CAM03314Wspominałem we wpisie o komisjach Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej o wyborach tzw. funkcyjnych i o tym, że radni koalicji okołopostkomunistycznej (czyli SLD, TPDG, PO, Niezależni), uzależnieni od ważności funkcji jaką sprawują, rozdzielili je (te funkcje) lojalnie między siebie. Z powyższego względu, z obawami udawałem się na kolejne komisje. Niestety nie bezpodstawnie. Komisje, akurat teraz, głównie zajmowały się opiniowaniem projektu budżetu miasta Dąbrowa Górnicza pana prezydenta Zb. Podrazy (SLD) na 2015 rok, acz nie tylko, bo awantura na komisji budżetowej miała inne podłoże (a właściwie to „grunt”).

Na Komisji Oświaty i Wychowania nie udało mi się dowiedzieć dlaczego, jak jest napisane w uzasadnieniu do wspomnianego projektu budżetu, „budżet jest kolejnym rokiem polityki oszczędnościowej”? Pani z-ca prezydenta I. Krupa, nawet wydaje mi się, że nie do końca zrozumiała o co pytam. To chyba te 4 lata przerwy w kontaktach. Nie muszę już chyba nawet wspominać moim stałym Czytelnikom, że na Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej utwierdzono mnie w przekonaniu, że tak nie jest. Tutaj jak najbardziej potwierdzili tą wersję szefowie wszystkich jednostek gminnych związanych z tą komisją (MOPS, PUP, …). Wszyscy mają wystarczającą ilość pieniędzy do dyspozycji na najbliższy rok. Taki cud.

CAM03315Niestety na tejże Komisji zdrowia kiwnięto mnie, zmieniając zasady głosowania w trakcie wyborów i głosowania. Mianowicie wybierano 3 osoby do Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza. Pani Przewodnicząca K. Stępień (kiedyś UW) zarządziła, że zgłoszone zostaną 3 nazwiska i zagłosujemy na nie en bloc. Koalicja okołopostkomunistyczna oczywiście miała te 3 nazwiska przygotowane na „karteczce”. Tylko, że … po kandydaturze przewodniczącej (rekomendowała samą siebie), niespodziewanie dla nich, zgłosiłem swoją kandydaturę!!! Padło potem trzecie nazwisko i należało zgodnie z przyjętą zasadą głosować. A tu ku mojemu zadziwieniu ( 🙂 ) pani przewodnicząca zgłosiła czwartą kandydaturę, czyli złamała to co powiedziała jeszcze minutkę wcześniej. Na dodatek radny M. Węgrzynowicz (PO) zasugerował po głosowaniach już nie en bloc, ale po kolei na każde nazwisko, że muszę się podporządkować demokracji. Zaskoczony jestem, że radny mógł pomyśleć, że popieram demokrację, szczególnie w takim wydaniu jak prezentuje rząd PO czy Unia Europejska, czy Komisja Zdrowia w Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Tak czy inaczej przegrałem z wiceprzewodniczącym Rady Miasta w tym już zmienionym głosowaniu jednym głosem, co przyjmę za dobry wynik.

Doszedłem do Komisji Budżetowej, do której „niestety” dla koalicji i prezydentów, zostałem dokooptowany. Budżet tradycyjnie. Dowiedziałem się tylko, że byłem jedynym (!!!) radnym, któremu na 7 komisjach zdarzyło się zagłosować przeciwko przyjęciu projektu budżetu na 2015 rok (dla ścisłości 2 razy tak głosowałem). Mam nadzieję, że moi wyborcy są ze mnie dumni.

CAM03243Ale awantura zakończyła obrady tejże komisji. Konkretnie poszło o projekt uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiących własność Gminy Dąbrowa Górnicza. Sprzedaż ma nastąpić na rzecz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. I może to i dobrze, tylko dlaczego tak na chybcika i za taką cenę? Zobacz w całości. W końcu to tuż przy nowej drodze do strefy, niedawno tuż przed wyborami oddanej, co mogło tylko podnieść wartość działek, będących co podkreślam własnością Gminy Dąbrowa Górnicza. Radnym właściwie nie dostarczono nic, ani mapy, ani operatu szacunkowego, na dodatek ma to nastąpić bezprzetargowo! Cena śmieszna, bo circa 30 zł/m2, co ustalono nie bez problemów i po sporej awanturze z prezydentem H. Zagułą. Z kolei pan prezydent Zb. Podraza zasugerował, że jak taka wycena się nie podoba, to można podać rzeczonego rzeczoznawcę do sądu. Może i jakiś mieszkaniec się znajdzie. Byłoby ciekawie.

W temacie cen działek w Dąbrowie Górniczej b. dobrze była przygotowana merytorycznie radna K. Zagajska, która uważam, że zagięła panów prezydentów. Ale oczywiście pomyślunku reszty radnych te merytoryczne dane kompletnie nie poruszyły. Wierzą prezydentom jak Bogu.

Pewnie na sesji jeszcze będzie o tym mowa. W międzyczasie udało mi się zapoznać z tym operatem szacunkowym (dzięki uprzejmości pana z-cy prezydenta H. Zaguły). Cena omawianego gruntu, wyliczona przez Biuro Usług Projektowych i Wycen Nieruchomości „Team” s.c. z Sosnowca, waha się między 25,90 a 28,55 zł za 1 m2.

CAM03247Jeszcze ciekawostka z komisji budżetowej. Przez jakieś 10-15 minut nieznana mi pani prezentowała slady ze strefy ekonomicznej z Tucznawy, prezentując jakie to mają problemy firmy, które wejdą do tej strefy ze swoimi inwestycjami. A to „krzywy” teren, a to brak medium takiego czy innego, a to nie mogą wszystkiego produkować, a to coś tam jeszcze. Byłem przekonany, że to pracownik Katowickiej Strefy lub czegoś podobnego. Proszę sobie wyobrazić, że okazało się, że to kierownik (naczelnik) z naszego dąbrowskiego Urzędu, konkretnie Biura Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów, pani Ewa Fudali-Bondel (jej wynagrodzenie finansują mieszkańcy miasta z budżetu, jak mniemam). Zdecydowanie brakło mi w jej prezentacji korzyści, jakie mają inwestorzy z takiej strefy. Tak chociaż dla logicznej równowagi info! Nota bene póki te strefy jeszcze w UE istnieją! Tak swoją drogą, to mimo że jestem przeciwnikiem socjalistycznej Unii Europejskiej, to akurat likwidacja tych stref jest jak najbardziej słuszna z punktu widzenia wolnego rynku. Ażeby wyjaśnić, jestem za tym aby całą Polskę zrobić taką wolną strefą ekonomiczną. Nie trzeba będzie wtedy ich wydzielać 🙂 . Proste 🙂 .

Komentarze

19 komentarzy do “„Awantury” na komisjach R.M.”

 1. Kinga, 14 Gru 2014 o 8:26

  Jak zawsze czujny.

 2. Kinga, 14 Gru 2014 o 8:26

  🙂 🙂 🙂

 3. Dąbrowiak, 14 Gru 2014 o 10:52

  Czemu działki miejskie zostały tak nisko wycenione jest to ze szkodą dla budżetu miasta i jego finansów ,może jakaś firma ma w tym ,,interes aby ten teren tak tanio kupić”. Powinno to zostać sprawdzone i skontrolowane czemu takie niskie stawki.

 4. iti, 14 Gru 2014 o 14:22

  Jak głosował PIS?

 5. Kazimierz Jasionek, 14 Gru 2014 o 15:17

  Ciekawe pod kogo to biuro „Team” z Sosnowca robiło tą skandaliczną wycenę gruntów ????? Bo to dziwnie wygląda.
  Jeżeli […] Zaguła to załatwiał i wspiera tą wycenę to uważam że czerwona lampka powinna się zapalić w głowach radnych. Ale jak już teraz można zauważyć, są to w dalszym ciągu bezradni gotowi przyklasnąć nawet największym wałkom !!!! Ci bezradni nie mogą zrozumieć, że to oni są od tego jak d…. od s….. by patrzeć na ręce ekipie rządzącej i nie pozwalać na wolną amerykankę w ich durnym wykonywaniu !!!!! Jeżeli ci bezradni pomimo danemu im przez mieszkańców mandatu zaufania, już weszli w układy z rządzącą sitwą, to będzie sygnałem dla Was wyborcy, że głosujecie bez głowy i teraz możecie się tylko spodziewać najgorszego. Tych cwaniaczków nic nie będzie obchodziło że będziecie na nich narzekać i złorzeczyć, oni i tak zrobią to co im Podrazowcy każą !!!!!

 6. informator, 14 Gru 2014 o 20:52

  Hitem jest wybór pani, byłej / na szczęście/ dyrektorki szkoły podstawowej nr 8 na przewodniczącą Zdrowia i Pomocy Społecznej. Osoba, która nie odeszła ze szkoły w glorii chwały, tylko z zarzutami prokuratora / niestety jak to w mieście naszym kochanym jest, umorzono jej je/ dzisiaj pelni rolę przewodniczącej komisji.

 7. myślący, 14 Gru 2014 o 22:17

  Czytałem oferty sprzedaży gruntu miejskiego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej na terenie Rudnej w Strzemieszycach i na wzgórzu gołonoskim po 150 zł/m2. Ta sama firma wyceniająca podniosła wartość gruntu o 71% do ponad 50 zł/m2, za gnojowisko, które prawie 200 mieszkańców, młotkami i przecinakami rozmieniało na drobne, żelbetowe skarby ukryte w ziemi, buldożery i spychacze wyrywały z ziemi ściany betonowe, schody, krawężniki, trylinkę i beczki stalowe z resztami lepiku i smoły. Ja ten grunt 8.641 m2 + ponad 2 ha załatwiłem Urzędowi Miejskiemu w DG za darmo, własnym staraniem od DOKP w Katowicach, wraz z komunalizacją.
  W tej sprawie należy sprawdzić aktualny poziom wartości rynkowej podobnych gruntów w Urzędzie Skarbowym na podstawie aktów notarialnych z tych okolic. Pytanie, czy wycena obejmowała podatek adiacencki ? Panie radny z Gołonoga a co panu Pan Bóg podpowiada w tej sprawie, ma pan z nim stałe konsultacje, tak pan twierdził 48 godzin przed rejestracją kandydatów na radnych, gdy kreślił listę najlepszych i doświadczonych kandydatów?

 8. myślący, 14 Gru 2014 o 22:41

  Jak to się stało, że Pan G. Jaszczura nie jest Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej? TYLKO ON DAJE GWARANCJĘ UCZCIWOŚCI. To przedstawiciel opozycji winien kierować i czuwać nad prawidłowością operacji finansowych, aby pieniądze do kasy miejskiej były liczone tylko na stole i żadne pod stołem… Tej ordynarnej pani nie ufam…

 9. iti, 15 Gru 2014 o 8:20

  ta wycena to skandal

 10. myślący, 15 Gru 2014 o 17:18

  Znam się na szacowaniu wartości rynkowej, podobnie jak Pani Zagajska. Aby wycenić wartość rynkową nieruchomości gruntowej lub zabudowanej należy widzieć i znać jej cechy charakterystyczne a może ich być nawet ponad sto. Skandalem to jest dopuszczenie do wyceny osoby bez kwalifikacji, dzięki Gowinowi.

 11. Grzegorz Jaszczura, 16 Gru 2014 o 7:49

  do myślący: w kwestii formalnej, wczoraj na komisji promocji i rozwoju była współwłaścicielka biura „team” s.c. z Sosnowca pani Anna Rój i powiedziała że ma uprawnienia rzeczoznawcy i zdała egzamin państwowy. Uzasadniała także swoją wycenę, ale to nic nie zmienia, przy okazji opiszę.

 12. Krzysztof Andrzejewski, 16 Gru 2014 o 9:14

  Jak wiadomo, dzisiaj każdy Polak jest ekspertem w zakresie medycyny i prawa. Szczególnie jak sobie strzeli ze szwagrem głębszego kielicha. Czasowo, w zakresie od zapotrzebowania, jesteśmy ekspertami od katastrof lotniczych, siatkówki oraz piłki nożnej.
  Powyższe wpisy wskazują, że łatwo można stać się ekspertem od wyceny, wypowiadają się ludzie, którzy nigdy w życiu nie mieli z wyceną nic do czynienia (co mają opłaty adiacenckie do potencjalnej wartości sprzedaży? (sprawdziłem na szybko) = tyle co piernik do wiatraka). Ja tym bardziej nie, ale nie mam zamiaru się wymądrzać, bo się na tym nie znam. I potrafię się do tego przyznać, zamiast udawać pseudoeksperta od wszystkiego.
  A skoro opinie wyrażane są „na swój nos” to na mój nos Podraza powinien ten teren oddać za darmo i jeszcze po rękach całować inwestora, który to weźmie i się tam wybuduje. Będą nowe miejsca pracy, wpływy z podatków zarówno od nieruchomości, umów o pracę – same korzyści dla mieszkańców Dąbrowy i okolicznych miejscowości.
  Oczywiście, przez kolejne lata można ciągnąć kłótnie o to, czy należało to sprzedać za 30, 40, 100, 300 zł/m2 ale mając świadomość, że każda taka akcja zniechęci potencjalnego inwestora, który wybuduje się w Mysłowicach, Siewierzu czy na obecnie rozwijanej strefie w Świętochłowicach. Im tak naprawdę jest wszystko jedno – byle taniej, szybciej – a przede wszystkim z największymi ułatwieniami. Dąbrowa Górnicza to nie Wrocław, Gliwice, Poznań – jesteśmy kilkanaście lat w plecy do tych miast, w pewnej części – przez takie bezproduktywne dyskusje i pseudoeksperckie wywody. Miasto będzie się dąsać i strzelać fochy jak księżniczka z bajek, to do niczego nie dojdzie – żaden książe nas nie wybierze, pójdą do tych ładniejszych i…łatwiejszych.

 13. iti, 16 Gru 2014 o 9:36

  Krzysztof Andrzejewski: dokładnie tak. Dlatego po wpadkach prezydentów ze sprzedażą udziałów w wodociągach, odkupieniu, budową Aquaparku z prywaciarzami i odkupowaniu od nich, przy okazji czyszczenia weksli, itd. itd. itd. itd. trzeba tej władzy patrzeć na ręce.

 14. Dąbrowiak, 16 Gru 2014 o 12:56

  Święte słowa. Panie Grzegorzu niech ich pan pilnuje.

 15. Obserwator Rady, 16 Gru 2014 o 13:32

  do Iti- Pis głosuje dobrze- czyli jest w głębokiej opozycji do Podrazy

 16. myślący, 16 Gru 2014 o 19:38

  Szanowny panie mądraliński, przepraszam Panie K.A. to miejsce nie jest na udzielanie szerokich wyjaśnień ani korepetycji. Ci co się znają przyznają mi rację, lub nie kwestionują moich uwag ogólnych, ci zaś nie wyżyci kwestionują to co piszę. W telegraficznym skrócie potwierdzam to co napisałem a Szanownego Pana odsyłam do Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami z późniejszymi zmianami; szukaj Dział III, rozdział I, Art.98, punkt 4 ze zmianami ustawowymi z o7.o1.2000r. – Dz.U. nr 6 poz. 70. Kpw – CKM.

 17. myślący, 16 Gru 2014 o 19:55

  Przykro mi, że towarzysze nie zdobyli się na honorowy gest i Pan G. Jaszczura nie został Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Jeżeli ktoś ma czyste sumienie to nie boi się policjanta, wręcz przeciwnie … Przepraszam, czy oni wiedzą co to jest uczciwość, honor i sumienie? Nawet jeden z opozycji okazał się perfidnym kłamcą i bluźniercą…

 18. zrezygnowana, 17 Gru 2014 o 7:33

  i tak zrobią swoje i tak. Kto ich wybrał???????

 19. myślący, 17 Gru 2014 o 21:42

  W innym przypadku niż na Tucznawie moje wyliczenia wartości rynkowej gruntu były podobne do wyliczeń tej pani ze Sosnowca, według obowiązujących zasad. Zasady niekorzystne dla mnie, ale prawem i przepisami usankcjonowane.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie