcze, przy odpowiedziach radnym (T. Paskowi, B. Ciaś), że zobowiązanie do Gminy, czyli te pozostałe ok. 29 mln zł, przez „Nemo …” sp. z o.o. jest spłacane(!?), ale w wysokości ustalonej na minimum 15000 zł za miesiąc. Gdyby to minimalne tempo spłaty zostało utrzymane, to trwałaby ona około 190 lat z małym hakiem!!! A potem weźmy się za odsetki!

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej czy Wy umiecie liczyć? Czy wolicie inżynierię finansową pana prezydenta Zb. Podrazy (skrajna lewica SLD)? Bo niestety póki co, to płacicie z podatków za taką inżynierię, nie potrafię nawet określić skąd wziętą.

Komentarze

21 komentarzy do “Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy – sesja 05.09.2012 r. (odsłona 59)”

 1. KNP, 5 Wrz 2012 o 20:08

  Brawo panie Grzegorzu. Tak trzymać. Socjalistów trzeba tępić, bo puszczą nas z torbami.

 2. grek zorba, 5 Wrz 2012 o 20:23

  Radny P. Bobrowski – radny o dwóch sercach – jedno serce bije w SLD i TPDG, drugie u Stachowicza i PO

 3. Kibic, 5 Wrz 2012 o 21:02

  Nieprawdopodobne, jak wygrana z Czarnogórą?

 4. Sympatia, 6 Wrz 2012 o 7:50

  Bardzo dobre jak w większości Panie Grzegorzu.

 5. Zagłębiak, 6 Wrz 2012 o 8:38

  Co robi ten brzydki slaski orzeł na sali w Dąbrowie Górniczej?

 6. Molo, 6 Wrz 2012 o 8:45

  Co szmata to szmata… Widać kto nas reprezentuje

 7. antybiurwa, 6 Wrz 2012 o 8:49

  Byłam na sesji i ciekawe, że po słowach radnego Bobera nikt z Lewicy nie wziął w obronę Pana Lipczyka, nawet Pan Podraza. Nie uważa Pan że to dziwne?

 8. Grzegorz Jaszczura, 6 Wrz 2012 o 10:59

  do antybiurwy: Dziwne. Bo jeżeli to jest sukces to może radny E. Bober miał rację i trzeba się tym chwalić? Tylko podając fakty, koszty itd., a nie propagandę pseudosukcesu, który wg nich nastąpi, jednakże nie wiadomo za ile pokoleń.

 9. K Jasionek, 6 Wrz 2012 o 12:37

  Radni głosujący za takim rozwiązaniem jakie im narzucił wielbiciel gminnych długów nic nie warty Podraza, albo są ludźmi z wielką pustką w głowie, albo bimbającymi sobie ze swych statutowych obowiązków, jakimi między innymi jest dbałość o należyte wydatkowanie publicznych pieniędzy, nędznymi figurantami dbającymi tylko o własne comiesięczne diety.
  Jak można przychodzić na sesję RM zupełnie nie przygotowanym, pozwalać sobie wciskać kit ( jak zwykle) przez Podraze i jeszcze zagłosować tak jak sobie ten „Anioł” z filmu Alternatywy 4 właśnie życzy. Takich właśnie bezmyślnych, albo skorumpowanych radnych mamy w większości w tym durnym mieście, a mieszkańcy w nagrodę że takich du..i wybrali niech spłacają długi za ich idiotyczne decyzje.

 10. mieszkanka, 6 Wrz 2012 o 14:34

  Trzeba skończyć z tym folwarkiem dla wybranych w Dąbrowie Górniczej.

 11. Zgred, 6 Wrz 2012 o 14:44

  Teoretycznie Panie Grzegorzu mieszkańcy od tych spraw, w tym kontroli pana prezydenta, mają radnych. Ale o radnych to pan K.Jasionek już tu niejednokrotnie informował co to za radni. Oni są radni – zaradni, ale jak to się mówi tylko do siebie.

 12. T.S., 7 Wrz 2012 o 13:00

  Uchwała, a właściwie jej uzasadnienie nie zawiera żadnych elementów, które by pozwoliły na ocenę opłacalności tego zakupu. Oczywiście pomijając opłacalność wynikającą z rozmycia odpowiedzialności za nieopłacalną inżynierię finansową jaką przyjęto przy rozpoczęciu tej inwestycji.

 13. T.S., 7 Wrz 2012 o 13:02

  Interesujące i warte podkreślenia jest to, że przedstawiającą projekt tego zakupu jest pani była Skarbnik Miasta, autorka (współautorka) i akceptująca finansowanie budowy aquaparku w ten dziwaczny sposób.

 14. T.S., 7 Wrz 2012 o 13:04

  Warto również przypomnieć mieszkańcom miasta, że prezydent Podraza dysponuje stosownymi dokumentami, które stwierdzają jednoznacznie, iż nie rozliczony kredyt nie powinien obciążać tylko jednego Wspólnika, czyli Gminy.

 15. T.S., 7 Wrz 2012 o 13:07

  Reasumując taką działalność radnych można powiedzieć, że co najmniej raz w miesiącu radni Miasta darują prywatnym firmom Wasze pieniądze Drodzy mieszkańcy, nie licząc się ze skutkami tego. A skutki odczujecie w postaci podwyższonych podatków po nowym roku, nie wspominając o cenie wody i odprowadzenia ścieków.

 16. T.S., 7 Wrz 2012 o 13:11

  Ponieważ dało się słyszeć głosy, że dobrze się stało, że kosztem 2 mln złotych Gmina pozbyła się firmy Mitex, co jest oczywista nieprawdą, bo Gmina nie rozliczyła z Mitexem do dnia dzisiejszego kosztów budowy Aquaparku, nie mówiąc o rozliczeniu Kontraktu na projekt, budowę i eksploatację Centrum Administracji!!!
  Mieszkańcy obudźcie się!!!

 17. Dorota, 8 Wrz 2012 o 13:20

  Panie Grzegorzu bardzo Pana brakuje na sesjach Rady Miasta.

 18. X, 10 Wrz 2012 o 12:21

  Układ gdański wymięka przy układzie śląskim. Tylko czy ktoś to kiedyś przewietrzy i rozliczy to wątpię. Mówię układ śląski który obejmuje wszystkie miasta tak zwanej aglomeracji ponieważ taka DG należy do GZM a taki Podraza nie wie pewnie nawet co to Zagłębie Dąbrowskie więc nie ma co się wdawać w historyczne niuanse.

 19. Zgred, 10 Wrz 2012 o 14:58

  do X. słusznie prawisz.

 20. iti, 14 Wrz 2012 o 21:01

  Parodia prawa.

 21. ekonomista, 16 Wrz 2012 o 20:45

  Nie wchodząc w szczegóły to Nemo-Wodny Świat powinien dostać domiar od Skarbowego za używanie kapitału za darmo. A Podraza odpowiadać za niegospodarność za nienaliczenie odsetek od dłużnika, bo reprezentuje budżet Miasta, a nie swój.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie