Ceny wody z PWiK będą rosły!

Kategorie: Aktualności   | 29 kwietnia, 2013

Wiele zrobiłem, żeby poinformować mieszkańców Dąbrowy Górniczej o przyczynach ciągłych podwyżek cen wody i odprowadzenia ścieków w mieście, że o opłatach okołodostawczych nie wspomnę. Zresztą zarówno na tym blogu jak i w Radzie Miasta. Krótko muszę przypomnieć, że sytuacja ta jest konsekwencją nieudolnej i niegospodarnej (moim zdaniem) prywatyzacji części dąbrowskich wodociągów w 2002 roku, przez postkomunistyczną władzę w mieście. Szczegółowy opis moich wątpliwości znajdziesz tutaj oraz tutaj. Wcześniej przez 10 lat ta wspaniała, według lewicy dąbrowskiej, umowa prywatyzacyjna wraz z Porozumieniem Wspólników i nierozerwalnym z nim Biznes Planem była utajniona!

Nie przeszkadzało mi to zahaczać lewaków w Radzie Miasta o powyższe umowy, jednakże zawsze zasłaniali się tajemnicą lub „dobrem” PWiK sp. z o.o., spółki z 34-ro procentowym kapitałem niemieckim, mającym 51-dno procentowy udział w dywidendzie!, (ze względu na uprzywilejowane udziały!). Na dodatek dywidendzie zapewnionej poprzez, m.in. to wspomniane wcześniej, utajnione Porozumienie Wspólników i Biznes Plan, na wiele lat z góry. Dzięki temu, to nie rzeczywiste koszty kształtowały ceny za dostawę wody i odprowadzenie ścieków Drodzy Mieszkańcy, ale kształtowała je także ilość dywidendy, którą musi otrzymać „wspólnik” (udziałowiec) niemiecki. Dowodem na to, oprócz wspomnianych umów jest też to, że PWiK sp. z o.o. nie partycypuje w olbrzymim przedsięwzięciu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście ze swoich środków, a robi to pan prezydent Zb. Podraza (SLD) z Waszych podatków Czytelnicy Dąbrowscy, z budżetu Gminy! Co gorsza, niestety tak czy inaczej, PWiK sp. z o.o. będzie beneficjentem tego kosztownego dla mieszkańców przedsięwzięcia.

Komu to nie przeszkadzało (powstaje pytanie) i nadal nie będzie przeszkadzać? Jak nie wiesz komu, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Odpowiadam. Nie przeszkadza to biurwom z Urzędu delegowanym do pobierania wynagrodzenia, za reprezentowanie Was Mieszkańcy w Radzie Nadzorczej PWiK sp. z o.o.: m.in. p. doradcy (wcześniej pełnomocnikowi prezydenta) R. Koćmie (SLD) czy p. z-cy prezydenta H. Zagule. Nie przeszkadza to prezesowi PWiK sp. z o.o. p. A. Malinowskiemu, bardzo zadowolonemu z wynagrodzenia oraz laurów, które na niego spadają, bo w Polsce pewnie nie wiedzą, że dąbrowskie wodociągi muszą po prostu wykazywać zyski i to spore, bo wspomniana, z góry ustalona dywidenda dla Niemców, jest przecież pochodną zysku! Nota bene p. A. Malinowski dzięki powyższemu, z niesłabnącym przekonaniem, rok w rok przekonuje radnych R. M. i wspiera doradcę p. prezydenta R. Koćmę (SLD) oraz samego p. prezydenta Zb. Podrazę (SLD) o słuszności przedstawianych, kolejnych horrendalnych podwyżek.

Acz zawezwanie Rady Miasta do wycofania się z zablokowania podwyżek w tym roku i do usunięcia naruszenia interesu prawnego (mniemam niemiecko-polskiej PWiK sp. z o.o.), zakrawa na bezczelność prezesa A. Malinowskiego. Zresztą bezczelność, z którą prywatnie zostaliśmy potraktowani przez PWiK sp. z o.o. w naszym lokalu użytkowym. Ale chwilowo to pominę.

Trzeba także wspomnieć o pracownikach PWiK sp. z o.o., w tym biurowych, którzy dzięki w. przedstawionym umowom także mają się b. dobrze, zarabiając średnio 3.500,00 zł miesięcznie, zarobek kadry zarządzającej ok. 7.000,00 zł miesięcznie.

Źle mają się jedynie zwykli mieszkańcy, którzy muszą płacić te olbrzymie ceny za wodę i odprowadzenie ścieków! A muszę Was zmartwić(!), te ceny jeszcze bardziej zostaną w najbliższych latach podwyższone! Tak mówi ekonomia, którą znam. Oni „znają” tylko Porozumienie Wspólników i Biznes Plan oraz związane z tym gratyfikacje płynące do garstki b. chytrych decydentów. A ekonomia mówi, że musi dojść, po przeprowadzeniu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście – koszt 800-900 milionów złotych -, do wprowadzenia uzyskanej infrastruktury do księgowości. Nad sposobem ONI pewnie już myślą, bo ze względu na dotację unijną w granicach 250 milionów nie można tego tak prosto wprowadzić do prywatnej firmy, a taką jest PWiK sp. z o.o. z udziałowcem niemieckim. Komunizm UE, też jeszcze może nie być za kilka lat na poziomie, pozwalającym wszystko zrobić komucho-biurwom. Ale muszę dodać, że jak widzę łaszenie się p. premiera D. Tuska do byłej niemieckiej pionierki komunistycznej A. Merkel to …

Zresztą, gdyby wprowadzić 900 milionów zł w środki trwałe PWiK sp. z o.o., (tak lekko licząc, bo są przecież koszty kredytu zwiększające wartość), to nawet przy 25-letniej amortyzacji daje to 36 mln zł amortyzacji rocznie, czyli 3 miliony zł miesięcznie a to implikuje podwyżkę cen o kupę procent, bo przecież w PWiK sp. z o.o., zgodnie z Biznes Planem musi być zysk, aby móc wypłacić dywidendę Niemcom. Tak to jest. Konsekwencje poniesiemy My, tzn. płacący za usługi niemiecko-polskiej PWiK sp. z o.o. Najśmieszniejsze jest to, że poprzez udziały Gminy w PWiK sp. z o.o., także jesteśmy jego właścicielami, jako mieszkańcy – podatnicy! Przy tym rozwiązaniu grozi jednakże utrata dotacji z UE, zakładając że w ogóle one nastąpią, bo chwilowo to spłynęły prawdziwe „grosze” (że użyję powiedzenia doradcy p. prezydenta R. Koćmy (SLD), który tak powiedział kiedyś na sesji o wielkosci podwyżek podatków i opłat dla przedsiębiorców w mieście o wskaźnik GUSu, chodziło wtedy zusammen o circa 3 mln zł).

Innym rozwiązaniem, „uciekającym” od sytuacji styku prywatnej firmy niemiecko-polskiej z dotacją unioeuropejską, będzie powołanie jakieś spółki pośredniczącej między infrastrukturą Gminy i prywatną PWiK sp. z o.o. Tu też tylko biurwy mające w tym interes (nowe etaty z budżetu Gminy!) mogą twierdzić, że nie wpłynie to zwiększająco na ceny płacone za wodę i odprowadzenie ścieków przez mieszkańców. Aczkolwiek, jeżeli to powie p. prezes A. Malinowski, p. prezydent Zb. Podraza, p. doradca R. Koćma, p. z-ca prezydenta P. Gocyła czy p. z-ca prezydenta H. Zaguła, a jeszcze bym zapomniał, p. poseł B. Małecka-Libera, to osobiście się nie zdziwię!!!

A, jest tylko jedno rozwiązanie (!), zakładając, że lewaków nie da się odsunąć od władzy. Mianowicie, należy zapewnić mieszkańcom Dąbrowy Górniczej dywersyfikację dostaw wody i to przed wprowadzeniem uporządkowanej gospodarki wodno-ściekowej do niemiecko-polskich Wodociągów! Ale o tym następnym razem.

Komentarze

12 komentarzy do “Ceny wody z PWiK będą rosły!”

 1. mieszkanka, 29 kwi 2013 o 1:02

  Ceny wody są za duże i powinny być zmniejszone!

 2. iti, 29 kwi 2013 o 1:15

  Czy pan prezes Malinowski wystosował także pismo do Niemców o nie podwyższanie cen wody Polakom w Dąbrowie Górniczej, czy tą możliwość pomiął ograniczając się do wywierania nacisku na radnych Rady Miasta? Brawo Panie Grzegorzu.

 3. iti, 29 kwi 2013 o 1:17

  Mógł Pan jeszcze wspomnieć senatora Meresa z Piekar Śląskich reprezentującego Zagłębie Dąbrowskie, w tym mieszkańców Dąbrowy Górniczej. On też tak powie.

 4. wrrrrr...., 29 kwi 2013 o 2:29

  Niestety obecna sytuacja w mieście to pochodna braku opozycji. PO jako główna partia „opozycyjna” nic w tej sprawie nie zrobiła.
  Ale czego można byłoby się spodziewać po tej partii skoro się w niej nie szanuje własnych członków. Za stan taki odpowiadają solidarnie z jednej strony K. Stachowicz i jego „grupa”, którym woda sodowa uderzyła do głowy, a z drugiej strony p. poseł B. Małecka-Libera i p. senator Meres, którzy zamiast budować silną partię opozycyjną w mieście to owszem ale „budują” silne SLD

 5. obserwator, 29 kwi 2013 o 4:27

  tej władzy bije woda sodowa do głowy i to zarówno w Dąbrowie G. jaki i w całej Polsce. Zgadzam się, że Tusk już dawno nie reprezentuje interesów Polaków w Polsce. Tak samo jak Podraza nie reprezentuje interesów mieszkańców Dąbrowy Górniczej!!!

 6. Kazimierz Jasionek, 29 kwi 2013 o 5:31

  Taką „złodziejską umowę” tzw.Porozumienie Wspólników w sprawie sprzedaży tych udziałów spółce niemieckiej zawarli kombinatorzy pełniący w tym czasie funkcję prezydenta i I zastępcy tzn Lipczyk i Sołtysik. Należy z całkowitym oburzeniem zaznaczyć, że zamiast […] i również finansowo z własnego majątku odpowiadać za ten przekręt mają się wyśmienicie. Tylko w takim państwie bezprawia jakim jest Polska może dochodzić do takich paradoksów!!! Dzięki tym cwaniaczkom mieszkańcy są co roku okradani przez PWiK które to muszą zdzierać z nas skórę, byle tylko wywiązać się z tej bandyckiej umowy. Najgorsze biurwy w tym mieście tzn Podraza,Koćma,Zaguła,Malinowski i inni nic nie robią by ulżyć doli mieszkańców i jedno co tylko potrafią to przekonywać (hipokryci)że te wszystkie bandyckie podwyżki cen wody i ścieków, są bardzo zasadne – kpiarze !!!!!Podczas gdy mieszkańcy oszczędzają wodę i w jednej wodzie w wannie kąpie się cała rodzina, to […] i cwaniaczki odpowiedzialni za taki stan rzeczy opływają w dostatkach i kpią sobie w żywe oczy z ich durnoty!!!! Mieszkańcu DG pamiętaj o tym, że nic nie warta ekipa rządząca w naszym mieście nie kiwnie nawet palcem żeby cokolwiek zmienić w tym temacie. To przecież ich towarzysze czerwona pajęczyna wepchnęła nas w to bagno. Musimy mieć tą świadomość, że co roku ten temat będzie się powtarzał i wlókł za nami jak smród po gaciach. Dlaczego żadna z tych znienawidzonych biurw nie próbuje chociażby sądownie starać się, o zmianę tak karygodnych zapisów tego zas….go porozumienia, które śmierdzi z daleka (albo korupcją, albo zaciemnionym umysłem).

 7. Sympatia, 29 kwi 2013 o 8:17

  Brawo Panie Grzegorzu.

 8. ścisły, 30 kwi 2013 o 0:51

  Zapomniał Pan wspomnieć, że umowę prywatyzacyjną podpisywał kulturalno-oświatowy, wywodzący się z PZPR, czyli pan Lipczyk.

 9. M., 30 kwi 2013 o 5:29

  Trzeba być przerażonym po przeczytaniu tych informacji. Ale mieszkańcy sami sobie są winni w kółko wybierając tych samych ludzi z lewicy do władz miasta. Głupota moim zdaniem.

 10. Ząbkowiczanin, 30 kwi 2013 o 5:46

  do M.: święte słowa.

 11. informator, 11 maj 2013 o 7:07

  Co do Merkel to jak prawie zawsze pan się nie myli: http://niezalezna.pl/41210-kim-kanclerz-merkel-byla-w-nrd

 12. iti, 13 maj 2013 o 23:30

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie